Kaimo naujienos

ES leidžia importuoti 10 naujų genetiškai modifikuotų organizmų (3)

2015 balandžio mėn. 24 d. 22:54
Genetiškai pakeisti citrusinių vaisių sodinukai
„National Geographic Lietuva“ nuotr.
Europos Sąjungos (ES) pareigūnai penktadienį leido importuoti į regioną 10 naujų genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) rūšių bei dvi gėlių rūšis. Tai pirmasis toks leidimas įvežti genetiškai paveiktų augalų per daugiau kaip vienerius pastaruosius metus, praneša „Reuters“.

Pavyzdinis ūkis – per kančias

2015 balandžio mėn. 25 d. 00:01
Ūkininkas Bronius Pratašius
Autoriaus nuotr.
Šiandien žvalgydamasis po Tauragės r. ūkininkų Stanislavos ir Broniaus Pratašių valdas galėtum drąsiai teigti, jog šiai šeimai pavyko sukurti modelį tokio ūkio, kokį išties norėtųsi matyti viso Lietuvos kaimo perspektyvoje.

Įspėjo, kad ūkininkai verčiami dėti parašus, pradedamas tyrimas (9)

2015 balandžio mėn. 24 d. 11:59
Įspėjo, kad ūkininkai verčiami dėti parašus, pradedamas tyrimas
AOP nuotr.
Žemės ūkio ministerija ragina ūkininkų nepasirašyti jokių dokumentų, kuriais reikalaujama skirti paramą pieno perdirbėjams.

Patvirtintos ekologinio ūkininkavimo taisyklės (4)

2015 balandžio mėn. 21 d. 18:15
Patvirtintos ekologinio ūkininkavimo taisyklės
Stopkadras/DELFI.TV
Patvirtintos Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ įgyvendinimo taisyklės.

Aiškinasi situaciją pieno rinkoje (5)

2015 balandžio mėn. 21 d. 15:58
Aiškinasi situaciją pieno rinkoje
DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Konkurencijos taryba šiuo metu atlieka pieno rinkos tyrimą, kurio tikslas - įvertinti galimas konkurencijos problemas pieno sektoriuje ir, remiantis kitų valstybių gerąja patirtimi bei praktika, pateikti siūlymus dėl priemonių veiksmingai konkurencijai užtikrinti.

Ką „Expo“ parodai ruošia Lietuvos ūkininkai ir bendrovės? (4)

2015 balandžio mėn. 20 d. 21:43
Ką „Expo“ parodai ruošia Lietuvos ūkininkai ir bendrovės?
K. Cemnolonskio nuotr.
Iki pasaulinės „Expo“ parodos Milane Italijoje liko 11 dienų. Pirmą kartą pasaulinė paroda, kurios tema – „Pamaitinti planetą. Gyvybės energija“ skirta maistui bei žemės ūkiui. Šioje parodoje geriausius savo produktus pristatys ir Lietuva.

Ūkininkai skundžiasi nuostoliais ir daržoves sodina į per šaltą dirvą (15)

2015 balandžio mėn. 20 d. 21:37
Nors pavasaris neskuba – ūkininkai laukti nebegali. Sodinamos ankstyvosios bulvės, morkos, kopūstai. Pernykštį derlių pardavę už savikainą arba išdalinę labdarai Kėdainių rajono ūkininkai vėl triūsia laukuose ir ieško naujų rinkų.

Graikijos ūkininko sprendimas: galvijams – didžėjus ir klasikinė muzika (5)

2015 balandžio mėn. 19 d. 16:20
Šiaurės Graikijos ūkininkas, auginantis galvijus ir užsiimantis mėsos pramone, investavo į tai, kad gyvuliai augtų girdėdami klasikinę muziką. Pasak graiko, tokie galvijai būna protingesni ir jų mėsa daug kokybiškesnė. Ūkininko fermoje galima rasti ir didžėjų, o klasikinės muzikos repertuaras įvairus – nuo W. A. Mozarto iki F. Chopino.

