Alytiškiams vandenį tiekianti ir nuotekas tvarkanti bendrovė „Dzūkijos vandenys” šią žiemą jau gavo 274 iškvietimus likviduoti užšalimus trasose. Tokio didelio iškvietimų dėl užšalimų skaičiaus vandens tiekėjai neprisimena.
© "Alytaus naujienų" nuotr.

Pasak „Dzūkijos vandenų” direktoriaus pavaduotojo gamybai Rimanto Mockaus, šią žiemą užšalimai bendrovę kankina kaip reikiant, tačiau kiekvienas pranešimas apie juos yra registruojamas, kiekvienas skambutis įrašomas, fiksuojamas darbuotojų išvykimas likviduoti užšalimų, jų grįžimas bei sunaudotos medžiagos.
Vyrauja pagrindinės užšalimų vietos

„Dzūkijos vandenų” direktoriaus pavaduotojas pateikė kelis skaičius, liudijančius apie bendrovės gaunamus iškvietimus dėl užšalimų vandentiekio ir kanalizacijos trasose. Dar nesibaigus žiemai, tokių iškvietimų gauta 274, o pavyzdžiui, 2006-ųjų žiemą - 210, o 2003-iųjų - 137. „Šįmet neįprastai kankina užšalimai trasose. Žemės grunto įšalas Sūkurio gatvėje mums atliekant darbus fiksuotas net iki 1,6 metro”, - tvirtino R.Mockus.

Vandens tiekėjai mieste užfiksavę vyraujančias pagrindines užšalimų vietas. Pirmiausia - Pirmajame Alytuje buvęs kooperatyvas „Pušis”, kuriam priklauso Kelmučių, Pavasario, Vieversių, Žagarių, Draugystės, Ateities, Gintaro gatvės. Daugiau kaip prieš dvidešimt metų šis kooperatyvas, dabar individualių namų savininkų bendrija „Pušis”, savo iniciatyva yra pasiklojęs vandentiekio tinklus, kuriuos vėliau kaip savivaldybės įmonė perėmė eksploatuoti „Dzūkijos vandenys”. Minėtų Pirmojo Alytaus gatvių gyventojai vargsta dėl užšalimų trasose, nes, kaip teigė „Dzūkijos vandenų” direktoriaus pavaduotojas, vandentiekis paklotas sekliai - 1-1,2 metro gylyje, nors reglamentuotas reikalavimas juos kloti 1,7 metro gylyje.

„Neretai atsitinka, kad mus pasikviečia, užšalimus trasose atšildome, jei vandens naudojama mažai, jis tinkluose vėl greitai užšąla. Tokiu atveju rekomenduojama vandeniui leisti tekėti iš čiaupo bent silpna srovele, nes vamzdžiuose stovintis vanduo užšąla greičiau. Dėl patirtų nuostolių kompensacijos galima kreiptis į bendrovės Abonentų skyrių. Praktiškai bendrijos „Pušis” teritorijoje reiktų perkloti tinklus. Bet tai kainuotų apie 4 milijonus litų, mūsų įmonei tai šiuo metu labai dideli pinigai. Belieka susitaikyti su dabartine padėtimi”, - pasakojo R.Mockus.

Kita dažnų užšalimų trasose vieta - senamiesčio dalyje, apimančioje Rūtų, Lelijų, Vytauto, Birutės, Margio gatves ir Alyvų taką. Neprisijungusieji ar dar neturintieji galimybės prisijungti prie naujų vandentiekio ir kanalizacijos tinklų patiria bėdų dėl vienoje trasoje 80 centimetrų gylyje kartu paklotų vandentiekio ir centralizuoto šildymo tinklų. Pastarojo šildymo, nuo užšalimo saugojusio ir vandentiekio tinklus, atsisakyta, o užšalimai vandentiekyje dėl specifinės trasos beveik neįveikiami. Tad dalis minėtų gatvių gyventojų vandentiekio vandens laikinai neturi, naudojasi šulinių ar kitu vandeniu.

Trys brigados - nelaimėms likviduoti

Didžioji dalis užšalimų registruota įvaduose į individualius namus. Kaip sakė vandens tiekėjai, šie įvadai pakloti ypač sekliai, kai kur tik 60 centimetrų gylyje, nuo jų dar neretai nukasamas sniegas, tad nieko nuostabaus, kad užšalimai čia dažni.

„Dzūkijos vandenys” turi tris brigadas nelaimėms vandentiekio ir kanalizacijos trasose likviduoti, dvi avarines tarnybas bei vieną dirbančią su garo generatoriumi. Pastarąjį įmonė įsigijo prieš trejus metus, tačiau jis ypač pasitarnauja šią šaltą žiemą, kai ledas trasose atšildomas garu.

Užšalimams trasose likviduoti „Dzūkijos vandenys” turi ir kitą techniką, kurią naudojant ledas iš tinklų išplaunamas aukšto slėgio vandens srautu.

