Seimas antradienį pradėjo svarstyti nutarimo projektą, kuriuo siūloma kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl šių metų vasarį priimtų Atominės elektrinės (AE) įstatymo pataisų, atveriančių kelią nacionalinio investuotojo į AE „Leo LT“ kūrimui. Jei dėl AE pataisų konstitucingumo į KT būtų kreiptasi viso Seimo vardu, pataisų galiojimas būtų sustabdytas. O tai reikštų, kad ir kitą savaitę žadama suformuoti “Leo LT” bendrovė netektų teisinio pagrindo.
„Leo LT" - karikatūra
© DELFI (R.Daukanto pieš.)
Valdantieji savo ruožtu tebetvirtina, jog “Leo LT” steigimas – negrįžtamas ir nesustabdomas procesas ir žada sutarčių pasirašymą jau kitą savaitę.

Opozicijos atstovai ragina Vyriausybę nepasirašyti sutarčių su VST valdančia “NDX energija”, kol Seimas nepriėmė galutinio sprendimo dėl kreipimosi į KT.

Dar laukia kelios stadijos

Tiesa, Seimas antradienį kol kas žengė tik pirmą žingnsį dėl kreipimosi į KT, nutarimo projektui priimti dar liko kelios stadijos – svarstymo ir priėmimo.

Už minėtą nutarimo projektą, kurį inicijavo apie trečdalis Seimo narių, antradienį po pateikimo balsavo 52, prieš – 17, susilaikė – 21.

Kreipimosi iniciatoriai KT prašo ištirti, ar kai kurie Atominės elektrinės įstatymo straipsniai neprieštarauja Lietuvos Konstitucijai. Seimo nariams kyla abejonių, kad kai kuriose šio įstatymo nuostatose, jų nuomone, įtvirtinti sąžiningos konkurencijos apribojimai, neginami vartotojų interesai, monopolizuojama gamyba ir rinka.

Darbo partija blaškosi

Tarp balsavusiųjų už kreipimąsi į Konstitucinį Teismą – ne tik “Leo LT” oponavusios opozicinės frakcijos, bet ir AE pataisas aktyviai palaikiusiųjų valdančiųjų socialdemokratų, taip pat ir opozicinės Darbo partijos atstovai.

DELFI primena, jog būtent opozicinės Darbo partijos balsai šių metų vasarį nulėmė prieštaringai vertintų AE įstatymo pataisų priėmimą Seime.

Paklausta, kodėl taip pasikeitė “darbiečių” pozicija dėl AE įstatymo pataisų, Darbo partijos frakcijos seniūnė Virginija Baltraitienė tikino, esą jokios pozicijos kaitos nėra.

Pasak jos, vasarį Darbo partija palaikė AE įstatymo pataisas, be kita ko, tikėdamasi, kad tai išjudins ir paspartins naujos AE statybai būtinus darbus, sutarčių pasirašymą su Vakarų partneriais ir pan.

Paklausta, kodėl dabar palaiko kreipimąsi į KT, kuris stabdytų pačių priimtų AE įstatymo pataisų galiojimą, V. Baltraitienė DELFI iš esmės pripažino nežinanti teisinių procedūrų.

“Mums buvo paaiškinta, kad tai nieko nestabdo. Jei paaiškės, kad stabdo – tada gal kitose stadijose kitaip balsuosime”, - teigė V. Baltraitienė.

B. Vėsaitė: procesas negrįžtamas

Kreipimąsi į KT palaikė ir Seimo pirmininkas vienas socialdemokratų vadovų Česlovas Juršėnas.

Kur kas daugiau ginčų antradienio posėdyje sukėlė ne pats kreipimosi turinys, o balsavimas dėl jo.

Socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė prašė perbalsuoti, teigdama, kad “tikrai ne taip buvo suprasta komanda”, esą frakcijos nariai nesuprato pirmininkaujančiojo klausimo ir susipainiojo balsuodami, nors posėdžio pirmininkas aiškiai formulavo balsavimui teikiamą klausimą.

Tačiau šis socialdemokratų bandymas pakeisti balsavimo rezultatus buvo nesėkmingas – opozicinių Seimo frakcijų balsais buvo nepritarta dar vienam balsavimui.

Anot nutarimą pristačiusio frakcijos “Tvarka ir teisingumas” nario Juliaus Veselkos, “vienintelis būdas, kad būtų nors kiek kompetentingai, pagal įstatymą atsakyta į šį klausimą, yra Konstitucinis Teismas”.

“Manau, tie, kurie yra įsitikinę, kurie nulėmė balsavimą, kad tas įstatymas yra pagrįstas, teisėtas, tvarkingai sukurtas, turėtų pripažinti, kad vienintelė išeitis nesutarimo visuomenės daugumos ir politinės jėgos, kuri yra valdžioje, yra, kad Konstitucinis Teismas padarytų savo išvadą. Todėl ir yra siūloma iš esmės dėl tų dalykų kreiptis į Konstitucinį Teismą”, - kalbėjo J. Veselka.

