Vyriausybė atsisveikindama trinktelėjo durimis – nusprendė už gyvenamiesiems namams renovuoti skirtas lėšas pirkti sraigtasparnius. Po manęs – nors ir tvanas. Taip mąstantys žmonės dažniausiai priima keistus sprendimus.
© DELFI (R.Daukanto pieš.)

Tikėtina, kad kaip tik tokios nuotaikos apimta Vyriausybė nusprendė už gyvenamiesiems namams renovuoti skirtas lėšas pirkti sraigtasparnius. Iš pradžių visi ministrai paklusniai pritarė pasiūlymui, tačiau vėliau nuomonę pakeitė.

Žvalgytis į Briuselį nebūtina

Nors dalį ES paramos lėšų valstybėms leidžiama perskirstyti, tokių staigių posūkių Lietuvoje iki šiol nebuvo. Atvirkščiai – Vyriausybė visada pabrėždavo būtinybę laikytis ES keliamų reikalavimų, tikindavo, kad už jų ignoravimą gresia sankcijos – ne tik gali būti atimta parama, bet dar ir tektų sumokėti baudą. Taip buvo aiškinama siūlantiesiems keisti renovavimui skirtų lėšų panaudojimo tvarką, palengvinti pasinaudojimą ES parama.

Tikėtasi, kad renovavimo tempus paspartins gyventojus tiesiog smaugiančios gyvenamųjų namų šildymo išlaidos. Tačiau padėtis tik blogėjo. Štai iki šiol renovuoti tik 6 namai ir panaudota tik 8,7 mln. Lt „Jessica“ programos lėšų. Taigi vienam daugiabučiui vidutiniškai tenka 1,45 mln. Lt. Iš viso iki 2015 m. daugiabučių renovacijai turėtų būti panaudota apie 514 mln. Lt, tačiau Europos investicijų bankas (EIB) paskaičiavo, kad Lietuvai pavyks panaudoti tik apie 376 mln. Lt. Jei tikėtume šiais skaičiavimais, liktų apie 138 mln. Lt. Štai Vyriausybė ir nusitaikė į šiuos pinigus. Tada paaiškėjo, kad valstybė ES paramos lėšas gali naudoti ir savo galva, nesižvalgydama į Briuselį.

Suskubta tik dabar

Buvęs krašto apsaugos ministras Seimo narys Gediminas Kirkilas stebėjosi, kad Vyriausybė tiek ilgai delsė: juk apie sraigtasparnių naudojimo terminų pasibaigimą buvo žinoma jau kadencijos pradžioje.

Šiuo metu paieškos ir gelbėjimo reikalams skiriamų rusiškų sraigtasparnių Mi-8 tarnavimo laikas baigiasi 2016-aisiais. Morališkai ir techniškai pasenusius sraigtasparnius reikia pakeisti. Anksčiau planuota, kad dalis būtinų pinigų bus paimta iš 2007–2013 m. ES fondų, o kita dalis – ir būsimo, t. y. 2014–2020 m., laikotarpio fondų. Sraigtasparnius ketinama įsigyti 2015-aisiais.

Beje, jų įsigijimo konkurso nugalėtojai dar nepaskelbti, Krašto apsaugos ministerija net neatskleidžia, kokios kompanijos ir kiek jų konkurse dalyvavo. Niekas negali paneigti galimybės, kad ir dėl šios priežasties taip skubama. Gal baiminamasi, kad nauja valdžia skelbtų kitą konkursą ir ieškotų jai naudingų laimėtojų? Taigi kyla daug klausimų, į kuriuos niekas nenori atsakyti.

Valdantieji skaudžiai gelia vieni kitiems

Ne sykį girdėjome sakant, kad politikoje draugų nėra, yra tik interesai. Taip galima paaiškinti Liberalų sąjūdžio taktiką. Šios partijos pirmininkas Eligijus Masiulis valdančiosios daugumos kolegas apkaltino, kad šie nebesuvokia rea­lybės. Praėjusį šeštadienį Kaune vykusiame partijos tarybos posėdyje jis negailestingai kritikavo Vyriausybės sprendimą sraigtasparnius pirkti iš perskirstytų stringančios daugiabučių renovavimo programos lėšų. Tiesa, ministras užmiršo pasiaiškinti, kodėl jo vadovaujama partija iš pradžių šiam sprendimui pritarė.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos frakcijos seniūnas Jurgis Razma pakankamai blaiviai vertino susidariusią padėtį: „Būtų nepakenkę daugiau padiskutuoti su visuomene apie tai, iš kurių fondų reikėjo panaudoti pinigus. Žinoma, artėjantys rinkimai irgi nepadeda šį klausimą spręsti dalykiškai.“

Be kita ko, J.Razma nepraleido progos įgelti Liberalų sąjūdžio pirmininko vadovaujamai Susisiekimo ministerijai: „Gal tikrai vertėjo pagalvoti apie kitų lėšų panaudojimą. Štai teko girdėti, kad Susisiekimo ministerijai prastokai sekasi naudoti ES paramos lėšas, todėl galimai kyla pavojus, kad jos liks nepanaudotos. Gal lėšų sraigtasparniams įsigyti rastume šioje ministerijoje?“

Nei patys naudoja, nei kitiems leidžia

Seimo narys Valentinas Mazuronis vienareikšmiškai vertino Vyriausybės sprendimą: „Keista, kad valdžia taip bando taisyti savo darbo trūkumus. Jie ne tik neįvykdė gyvenamųjų namų renovavimo programos – jie dabar nori ir tam skirtas lėšas panaudoti kitiems reikalams.“ Pasak politiko, toks TS-LKD sprendimas yra nesąžiningas, nes pakenks būsimai Vyriausybei, kuriai teks tęsti darbus, o jiems atlikti pinigų nebus.

