Paskelbtas reglamentas startuoti dujų biržai

 (11)
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) patvirtino Prekybos gamtinių dujų biržoje reglamentą, kas leis pradėti prekybą ir dujomis biržoje „Baltpool”.
Paskelbtas reglamentas startuoti dujų biržai
© AP/Scanpix

VKEKK vadovė Diana Korsakaitė pažymi, kad iki šiol įstatymai draudė tarpininkavimą šioje srityje, o birža padės įmonėms realizuoti perteklinius ar įgyti trūkstamus dujų kiekius.

„Galimas dalykas, kad šioje biržoje dalyvautų šilumos įmonės, kurios užsisakė per didelius arba per mažus dujų kiekius ir galbūt dalyvautų elektros generaciją vykdančios įmonės, galbūt įmonės, vartojančius didesnius dujų kiekius“, - apie tai, kas būtų pirmieji dalyviai, svarstė D. Korsakaitė. Anot jos, eilinis vartotojas naudą pajustų, jei tik pramonės įmonėms pavyktų biržoje pigiau įsigyti dujas.

„Per antrinį efektą, per galimai padidintą pramonės konkurencingumo lygį galės pasiekti vartotojus biržos nauda“, - kalbėjo D. Korskaitė.

Kad nauja galimybė bus aktualiausia šilumininkams, kurie, priklausomai nuo šalčių, turi dujų perteklių ar stygių, neabejoja ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos Energetikos komiteto pirmininko pavaduotojas Pijus Ralys. Jis DELFI teigė, kad iki šiol įmonės, perkančios dujas, turėdavo arba pasiimti sutartyse numatytą kiekį, arba už jį sumokėti. To nepadarius, būdavo numatytos baudos.

„Tai vartotojams suteiks galimybę atsikratyti nesuvartotų dujų – ne baudą sumokėti, o pasiūlyti nusipirkti jas kitam“, - sako P. Ralys. Anot jo, „Lietuvos dujos“ baudų už nepaimtą dujų kiekį nebuvo linkusios taikyti, tačiau tekdavo mokėti perdavimo mokestį.

Didžiausias Lietuvos dujų vartotojas yra „Achema“ per metus suvartojanti iki 1,5 mlrd. kubinių metrų dujų, antra - „Lietuvos energija“ su 600 mln., trečia - „Vilniaus energija“, suvartojanti 400-500 mln. kubinių metrų per metus.

www.DELFI.lt
Registruoti (0) Anonimiški (11)
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Energetika

Rusija ir Venesuela sukirto rankomis dėl milžiniškos sutarties (33)

Venesuela ir Rusija susitarė dėl 14 mlrd. JAV dolerių investicijų į naftos ir dujų sferą per artimiausius metus, pareiškė Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro.

Dujų kaina Lietuvoje: to nebuvo nei vienoje Europos valstybėje (428)

Praėjusiais metais dujų kaina Lietuvoje sumažėjo labiausiai iš visų Europos Sąjungos šalių. Pasak energetikos ministro Roko Masiulio, paskelbta oficiali statistika patvirtino, kad Lietuva pasuko teisinga kryptimi.

Klaipėdos Centrinis terminalas kol kas nepateisina lūkesčių (3)

Apie metus veikiančiam Centriniam Klaipėdos terminalui kol kas taip ir nepavyko pritraukti naujų tarptautinių keltų linijų. Prie terminalo krantinių nuo šiol švartuosis „DFDS Seaways“ keltų linijos į Švediją keltai, anksčiau keleivius plukdę į Tarptautinę jūrų perkėlą. Terminalo vadovas tikina, kad ateityje naujų linijų tikrai atsiras.

„Naftogaz“ pervedė „Gazprom“ 30 mln. dolerių už dujas (6)

Kaip pranešė Ukrainos bendrovės „Naftogaz-Ukrainy“ spaudos tarnyba, bendrovė antradienį, gegužės 26 dieną, pervedė Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ 30 mln. JAV dolerių išankstinio apmokėjimo už rusiškas dujas.

Elektros kainos Europoje: kas moka daugiausiai? (31)

Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūra "Eurostat" praneša, kad, lyginant 2013 ir 2014 metų antruosius pusmečius, elektros kainos buitiniams vartotojams vidutiniškai kilstelėjo 2,9 proc. ir pasiekė 20,8 euro už 100 kwh. Iš viso nuo 2008 metų elektros kainos ES padidėjo daugiau kaip 30 proc. Bloko šalyse narėse antrąjį 2014 metų pusmetį svyravo nuo 9 eurų už 100 kwh Bulgarijoje iki daugiau kaip 30 eurų už 100 kwh Danijoje.