Net ir kiekvieną mėnesį apmokant elektros sąskaitas, šventinį laikotarpį vis tiek gali tekti pasitikti su skola. Tokioje situacijoje atsidūrė DELFI skaitytoja, lapkričio mėnesį gavusi daugiau nei septynių šimtų litų siekiančią sąskaitą ir įspėjimą apie ateityje atjungiamą elektrą. Penkių vaikų motina sakė nustebusi, jog kiekvieną mėnesį atsiskaitydavusi už elektrą, pasirodo, mokėjo mažesnę sumą nei turėjo, o dabar yra skolinga bendrovei.
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Apie skolą nė nenumanė

Skaitytoja Rasa (vardas pakeistas - DELFI) pasakojo pakliuvusi į nemalonią situaciją – sužinojo, jog yra skolinga „Lesto” bendrovei, nors sąskaitą apmokėdavo kiekvieną mėnesį. Lapkričio pabaigoje ji gavo sąskaita, pagal kurią už elektros sunaudojimą „Lesto” yra skolinga daugiau nei 700 litų. Įspėjama, kad sąskaitos neapmokėjus, elektra bus atjungta. Rasa sakė, kad nemalonumai prasidėjo daugiau nei prieš metus.

„Ši istorija prasidėjo seniau nei prieš metus. Tada banke man pasiūlė už elektrą susimokėti tiesioginiu debetu. Idėja patiko, tad pasirašiau sutartį. Keturis mėnesius negavau jokių ataskaitų, skambučių, kiek nuo sąskaitos nuskaičiuoja pinigų. Kai banke sužinojau, kad po 178 litus - išsižiojau. Mes elektros išdegindavom tik už 130 litų ar mažiau“, - pasakojo moteris.

Meistrams nurodžius, kad susidarė permoka, Rasa sutartį nutraukti ir už elektrą nusprendė mokėti deklaruodama duomenis pati. „Nuvažiavus į elektros tinklus, man nebeleido grįžti prie senosios knygelės. Liepė deklaruoti elektroniniu būdu: jie išrašys sąskaitą ir aš ją apmokėsiu. Jei nedeklaruoju skaičiukų - jie atsiunčia 100 litų sąskaitą (sumą, už sunaudojamos elektros vidurkį - DELFI), kurią apmokėsiu“, - pasakojo skaitytoja.

Ji sakė maniusi, kad deklaruodama duomenis pati, ji kaskart apmokės visą sąskaitą pagal tąkart sunaudotą elektrą. Žiemą mokėjusi nereguliariai, ji su bendrove atsiskaitė ir tuomet kiekvieną mėnesį mokėdavo pagal iš „Lesto” gautas sąskaitas.

„Viskas atrodo paprasta ir logiška. Bet tik iki tol, kol pastebėjau, kad mano sąskaita vis didėja, - prisimena ji. - Pradėjau domėtis, kaip taip gali būti. Pradžioje sakė kad tiek išdeginau, paskui kad esu skolinga ir sudariusi skolos gražinimo sutartį. Galiausiai pradėjo aiškinti, kad skaičiuoja kažkokius vidurkius ir juos pridėję gavo tokią sumą“.

Paaiškėjo, kad skola už „Lesto” tiekiamas paslaugas išaugo iki daugiau nei 600 litų. Nustebusi moteris susisiekė su bendrove ir pasikvietė meistrą, kad šis patikrintų rodmenis. „Išsikviečiau meistrą, kad nurašytų skaičiukus, prašiau, kad savo sistemoje padarytų, kad atsiskaityčiau knygele - senoviškai. Meistras nustatė, kad net neapmokėjus tų 608 litų (sąskaitoje nurodyta suma - DELFI) aš dar pusę mėnesio galiu gyventi. Permoka – dar 1,5 mėnesio“, - prisiminė Rasa.

Vis tik, po kelių dienų ji gavo įspėjimą, kad iki gruodžio neapmokėjus sąskaitos, jai bus nutrauktas elektros tiekimas. „Vėl skambutis į elektros tinklus, pažadas išsiaiškinti skubos tvarka, nes jie mato savo sistemoje, kad buvo meistras ir nurašė skaičiukus. Tą dieną vėl deklaravau skaičiukų parodymus, kur skirtumas jau buvo neigiamas. Laukiau skambučio. Deja, sulaukiau naujos sąskaitos. Šį karta ji jau 788 litai“, - stebėjosi Rasa.

