Paskelbtas reglamentas startuoti dujų biržai

 (11)
Paskelbtas reglamentas startuoti dujų biržai
© AP/Scanpix

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) patvirtino Prekybos gamtinių dujų biržoje reglamentą, kas leis pradėti prekybą ir dujomis biržoje „Baltpool”.

VKEKK vadovė Diana Korsakaitė pažymi, kad iki šiol įstatymai draudė tarpininkavimą šioje srityje, o birža padės įmonėms realizuoti perteklinius ar įgyti trūkstamus dujų kiekius.

„Galimas dalykas, kad šioje biržoje dalyvautų šilumos įmonės, kurios užsisakė per didelius arba per mažus dujų kiekius ir galbūt dalyvautų elektros generaciją vykdančios įmonės, galbūt įmonės, vartojančius didesnius dujų kiekius“, - apie tai, kas būtų pirmieji dalyviai, svarstė D. Korsakaitė. Anot jos, eilinis vartotojas naudą pajustų, jei tik pramonės įmonėms pavyktų biržoje pigiau įsigyti dujas.

„Per antrinį efektą, per galimai padidintą pramonės konkurencingumo lygį galės pasiekti vartotojus biržos nauda“, - kalbėjo D. Korskaitė.

Kad nauja galimybė bus aktualiausia šilumininkams, kurie, priklausomai nuo šalčių, turi dujų perteklių ar stygių, neabejoja ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos Energetikos komiteto pirmininko pavaduotojas Pijus Ralys. Jis DELFI teigė, kad iki šiol įmonės, perkančios dujas, turėdavo arba pasiimti sutartyse numatytą kiekį, arba už jį sumokėti. To nepadarius, būdavo numatytos baudos.

„Tai vartotojams suteiks galimybę atsikratyti nesuvartotų dujų – ne baudą sumokėti, o pasiūlyti nusipirkti jas kitam“, - sako P. Ralys. Anot jo, „Lietuvos dujos“ baudų už nepaimtą dujų kiekį nebuvo linkusios taikyti, tačiau tekdavo mokėti perdavimo mokestį.

Didžiausias Lietuvos dujų vartotojas yra „Achema“ per metus suvartojanti iki 1,5 mlrd. kubinių metrų dujų, antra - „Lietuvos energija“ su 600 mln., trečia - „Vilniaus energija“, suvartojanti 400-500 mln. kubinių metrų per metus.

www.DELFI.lt
 
11
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Energetika

B. Bradauskas apie lengvatą už šildymą: ji socialiai neteisinga

2014 rugsėjo mėn. 30 d. 18:42
Valdžiai neapsisprendžiant, ką daryti su pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata centralizuotam šildymui, politologas Vytautas Dumbliauskas „Žinių radijui“ sakė, kad panaikinti šią lengvatą socialdemokratams būtų nenaudinga.

Palanga nepratęs sutarties su „Litesko“

2014 rugsėjo mėn. 30 d. 18:34
Palanga rudenį
DELFI (R.Mykolaitytės nuotr.)
Palangos miesto savivaldybės taryba antradienį vykusio posėdžio metu vienbalsiai pritarė siūlymui nebepratęsti šilumos ūkio modernizavimo ir renovacijos sutarties su UAB "Litesko". Tad, sutarties terminui pasibaigus, po pusantrų metų Palangos šilumos ūkis pereis kurorto Savivaldybės įmonės "Palangos šilumos tinklai" žinion.

Rusija: Ukraina sutinka su išankstiniu apmokėjimu už dujas (10)

2014 rugsėjo mėn. 30 d. 15:31
Ukraina sutinka taikyti išankstinį apmokėjimą už dujas, pranešė Rusijos energetikos ministerijos vadovas Aleksandras Novakas.

A. Merkel signalas Rusijai (21)

2014 rugsėjo mėn. 30 d. 14:20
Vokietijos kanclerė Angela Merkel pirmadienį pareiškė, kad jos šaliai ir visai Europai gali tekti peržiūrėti savo ilgalaikį bendradarbiavimą su Rusija energetikos srityje, jei įtampa dėl Ukrainos nesumažės.

„Chevron“ nesidomi skalūnų dujų gavyba Lietuvoje (60)

2014 rugsėjo mėn. 29 d. 18:18
JAV energetikos kompanija „Chevron“ nebesidomi galimybe žvalgyti skalūnų dujas Lietuvoje. Bendrovės atstovai sako, kad Lietuva nebegali konkuruoti pasaulyje.