Seimui penktadienį priėmus Atominės elektrinės (AE) įstatymo pataisas, atveriančias kelią „Leo LT", minėtų pataisų oponentai ragina prezidentą Valdą Adamkų vetuoti šias pataisas. Raginantieji vetuoti teigia, jog valdantiesiems „buldozeriu stumiant" jų priėmimą, liko neištaisyti esminiai prieštaravimai dėl deramo valstybės interesų atstovavimo, atitikimo Konstitucijai ir Europos sąjungos teisei.
Derybos dėl Leo LT
© DELFI (R.Daukanto pieš.)
Minėtos pataisos prezidentą V.Adamkų pasieks greičiausia kitos savaitės pradžioje. Premjeras Gediminas Kirkilas neabejojo, kad prezidentas parems AE įstatymo pataisas.

„Prezidentas mus rėmė ir skatino mus kuo greičiau priimti sprendimą, nes jis irgi žino mūsų partnerių latvių, estų ir lenkų pozicijas", - penktadienį žurnalistams sakė G.Kirkilas.

Gediminas Kirkilas
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Anot jo, svarbu priimti greičiau įstatymo pataisas buvo dar ir dėl to, kad jau pirmadienį į Lietuvą aptarti energetikos klausimų atvyksta Latvijos, Estijos ir Lenkijos ūkio ministrai.

Vetuoti AE įstatymo pataisas V.Adamkų ragina valdantieji liberalcentristai, taip pat kreipimąsi į prezidentą rengia ir opoziciniai konservatoriai ir Liberalų sąjūdis, prie tokių raginimų grąžinti įstatymo pataisas Seimų teigia prisijungiantys ir opoziciniai liberaldemokratai.

„Tikiu, kad būdamas nuoseklus valstybės ir visuomenės interesų gynėjas prezidentas negalės pritarti tam, kad pagrindinis steigiamo nacionalinio investuotojo veiklos tikslas, kurį Seimas įtvirtino įstatyme yra ,,siekti naudos sau ir visiems savo akcininkams". Visuomenė laukia ir tiki, kad prezidentas, būdamas aukščiausiu ir labiausiai visuomenės gerbiamu šalies pareigūnu, nepasiduos neskaidraus kapitalo spaudimui bei priims sprendimą, kuris neleis suabejoti, jog Lietuva yra demokratinė valstybė", - penktadienį išplatintame pranešime teigia Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Artūras Zuokas.

Valdas Adamkus
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Prezidentas V.Adamkus iki šiol nėra pareiškęs jokios pozicijos dėl vadinamojo „Leo LT" projekto, tačiau yra raginęs, kuo greičiau priimti sprendimus dėl nacionalinio investuotojo sukūrimo.

Seimas penktadienį priėmė Atominės elektrinės įstatymo pataisas, atveriančias kelią prieštaringai vertinamam nacionalinio investuotojo į atominę elektrinę „Leo LT“ projektui.

Už AE įstatymo pataisas, pagal kurias nacionalinis investuotojas į atominę elektrinę būtų kuriamas ne „Lietuvos energijos“, o naujos patronuojančios bendrovės pagrindu penktadienį balsavo 63, prieš 11, susilaikė 3 parlamentarai.

Seimo nariai per balsavimą dėl "Leo LT"
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Šiuos balsavimo rezultatus nulėmė opozicinės Darbo partijos frakcijos balsai, nors „darbietė“ Loreta Garužinienė prieš pat balsavimą siūlė daryti svarstymo pertrauką, per kurią Vyriausybė turėtų pasitikrinti pasitikėjimą. Nepaisant šių L.Graužinienės pareiškimų, Darbo partija vėliau drausmingai dalyvavo balsavime - beveik vieningai balsavo už AE įstatymo pataisas.

Opozicinės konservatorių, Liberalų sąjūdžio ir „Tvarkos ir teisingumo“ partijų atstovai, balsuojant dėl „Leo LT“, siekdami apskritai sugriauti balsavimą ir protestuodami, išėjo iš Seimo posėdžių salės.

Valdančioji Liberalų ir centro sąjunga balsavo prieš.

Už „Leo LT" - socialdemokratai, valstiečiai liaudininkai, „pilietininkai", socialliberalai ir „darbiečiai"

Viktoras Muntianas
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Už prieštaringai vertinamas įstatymo pataisos penktadienį balsavo 25 valdančiųjų socialdemokratų frakcijos nariai: Zigmantas Balčytis, Vilija Blinkevičiūtė, Violeta Boreikienė, Bronius Bradauskas, Jonas Jagminas, Jonas Juozapaitis, Česlovas Juršėnas, Justinas Karosas, Gediminas Kirkilas, Jonas Lionginas, Gintautas Mikolaitis, Juozas Palionis, Bronius Pauža, Milda Petrauskienė, Algis Rimas, Julius Sabatauskas, Algimantas Salamakinas, Vytautas Saulis, Albertas Sereika, Irena Šiaulienė, Viačeslavas Škilis, Rimvydas Turčinskas, Vilija Vertelienė, Birutė Vėsaitė, Roma Žakaitienė.

