„Kol nebus atliktas nuodugnus žalos įvertinimas, negali būti nė kalbos apie tolimesnius reaktoriaus korpuso montavimo darbus. Pastaruoju metu pasirodžiusios „Rosatom“ atlikto patikrinimo išvados bei patikinimai negali būti vertinami rimtai. Bendrovė pati pagamino reaktorių, todėl nėra suinteresuota objektyviai ištirti korpusui padarytą žalą. Juk iš pradžių apskritai buvo neigiama buvus tokį incidentą“, – pranešime teigė ministras Rokas Masiulis.

Anot pranešimo, ekspertai turėtų nustatyti, ar incidento metu nukrito tik išorinis korpusas, ar jame taip pat buvo ir vidinės reaktoriaus konstrukcijos. Jei nukrito tik metalinis cilindras be vidinių reaktoriaus konstrukcijų, galimi korpuso trūkiai ar kiti defektai privalo būti ištirti ultragarsu.

Ministerija nurodo, kad kitu atveju, jei kritimo metu korpuse buvo ir vidinės konstrukcijos, galėjo būti pažeista reaktoriaus geometrija. Todėl atsiranda tikimybė, kad ateityje veikiant reaktoriui, ir jame dalijantis branduoliams, netolygiai išsiskirs energija, arba nebus tolygus šilumos nuvedimas. Dėl to tam tikrose srityse susidarys aukštesnė temperatūra, nenumatyta reaktoriaus techninėse charakteristikose. Tai gali privesti prie reaktoriaus aktyviosios zonos pažeidimų, kas gali sukelti rimtą avariją. Šiuo atveju šis korpusas negali būti naudojamas – būtinas naujas įrenginys.

„Tam, kad būtų išsklaidytos visos abejonės, toks tyrimas privalo būti nešališkas, todėl baltarusių pusė turėtų pasikviesti kuo daugiau nepriklausomų ekspertų ir institucijų“, – teigė R. Masiulis.

Lietuva kritikuoja Baltarusiją, kad statant jėgainę nesilaikoma saugumo standartų. Minskas šiuos priekaištus atmeta kaip nepagrįstus.

Atominę elektrinę 50 kilometrų nuo Vilniaus stato Rusijos bendrovė „Rosatom“. Pirmąjį jėgainės reaktorių numatoma paleisti 2018 metų pabaigoje.

Pastaruoju metu pranešta apie kelis incidentus statomoje elektrinėje. Praėjusią savaitę Lietuvos Vyriausybė įteikė notą Baltarusijos diplomatei dėl naktį iš liepos 9 dienos į 10-ąją nutiko incidento, kai perkeliant reaktoriaus korpusą nuo vienos atramos ant kitos, šis nukrito. „Rosatom“ atstovai tvirtino, kad korpusas tik buvo pakrypęs ir incidento metu tik apibraižyti dažai.

Tačiau Baltarusijos energetikos viceministras Michailas Michadiukas antradienį pranešė, kad Astravo AE pirmojo bloko reaktoriaus korpuso montavimo darbai po neeilinės situacijos buvo pristabdyti, o kiti darbai tęsiami pagal tvarkaraštį.

Lietuva siūlo Baltarusijai suformuoti tarptautinių ekspertų komandą, kuri išanalizuotų tyrimo rezultatus ir pateiktų rekomendacijas. Baltarusija taip pat paraginta Astravo AE aikštelės tinkamumo, statybos darbų ir jų kokybės vertinimui pasikviesti nepriklausomus tarptautinius ekspertus.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (77)