Vis tik, nuvykusi į „Lesto”, moteris sužinojo, kad susikaupusi suma – skola, susidariusi už ankstesnius mėnesius. Moteriai buvo paaiškinta, kad kiekvieną mėnesį jai sąskaita buvo pateikiama pagal sunaudojamos elektros vidurkį, o elektros sunaudojus daugiau susidaręs skirtumas buvo atidedamas sumokėti vėliau.

„Taip, nei iš šio, nei iš to – 800 litų. Skaičiukų deklaravimas mažas, o suma – didelė, nes priskaičiavo iš tų praeitų mėnesių. O jie sako, kad pas juos ta sistema yra gera ir apsauganti žmogų nuo netikėtų kainų svyravimų. Bet man tai buvo šokas“, - pasakojo ji.

Rasa sakė, kad jai pačiai tokia sistema – visai nepalanki. „Aš jiems ir sakau – įsivaizduokite: turiu penkis vaikus, ant nosies Kalėdos, dovanas nupirkti penkiems vaikams – tai ne vienam. O jūs man pateikiate tokią sąskaitą todėl, kad prieš tai taupėte, o dabar turiu atsiskaityti“, - sakė ji.

Moteris sakė dabar suprantanti, kad meistras jai nurodė neteisingą informaciją apie permoką, tačiau jai būtų buvę daug paprasčiau sąskaitą už visą sunaudotą elektrą apmokėti kiekvieną mėnesį. Apie skolą ji sakė anksčiau nežinojusi, nes kaskart internetinėje svetainėje tik nurodydavusi „Apmokėti sąskaitą“, o sąskaitų – faktūrų, kur ir yra nurodyta skola, netikrindavusi. Kadangi kiekvieną mėnesį rodmenis deklaruodavo pati, ji manė, kad kaskart ir apmoka visą sąskaitą. Pasirodo, tą ji būtų galėjusi padaryti tik tuomet, jei būtų parašiusi specialių prašymą naudotis knygele. To moteris nepadarė, nes, pasak Rasos, „Lesto” jai buvo pasakyta, kad toks mokėjimo būdas – atgyvena.

Sąskaitą pagal vidutinį sunaudojimą – net ir mokant internetu

Ernestas Naprys
Ernestas Naprys
© Bendrovės nuotr.

Komentuodamas skaitytojos situaciją, „Lesto” atstovas ryšiams su visuomene Ernestas Naprys atkreipė dėmesį, kad atsisakius mokėjimo tiesioginiu debetu, bet neparašius prašymo naudotis knygele ir deklaruojant duomenis virtualiai, suma už sunaudotą elektrą sąskaitoje nurodoma vadovaujantis sunaudojamu vidurkiu. Net ir naudojantis knygelėmis, sąskaita vartotojui taip pat gali būti atsiunčiama ne tik už visą sunaudotą elektrą, bet ir pagal nustatytą vidurkį.

„Jei klientas pranešė arba bendrovė patikrino rodmenis anksčiau nei dvidešimtą ataskaitinio laikotarpio dieną, bendrovė turi teisę likusių nedeklaruotų mėnesio dienų elektros energijos suvartojimą apskaityti pagal vidutinį suvartojimą. Jei klientas už ataskaitinį laikotarpį nepranešė ir bendrovė nepatikrino rodmenų, elektros energijos suvartojimas apskaitomas pagal vidutinį suvartojimą“, - atvejus, kada gali būti atsižvelgiama į vidurkį net ir naudojantis knygele, nurodė jis.

Susidaręs skirtumas tarp realiai sunaudotos elektros ir nustatyto vidurkio – nepriemoka (mokant tiesioginiu debetu ar deklaruojant duomenis elektroniniu būdu), pasak E. Naprio, turi būti apmokama per tris mėnesius lygiomis dalimis. Pagal tai pakoreguojamas ir klientui taikomas vidutinis suvartojimas.

