Opozicinės Tėvynės sąjungos lyderis Seimo pirmininko pavaduotojas Andrius Kubilius ragina prezidentą Valdą Adamkų vetuoti Atominės elektrinės (AE) įstatymo pataisas ir įpareigoti Vyriausybę grįžti prie derybų su VST valdančia „NDX energija“ dėl „Leo LT“ projekto. Tačiau po susitikimo su prezidentu ketvirtadienį konservatorių vadovas pripažino, jog nėra vien už AE įstatymo veto, „jei prezidentas ras kitus būdus, kaip grįžti prie derybų – tai jau irgi būtų tam tikras problemos sprendimo būdas“.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Klausiamas, ar aptarė susitikime galimus kitus sprendimo būdus, išvengiant įstatymo grąžinimo į Seimą, A.Kubilius teigė, jog į tai galėtų atsakyti pats šalies vadovas.

Tačiau kartu konservatorių lyderis užsiminė, jog viena iš galimybių, dar prieš V.Adamkui apsisprendžiant dėl AE įstatymo pasirašymo ar vetavimo, būtų Vyriausybę grąžinti prie derybų stalo su VST valdančia „NDX energija“.

A.Kubilius taip pat užsiminė, jog tokią mintį – derybų atnaujinimo iki priimant galutinį šalies vadovo sprendimą dėl AE pataisų – turi pats V.Adamkus. „Ir prezidentas turi tokią mintį po vakarykščių pokalbių, ir man ji pasirodė visai galima ir realizuotina“, - sakė A.Kubilius.

Kas ką įkalbėjo?

Valdas Adamkus
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

A.Kubilius teigė nenorįs dalintis įspūdžiais apie pokalbį su prezidentu ir apie šalies vadovo nusiteikimą priimti vienokį ar kitokį sprendimą dėl AE įstatymo pataisų. Žurnalistų paklaustas, ar pavyko įkalbėti prezidentą vetuoti įstatymą, A.Kubilius leido suprasti, kad pats buvo įkalbinėjamas ar įkalbėtas.

„Dar neaišku, kas čia ką įkalbėjo“, - replikavo konservatorius.

„Dabar valdančioji dauguma perkėlė atsakomybę ant prezidento pečių ir prezidentas turi apsispręsti, ar visą projektą palaidoti, kaip praradusį visiškai pasitikėjimą, ar priversti Vyriausybę ir „NDX energijos“ kompaniją pataisyti esminius dalykus, tikintis, kad po to savo veikla „liūtas“ („Leo LT“ – DELFI) susigrąžins visuomenės pasitikėjimą“, - trečiadienį žurnalistams po susitikimo su V.Adamkum kalbėjo A.Kubilius.

Konservatorių vadovo teigimu, pataisyti esminius dalykus galima dviem keliais.

Andrius Kubilius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Vetuojant įstatymą ir reikalaujat pataisų įstatyme ir tuo pačiu grįžtant į tą padėti, kokia buvo iki Seimui priėmus pataisas. (...) Arba pats prezidentas gali galbūt išreikalauti, kad derybos įvyktų dar iki prezidentui apsisprendžiant dėl įstatymo. Vakarykščiai Žilvino Marcinkevičiaus („NDX energijos“ akcininko – DELFI) žodžiai, kad jie sutinka grįžti prie derybų, jei valstybė to pareikalaus, suteikia tam tikros vilties, kad taip gali būti padaryta. Bet toliau daug kas priklauso ir nuo Vyriausybės ir nuo to, kiek prezidentas sugebės išreikalauti esminių pataisų sutartyse“, - kalbėjo A.Kubilius.

Paklaustas, kaip galėtų būti grįžta prie derybų, A.Kubilius teigė, jog prezidentas yra valstybės vadovas, „jo turi klausyti ir Vyriausybė, ir verslas gali paklausyti“.

Pakaktų pataisyti sutartis?

Prezidentas V.Adamkus Seimo praėjusią savaitę priimtas AE įstatymo pataisas gavo praėjusį pirmadienį.

Savo sprendimui priimti V.Adamkus iš viso turi 10 dienų, minėtas terminas dėl AE įstatymo pataisų baigsis kitos savaitės pabaigoje.

Paklaustas, ar realu per vieną savaitę kokybiškai pataisyti sutartis, A.Kubilius atsakė, jog „norint – įmanoma“.