Minėtų pataisų priėmimą taip pat palaikė 8 valdančiosios Valstiečių liaudininkų frakcijos nariai: Virginijus Domarkas, Vytas Navickas, Skirmantas Pabedinskas, Alfredas Pekeliūnas, Leokadija Počikovska, Kazimiera Prunskienė, Viktoras Rinkevičius, Irina Rozova..

Už balsavo 5 Pilietinės demokratijos frakcijos nariai: Petras Baguška, Andrius Baranauskas, Algirdas Ivanauskas, Juozas Jaruševičius, Viktoras Muntianas.

Loreta Graužinienė
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Taip pat – 17 Darbo partijos frakcijos narių: Virginija Baltraitienė, Rimantas Bašys, Antanas Bosas, Vytautas Draugelis, Vydas Gedvilas, Saulius Girdauskas, Etela Karpickienė, Romualda Kšanienė, Vilma Martinkaitienė, Dangutė Mikutienė, Zenonas Mikutis, Jonas Pinskus, Audronė Pitrėnienė, Pranas Vilkas, Ramunė Visockytė, Manfredas Žymantas, Zita Žvikienė.

AE įstatymo pataisas palaikė ir 7 Naujosios sąjungos frakcijos nariai: Gediminas Jakavonis, Vaclovas Karbauskis, Artūras Paulauskas, Alvydas Ramanauskas, Alvydas Sadeckas, Valerijus Simulikas, Vaclavas Stankevičius.

„Leo LT" palaikė ir Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Audrius Endzinas.

Socialdemokratai – istorinė diena, liberaldemokratai – juodasis penktadienis

Petras Gražulis
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Opozicinės „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis po balsavimo Seime pareiškė, jog šią dieną reikėtų paskelbti „juoduoju penktadieniu“ Lietuvos istorijoje.

„Balsuodamas už energetinį „Leo LT“ projektą Seimas įvykdė ne žmonių, o klanų valią. Už kiekvieno sprendimo visada stovi konkretūs asmenys. Šiandieninis balsavimas parodė, kas yra marionetės svetimose rankose,“ – DELFI teigė ir iš LSDP neseniai pašalintas Vilniaus miesto savivaldybės vicemeras Algirdas Paleckis.

Jis ne kartą viešai kritikavo siūlomas įstatymo pataisas dėl jėgainę statysiančio nacionalinio investuotojo kūrimo bei šiuo klausimu buvo inicijavęs apklausą partijos viduje. Už šias iniciatyvas pašalintas iš LSDP, vėliau paskelbė kuriąs naują partiją „Frontas“, kurios vienas iš siekių bus sugrąžinti strateginių sričių kontrolę į valstybės rankas.

Tuo tarpu socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė priešingai sveikino priėmus istorinį reikšmingą valstybei sprendimą.

Seimo nariai
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Socialdemokratų partneriai liberalcentristai, balsavę prieš įstatymo pataisas, savo ruožtu kritikavo ir patį pataisų priėmimo būdą – „buldozerio principu“.

„Mes darome klaidą - šitaip tokie projektai nedaromi“, - Seime kalbėjo liberalcentristas Seimo pirmininko pavaduotojas Algis Čaplikas.

Pasak konservatorių vadovo Seimo pirmininko pavaduotojo Andriaus Kubiliaus, Seime penktadienį buvo paskutinė galimybė sustabdyti „šį buldozerį, kuriuo valdanti naujoji dauguma stūmė šį projektą“.

„Ta galimybė buvo nedalyvauti balsavime ir tokiu būdu sugriauti kvorumą ir tai nebuvo padaryta visų pirma dėl to, kad Darbo partija, nors ir visaip aiškinosi ir pertraukų pašėsi, bet galų gale liko ir dalyvavo balsavime. (...)Deja, liko daug neištaisytų esminių problemų ir tenka apgailestauti, kad toks projektas ir tokios Vyriausybės projektas paleistas į gyvenimą. Be abejo, mes kreipsimės į prezidentą, kad jis įsiklausytų į nuogąstavimus, bet turime mažai vilties“, - sakė A.Kubilius.

G.Kirkilas: „Leo LT“ – visos Lietuvos pasiekimas

Gediminas Kirkilas
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Premjeras Gediminas Kirkilas taip pat teigė, jog AE įstatymo pataisos „yra bendras mūsų pasiekimas - ir parlamento ir Vyriausybės“. „Nepaisant tų aštrių diskusijų ir manau, kad tai visos Lietuvos pasiekimas ir šis projektas, manau, turės pozityvią didžiulę įtaką Lietuvos ūkiui ir ekonomikai“, - penktadienį žurnalistams sakė G.Kirkilas.

Klausiamas, kodėl opozicine besiskelbianti Darbo partija balsavo už projektą, G.Kirkilas teigė, jog ši partija elgėsi nuosekliai, nes visą laiką palaikė naujos AE statybą.