Pavojingam asbesto stogui pakeisti – ES parama (26)

2015 balandžio mėn. 16 d. 14:42
Pavojingam asbesto stogui pakeisti – ES parama
GRYNAS
Senus, sveikatai kenksmingo asbesto stogus kaime pasikeisti norintys gyventojai turėtų suskubti pateikti paraišką tam skirtai Europos Sąjungos (ES) paramai gauti. Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ priima iki balandžio 30 dienos. Šiam paraiškų rinkimo etapui skirta 1 931 000 eurų ES ir Lietuvos biudžeto lėšų.

Žemdirbiai šoke: po žiemos laukai – kaip po karo (34)

2015 balandžio mėn. 19 d. 18:00
Panevėžio krašto ūkininkai, tebemindantys teismų slenksčius, kad prisiteistų iš VĮ Panevėžio miškų urėdijos jų pasėliams per praėjusius dvejus trejus metus žvėrių padarytos žalos atlyginimą, jau pradėjo skaičiuoti šiųmečius nuostolius. Tačiau visiškai neaišku, ar tuos nuostolius valstybė jiems teiksis gražiuoju atlyginti.

ES pagalba – smulkiesiems šalies ūkiams (3)

2015 balandžio mėn. 15 d. 16:11
E. Krušinskienė
Asmeninio archyvo nuotr.
Ūkius modernizuoti ir padidinti jų konkurencingumą siekiantys smulkieji ūkininkai gali kreiptis Europos Sąjungos (ES) finansinės paramos. Ji skiriama naujai žemės ūkio technikai ir įrangai pirkti, gamybinių pastatų statybai ar rekonstrukcijai, infrastruktūrai sutvarkyti, gyvuliams, daugiamečiams augalams įsigyti. Priėmus sprendimą dėl paramos skyrimo, pareiškėjui išmokama 50 proc. paramos sumos.

Sunerimo dėl sienos su Rusija (38)

2015 balandžio mėn. 18 d. 16:00
Praėjusią savaitę išgirdome informaciją, kad stringa valstybinės sienos su Rusija demarkavimo darbai. Į tai operatyviai sureagavo Nacionalinė žemės tarnyba prie ŽŪM ir suskubo vietoje patikrinti situaciją.

Prasideda žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas (9)

2015 balandžio mėn. 13 d. 08:43
Prasideda žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas
DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Pirmadienį prasideda žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas. Ūkininkai, pateikę vieną paraišką, galės prašyti tiesioginių išmokų už žemės ūkio naudmenų plotus, gyvulius, taip pat išmokų pagal Kaimo plėtros programą.

Ūkininkai skundžiasi mažomis išmokomis (8)

2015 balandžio mėn. 9 d. 21:15
Ūkininkai skundžiasi mažomis išmokomis
K. Cemnolonskio nuotr.
Pasėlius kasmet, teigiama, draudžia vis daugiau žemdirbių ir bendrovių. Tačiau, nors draudikai tvirtina, kad apsidraudusieji tik išlošia, grūdų augintojai mano kitaip – esą bendrovė monopolininkė didina įmokas ir mažina išmokas.

Nori auginti taip kokybiškai, kaip skandinavai: sutiko jau 40 ūkininkų (16)

2015 balandžio mėn. 12 d. 21:31
Lietuva ne vienoje srityje gali pasimokyti iš skandinavų: grūdų perdirbėjai jau nusitaikė į avižų segmentą.

Šalčininkuose tapo stambiu verslininku: viskas per eksperimentus (45)

2015 balandžio mėn. 11 d. 00:06
Šalčininkų rajone keletą dešimtmečių gyvenantis iš Azerbaidžano kilęs ūkininkas Kamalas Zulfijevas yra žinomas šio rajono žemdirbys: jis augina rapsus, kviečius ir dabar apie šeštadalį turimo ploto užsėjo maistinėmis avižomis.

