Sodininkų bendrijų ir Vakarų skirstomųjų tinklų konfliktas pateko į aklavietę. Seimo darbo grupės vadovas prisipažino stengęsis dirbti ir „nugyvenęs“ šią struktūrą, tačiau sodininkai jį apkaltino neveiklumu ir pavadino energetikams tarnaujančiu „kurmiu“ Seime.
Pateko į energetikų spąstus

Taip jau atsitiko, kad, privatizuojant Vakarų skirstomuosius tinklus (VST), Ūkio ministerija užmiršo sodininkų bendrijas, kurių teritorijose jau 30-40 metų veikė elektros tinklai. Išsamiau apie 220 tūkst. narių jungiančių šalies sodininkų bendrijų ir Vakarų skirstomųjų tinklų (VST) konfliktą „Valstiečių laikraštis“ rašė sausio 12 d. Paaiškėjo, kad, privatizavus VST, sodininkų bendrijose įrengti elektros tinklai tarsi pakibo ore - neliko savininkų. Todėl energetikai sodininkams pasiūlė elektros tinklus privatizuoti, o paskui pasižadėjo tinklus iš jų nupirkti.

Sodininkai už advokatų paslaugas bei mokesčius Registrų centrui paklojo apie 90 mln. Lt, tačiau tikėjosi lėšas atgauti elektros tinklus pardavę energetikams. Tačiau atsitiko kitaip. Pasak Lietuvos sodininkų draugijos (LSD) Kauno susivienijimo „Sodai“ pirmininko Romualdo Šeštakausko, sodininkai pateko į energetikų - jau privatizuotų VST ir ruošiamų privatizuoti Rytų skirstomųjų tinklų (RST) - spąstus. Privatizavę elektros tinklus, sodininkai sulaukė energetikų dovanėlės - daugelio sodininkų bendrijų elektros tinklus energetikai įvertino... neigiama verte. Pavyzdžiui, 36 sodininkų sklypus jungiančios sodininkų bendrijos "Taurabudė" elektros tinklus VST įvertino -93,4 tūkst. Lt. Norint elektros tinklus perduoti VST, kiekvienam sodininkui būtų tekę sumokėti 2596 Lt.

LSD atliktais orientaciniais skaičiavimais, skirstomųjų tinklų bendrovės iš sodininkų ketino išsireikalauti daugiau nei 500 mln. Lt, arba vidutiniškai iš kiekvieno sodininko po 2273 Lt.

Turtą dar labiau nuvertino

Per tris mėnesius padėtis tik šiek tiek pasikeitė. Dabar VST jau nebereikalauja iš sodininkų, kad jie tik savo lėšomis atnaujintų elektros tinklus. VST atstovams kilo idėja apie 20 proc. lėšų gauti iš ES struktūrinių fondų. Jie pasiūlė, kad sodininkai šiam sumanymui pritartų. O kas skirs likusias lėšas? „Elektros tinklams pertvarkyti VST neketina skirti nė cento. Mano žiniomis, jie taip suplanavo: 40 proc. – ES lėšos, 20 proc. – sodininkų pinigėliai, o likusią 40 proc. sumą energetikai pasiskolintų iš bankų, kurią per keliasdešimt metų turėtume grąžinti mes, sodininkai. Šią sumą jie įtrauktų į paslaugų kainas“, - sako R.Šeštakauskas.

Įdomu, kad per tris mėnesius kai kurių bendrijų turtą VST dar labiau nuvertino.

„Sodininkų bendrijos „Skardis“ elektros įrenginiai prieš tris mėnesius buvo įvertinti neigiama verte, t. y. -341,7 tūkst. Lt, o dabar ši suma išaugo net iki -893,1 tūkst. Lt.

Bendrijos „Monolitas“ elektros ūkis buvo įvertintas -61 tūkst. Lt, o dabar neigiama suma padidėjo iki -114,3 tūkst. Lt“, - stebėjosi R.Šeštakauskas. Gal šių bendrijų elektros tinklai tikrai labai susidėvėję? Tačiau paaiškėjo, kad ir palyginti neseniai įsteigtų bendrovių elektros tinklai įvertinti neigiama verte.

Pavyzdžiui, „Beržas“, „Gija“ ir „Ąžuolėlis“ prieš dvejus metus buvo įvertinti neigiama (-18 tūkst. Lt) verte, nors tinklai įrengti 1987 m. Dabar ši suma išaugo jau iki -510,7 tūkst. Lt.

Gal tik kauniečiams nesiseka bendrauti su VST? Pasak R.Šeštakausko, tokius pačius reikalavimus VST kelia ir sodininkų susivienijimams Žemaitijoje. Pavyzdžiui, Telšių rajone sodininkų bendrovės „Draugystė“ elektros tinklų turtas įvertintas įspūdinga neigiama suma (-2,4 mln. Lt), „Ąžuolas“ – -1,6 mln. Lt, ir kt. Taigi VST apetitas gerokai išaugo.

Absurdiška skaičiavimo metodika

Kaip galėjo atsitikti, kad pridedamąją vertę padedančio sukurti turto (elektros tinklų) vertė yra neigiama? Labai norint, galėjo taip atsitikti. Kas sukūrė turto vertės nustatymo metodiką? VST Teisės ir administravimo tarnybos direktorius Gytis Kundrotas „Valstiečių laikraščiui“ paaiškino: "Bendrai naudojamų energetikos objektų vertę nustato energetikos įmonės pagal jų parengtą ir, suderinus su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija, patvirtintą energetikos objektų vertės apskaičiavimo metodiką ir sandorio šalių tarpusavio susitarimu".

