Už elektros ir vandens tiekimą šalies gyventojams didelius pelnus susižeriančios įmonės dirba pažeisdamos metrologinių prietaisų naudojimo taisykles. Vis dar yra skaitiklių, neatitinkančių keliamų reikalavimų, - tai vartotojus kartais verčia manyti, kad jie yra apgaudinėjami.
Elektra, elektros lemputė
© DELFI
Pernai bendrovėse "VST" ir Rytų skirstomuosiuose tinkluose Lietuvos metrologijos inspekcija patikrino 5 924 įvairių tipų elektros energijos skaitiklius ir įtampos srovės matavimo transformatorius. Paaiškėjo, kad daugiau nei 9 proc. jų naudojami neatlikus būtinų patikros procedūrų. Taip pat išsiaiškinta, kad maždaug 72 proc. buitinių šalto vandens ir 73 proc. karšto vandens skaitiklių eksploatuojami neatlikus jų metrologinės patikros.

Situacija nepablogėjo

Lietuvos metrologijos inspekcijos viršininkas Algirdas Skripėta LŽ sakė, kad šiais metais atliekant patikrą, pažeidimų nustatyta 1 proc. mažiau. Anot jo, situacija nepablogėjo, nes beveik prieš metus įsigaliojus naujam metrologijos įstatymui ir ES direktyvai dėl matavimo priemonių buvo reikalaujama griežčiau eksploatuoti buitinius apskaitos prietaisus, ir problema pradėta spręsti. "Už visų matavimo prietaisų atitikimą keliamiems reikalavimas turi atsakyti tiekėjai, tačiau jie turi savų priežasčių. Elektros tiekėjai mums aiškino, kad nespėja vykdyti skaitiklių keitimo pagal numatytą grafiką", - sakė A.Skripėta. Jis pažymėjo, kad elektros skaitiklių patikros periodas yra kas šešiolika metų, todėl pašnekovas drįsta abejoti, ar tokios pelningos kompanijos nurodo realias priežastis, teigdamos, kad šioms investicijoms trūksta lėšų.

Į klausimą, kas gauna naudos - tiekėjai ar vartotojai - esant nepatikrintam ir, tikėtina, klaidingai veikiančiam prietaisui, A.Skripėta vienareikšmiškai neatsakė. Pasak jo, tiekėjai sako, kad jie pralaimi. "Sunku pasakyti, gali būti ir tokia situacija, kad šalto ar karšto vandens prietaisas užsikemša, ir jeigu spaudimas toks pats, skaitiklis sukasi greičiau, o kenčia vartotojas. Gali būti ir taip, kad dėl nusidėvėjusių skaitiklio sukimosi detalių nuostolių patiria ir tiekėjas. Todėl ir norima šią problemą išspręsti", - sakė A.Skripėta.

Sprendžia įsisenėjusią problemą

Lietuvos vartotojų instituto prezidentė Zita Čeponytė LŽ sakė, kad esant tokiai situacijai kyla natūralių abejonių dėl elektros ir vandens paslaugų teikimo skaidrumo. Natūralu ir tai, kad jeigu didelių nuostolių patirtų tiekėjai, jie kaip mat pašalintų šias problemas. "Tiek elektros ir vandens apskaitos prietaisai, kurie yra naudojami vartotojų buityje, turi veikti teisingai. Kai taip nėra, tikėtina, kad paslaugų teikėjai yra suinteresuoti, kad taip ir būtų. Problema yra ir tai, kad neaišku, kas turi tuos skaitiklius keisti - vartotojas ar tiekėjas. Niekas neprisiima atsakomybės, nes reikalingos itin didelės investicijos", - pabrėžė Z.Čeponytė.

Tenka pripažinti, kad šioje srityje mūsų šalies teisės aktai ilgai buvo nesutvarkyti.

"Naujo požiūrio ES direktyvos reikalavimai tapo griežtesni tiek buitinėms, tiek komercinėms reikmėms naudojamų skaitiklių patikrai, kurią savo lėšomis turi atlikti šalto ir karšto vandens tiekėjai. Šalto vandens tiekėjai šią prievolę prisiima ir iki kovo 1 dienos įsipareigojo parengti šių prietaisų keitimo, metrologinės patikros grafikus. Todėl čia problemos nėra. Teisės aktuose nurodyta, kad skaitikliai turi būti keičiami tiekėjo lėšomis, tačiau suprantama, kad patirtos sąnaudos bus įtrauktos į pardavimo kainą", - svarstė A.Skripėta. Kas bus nuspręsta dėl karšto vandens skaitiklių, lieka neaišku, nes, anot pašnekovo, karštą vandenį gyventojams tiekiantys tiekėjai savęs taip neįvardija, o sakosi tik pašildantys šaltą vandenį.

