Po pirmųjų sąskaitų už šildymą – Vilniuje mitingas prieš „grobuoniškas šilumos kainas“, sutraukęs vos kelis šimtus žmonių. Mitinguotojai reikalavo viešesnės šilumos tiekimo įmonių veiklos, nustatyti maksimalią leistiną šilumos kainą, centralizuotam šildymui gaminti naudoti daugiau vietinių išteklių.
© DELFI / Audrius Solominas

Taip pat rezoliucijoje, kurią ketinama įteikti Vyriausybei, reikalaujama „nutraukti spaudimą Ukmergės ir visoms kitoms savivaldybėms, kurios nusprendė nutraukti ar peržiūrėti sutartis su šilumos tiekėjais bei pradėjo aktyvias derybas dėl kainų“.

„Mes manome, kad tai turėtų rūpėti visiems, ne tik tai daliai žmonių, kurie čia atėjo. Iš tikrųjų visi praeiviai turėtų prisijungti ir suvokti, kad iš mūsų kišenių pinigai plaukia į kažkokių monopolijų rankas. Tai yra vagystė. Vieną kartą mus apvagia pakėlę maisto kainas, kitą kartą – šilumos. Nedaug žmonių šiandien atėjo, manau, kad žmonės yra pasyvūs todėl, jog tikisi, kad kažkas išspręs jų problemas“, – DELFI sakė Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Irina Judina.

Nuolat lieka skoloj

Mitinge dalyvavęs vilnietis Medardas pripažino nuolat liekantis skolingas už centralizuotai tiekiamą šilumą.

„Aš visada esu skoloje, už komunalines paslaugas reikia atiduoti beveik visą atlyginimą. Pasaulyje žmonės už komunalines paslaugas moka ne daugiau 14-15 proc., o mes beveik visą atlyginimą. Va, už pusę mėnesio už šildymą atėjo 186 Lt sąskaita“, – kalbėjo jis.

Mitinguotojų parengtoje rezoliucijoje numatyta, kad savivaldybės turėtų siekti, jog šeimos už šildymą neišleistų daugiau nei 10 proc. savo pajamų.

Tačiau vilnietis abejojo, ar mitingas gali kaip nors pakeisti situaciją, nes esą dabartinė valdžia yra suinteresuota aukštomis kainomis.

„Tie, kas turi realią valdžią, vieni kitus dengia, nes Vyriausybė yra suinteresuota surinkti kuo daugiau mokesčių, pridėtinės vertės mokesčio, o jis yra proporcingas mūsų sumokamiems mokesčiams, taigi jokia valdžia mūsų negins“, – savo nuomonę išsakė Medardas.

Ukmergiškė Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos (LVLS) narė Onutė Vžesniauskienė DELFI sakė palaikanti savivaldybės reikalavimą susigrąžinti išnuomotą šilumos ūkį.

„Trukdo biurokratija, kuri nuo apačios iki pat viršaus yra paperkama. Pas mus Lietuvoje tiek priviso biurokratų, kad jie jau nebežino, kuris kuriam turi duoti kyšius ir dėl to mes ukmergiškiai mokame didžiulius pinigus už šilumą, nors mūsų, eilinių mokytojų ir pensininkų paskaičiavimu, reikėtų mokėti apie 20 proc. mažiau.“, – kalbėjo moteris.

Jos duomenimis, į mitingą iš Ukmergės atvažiavo apie 100 žmonių.

Vienas iš renginio organizatorių Tomas Tomilinas DELFI sakė, kad
išeitis mažinti šilumos kainas šilumos ūkį sugrąžinti savivaldai arba bent jau suteikti teisę jai derėtis su privačiais tiekėjais dėl kainų.

„Priemonė yra labai aiški, ji atsirado Ukmergėje, kai savivaldybė teisinėmis priemonėmis nutraukė sutartį su šilumą tiekusia bendrove. Stipriausia šios kovos pusė yra teisinė. O kodėl savivaldybės negali sėstis su bendrovėmis ir derėtis?“, – tvirtino jis.

Jo teigimu, į mitingą buvo kviestos visos politinės jėgos, leidimą mitinguoti gavo Socialistinis liaudies frontas („Frontas“), kurio vėliavų buvo bene daugiausiai tarp mitinguojančių. Antra pagal gausumą politinė jėga buvo LVLS, buvo matyti ir grupelė socialdemokratų, kalbą sakė Tautos ateities fronto iniciatorių Algimantą Matulevičių, prie mitingo organizavo prisidėjo ir Naujoji sąjunga. Tačiau renginys nesudomino nė vienos valdančiosios partijos.