Jaunieji ūkininkai kviečiami kreiptis paramos (10)

2015 balandžio mėn. 9 d. 13:45
Andrius Maziliauskas su šeima
Asmeninio archyvo nuotr.
Jaunieji šalies ūkininkai balandžio mėnesį kviečiami teikti paraiškas paramai gauti pagal naujos Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“. Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia pareiškėjų dėmesį į paraiškų vertinimo kriterijus ir reikalavimus, kurie skiriasi nuo taikytų ankstesniojo finansinio laikotarpio priemonei. Jauniesiems ūkininkams siūlomos ir naujos galimybės.

Papasakojo, kaip augina triušius: fermoje ir muzika skamba (16)

2015 balandžio mėn. 12 d. 08:00
Kelmės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininkas Vytautas Šileika, kalbėdamas apie mažąsias skerdyklas, įrengtas pagal supaprastintus reikalavimus, truputį apgailestavo, kad jų mažoka. Visame Kelmės rajone – tik dvi, vienoje skerdžiami ūkyje užauginti paukščiai, kitoje – triušiai. Nepaisant to, kad Kelmės r. gyvulių augintojai laiko net 2870 galvijų.

Dieta ekologiškiems buliams: ūkininkai skundžiasi, jog netrukus neturės kuo jų šerti (18)

2015 balandžio mėn. 7 d. 06:56
Ūkininkai dažnai kritikuojami dėl dirvos ir vandens taršos. Todėl visoje Europos Sąjungoje bei Lietuvoje išmokomis skatinami ekologiniai ūkiai, kuriuose trąšos nenaudojamos. Šiuo metu Žemės ūkio ministerija būtent ekologiniams galvijininkystės ūkiams ruošia naujas taisykles, kurios, ūkininkų teigimu, gerokai apsunkins ūkininkavimą ir galimybę išlaikyti gyvulius. Gamtosaugininkai savo ruožtu priduria, jog naujosios taisyklės orientuotos į gamybą ir naudos gamtai neatneš.

Apgaulėms dėl mėsos ateina galas (34)

2015 balandžio mėn. 3 d. 09:15
Lietuvoje nuo balandžio įsigaliojus Europos Komisijos reglamentui, keičiasi mėsos ženklinimas. Turės būti tiksliau nurodoma, kur gyvulys užaugintas ir kur paskerstas. O kad vartotojas žinotų, kokią mėsą perka, Žemės ūkio ministerijos reikalavimu kilmės šalis turi būti nurodyta ir nefasuotos mėsos etiketėse. Prekybininkų prašymu šios mėsos ženklinimą leista susitvarkyti iki gegužės pirmosios.

Tikina, kad iš Lietuvos miškų galima išspausti 15 kartų daugiau (90)

2015 balandžio mėn. 1 d. 23:00
Mediena
E. Kniežausko nuotr.
Seime svarstomos Miškų įstatymo pataisos, kurios neleistų ūrėdijoms pardavinėti medienos tarpininkams, eksportuojantiems į užsienį. Nors pripažįstama, kad valstybinių miškų urėdijų pajamos sumažėtų, šalininkai tikina, kad būtų išspaudžiama 15 kartų daugiau pridėtinės vertės ir 30 kartų daugiau darbo vietų.

Ūkininkai – trokštamiausi darbdaviai (12)

2015 balandžio mėn. 2 d. 00:01
Ūkininkai – trokštamiausi darbdaviai
AOP nuotr.
Nors šalyje nedarbo lygis pastebimai mažėja, kaimo vietovėse įsidarbinti vis dar sunku, ypač tiems, kurie nori rasti darbą greta namų.

Naujoji Kaimo plėtros programa: paraiškų vertinimas balais (6)

2015 balandžio mėn. 1 d. 18:45
Naujoji Kaimo plėtros programa: paraiškų vertinimas balais
NMA
Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programai (KPP) įgyvendinti numatyta skirti 1,977 mlrd. eurų Europos Sąjungos (ES) paramos lėšų. Siekiant užtikrinti efektyvų jų administravimą, naujojoje KPP numatyta nemažai svarbių pokyčių, o Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) prioritetas – sąžiningas paramos gavėjas. Tarp svarbiausių pokyčių – pasikeitusi paraiškų vertinimo metodika.