Pavasarį turėtų paaiškėti, kaip ši problema bus sprendžiama ir ar tiekėjai prisiims atsakomybę už apskaitos prietaisus.

Pagal grafiką ir eilė

Bendrovės "VST" Elektros tiekimo tarnybos direktoriaus pavaduotojas Virginijus Jankauskas LŽ sakė, kad prieš ketverius metus privatizuota akcinė bendrovė "VST" perėmė itin prastos būklės ir nusidėvėjusį elektros ūkį, todėl pagrindinės bendrovės investicijos skiriamos elektros ūkiui atnaujinti ir modernizuoti.

"Eksploatuoti pasenusius, be atliktų patikros procedūrų skaitiklius nuostolinga bendrovei, bet ne gyventojams. Kasmet bendrovės nuostoliai tik dar labiau padidėja, todėl siekdami dirbti efektyviai esame suinteresuoti kuo greičiau pakeisti visus tokius skaitiklius, - bendrovės poziciją dėstė V.Jankauskas. Anot jo, norint pakeisti visus skaitiklius iš karto, reikia ir lėšų, ir laiko. Tačiau gyventojai, įtraukti į eilę, gali tikėtis, kad pasenę skaitikliai esą bus pakeisti nemokamai.

Bendrovės "Vilniaus vandenys" generalinis direktorius Bronius Miežutavičius LŽ patikino, kad vandens skaitikliai bus tikrinami ir keičiami pagal grafiką, patvirtintą bei suderintą su Valstybine metrologijos tarnyba ir Lietuvos metrologijos inspekcija. "Tai bus atliekama UAB "Vilniaus vandenys" sąskaita", - sakė B. Miežutavičius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Elektros neturi apie 7,6 tūkst. ESO klientų

Dėl ketvirtadienį siautusio gūsingo vėjo, perkūnijos ir gausaus lietaus, elektros energijos...

Lietuvai - sveikinimai iš JAV dėl pirmojo amerikietiškų SGD krovinio (56)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Valstybės departamentas pasveikino Lietuvą, pirmadienį...

S. Skvernelis dėl Baltijos šalių SGD susitarimo toliau laukia Latvijos sprendimo (29)

Latvijos ministrų kabinetui nepriėmus sprendimo, ar pritars Baltijos šalių susitarimui dėl...

„Litesko“ siūlys grąžinti Alytui šilumos ūkį, reikalaus 9 mln. eurų kompensacijos (4)

Besitęsiant ginčui teisme dėl išankstinio Alytaus šilumos ūkio grąžinimo miestui, Prancūzijos...

Astravo AE antrojo reaktoriaus korpuso sulauks rugsėjį (4)

Astravo atominės elektrinės (AE) antrojo reaktoriaus korpusas į jėgainės statybos aikštelę...

Top naujienos

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (92)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (149)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

V. Laučius. Kauno medžių apokalipsė (254)

Saugoti senus medžius reikia, labai gerai, kad žmonės juos bando ginti, bet stebina viena...

Kruopių miestelyje rastas sidabrinių litų lobis (11)

Akmenės rajone darbininkai aptiko lobį – iš žemės iškasė apie pusšimtį tarpukario litų...

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (415)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Pilvo pūtimas – ne tik prastos mitybos išdavikas: kokias ligas išduoda dujų kaupimasis

Skausmingas pilvo raižymas, spaudimas ir vis išeinančios dujos – nemalonūs pojūčiai, kurių...

Pietų pertrauka armėniškame restorane: užteko ir trijų šašlykų (3)

Vieni iš smagiausių pietų pertraukos atradimų būna tada, kai prieš vykdama nieko pernelyg daug...

Didžiausias išduotų paskolų būstui augimas – jau nebe sostinėje (7)

Keletą pastarųjų metų Vilniuje stebėtas būsto finansavimo rinkos aktyvumas išplito ir į kitus...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui atnaujinta 10.39 (130)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Ar žinote, kodėl rentgeno spinduliai dar vadinami X spinduliais? (5)

XIX a. pabaigoje vokietis Wilhelmas Conradas Rontgenas atrado naują elektromagnetinių spindulių...