„Per tris mėnesius apmokėjus nepriemoką, klientai toliau atsiskaito pagal pakoreguotą vidutinį suvartojimą“, - teigė E. Naprys. „Lesto” atstovo teigimu, apie susidariusią nepriemoką klientas informuojamas ir gaunamose sąskaitose faktūrose, ir savitarnos svetainėje.

„Joje klientai gali matyti visas apmokėti pateiktas sąskaitas, sumokėtas įmokas, taip pat sąskaitose nurodytas taikomas vidutinis suvartojimas, elektros apskaitos prietaiso rodmenys, iki kurių apskaičiuotas elektros energijos suvartojimas. Jei klientai pastebi, kad suvartojo daugiau ar mažiau elektros energijos, nei yra apmokėję, jie turėtų deklaruoti faktinius rodmenis ir taip jiems bus patikslintas vidutinis suvartojimas“, - sakė jis.

„Lesto” atstovas pastebėjo, kad pasitaiko atvejų, kai žmonės dėl susidariusios nepriemokos nusprendžia vėl naudotis tradicinio mokėjimo už elektros energiją būdais. „Tokie atvejai (...) yra reti, dažniausiai jie kyla tuomet, kai klientai ne visiškai suprato, dėl ko susidarė nepriemoka, atsiskaitant pagal vidutinį suvartojimą“, - sakė jis.

E. Naprys patvirtino, kad nusprendus sąskaitas už elektros sunaudojimą mokėti tiesioginiu debetu, sąskaitoje taip gali būti nurodoma ne visa reali suma už sunaudotą elektrą.

„Atsiskaitant tiesioginiu debetu, mėnesio įmoka už elektros energiją apskaičiuojama pagal vidutinį elektros energijos suvartojimą, kuris nustatomas pagal kliento faktinį vienerių metų suvartojimą arba klientai patys nurodo vidutinio suvartojimo kiekį, - sakė jis. - Įsiskolinimas už elektros energiją, atsiskaitant tiesioginiu debetu, gali susidaryti, jei klientas realiai per ataskaitinį laikotarpį suvartojo daugiau elektros energijos, nei anksčiau buvo apskaičiuota pagal vidutinį suvartojimą. Tokiu atveju, klientui deklaravus ar bendrovei patikrinus ir nurašius faktinius elektros apskaitos prietaiso rodmenis, užfiksuojama vidutinį suvartojimą viršijanti suma – nepriemoka“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rugpjūtį benzinas ir dyzelinas brango, suskystintos dujos pigo

Rugpjūtį praktiškai visose degalinėse benzinas ir dyzelinas brango, o suskystintos dujos...

S. Skvernelis: Baltarusijai eksportuoti naftos produktus per Rusiją būtų nuostolinga ir pavojinga (17)

Jeigu Rusija priverstų Baltarusiją eksportuoti naftos produktus per jos geležinkelius ir...

Energijos tiekėjai sąskaitas perskaičiuoti galės tik už du mėnesius (3)

Energetikos ministerija siūlo, kad energijos tiekimo bendrovės negalėtų perskaičiuoti sąskaitų...

Kuveitas pranešė apie antrą naftos išsiliejimą (1)

Kuveitas , kuris prieš kelias dienas skelbė suvaldęs didelį naftos išsiliejimą į jūrą,...

„Latvijas gaze“ skirstymo veiklą perduoda naujai įmonei „Gaso“ (1)

„ Latvijas gaze“ akcininkai neeiliniame susirinkime antradienį pritarė tolesniam bendrovės...

Top naujienos

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (557)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Turkijoje siaučia pavojingas virusas: vienas iš simptomų – pykinimas (12)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie šių metų liepos ir rugpjūčio...

DELFI startuoja naujas kanalas „Būstas“ (1)

Pagrindinis naujienų portalas DELFI skaitytojams pristato dar vieną gerą žinią. Jau nuo...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (13)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 10.11 (111)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Elito karai Rusijoje: eksministras tėškė kaltinimus V. Putino bendražygiui (38)

Rusijos valdžios elitų tarpusavio karai, apie kuriuos iki šiol kalbėjo tik stebėtojai, netikėtai...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (11)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...

Iškilo grėsmė Kuršių marioms: būklė blogėja kasdien (32)

Kuršių marios yra unikalus Lietuvos vandens telkinys, įsiterpęs tarp žemyninės šalies dalies ir...