Protestuotojų pykčiui – „Gazprom“ vėliavos

Šeštadienio mitinge neapsieita be susistumdymų – į mitingą atėjo keli jaunuoliai su Rusijos dujų milžino „Gazprom“ vėliavomis taip sukeldami mitinguotojų pasipiktinimą. Nekviesti svečiai iš renginio išstumti renginio dalyvių ir policijos rankomis.

„Atėjo eiliniai provokatoriai su „Gazprom“ vėliava, tai yra aiškūs „Rubikono“ provokatoriai, jie nori parodyti, kad mes esame Rusijos interesų gynėjai. Aš prašau policijos patraukti gazpromininkus iš mitingo, tai buvo nenumatyta“, – tokiais žodžiais nuo scenos jaunuolius pasitiko „Fronto“ lyderis Algirdas Paleckis. Po jo žodžių mitinguotojai šaukė „gėda, gėda, gėda!“ , o kai kurie patys bandė juos išstumti.

Tiesa, rusiškos bendrovės vėliavomis nešini jaunuoliai buvo nekalbūs ir atsisakė pasisakyti, kokiai Lietuvos įmonei atstovauja.
„Mes tiesiog norėjome pasakyti, kad esame „už“, bet matote, kaip mus sutiko“, – vyniodamas vėliavą žurnalistams sakė vienas iš vaikinų.

Leidimas mitinguoti išduotas 700 žmonių, tačiau šeštadienį susirinko maždaug perpus tiek.

DELFI primena, kad praėjusį šildymo sezoną skirtingos kokybės daugiabučiuose esančių vidutinių 60 kv. m butų sąskaitos už šildymą skyrėsi kartais – nuo maždaug 144 Lt iki 860 Lt.

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos duomenimis, už praėjusį šildymo sezoną gyventojai buvo likę skolingi apie 100 mln. Lt, iki vasaros pabaigos šios skolos kiek aptirpo ir sudarė apie 80 mln. Lt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ž. Vaičiūnas: pigesnių JAV dujų efektą vartotojai pajus kitąmet (28)

Lietuvą pirmadienį pasiekus pirmajam suskystintų gamtinių dujų ( SGD ) kroviniui iš JAV ,...

Prognozė: naftos kainos iki 2022 metų pabaigos svyruos 40–60 JAV dolerių už barelį (9)

Naftos kainos iki 2022 metų pabaigos svyruos 40–60 JAV dolerių už barelį intervale, nurodoma...

A. Merkel sukritikavo G. Schroederį dėl naujųjų jo pareigų „Rosneft" (25)

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pirmadienį sukritikavo savo pirmtako Gerhardo Schroederio...

Prancūzijos „Total“ perka „Maersk Oil“ už 7,45 mlrd. JAV dolerių

Prancūzijos naftos milžinė „ Total “ pirmadienį pareiškė perkanti „ Maersk Oil“,...

Baltarusijos naftos produktų eksportuotojai: persiorientuoti iš Baltijos šalių į Rusijos uostus nenaudinga (29)

Abiejų Baltarusijos naftos perdirbimo gamyklų produkcijos eksporto įmonės „Beloruskaja neftenaja...

Top naujienos

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (63)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

V. Adamkus: tokia ES nebegalės egzistuoti

Keista stebėti, kaip kai kurie ES šalių lyderiai perima Vladimiro Putino retoriką ar net gina...

Receptas tiesiai iš D. Praspaliausko virtuvės: metas paskanauti voveraičių (3)

Vienas garsiausių Lietuvos šefų Deivydas Praspaliauskas iš restorano „Amandus“ siūlo...

Kiek studentai mokės už nuomą Kaune (13)

Kaunas , kaip ir kiti šalies miestai, šiemet sulauks kiek mažiau studentų nei ankstesniais...

S. Skvernelis nemato pagrindo kalbėti apie pirmalaikius rinkimus (103)

Šiuo metu kalbėti apie pirmalaikius parlamento rinkimus nėra jokio pagrindo, sako premjeras...

Sankcijų Kryme ir Donbase sulaukęs asmuo tapo Rusijos pasiuntiniu JAV (116)

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d., Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė Anatolijų Antonovą...

Tokio saulės užtemimo nebuvo visą šimtmetį: neapsieita be kuriozų (2)

Vienoje rančoje Oregone – pirmoje JAV valstijoje, galėjusioje stebėti retą visišką saulės...

Patarimai, ką daryti su atliekomis, kurias išmesti į konteinerius draudžiama

Baterija, elektros lemputė – atliekos , kurios kaupiasi kiekvieno žmogaus namuose. Nors elektros...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (30)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...