Anot bendrovės atstovo Ūdrio Staselkos, 2011 metais šilumos tiekimo įmonė „Kauno energija“ viename iš savo pastatų įrengė pirmąjį demonstracinį saulės kolektorių komplektą, kuriuo pagamintą šilumą naudojo karštam vandeniui ruošti. Vėliau ant bendrovei priklausančios „Pergalės“ katilinės stogo įrengtas antrasis toks įrenginys. Abu šie komplektai įrengti siekiant įvertinti saulės energijos ir šilumos siurblių panaudojimo bendrovės valdomoje centralizuoto šilumos tiekimo sistemoje galimybes bei naudą. Sistemos sujungtos su pastatų šilumos punktų įrenginiais. Kolektoriais pagaminta saulės energija naudojama karštam vandeniui pastatuose ruošti. Bendrovės stebėjimų duomenimis, abi saulės kolektorių sistemos, esant saulėtoms dienoms, gali pagaminti iki 40 proc. karšto vandens poreikio pavasarį-rudenį ir iki 80 proc. poreikio vasarą.

Saulės kolektorių sistema, sumontuota ant „Pergalės“ katilinės, per 2016 metus kaip šilumos generavimo šaltinis veikė 1637 valandas (metuose - 8760 valandų), nuo kovo 30 d. iki lapkričio 3 d. Sistema pagamino 9203 kWh šilumos. Didžiausias jos kiekis pagamintas gegužės - rugpjūčio mėnesiais, kai lauko oro temperatūra buvo aukščiausia. Pasak ilgametę patirtį turinčių atsinaujinančios energetikos specialistų, skaitiškai sumodeliuotas santykinis metinis saulės kolektorių pagaminamas energijos kiekis siekia 478,82 kWh/m2. Realiai išmatuotos vertės atskiruose objektuose Lietuvoje, esant panašioms arba analogiškoms klimatinėms sąlygoms, svyruoja nuo 400 - 450 kWh/m2.

„Atsižvelgiant į investicijos, reikalingos saulės kolektoriui įrengti, dydį, vienos šilumos kilovatvalandės savikaina yra didelė. Pramoniniu būdu statant mažai investicijų reikalaujančioje aikštelėje ne mažiau kaip 5 000 m2 kolektorius, šilumos gamybos savikaina - apie 4 - 5 centai. Palyginimui, Kaune vartotojams tiek pat kainuoja ir šiluma, tiekiama iš centralizuoto šilumos tiekimo tinklo. Dėl to peršasi išvada, kad investuoti į šilumos gamybą iš saulės energijos kol kas apsimoka tik gavus finansinę paramą“, - teigia specialistai.

Bet atsižvelgdama į ES skatinamąsias iniciatyvas dėl atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo plėtros bei Skandinavijos šalių šilumos tiekimo įmonių patirtį, AB „Kauno energija“ ketina ir toliau investuoti į šilumos gamybą iš saulės energijos. Bendrovės investicijų plane numatyta investuoti į saulės kolektorių įrengimą ir jai priklausančiose Neveronių, Raudondvario bei Panemunės mikrorajone esančiose katilinėse. Planuojama investicijų suma - iki 0,488 mln. eurų. Tikimasi, kad didesnis įrenginių kiekis bei galimas finansinės paramos panaudojimas turės daugiau įtakos bendram pagaminamam šilumos kiekiui bei leis atpiginti vartotojams tiekiamą šilumą.

Diegdama naujas pažangias technologijas, bendrovė siekia ir toliau išlikti pažangia, inovatyvia energetikos įmone“, - skelbia „Kauno energija“.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)