Nors naujasis JAV prezidentas pasisako už didesnę naftos ir dujų gavybą, kas turėtų stabdyti naftos kainų augimą, stiprėjanti JAV ekonomika ir investicijos į naftą gali lemti, kad šios žaliavos kaina, nepaisant didėjančios pasiūlos ir OPEC politikos, augs.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Taip LRT.lt sako Lietuvos verslo konfederacijos Mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas. Savo ruožtu „Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas Rokas Grajauskas pažymi, kad kol kas pačioje naftos rinkoje nematyti ženklų, kad artimiausiu metu kainos galėtų gerokai šoktelti.

Naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasisako už neribojamą naftos ir skalūnų gavybą, šalis šiuos produktus jau gali laisvai eksportuoti, ir tai yra viena priežasčių, dėl kurių naftos kaina bent jau neturėtų augti.

OPEC (naftą eksportuojančių šalių organizacija) šalys vienu pagrindinių savo tikslų laiko mėginimą didele gavyba ir žemomis naftos kainomis užgniaužti amerikietiškąją skalūnų revoliuciją.

Tačiau, nepaisant to, prognozuojamas naftos kainos augimas. Praėjusią savaitę vykusioje „Swedbank“ ekonomikos apžvalgoje banko vyr. ekonomistas Nerijus Mačiulis prognozavo žemiau 60 JAV dolerių už barelį nesieksiančią naftos kainą 2017-aisiais. Bankas prognozuoja, kad 2018-aisiais kaina neturėtų būti žemesnė nei 70 JAV dolerių už barelį.

„Danske bank“ prognozės šiek tiek nuosaikesnės. Pasak R. Grajausko, naftos kaina kitais metais turėtų būti maždaug 55 JAV doleriai už barelį.

OPEC kol kas negali sau leisti kelti naftos kainos

Anot M. Dubnikovo, OPEC šalys yra suinteresuotos parduoti daug naftos už kuo didesnę kainą, tačiau, padidinus kainą, vis daugiau naftos tiektų JAV, ir tai imtų jos kainos augimą stabdyti.

Marius Dubnikovas
Marius Dubnikovas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Panašu, kad šiandieninė naftos kainos situacija OPEC daugiau ar mažiau tenkina. Ties 50 JAV dolerių už barelį naftos kainos žyma didelė OPEC šalių dalis bent jau nesusiduria su ypač didelėmis problemomis savo biudžetuose. Jiems net nemažinant gavybos, kaina išlieka stabili arba šiek tiek auga, tad situacija išlieka komfortiška.

Gali būti, kad OPEC netgi vengs kažkokio papildomo susitarimo, nes, pakėlus kainą jiems patiems gali padidėti konkurencija. Ko gero, OPEC tenkinsis tokia naftos kaina, kokia yra šiandieną“, – kalba M. Dubnikovas.

Savo ruožtu ekonomistas R. Grajauskas teigia, kad, nors per paskutinį OPEC susitikimą lyg ir buvo matyti ženklų, jog susitarimas dėl naftos gavybos ribojimo yra įmanomas, gavybos įšaldymas išliktų labai aukštame lygyje.

„Tai – rekordiniai naftos gavybos kiekiai, todėl ypatingo poveikio naftos kainai nelabai padarė ir negali padaryti. Aš manau, kad naftos kainai, ypač Saudo Arabijos pastangomis, nebus leidžiama judėti į viršūnes, nes bus vengiama leisti atsigauti skalūnų sektoriui. Jei naftos kaina pajudėtų arti 60 dolerių, skalūnų sektorius taptų pelningas, apsimokėtų jį vėl eksploatuoti. Tai yra pagrindinis dalykas, kuris neleidžia OPEC susitarti. Rusijos spaudimas taip pat yra, bet rusai savo rankose nelabai turi svertų“, – sako R. Grajauskas.

Naftos kainos augimo tikimybė – Amerikoje

Pasak M. Dubnikovo, naftos kainai didelės įtakos turi dvi jėgos. Tai, kad JAV gali nemažinti apsisukimų naftos gavyboje bei prieštaravimai OPEC, šios organizacijos šalių negebėjimas ryžtingai susitarti dėl naftos gavybos sumažinimo.

„Dėl to rinkoje naftos yra ne tik kad pakankamai, bet netgi perteklius, o tai turėtų lemti naftos pigimą. Tendencija ypač matyti po D. Trumpo išrinkimo JAV prezidentu – kaina krito iš 50 dolerių žymos iki beveik 44, bet vėliau ji stabilizavosi ir pradėjo augti. Paskutines dvi prekybos sesijas augo 1–2 proc. greičiu.

