Delsiant pasirašyti nacionalinio investuotojo „Leo LT“ steigimo dokumentus, gali tekti atnaujinti derybas dėl jo formavimo. Užsitęsus dokumentų derinimo procesui ir pasikeitus kai kurioms aplinkybėms, bendrovė „NDX energija“ neatmeta galimybės apskritai trauktis iš projekto.
Ignas Staškevičius
© DELFI (R.Daukanto pieš.)
Vyriausybė savo ruožtu praneša, kad premjero Gedimino Kirkilo vadovaujamas nacionalinio investuotojo Priežiūros komitetas šį trečiadienį ketina svarstyti „Leo LT“ steigimo dokumentų projektus.

„Šis sandoris ruošiamas jau beveik metus. Laikas diktuoja aplinkybes, dėl kurių gali tekti išeiti iš projekto arba grįžti prie jo“, - pirmadienį DELFI sakė „NDX energijos“ vadovas Ignas Staškevičius. Jo teigimu, ilgainiui atsiras daugybė veiksnių, kurių nebus įmanoma nepaisyti.

Verslininkas priminė, kad tokia bendrovė „Leo LT“, kokia įsivaizduojama dabar, turėjo būti įsteigta iki Naujųjų metų.

„Matome, kad vėluojama. Aišku, kad „Leo LT“ taip paprastai negaus dividendų iš dukterinių įmonių, - kalbėjo kompanijos vadovas. – Nuo tada, kai buvo vertinamos visos trys įmonės – „Lietuvos energija“, „Rytų skirstomieji tinklai“ ir VST – pastaroji savo vertę augina, o dėl kitų dviejų yra tam tikrų klausimų, nors gal mes neturime visos informacijos. Jei praeis daug laiko, natūraliai kils klausimas, ar galima remtis anomis vertėmis. Be to, dabar ir lenkai, ir latviai su estais savo pastabas reiškia“.

Pasak I. Staškevičiaus, „natūralu, kad derybas tektų atnaujinti“, jei užsitęs dokumentų derinimas.

Prezidentas siūlė pakoreguoti dokumentus

Pabaigus dar rudenį prasidėjusioms deryboms dėl nacionalinio investuotojo, Seimas vasario pradžioje pritarė jo kūrimui kartu su privačia bendrove „NDX energija“, kuri priklauso „VP grupei“. Atitinkamą įstatymą, nepaisydamas daugelio raginimų vetuoti, pasirašė prezidentas Valdas Adamkus. Tačiau tuo pačiu jis premjerui nusiuntė laišką, kuriame išdėstė savo siūlymus „Leo LT“ sutarčių projektams.

Premjero sudaryta derybų grupė suderėjo, kad „NDX energijai“ priklausys 38,3 proc. nacionalinio investuotojo akcijų, valstybei – 61,7 proc. akcijų. Nuspręsta, kad „Leo LT“ antrinėmis įmonėmis bus valstybės valdomos bendrovės „Rytų skirstomieji tinklai“ bei „Lietuvos energija“ ir „NDX energijos“ valdoma VST.

Nacionalinis investuotojas ne tik dalyvautų naujos atominės elektrinės statyboje (tuo užsiimtų dar viena bendrovė, kurios steigime, tikimasi, dalyvautų ir lenkai, latviai bei estai), bet ir rūpintųsi elektros tiltais į Vakarus, valdytų ir tvarkytų esamą elektros ūkį.

Priėmus įstatymą Vyriausybė pavedė Ūkio ministerijai suderinti galutinius steigimo ir akcininkų sutarčių, įstatų tekstus. Tik juos patvirtinus bus pradėtas realus „Leo LT“ steigimas, vadovų paieška. I. Staškevičius DELFI interneto konferencijoje patikino, kad jis nebūtų „Leo LT“ vadovas.

Anot verslininko, šiuo metu sprendžiami techninio pobūdžio klausimai, pavyzdžiui, kuriame dokumente įrašyti vieną ar kitą nuostatą. Tekstų derinimas užsitęsė ir dėl politinių aplinkybių – interpeliacijos G. Kirkilui.

„NDX energijos“ vadovas pažymėjo, kad niekas neturės teisės sakyti, jog tuščiai eikvojamas laikas tobulinant dokumentų tekstus. Tačiau, anot jo, egzistuoja ne tik pilietinė, bet ir politinė, ūkinė bei energetinė opozicija projektui: „Man sunku iš šalies vertinti, kiek tai lemia realus noras pristabdyti arba sužlugdyti šitą projektą, o kiek tai yra normali valstybės institucijų darbo tvarka“.