ES nustojančios galioti pieno kvotos gąsdina ūkininkus (1)

2015 balandžio mėn. 1 d. 11:30
ES nustojančios galioti pieno kvotos gąsdina ūkininkus
Komandos nuotr.
Po daugiau nei trijų dešimtmečių galiojimo Europos Sąjungoje (ES) nustoja galioti pieno kvotos. Smulkieji ūkininkai bijosi, kad iš tokio žingsnio pasipelnys tik stambiosios pienininkystės sektoriaus įmonės. Apie tai praneša BBC.

Ekologinis ūkis žirgininkei leido išsaugoti svajonę (2)

2015 kovo mėn. 31 d. 17:19
Ekologinis ūkis žirgininkei leido išsaugoti svajonę
K. Cemnolonskio nuotr.
Ekologinis ūkis – garsios Utenos rajono žirgininkės, daugybės ristūnų žirgų varžybų nugalėtojos Viktorijos Jovarienės pragyvenimo šaltinis. Moteris pasakoja, kad karvių banda ne tik išmaitino jos šeimą, bet ir padėjo ūkyje išlaikyti jos dievinamus žirgus.

„Arvi“ netesi pažadų (14)

2015 kovo mėn. 31 d. 00:00
Suvalkijos krašto cukrinių runkelių augintojai surengtame susirinkime tarėsi, ką daryti, kad UAB „Arvi cukrus“ ir „Arvi“ įmonių grupė laikytųsi duotųjų pažadų ir atsiskaitytų taip, kaip buvo sutarta mėnesio pradžioje vykusiame žemdirbių ir šių įmonių vadovų susitikime.

Gervuogės – skanios ir maistingos, bet tautiečių dar neįvertintos uogos (6)

2015 kovo mėn. 31 d. 07:28
Anykščiuose ūkininkaujantis ir išskirtinės kokybės gervuoges auginantis Gediminas Barkauskas teigia, kad šios uogos – itin vertingos savo maistinėmis savybėmis. Ūkininkas viliasi, kad ilgainiui atsiras daugiau gervuogių augintojų, o pirkėjai pripras prie savito šių uogų skonio bei dažniau rinksis šias vitaminingas uogas.

Europos ūkininkai rengiasi pieno gamybos kvotų naikinimui

2015 kovo mėn. 30 d. 12:08
Nuo trečiadienio naikinama tris dešimtmečius Europos Sąjungoje galiojusi pieno gamybos kvotų sistema kelia nerimą Europos ūkininkams. Viena vertus, kvotų panaikinimas leis geriau patenkinti augančią paklausą besivystančiose rinkose, tačiau, kita vertus, gali gerokai nusmukdyti pieno kainas. Apie tai praneša "Eubusiness".

Ūkininkės atgaiva – vaistažolių laukai ir bitynas (6)

2015 kovo mėn. 30 d. 15:32
Ūkininkės atgaiva – vaistažolių laukai ir bitynas
Autoriaus nuotr.
72 m. ūkininkė iš Utenos Janina Milašienė pavasarį butą iškeičia į gamtos prieglobstyje – Zarasų rajone, Gražutės regioniniame parke – esančią sodybą. Moteris prisipažįsta, kad buvimas gamtoje, vaistažolių rinkimas ir bitininkavimas yra atgaiva jos širdžiai.

Ūkininkas: natūralus pienas – sveikesnis ir lengviau pasisavinamas (3)

2015 kovo mėn. 30 d. 11:27
Rokiškio rajone jau 20 metų ūkininkaujantys Adriana ir Almantas Šedžiai gamina natūralius, išskirtinės kokybės pieno produktus, kurie, pasak ūkininkų, yra lengviau pasisavinami žmogaus organizmo. Daugiau nei 20 skirtingų rūšių gaminiais prekiaujantys ūkininkai nuolat ieško kuo sudominti pirkėją ir krentant pieno kainoms ieško įvairių panaudojimo formų.