„Nei patys naudoja, nei kitiems palieka naudoti. Iš pradžių gyvenamiesiems namams renovuoti buvo skiriama parama iki 50 proc., po to kažkodėl sumažinta. Programa užstrigo, todėl mes siūlėme ją keisti, tačiau valdantieji pasiūlymus atmetė. Kodėl? Juk ne tik politikai, bet ir ekonomistai nurodė konkrečias priežastis, dėl kurių programa neveikia“, – bėrė priekaištus valdančiajai daugumai V.Mazuronis. Seimo Krikščionių frakcijos seniūnas Vid­mantas Žiemelis pritarė kolegai: „Lėšos, kurios galėjo sukurti dešimtis tūkstančių naujų darbo vietų ir sumažinti šilumos sunaudojimą, pragulėjo užšaldytos bankuose. Iš štai kadencijos pabaigoje Vyriausybė nutarė jas išskraidinti sraigtasparniais, gyventojus palikdama šalti dar vieną žiemą.“

V.Žiemelis atkreipė dėmesį, kad piniginės lėšos buvo skirtos vieninteliam tikslui – daugiabučiams namams renovuoti, o Vyriausybė ir Ministras Pirmininkas prieš ketverius metus teigė, kad daugiabučių renovavimo programa yra jų prioritetas. „Jei Vyriausybė neatšauks savo sprendimo, svarstysime galimybę kreiptis į teismą ir reikalauti patraukti baudžiamojon atsakomybėn asmenis, inicijavusius ir priėmusius šį nutarimą“, – be užuolankų rėžė V.Žiemelis.

Komentarai

Mantas Adomėnas, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narys

Liberalai pasielgė neetiškai

Vyriausybės sprendimas yra priimtas vienbalsiai. Kitų nuomonių atsirado vėliau. Kodėl jų atsirado? Gaila, kad liberalus užvaldė priešrinkiminis populizmas ir jie bando apsimesti, kad nebepriklauso valdančiajai koalicijai. Jie pasielgė neetiškai.

Visi suprantame, kad lėšų trūksta, tačiau taip pat turime suprasti, kad įsigyti sraigtasparnius būtina. Pavyzdžiui, estai šį įsipareigojimą jau įvykdė. Kodėl naudojamos renovacijai numatytos lėšos? Todėl, kad kyla pavojus, jog šių lėšų nesuspėsime panaudoti, o tada jas tektų grąžinti ES. Ar tai būtų geresnė išeitis? Kita vertus, neteisingai teigiama, kad sraigtasparnių reikės tik kariuomenei. Jie būdų naudojami ir įvairioms piliečių gelbėjimo operacijoms. Taigi šis sprendimas yra geras ir neatšauktinas. Mes išsaugosime lėšas, be to, tai bus naudinga visiems piliečiams ir kariuomenei, kurios biudžetas, kaip žinome, yra per mažas.

Kęstutis Daukšys, Seimo Ekonomikos komiteto narys

Renovacijai skirtas lėšas dar galima panaudoti

Ketverius metus gyvenamiesiems namams renovuoti skirtas lėšas Vyriausybė laikė Liuksemburgo banke už labai nedideles palūkanas, nesirūpino, kaip šiuos pinigus panaudoti tikslingai.

Paskaičiuokime, kiek per trejus metus būtume sutaupę šilumos. Gal tada būtų atsiradę ir lėšų sraigtasparniams pirkti. Galimybių paspartinti renovaciją netrūko. Pavyzdžiui, šiek tiek pakoregavus ekonomisto R.Kuodžio idėją buvo galima ja pasinaudoti. Tačiau visi pasiūlymai buvo atmesti. Dabar kadencija baigiasi, todėl valdantieji išsigando: o jei po rinkimų nauja Vyriausybė šiuos pinigus panaudos sėkmingiau ir pagal paskirtį? Juk tai būtų labai neparanku dabartinei valdančiajai daugumai.

Mano nuomone, renovacijai skirtas lėšas dar būtų galima suspėti panaudoti. Jei ši Vyriausybė nesugebėtų to padaryti, tai lėšų panaudojimo tvarką pakeisti spėtų nauja Vyriausybė. Sraigtasparnių reikia, bet jiems pirkti lėšų turi būti numatyta iš kitų šaltinių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (59)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...

„Litgas“: SGD perteklius rinkos dar nepasiekė (13)

„Galima apibendrintai pasakyti, kad keletą metų prognozuojamas vadinamasis suskystintų gamtinių...

„Achema“ planuoja dujų prekyba užsiimti Baltijos šalyse (7)

Didžiausios dujų vartotojos Jonavos trąšų gamyklos „ Achema “ naujai įsteigta bendrovė...

Rugpjūtį benzinas ir dyzelinas brango, suskystintos dujos pigo

Rugpjūtį praktiškai visose degalinėse benzinas ir dyzelinas brango, o suskystintos dujos...

S. Skvernelis: Baltarusijai eksportuoti naftos produktus per Rusiją būtų nuostolinga ir pavojinga (33)

Jeigu Rusija priverstų Baltarusiją eksportuoti naftos produktus per jos geležinkelius ir...

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (156)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (64)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (1)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (32)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1251)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (347)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (34)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (7)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (21)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...