Tačiau egzistuoja tam tikrų prieštaravimų. Viena vertus, nafta neturėtų brangti, nes jos yra pakankamai ir visi yra nusiteikę ją išgauti. Kita vertus, po D. Trumpo išrinkimo matoma įdomi tendencija – investuotojai suvokė, kad jo kalbos yra nukreiptos į ir taip jau įsisiūbavusios ir kaistančios JAV ekonomikos skatinimą“, – kalba M. Dubnikovas.

Pasak jo, būtent stiprėjanti JAV ekonomika, didėjančios palūkanos gali būti veiksnys, lemsiantis naftos kainos augimą.

„Jei JAV ekonomika ir toliau stiprės, rodys didesnius augimo tempus, galima tikėtis ir augančios infliacijos. Kai infliacija pradės augti, JAV centrinis bankas pradės siekti šaldyti JAV ekonomiką, kad vėl nebūtų išpūstas ekonominis burbulas. Ir čia gali būti užprogramuota tai, dėl ko brangsta nafta.

Jei bus didinamos bazinės palūkanų normos, JAV obligacijų pajamingumai didės (o tai jau kurį laiką vyksta), valstybių obligacijų turintys žmonės ims patirti nuostolių, todėl pradės pardavinėti tokias obligacijas. Dėl to rinkoje atsiradusius pinigus reikės kažkur nukreipti, ir labiausiai tikėtina, kad jie bus investuojami į per pastarąsias savaites brangusias akcijas bei naftą kaip investicinį objektą“, – aiškina pašnekovas.

Taigi, pasak M. Dubnikovo, kainas turėtų spausti nusiteikimas naftą išgauti ir didinti apsisukimus, tačiau investuotojai, kurie atpalaiduoja dideles lėšas iš obligacijų, ją tiesiog supirkinėja investiciniais ir spekuliaciniais tikslais, o tai kelia jos kainą. Pasak pašnekovo, jei JAV gruodžio mėnesį didins palūkanas, ko gero, pamatysime dar didesnį pinigų pajudėjimą iš fiksuoto pajamingumo į rizikingesnes turto klases (investicijos į akcijas, žaliavas – LRT.lt).

Augimo potencialas gali subliūkšti

Jei D. Trumpo politika, didelės kalbos apie ekonominio augimo skatinimą JAV nepasiteisins, proveržio naftos kainos augime taip pat būtų sunku tikėtis. Vokietijos, Prancūzijos rinkimai – faktoriai, kurie rizikingesnes turto klases, taip pat ir naftą, gali stumtelti žemyn, vardija M. Dubnikovas.

Kinijos bei viso pasaulio ekonomikos augimas taip pat bus svarbus veiksnys, lemiantis naftos kainą, sako R. Grajauskas.

Rokas Grajauskas
Rokas Grajauskas
© Asm. arch. nuotr.

„Pasiūlos pusė yra labai svarbi, bet pastaruoju metu naftos kainos svyravimas didžiąja dalimi priklausė nuo paklausos, ypač Kinijoje. Jei prognozuojame, kad pasaulio, Kinijos ekonomika atsigauna ir auga greičiau, tada taip, naftos kaina turi augti.

Tačiau mes žinome, kokioje situacijoje yra pasaulio ekonomika.

Nelabai tikiu oficialiais Kinijos augimo skaičiais: importo augimo skaičiai labai koreliuoja su BVP augimu, ir čia stebimas labai smarkus sulėtėjimas.

Yra labai daug neužtikrintumo, tad naftos kainos šuolio prognozuoti nebūčiau linkęs. Turime pirmiausia pamatyti daug stabilesnį pasaulio ekonomikos augimą, kad galėtume kalbėti apie greitesnį naftos kainos augimą“, – sako R. Grajauskas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (49)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...

„Litgas“: SGD perteklius rinkos dar nepasiekė (13)

„Galima apibendrintai pasakyti, kad keletą metų prognozuojamas vadinamasis suskystintų gamtinių...

„Achema“ planuoja dujų prekyba užsiimti Baltijos šalyse (7)

Didžiausios dujų vartotojos Jonavos trąšų gamyklos „ Achema “ naujai įsteigta bendrovė...

Rugpjūtį benzinas ir dyzelinas brango, suskystintos dujos pigo

Rugpjūtį praktiškai visose degalinėse benzinas ir dyzelinas brango, o suskystintos dujos...

S. Skvernelis: Baltarusijai eksportuoti naftos produktus per Rusiją būtų nuostolinga ir pavojinga (33)

Jeigu Rusija priverstų Baltarusiją eksportuoti naftos produktus per jos geležinkelius ir...

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (82)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (97)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (12)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (63)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (148)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (109)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1172)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (71)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Siekiama patikslinti Tarybų Sąjungos Lietuvai padarytą žalą (158)

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras neranda mokslininko, kuris už vidutinį centro...

Priežastys, kodėl apsilankius tualete vargina nemalonūs pojūčiai (2)

Deginimo pojūtis šlapinimosi metu yra vienas nemaloniausių dalykų. Štai kodėl svetainė...