Šiemet agurkų augintojai pastebi, kad agurkai žydi gausiai ir mezga daug užuomazgų, tačiau didelė jų dalis neužauga iki vaisiaus, o sudžiūsta ir nukrenta. Ir nors augalai atrodo vešlūs ir gražūs, iš šiltnamių tenka grįžti tuščiais kibirais. Augintojai ir mokslininkai sutaria, kad prasto derliaus priežastis - nepalankūs orai ir nesubalansuotas tręšimas.
© DELFI / Tomas Vinickas

Keturiolika metų agurkus Kėdainių priemiestiniame Keleriškių kaime auginanti Daiva Talvaševičienė sako, kad šie metai nepaprasti - nuo pavasario, kai palepino šilti ir saulėti orai, tikėtasi gero derliaus ir lengvų darbų, tačiau netrukus situacija pasikeitė. Dabar, kai turėtų prasidėti pats agurkų augimas ir jų skynimas, neretai tenka grįžti pustuščiais krepšiais.

Augalus kamuoja saulės trūkumas ir drėgmės perteklius. „Ne vienas kolega skundžiasi, kad pūva šaknys, gelsta lapai, mat puola rudligė. Susiduriame ir su kasmetine problema, kai krenta agurkėlių užuomazgos. Agurkėliai gelsta ir krenta tada, kai augalai būna iškankinti ir išsekę po didelių skynimų, kai jiems trūksta maisto medžiagų. Tokios problemos nebūtų, jei augintojai nesistengtų kuo daugiau užauginti pirmųjų agurkų, bet visi nori ankstyvesnio, o tai reiškia brangesnio derliaus", - patirtimi dalijasi kėdainietė.

Pasak D. Talvaševičienės, agurkų užuomazgos krenta ir dėl didelių karščių. Tada pasitaiko ir augalų leipimo. Tokiu atveju daržininkai šiltnamių stogus nukloja moliu, kad agurkai gautų kuo mažiau kaitros. Geriausiai auga tie augalai, kurie turi tvirtas šaknis, tada ir ligoms jie būna atsparesni, ir kaitra bei drėgmė ne taip greitai pakerta. „Norint užauginti gerą derlių, tenka rasti balansą tarp saulės ir drėgmės. Viską lemia patirtis, o kartais ir patyrusių agronomų pagalbos prisireikia", - sakė D. Talvaševičienė.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkės Julės Jankauskienės teigimu, dažniausiai užuomazgos krenta tada, kai šiltnamyje yra prastai sureguliuotas mikroklimatas. „Ypač pavojingi dideli temperatūros ir drėgmės svyravimai, kurių šiltnamiuose be automatinės klimato kontrolės išvengti beveik neįmanoma", - sako J. Jankauskienė. Kadangi birželį orai buvo permainingi, naktys laikėsi palyginti šaltos, o dienomis dažnai trūko saulės, tai augalai atitinkamai reagavo numesdami užuomazgas.

Dar labai svarbu sureguliuoti tręšimą, kad agurkams netrūktų azoto ir kalio. Patyrę specialistai medžiagų trūkumą gali nuspėti iš lapų spalvos, viso augalo išvaizdos, tačiau tikslesnė, be abejo, būtų laboratorinė analizė.

Užuomazgų kritimas iš dalies priklauso ir nuo auginamos agurkų veislės savybių - kai kurių veislių agurkai formuoja po 2-3 užuomazgas pažastyse, o kitų - po 5-7. Pastarųjų augalai dažniau linkę atsikratyti užuomazgų pertekliumi.

„Kaip rodo moksliniai tyrimai ir augintojų patirtis, agurkų užuomazgų kritimą skatina nesubalansuotas tręšimas. Jei augalus tręšiate papildomai, paskatinate jų augimą, tai turite garantuoti, kad šaknys dirbtų visu pajėgumu. Jei šaknys silpnos, jos nepajėgia išmaitinti augalo", - paaiškina LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkė Elena Survilienė.

Pasak jos, jei užuomazgos tiesiog sudžiūsta ir nukrenta, tai dar ne taip blogai. Daug pavojingiau, kai užuomazgos pradeda gleivėtis, šlapiuoti - šie požymiai signalizuoja, kad prasidėjo puvinys, kuris gali greitai pereiti ir į patį augalą. „Patartina, jei tik yra galimybė, kuo greičiau nurinkti ir pašalinti negyvybingas agurkų užuomazgas, kol į kas neįsimetė sklerotinio puvinio sukėlėjai", - sako E. Survilienė.

Kai derlius menkas, agurkų kainos laikosi aukštos. Kėdainių agurkų augintojai pastebi, kad šįmet agurkų kainos gerokai didesnės negu pernai. Šiomis dienomis turguose agurkai pardavinėjami maždaug po du litus, o konservų fabrikas už juos moka net po pusantro lito, kai pernai tokiu laiku net po litą iš perdirbėjų negaudavome. Panašu, kad mažėja agurkų augintojų, kėdainiečiai linkę emigruoti ir lengvesniu darbu užsidirbti pragyvenimui, negu per dienas lenkti nugaras šiltnamiuose.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (11)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (23)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (33)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Ūkininkas baigia karjerą: vienintelė bėda – nėra kam perduoti ūkio (249)

Pelutavos žemėse ūkininkaujantis kelmiškis Zigmas Ričkus save vadina laimingu žmogumi.

Top naujienos

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (16)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (586)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Turkijoje siaučia pavojingas virusas: vienas iš simptomų – pykinimas (17)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie šių metų liepos ir rugpjūčio...

DELFI startuoja naujas kanalas Būstas (1)

Pagrindinis naujienų portalas DELFI skaitytojams pristato dar vieną gerą žinią. Jau nuo...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (26)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 10.11 (116)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Elito karai Rusijoje: eksministras tėškė kaltinimus V. Putino bendražygiui (51)

Rusijos valdžios elitų tarpusavio karai, apie kuriuos iki šiol kalbėjo tik stebėtojai, netikėtai...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (13)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...