Kritikos banga, turėjusi neigiamos įtakos „VP grupės“ ir jos valdomos prekybos parduotuvių „Maxima“ tinklo įvaizdžiui bei pardavimams, esą nepriverstų verslininkų trauktis iš projekto.

„Pakankama priežastis būtų, jei valstybės pusė aiškiai pasakytų, jog persigalvojo, jog „Leo LT“ nėra tinkama idėja, o „NDX energija“ nėra tinkamas partneris. Mes be jokių išlygų gerbtume tokią nuomonę. (…) Bet mums tebesakoma, kad tai svarbu, tai – nacionalinis projektas. Tęsdamas kolegų darbus nenoriu sukti ienų atgal“, - sakė I. Staškevičius.

Įspėja apie galimą Konstitucijos pažeidimą

Opozicinės Tėvynės sąjungos vadovas, Seimo vicepirmininkas Andrius Kubilius pirmadienį spaudos konferencijoje pareiškė, jog „Leo LT“ sutarčių projektuose pagrindinis tikslas liko nepakeistas ir šiuo metu prieštarauja Seimo priimtam Atominės elektrinės įstatymui.

Jei Vyriausybė sieks pasirašyti tokias sutartis, anot konservatorių vadovo, tai reikš galimą antikonstitucinį veiksmą. Pasak A. Kubiliaus, tai matyti Seimą penktadienį pasiekusiuose įslaptintuose „Leo LT“ steigimo ir akcininkų sutarčių bei įstatų projektuose.

Savo ruožtu Vyriausybės spaudos tarnyba išplatino pranešimą, kuriame paneigė konservatoriaus nuogąstavimus. Kartu buvo informuota, jog premjeras jau trečiadienį rengia Priežiūros komiteto posėdį. Jame esą žadama priimti galutinius sprendimus dėl „Leo LT“ sutarčių pasirašymo.

Šis ilgą laiką atidėliotas Priežiūros komiteto posėdis rengiamas praėjus beveik trims mėnesiams po to, kai ypatingos skubos tvarka Seime buvo priimtas ir prezidento pasirašytas prieštaringai vertintas Atominės elektrinės įstatymas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Litgas“: SGD perteklius rinkos dar nepasiekė (8)

„Galima apibendrintai pasakyti, kad keletą metų prognozuojamas vadinamasis suskystintų gamtinių...

„Achema“ planuoja dujų prekyba užsiimti Baltijos šalyse (7)

Didžiausios dujų vartotojos Jonavos trąšų gamyklos „ Achema “ naujai įsteigta bendrovė...

Rugpjūtį benzinas ir dyzelinas brango, suskystintos dujos pigo

Rugpjūtį praktiškai visose degalinėse benzinas ir dyzelinas brango, o suskystintos dujos...

S. Skvernelis: Baltarusijai eksportuoti naftos produktus per Rusiją būtų nuostolinga ir pavojinga (33)

Jeigu Rusija priverstų Baltarusiją eksportuoti naftos produktus per jos geležinkelius ir...

Energijos tiekėjai sąskaitas perskaičiuoti galės tik už du mėnesius (5)

Energetikos ministerija siūlo, kad energijos tiekimo bendrovės negalėtų perskaičiuoti sąskaitų...

Top naujienos

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (28)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (114)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Pragaru virtusios Barselonos epicentre atsidūrusi gidė: nuo teroristų vos pasprukau jau antrą kartą (21)

Ketvirtadienio vakarą Barselonoje autobusiukui įvažiavus į minią pėsčiųjų prasidėjo virtinė...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Incidentas Suomijoje: policija pašovė vyrą, peiliu badžiusį žmones atnaujinta (94)

Suomijoje, Turku mieste policija į koją pašovė vyrą, peiliu sužeidusį kelis žmones, praneša...

Kiek studentai mokės už butus Vilniuje (80)

Rugpjūtis ir rugsėjis tradicinis būsto nuomos pikas miestuose, kuriuose yra aukštosios mokyklos....

Nacionalinėje žemės tarnyboje sujudimas: atlikta krata vadovo kabinete (69)

Kaip DELFI patvirtino Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) veiklą kuruojantis žemės ūkio...

Paprastas būdas saugotis nuo radiacijos (2)

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau domisi instrukcijomis - ką daryti, jei branduolinis karas visgi...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (178)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Staigmena po maudynių – ausies uždegimas (1)

Grįžus po kelių dienų poilsio prie ežero sūnui pradėjo skaudėti ausį, iš jos šiek tiek...