Per artimiausius 20–30 metų klimatas turėtų atšilti 2–4 laipsniais. Mūsų planeta per milijonus metų patyrė ne vieną atšilimą ir atšalimą. Tačiau dabartinis klimato atšilimo laikotarpis, tikėtina, bus išskirtinis, jeigu pasitvirtins versija, kad atšilimą lemia žmonių veikla. Dėl klimato atšilimo mokslininkai Lietuvai nepranašauja didelių nelaimių, o ekonomistai kalba net apie pranašumus konkurencinėje kovoje su Vakarų ir Pietų Europos šalimis.
Saulėgrąžos
© K.Šatūno nuotr.
Pritrūks ne tik naftos, bet ir vandens

Lietuvos žemdirbystės instituto (LŽI) Augalų mitybos ir agroekologijos skyriaus vedėjas dr. Sigitas Lazauskas neskuba minėti pagrindinės atšilimo priežasties, tačiau sako: „Bet kokiu atveju į pasikeitimus mes turime reaguoti. Akivaizdu, kad visoje planetoje klimatas šyla. Daugelyje planetos vietų, ypač Azijoje bei Afrikoje, didėja sausringumas, intensyvėja dirvožemio degradacijos procesai“.

Mokslininkai prognozuoja, kad dėl naujų geopolitinių priežasčių ilgą laikotarpį išaugs augalininkystės produktų poreikis.

Nebesistebime, kai teigiama, kad besivystančiai Kinijai ir trečiojo pasaulio šalims reikia vis daugiau naftos produktų. Tačiau aiškėja, kad šioms šalims dar labiau prireiks vandens, kurio mes, europiečiai, kol kas nebranginame. Per milijardą gyventojų turinčioje Kinijoje miestai plečiasi tiesiog chaotiškai, nespėjama pasirūpinti geriamojo vandens atsargomis, be to, labai dažnai nepasirūpinama įrengti valymo įrenginių.

Atsargos senka

Šiuo metu planetoje sukaupta grūdų atsargų tik 62 dienoms. Mažiau jų turėta kriziniais 1975-aisiais. Tačiau dar niekada atsargos nemažėjo taip sparčiai, kaip nuo 2000-ųjų. Taip atsitiko ir dėl jau minėtų geopolitinių priežasčių. Tiesiog vis daugiau planetos gyventojų nori numalšinti alkį ir net daugiau. Be to, planetos gyventojų skaičius auga, o dirbamos žemės plotas taip sparčiai nedidėja.

„Nuogąstaujama, kad per artimiausius dešimt metų javų plotas, tenkantis vienam planetos gyventojui, sumažės iki 7 arų. Pirmą kartą būtų peržengta psichologiškai svarbi 10 arų riba“, – sako S.Lazauskas.

Uždaras ratas

Mokslininkai sudarė keliolika klimato pasikeitimo prognozės variantų, tačiau per artimiausius 100 metų nė vienas nenumato atšalimo galimybės. Tik atšilimas. Ir jokių prognozių apie atšalimą ateityje. Per artimiausius 20-30 metų klimatas turėtų atšilti 2-4 laipsniais. O gal ir daugiau.

Akivaizdu - jeigu klimatas keisis, tai pasikeis ir kai kurių augalų grupių derlingumas, o šie pasikeitimai darys įtaką formuotis naujai pasėlių struktūrai.

„Jeigu pasikeis pasėlių struktūra, pasikeis ir produktų pasiūla, taigi keisis ir kainos. Yra ir grįžtamasis ryšys – dėl pasėlių struktūros kaitos netiesiogiai pasikeis vadinamasis šiltnamio dujų balansas, taigi žmonija savo veiksmais darys įtaką klimatui ir ateityje“, - pasakoja dr. S.Lazauskas.

Ekspertai atkreipia dėmesį, kad dėl padidėjusios augalininkystės produktų paklausos Šiaurės Europoje susidarys palankesnės sąlygos augalininkystei vystytis, gali didėti dirbamos žemės plotas. Tačiau šis procesas gali dar labiau pagreitinti klimato kaitą – dar sparčiau didės šiltnamio efekto pavojus, bus užteršta dar daugiau vandens.

Lietuva – palankioje zonoje

Šiuo metu pastebima, kad sausringumas daugelyje planetos vietų linkęs plėstis, aktyviai vyksta vadinamasis dykumėjimo procesas. Be to, vandens ištekliai naudojami intensyviau nei kada nors anksčiau. Galime pasiguosti, kad prognozuojami klimato atšilimo variantai Lietuvai nepranašauja itin didelių nelaimių.

Įvertinant mokslininkų numatytas prognozes, Lietuva nukentėtų mažiausiai arba nors šiek tiek mažiau nei piečiau esančios Europos šalys. Taigi konkurencijos prasme galime sakyti, kad mes net įgysime persvarą.

„Klimato atšilimu sėkmingiausiai galės pasinaudoti žolininkai. Žinoma, jeigu pavyks išvengti sausrų liepos mėnesį. Lengviau peržiemos žieminiai javai, o jeigu klimatas atšiltų 2 laipsniais Celsijaus – galėtume tikėtis itin gero kukurūzų grūdų derliaus“, – sako dr. S.Lazauskas.

Tačiau neatmestini ir nauji pavojai – žalą keliantys veiksniai. Pasak dr. S.Lazausko, deja, jau dabar atsiranda šiltesnio klimato kraštams būdingos ligos ir kenkėjai. Tačiau ūkininkai nesnaudžia – jau dabar pradeda naudoti sausesniam klimatui būdingas technologijas.

Pasak dr. S.Lazausko, turime sąlyginai daugiau nei kitos šalys dirbamos žemės ploto vienam gyventojui. Be to, dar neišnaudojame technologinių galimybių. „Pagal prognozes Lietuva patenka į palankią zoną auginti kukurūzus, sojas ir saulėgrąžas“, – sako dr. S.Lazauskas.

Tačiau didės pavojus patirti ilgiau nei 7 dienas trunkančių vadinamųjų karščio bangų poveikį. Tačiau šis pavojus didesnis Vidurio ir Vakarų Europos šalyse bei europinėje Rusijos dalyje. Ir šiuo požiūriu Lietuva patenka į santykinai palankiausią zoną Europos žemyne.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ūkiuose maras masiškai naikina kiaules (30)

Pamatyti kiaulę kaime greitai taps retenybe. Afrikinis kiaulių maras gąsdinamai plinta ir...

Dėl afrikinio kiaulių maro – šulinių vandens tyrimai (3)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ištyrė Jonavos rajono Šilų ir...

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (19)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (24)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Top naujienos

Orai: vasara pasiduoda (1)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (21)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė valdo kompaniją,...

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (36)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių (1)

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (10)

Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (87)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

„Napoli“ sulaužė Nicos įtvirtinimus ir žengė į UEFA Čempionų lygos grupių etapą džiaugiasi škotai, slovėnai, graikai ir ispanai

Į UEFA Čempionų lygos grupių varžybų etapą užtikrintai žengė Italijos vicečempionė...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (476)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (17)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Vyro išradingumas stebina: internautai pametė galvas dėl kambario šuniui (2)

Vienas vyras sumąstė savo šuniui įrengti kambarį po laiptais. Kai jis pasidalino nuotraukomis...