Trasų daugėja, bet vandens sunaudojimas mažėja

Gavus Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą, kuri kartu su „Dzūkijos vandenų” prisidėtomis lėšomis siekia 49 mln. litų, pernai vandentiekio ir kanalizacijos tinklai pakloti dalyje Domantonių ir Panemunės individualių namų kvartalų, dviejose senamiesčio projekto dalyse, Bakšių gatvėje, šįmet - dalyje naujosios geležinkelio stoties rajono. Dar šiemet minėti tinklai bus tiesiami likusioje senamiesčio dalyje, Pirmajame Alytuje ir „Dzūkijos vandenų” vandentvarkos projektų vykdymo teritorijai priskirtoje Alytaus rajono Miklusėnų gyvenvietėje.

Šiuo metu „Dzūkijos vandenys” eksploatuoja 158 kilometrus vandentiekio, 128 kilometrus nuotekų, kanalizacijos ir 112 kilometrų paviršinių nuotekų (arba lietaus nuotekų) tinklų. Nors vandentiekio trasų mieste ir daugėja, bet vandens sunaudojimas mažėja.

2008-aisiais miesto gyventojams ir įmonėms parduota daugiau kaip pustrečio milijono kub. metrų geriamojo vandens. Per 1 mln. kub. metrų jo pirko pramonės įmonės, 835 tūkst. kub. metrų - daugiabučių namų gyventojai, 233 tūkst. kub. metrų - biudžetinės įmonės ir organizacijos, 224 tūkst. kub. metrų - smulkiojo verslo įmonės ir 205 tūkst. kub. metrų individualių namų gyventojai.

Pernai vandens tiekėjai geriamojo vandens pardavė 2 mln. 315 tūkst. kub. metrų, arba 8,2 proc. mažiau nei užpernai. Labiausiai - 20 proc. jo pardavimas - sumažėjo smulkiojo verslo įmonėms, 17 proc. - biudžetinėms įmonėms ir organizacijoms, 8,8 proc. - pramonės įmonėms, 4 proc. - daugiabučių namų gyventojams. Pernai 1,5 proc. daugiau geriamojo vandens nei užpernai parduota miesto individualių namų gyventojams.

Tarp daugiausia perkančiųjų geriamojo vandens kaip užpernai, taip ir pernai išlieka pramonės įmonės. Jos iš „Dzūkijos vandenų” šio vandens 2009-aisiais nupirko 934 tūkst. kub. metrų. Kaip ir anksčiau, daugiau nei pusė šio pardavimo tenka karštam vandeniui pasigaminti.

Vandens tiekėjai kaip pagrindines geriamojo vandens pardavimo sumažėjimo priežastis įvardija šio vandens taupų naudojimą ir veiklą nutraukusias, gamybos apimtį sumažinusias įmones.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Achema“ planuoja dujų prekyba užsiimti Baltijos šalyse (3)

Didžiausios dujų vartotojos Jonavos trąšų gamyklos „ Achema “ naujai įsteigta bendrovė...

Rugpjūtį benzinas ir dyzelinas brango, suskystintos dujos pigo

Rugpjūtį praktiškai visose degalinėse benzinas ir dyzelinas brango, o suskystintos dujos...

S. Skvernelis: Baltarusijai eksportuoti naftos produktus per Rusiją būtų nuostolinga ir pavojinga (32)

Jeigu Rusija priverstų Baltarusiją eksportuoti naftos produktus per jos geležinkelius ir...

Energijos tiekėjai sąskaitas perskaičiuoti galės tik už du mėnesius (3)

Energetikos ministerija siūlo, kad energijos tiekimo bendrovės negalėtų perskaičiuoti sąskaitų...

Kuveitas pranešė apie antrą naftos išsiliejimą (1)

Kuveitas , kuris prieš kelias dienas skelbė suvaldęs didelį naftos išsiliejimą į jūrą,...

Top naujienos

Vilniaus centre ant vejos nakvoja nuo sekmadienio: užsienio darbininkai pateko į nepavydėtiną padėtį (52)

Jau kelias dienas vilniečiai parkelyje prie Prancūzijos ambasados atkreipė į neįprastą...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (177)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

Barselonoje sunkvežimis rėžėsi į minią nuolat pildoma (3)

Turistų pamėgtame Ramblos rajone, Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo furgonas. Pranešama,...

Kauno oro uosto direktorius: liūdime (33)

Po mėnesį trukusių rekonstrukcijos darbų atsidarius Vilniaus oro uostui, Kauno oro uosto...

G. Kirkilas sugalvojo planą koalicijai su „valstiečiais“ gelbėti (12)

Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Gediminas Kirkilas inicijuoja partijos susitarimą su...

Odesoje atostogaujantys lietuviai kelia pavydą paprastiems miesto gyventojams (102)

Apsilankius Ukrainos atostogų rojumi vadinamoje Odesoje ne visiems patinka. Priklauso, kiek jūs...

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (493)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus pavyko nemenkai sustiprinti savo...

D. Trumpo retorika sukėlė nerimą ir Pentagonui (6)

Praėjus vos kelioms dienoms po JAV prezidento Donaldo Trumpo ugningo pareiškimo apie galimą karinę...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų atnaujinta 14.50 val. (458)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...

Žinomas telefonų gamintojas nesutinka su mokesčiu Lietuvoje: priskaičiavo 0,5 mln. eurų skolos (156)

Teisme vyksta ginčas tarp autoriams atstovaujančios asociacijos AGATA ir informacinių ir ryšių...