Paskelbtas reglamentas startuoti dujų biržai

 (11)
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) patvirtino Prekybos gamtinių dujų biržoje reglamentą, kas leis pradėti prekybą ir dujomis biržoje „Baltpool”.
Paskelbtas reglamentas startuoti dujų biržai
© AP/Scanpix

VKEKK vadovė Diana Korsakaitė pažymi, kad iki šiol įstatymai draudė tarpininkavimą šioje srityje, o birža padės įmonėms realizuoti perteklinius ar įgyti trūkstamus dujų kiekius.

„Galimas dalykas, kad šioje biržoje dalyvautų šilumos įmonės, kurios užsisakė per didelius arba per mažus dujų kiekius ir galbūt dalyvautų elektros generaciją vykdančios įmonės, galbūt įmonės, vartojančius didesnius dujų kiekius“, - apie tai, kas būtų pirmieji dalyviai, svarstė D. Korsakaitė. Anot jos, eilinis vartotojas naudą pajustų, jei tik pramonės įmonėms pavyktų biržoje pigiau įsigyti dujas.

„Per antrinį efektą, per galimai padidintą pramonės konkurencingumo lygį galės pasiekti vartotojus biržos nauda“, - kalbėjo D. Korskaitė.

Kad nauja galimybė bus aktualiausia šilumininkams, kurie, priklausomai nuo šalčių, turi dujų perteklių ar stygių, neabejoja ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos Energetikos komiteto pirmininko pavaduotojas Pijus Ralys. Jis DELFI teigė, kad iki šiol įmonės, perkančios dujas, turėdavo arba pasiimti sutartyse numatytą kiekį, arba už jį sumokėti. To nepadarius, būdavo numatytos baudos.

„Tai vartotojams suteiks galimybę atsikratyti nesuvartotų dujų – ne baudą sumokėti, o pasiūlyti nusipirkti jas kitam“, - sako P. Ralys. Anot jo, „Lietuvos dujos“ baudų už nepaimtą dujų kiekį nebuvo linkusios taikyti, tačiau tekdavo mokėti perdavimo mokestį.

Didžiausias Lietuvos dujų vartotojas yra „Achema“ per metus suvartojanti iki 1,5 mlrd. kubinių metrų dujų, antra - „Lietuvos energija“ su 600 mln., trečia - „Vilniaus energija“, suvartojanti 400-500 mln. kubinių metrų per metus.

www.DELFI.lt
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Energetika

Rusija neprisijungs prie OPEC noro mažinti naftos gavybos apimtis (27)

Rusijos naftos gavybos bendrovės „Rosneft“ generalinis direktorius paneigė kalbas, kad Rusija galėtų prisijungti prie Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) siekio suderinus veiksmus sumažinti gavybos apimtis ir taip prislopinti naftos kainų nuosmukį. Apie tai praneša „Dow Jones“.

IEA: naftos kainų atsigavimas bus trumpalaikis (6)

Neseniai rinkoje užfiksuotas naftos kainų atsigavimas yra trumpalaikis reiškinys, o naftos perteklinė pasiūla gali tik didėti, skelbia BBC remdamasi Tarptautinės energetikos agentūros (IEA) mėnesine ataskaita.

ES pristatys planą, kaip mažins energetinę priklausomybę nuo Rusijos (9)

Trečiadienį Europos Sąjungos pareigūnai pristatys planus suteikti regiono valdžiai galią tikrinti energijos tiekimo sutartis, kurias Europos valstybės pasirašo su šalimis už bloko ribų. Tokių veiksmų imtis ketinama augant nerimui dėl Europos priklausomybės nuo rusiškų dujų, praneša „EUbusiness".

„Litgrid“ vadovas: Lietuvos ir Švedijos elektros jungtyje daugiau trukdžių neturėtų kilti (16)

Lietuvos ir Švedijos elektros jungčiai „NordBalt“ pirmadienį pirmą kartą kelias valandas veikus didžiausia 700 megavatų (MW) galia, elektros perdavimo bendrovės „Litgrid“ vadovas sako, jog ją bandant ir įjungiant į bendrą energetikos sistemą, daugiau trikdžių neturėtų būti. Tačiau, pasak Daivio Virbicko, elektros kainos Lietuvoje ir Švedijoje gali skirtis dar ilgą laiką.

R. Masiulis: Lietuvos Vyriausybė nesitiki Baltarusijos keršto dėl trukdymo AE (68)

Lietuvos Vyriausybė nesitiki, kad Baltarusija galėtų imtis atsakomųjų priemonių Lietuvos atžvilgiu, šaliai bandant blokuoti Astravo atominės elektrinės projektą, pirmadienį paskelbtame interviu pareiškė energetikos ministras Rokas Masiulis.