Socialdemokratė Seimo ekonomikos komiteto pirmininkė Birutė Vėsaitė savo ruožtu teigė, jog “Leo LT” steigimo procesas – negrįžtamas, leisdama suprasti, kad jo nesustabdytų nei Seimo kreipimasis į KT.

“Negi nematote, kad procesas negrįžtamas, sutartys dėl “Leo LT” steigimo bus pasirašytos vėliausiai iki gegužės 1 d.”, - J. Veselką protino B. Vėsaitė.

Opozicinių frakcijų inicijuotą nutarimo projektą ji vadino "nauju priešrinkiminiu spektakliu".

Opozicinės konservatorių vadovas, Seimo pirmininko pavaduotojas Andrius Kubilius teigė, jog Vyriausybė turėtų neskubėti pasirašyti “Leo LT” steigimo sutarčių su “NDX energija”, kol Seimas neapsisprendęs dėl kreipimosi į KT.

Pasak A. Kubiliaus, pati Vyriausybė turėtų būti suinteresuota paraginti KT ne eilės tvarka išnagrinėti Seimo kreipimąsi, jei toks būtų, dėl AE įstatymo pataisų konsitucingumo.

“Jei du mėnesius po AE įstatymo pataisų įsigaliojimo Vyriausybė vilkino ir iš esmės nieko nenuveikė, tai vienas kitas papildomas mėnesis besiaiškinant šio projekto teisėtumą, tikrai nieko nesužlugdytų”, - sakė A. Kubilius.

B. Vėsaitė savo ruožtu tikino, jog “Leo LT” sutarčių pasirašymo atidėjimas gerokai užvilkintų visą naujos AE statybos projektą. Juo labiau, kad, anot jos, kitas Seimo nutarimo dėl kreipimosi į KT svarstymas Seime numatytas jau vasarą – birželio 3 d.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Litgas“: SGD perteklius rinkos dar nepasiekė (13)

„Galima apibendrintai pasakyti, kad keletą metų prognozuojamas vadinamasis suskystintų gamtinių...

„Achema“ planuoja dujų prekyba užsiimti Baltijos šalyse (7)

Didžiausios dujų vartotojos Jonavos trąšų gamyklos „ Achema “ naujai įsteigta bendrovė...

Rugpjūtį benzinas ir dyzelinas brango, suskystintos dujos pigo

Rugpjūtį praktiškai visose degalinėse benzinas ir dyzelinas brango, o suskystintos dujos...

S. Skvernelis: Baltarusijai eksportuoti naftos produktus per Rusiją būtų nuostolinga ir pavojinga (33)

Jeigu Rusija priverstų Baltarusiją eksportuoti naftos produktus per jos geležinkelius ir...

Energijos tiekėjai sąskaitas perskaičiuoti galės tik už du mėnesius (5)

Energetikos ministerija siūlo, kad energijos tiekimo bendrovės negalėtų perskaičiuoti sąskaitų...

Top naujienos

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (18)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (451)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Vasarą keiksnoja, o ji Palangai jau atseikėjo daugiau pinigų (2)

Ši vasara, kaip ir kitos, Palangos miesto rinkliavų centrui (PMRC) yra darbinga, sako PMRC...

Patarimai, kaip išmesti kuo mažiau maisto

Maisto švaistymas – viena opiausių problemų visame pasaulyje. Nors milijonai žmonių planetoje...

Gyvai / Intriguojanti kaimynų akistata: Latvija – Lietuva (109)

Kontroliniame trijų komandų turnyre Rygoje akis į akį stoja dviejų Europos čempionatui...

Artėjančios karinės pratybos gali vėl pakurstyti įtampą Korėjos pusiasalyje (3)

Šiaurės Korėja i ir Jungtinėms Valstijoms apsikeitus piktais grasinimais imtis karinių veiksmų,...

Kirpėja 13 valandų tvarkė paauglės plaukus ir padarė stebuklą

Viena kirpėja Jungtinėse Valstijose atsisakė nuskusti itin susivėlusius depresijos kamuojamos...

Skaniau ir greičiau nebūna: 5 vaisinių kremų tortams receptai

Vasarą dažniausiai norisi lengvesnio maisto iš šviežių ingredientų, todėl desertų mėgėjus...

Gelbėtojai įspėja: šeštadienį vakare siaus škvalas, stambi kruša (49)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad šeštadienį šalį siaubs audra.

Ar vyrų vaisingumui tiksi biologinis laikrodis? (5)

Daugelį metų tvyrojo įsitikinimas, kad moterų kiaušialąstės sensta, o spermatozoidai – ne....