„Aš nesu derybų specialistas. Aš manau, norint galima tuos dalykus ištaisyti, kurie iki šiol nebuvo ištaisyti. Visų pirma neužtenka vien tik į sutartis perkleti tai, kas įstatyme buvo pataisyta dėl nacionalinio investuotojo tikslo. Mano įsitikinimu yra būtina taisyti saugiklius. Dviejų metų įsipareigojimas „NDX energijai“ neparduoti akcijų – to neužtenka. Turi būti įsipareigojimas neparduoti akcijų tol, kol nebus priimti esminiai sprendimai“, - sakė A.Kubilius.

Anot jo, prezidentas galėtų pareikalauti, kad valstybė turėtų pirmos rankos teisę išpirkti akcijas.

Be to, prezidentas galėtų pasiūlyti ir tokį variantą, „kad pradiniame etape valstybė valdytų 67 proc. “Leo LT” akcijų tol, kol bus priimti esminiai sprendimai“.

Liūtas – kenkėjas?

A.Kubiliaus teigimu, ligšiolinė „liūto“ projekto raida verčia kelti klausimą, ar pats projektas toks, koks yra dabar nepradeda kenkti ir vėliau nekenks svarbiausių strateginių tikslų siekimui.

„Nes iš tiesų tenka pagrįstai nuogąstauti ir girdime vis daugiau nuotaikų, kad geriau nereikia jokios AE ir kitų svarbiausių projektų, negu tokios elektrinės ir tokiomis sąlygomis. (...)Aš stebiuosi Vyriausybės gebėjimu griauti pasitikėjimą visų projektu – jos gebėjimu neatsakyti į natūraliai kylančius klausimus. Lygiai taip pat adresuoju tai ir privačiam investuotojui. Jei jie iki šiol nepasako, kiek kainuos elektrinę pastatyti ir kiek kainuos elektra, tai susidaro įspūdis, kad jie patys nelabai tiki, kad tą atominę pastatys“, - sakė A.Kubilius.

Seimas praėjusį penktadienį priėmė Atominės elektrinės įstatymo pataisas, atveriančias kelią prieštaringai vertinamam nacionalinio investuotojo į atominę elektrinę „Leo LT" projektui.

Už AE įstatymo pataisas, pagal kurias nacionalinis investuotojas į atominę elektrinę būtų kuriamas ne „Lietuvos energijos", o naujos patronuojančios bendrovės pagrindu penktadienį balsavo 63, prieš 11, susilaikė 3 parlamentarai.

Šiuos balsavimo rezultatus nulėmė opozicinės Darbo partijos frakcijos balsai, nors „darbietė" Loreta Garužinienė prieš pat balsavimą siūlė daryti svarstymo pertrauką, per kurią Vyriausybė turėtų pasitikrinti pasitikėjimą. Nepaisant šių L.Graužinienės pareiškimų, Darbo partija vėliau drausmingai dalyvavo balsavime - beveik vieningai balsavo už AE įstatymo pataisas.

Opozicinės konservatorių, Liberalų sąjūdžio ir „Tvarkos ir teisingumo" partijų atstovai, balsuojant dėl „Leo LT", siekdami apskritai sugriauti balsavimą ir protestuodami, išėjo iš Seimo posėdžių salės.

Valdančioji Liberalų ir centro sąjunga balsavo prieš.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (59)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...

„Litgas“: SGD perteklius rinkos dar nepasiekė (13)

„Galima apibendrintai pasakyti, kad keletą metų prognozuojamas vadinamasis suskystintų gamtinių...

„Achema“ planuoja dujų prekyba užsiimti Baltijos šalyse (7)

Didžiausios dujų vartotojos Jonavos trąšų gamyklos „ Achema “ naujai įsteigta bendrovė...

Rugpjūtį benzinas ir dyzelinas brango, suskystintos dujos pigo

Rugpjūtį praktiškai visose degalinėse benzinas ir dyzelinas brango, o suskystintos dujos...

S. Skvernelis: Baltarusijai eksportuoti naftos produktus per Rusiją būtų nuostolinga ir pavojinga (33)

Jeigu Rusija priverstų Baltarusiją eksportuoti naftos produktus per jos geležinkelius ir...

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (146)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (59)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (28)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1216)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (338)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (4)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (18)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...