Metodikos esmė paprasta. Tarkime, automobilių turguje jums į akis krinta prieš penkiolika metų pagamintas BMW. Pardavėjas nori už jį gauti 5 tūkst. eurų. Jūs apžiūrite automobilį ir sakote: "Perku tavo mašiną už 5 tūkst. eurų, tačiau prieš tai tu man sumokėk 20 tūkst. eurų, nes ji turi atitikti dabartinius šios markės reikalavimus - reikia pakeisti visą važiuoklę, ratus, variklį, perdažyti, pakeisti kėbulą ir t.t." Įdomu, kaip į jus pažiūrėtų BMW pardavėjas? Tačiau kaip tik tokį metodą pasirinko energetikai.

Pasak G.Kundroto, neigiama vertė susidaro įvertinus objekto fizinį, funkcinį ir ekonominį nusidėvėjimą, įskaitant energetikos objekto pajėgumo panaudojimo laipsnį ir kt. Taigi reikia pakeisti atramas, kabelius ir atlikti kitus darbus.

Darbo grupė išsikvėpė

Susivienijimo „Sodai“ konferencijoje paaiškėjo, kad Seimo įkurta darbo grupė iš esmės nieko nenuveikė. Konferencijoje dalyvavę Seimo nariai – darbo grupės vadovas Juozas Jaruševičius ir Laima Mogenienė sukryžiavo kardus. J.Jaruševičius prisipažino, kad darbo grupė išsikvėpė. „Nugyvenau šitą darbo grupę, niekas nebenori rinktis į posėdžius, nors aš stengiausi dirbti“, - sodininkams kalbėjo J.Jaruševičius.

Tačiau L.Mogenienė išrėžė tiesiai šviesiai: „Energetikai sumanė didelę aferą. Kai pareikalavau, kad Seimas kuo greičiau svarstytų Sodininkų bendrijų ir kitus įstatymus, darbo grupės vadovas J.Jaruševičius mane įtikinėjo, kad dėl kažkokių priežasčių reikėtų palaukti, esą neverta erzinti VST. O kokios pasekmės?“

Seimo narė tikino, kad grupės vadovui trūko iniciatyvos. „Štai J.Jaruševičius sako, kad Seimo nariai nesusirinkdavo į susirinkimus, o man kolegos sakė, kad jie tik vieną kartą buvo pakviesti į susirinkimą. Be to, tik dėl J.Jaruševičiaus kaltės darbo grupėje daugumą sudaro energetikams palankūs atstovai“, - tikino L.Mogenienė.

Po šių žodžių sodininkų konferencijoje kilo triukšmas. Kai kurie konferencijos dalyviai Seimo narį J.Jaruševičių pavadino „kurmiu“, kuris iš tikrųjų gina ne sodininkus, o energetikus. Kiti sodininkai net siūlė J.Jaruševičiui atsistatydinti iš darbo grupės vadovo pareigų.

Išeitis iš aklavietės

Seimo darbo grupė į pagalbą pasitelkė KTU profesorių Rimantą Deksnį. Jis labai nusistebėjo, kad elektros tinklai įvertinti neigiama verte. Pasak profesoriaus, apskritai turto vertė gali mažėti dėl nusidėvėjimo, tačiau tikrai negali būti neigiama. Juk tinklai veikia, jie energetikams sukuria pelną.

L.Mogenienė pasiūlė išeitį – tartis dėl bendrų veiksmų su visais šalies sodininkais. Reikia sėsti už apskritojo stalo ir tartis dėl bendrų veiksmų, nes energetikai stengiasi supjudyti sodininkų bendrijas.

Pasak J.Jaruševičius, Sodininkų bendrijų įstatymo straipsnių pakeitimo ir papildymo projektas Seimo komitetuose dar tik svarstomas, o kai kurie komitetai, pasak J.Jaruševičiaus, linkę jį net atmesti. Geriausiu atveju iki balsavimo visos būtinos procedūros gali užtrukti 1-2 mėnesius. Blogiausiu atveju projektas bus paliktas svarstyti jau naujos sudėties Seimui.

Sodininkų susivienijimo pirmininkas R.Šeštakauskas tikisi, kad sodininkams pagelbės Žemės ūkio ministerija ir svarbi aplinkybė - artėjantys rinkimai į Seimą. Tokiu metu Seimo nariai tarsi įgyja antrąjį kvėpavimą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Litgas“: SGD perteklius rinkos dar nepasiekė (12)

„Galima apibendrintai pasakyti, kad keletą metų prognozuojamas vadinamasis suskystintų gamtinių...

„Achema“ planuoja dujų prekyba užsiimti Baltijos šalyse (7)

Didžiausios dujų vartotojos Jonavos trąšų gamyklos „ Achema “ naujai įsteigta bendrovė...

Rugpjūtį benzinas ir dyzelinas brango, suskystintos dujos pigo

Rugpjūtį praktiškai visose degalinėse benzinas ir dyzelinas brango, o suskystintos dujos...

S. Skvernelis: Baltarusijai eksportuoti naftos produktus per Rusiją būtų nuostolinga ir pavojinga (33)

Jeigu Rusija priverstų Baltarusiją eksportuoti naftos produktus per jos geležinkelius ir...

Energijos tiekėjai sąskaitas perskaičiuoti galės tik už du mėnesius (5)

Energetikos ministerija siūlo, kad energijos tiekimo bendrovės negalėtų perskaičiuoti sąskaitų...

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (20)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Hobis tapo antrąja profesija (5)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (1)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (22)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (71)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (23)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (8)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (75)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...