„Darbo partija teigė, kad jie visą laiką už AE statybą. Jie laikėsi nuosekliai pozicijos, nenuosekliai laikėsi konservatoriai“, - sakė G.Kirkilas.

Seimo nariai
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Paklaustas, ar nebuvo kitų neviešinamų DP paramos „Leo LT“ priežasčių, G.Kirkilas atsakė: „Jokių sąlygų jie nekėlė“.

Premjeras taip pat teigė, jog būtų buvę geriau, jei Seimas būtų pareiškęs paramą projektui svaresne balsų dalimi nei 63 balsai „už“.

„Geriau būtų, jei būtų daugiau, kodėl mes per tuos metus kai buvo 107 balsai (balsuojant praėjusių metų birželį dėl AE įstatymo – DELFI) taip susipykom - galima tik spėlioti. Ne visi yra patenkinti šiuo sprendimu“, - teigė G.Kirkilas.

Seimo narių susirašinėjimas
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Penktadienį Seimas taip pat pritarė, jog nacionalinis investuotojas, kuriuo tapo bendrovė „Leo LT“, būtų įrašytas į strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių sąrašą. Jis taip pat papildytas Kruonio hidroakumuliacine bei Kauno hidroelektrine.

Balsavimo nekomentuoja

Žilvinas Marcinkevičius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Vienas iš „VP grupės“, valdančios VST savininkę „NDX energiją“, akcininkų Žilvinas Marcinkevičius DELFI penktadienį sakė, kad politinių procesų nekomentuos.

„Mes lauksime tolimesnių valstybės sprendimų, jei būsime pakviesti diskutuoti dėl „Leo LT“ sukūrimo, grįšime prie diskusijų“, – penktadienio vakarą Lietuvos radijo laidoje „Dienos tema“ sakė Ž. Marcinkevičius.

Jis tvirtino, kad dabartinis „Leo LT“ yra geriausias iš visų šiuo metu galimų alternatyvų.

„Aš esu vienareikšmiškai įsitikinęs, kad „Leo LT“ dalyvaus elektrinės statyboje ir tikrai atominė elektrinė bus pastatyta“, – paklaustas, ar ketina vis dėlto dalyvauti AE statybose, atsakė Ž. Marcinkevičius.

„VP grupės“ akcininkas pripažino domėjęsis reaktorių gamintojais, tačiau, anot jo, būtina išsiderėti kuo geresnę reaktoriaus kainą, nuo to esą priklaus ir naujos AE gaminamos elektros kaina.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Teismas atmetė „Vilniaus energijos“ skundą dėl kainų kėlimo

Iš sostinės šilumos ūkio pasitraukusiai „Vilniaus energijai“ teisme nepavyko panaikinti Kainų...

Ž. Vaičiūnas: pigesnių JAV dujų efektą vartotojai pajus kitąmet papildyta S. Skvernelio komentaru (59)

Lietuvą pirmadienį pasiekus pirmajam suskystintų gamtinių dujų ( SGD ) kroviniui iš JAV ,...

Prognozė: naftos kainos iki 2022 metų pabaigos svyruos 40–60 JAV dolerių už barelį (9)

Naftos kainos iki 2022 metų pabaigos svyruos 40–60 JAV dolerių už barelį intervale, nurodoma...

A. Merkel sukritikavo G. Schroederį dėl naujųjų jo pareigų „Rosneft" (25)

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pirmadienį sukritikavo savo pirmtako Gerhardo Schroederio...

Prancūzijos „Total“ perka „Maersk Oil“ už 7,45 mlrd. JAV dolerių

Prancūzijos naftos milžinė „ Total “ pirmadienį pareiškė perkanti „ Maersk Oil“,...

Top naujienos

Lietuvos bankas persikels iš prabangaus pastato: specialistai įvardija vienintelį jo privalumą

Lietuvos bankui paskelbus, kad išsikraustys iš pačiame miesto centre esančių pastatų į...

Seimo socdemai su valstiečiais bando sudaryti slaptą paktą (136)

DELFI duomenimis, antradienį Seimo Socialdemokratų frakcijos bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (208)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Nuo dukrytės gimimo iki bilieto į Europos čempionatą: geresnės vasaros naujokas negalėjo tikėtis

Pirmadienio vakarą komandos draugai Eimantą Bendžių sveikino su dukrytės gimimu, o jau po paros...

Į L. Somovo ir Jazzu koncertą Vilniuje tūkstančiai renkasi „apsiginklavę“ skėčiais ir apklotais (3)

Antradienio vakarą į Vilniaus Universiteto botanikos sodą renkasi minios Leono Somovo ir Justės...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (94)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (193)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti už centus (151)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Paauglių liga laikyta aknė vis dažniau puola suaugusiuosius (2)

Su odos problemomis, tokiomis kaip aknė, vis dar susiję daugybė mitų, žmonės tiki senoviniais...

Nepamirštamas pasimatymas: vaikino išradingumas nustebino (8)

Ši istorija atsiųsta konkursui „Pasimatymas, kurio niekada nepamiršiu“ . Dėkojame Gabijai už...