Premjeras Gediminas Kirkilas teigia, jog Vyriausybė galbūt siūlys „kai kurias korekcijas“ poįstatyminiuose aktuose ir sutarčių dėl nacionalinio investuotojo „Leo LT“ projektuose, tačiau su sąlyga – jei prezidentas Valdas Adamkus pasirašys prieštaringai vertinamas Atominės elektrinės (AE) įstatymo pataisas.
Gediminas Kirkilas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
G.Kirkilas leido suprasti, kad tikisi, jog AE įstatymo pataisas prezidentas pasirašys jau pirmadienį. Pirmadienį, anot premjero, Vyriausybė įvardins ir galimas „korekcijas“.

Žurnalistų kelis kartus perklausiamas, G.Kirkilas neįvardino, kokias „korekcijas“ turi omenyje.

Premjeras taip pat prieštaringai kalbėjo ir apie galimą derybų su VST valdančia „NDX energija“ atnaujinimą.

„Jei įstatymas bus pasirašytas, tai kai kurias korekcijas reikės daryti. Tai naudojantis tomis korekcijomis mes kalbėsimės su mūsų valstybės partneriais, ką mes čia galėtume padaryti, bet aš nevadinu to derybomis“, - ketvirtadienį po susitikimo su prezidentu V.Adamkum žurnalistams sakė G.Kirkilas.

Nežino, ką reiktų taisyti, bet ragina pasitikėti

Premjeras kelis kartus klausiamas, ką gali siūlyti taisyti jau parengtų sutarčių su „NDX energija“ projektuose, atvirai atsakė negalįs to įvardinti.

„Prezidentas dėl to susitiko ir su visomis kontroliuojančiomis institucijomis - ir su Valstybės kontrole, ir su STT, ir su VSD, ir kitomis, ne vien įstatymai, ne vien susitarimai. Valstybė turi pakankamai įrankių griežčiau kontroliuoti. Juo labiau tokį projektą, kuris sukėlė tokį rezonansą. Politikai neturėtų laužyti iečių - derybos ar ne derybos. Esminis dalykas priimti tuos sprendimus, kurie mums yra reikalingi. Kitas dalykas - vis tik reikia ir pasitikėti. Mes negalime gyventi totalaus nepasitikėjimo visur ir visais atmosferoje, kuri šiuo metu yra eskaluojama, nežinau, kodėl“, - kalbėjo G.Kirkilas.

Beje, ketvirtadienio rytą G.Kirkilas žurnalistams yra sakęs, jog nemato reikalo atnaujinti derybas, teigdamas, jog diskutuoti derėjo prieš metus, o ne šiuo metu. Spaudžiamas klausimų, premjeras ketvirtadienio pavakare taip ir neįvardino, ką reikia koreguoti.

„Ką konkrečiai (gali siūlyti koreguoti - DELFI) - pasakysiu, kai bus laikas. Šiuo metu negaliu pasakyti konkrečiai. (...) Tai pirmadienį mes pateiksime savo siūlymus, aš tikiuosi. (...)Pirmadienį mes jums galėsime atsakyti į visus klausimus. Pirmiausia mes turime sulaukti, ar prezidentas pasirašys įstatymą. Ar nepasirašys. Kai pasirašys...jeigu pasirašys įstatymą, tada ir atsakysime jums į šiuos klausimus. (...) Kaip žinote derybos vyko pagal seną įstatymą (šiuo metu galiojantį AE įstatymą - DELFI), po to buvo pasiūlytos įstatymo pataisos ir pagal tas įstatymo pataisas teks kai ką pakoreguoti“, - sakė G.Kirkilas.

DELFI primena, jog Vyriausybės sudaryta darbo grupė su „NDX energija“ derėjosi pagal šiuo metu galiojantį AE įstatymą, numatantį, kad nacionalinis investuotojas kuriamas „Lietuvos energijos“ pagrindu.

Tačiau atsižvelgdami į „NDX energijos“ reikalavimą, galiausiai derybininkai susiderėjo dėl nacionalinio investuotojo kūrimo sąlygų pagal šios privačios bendrovės pasiūlytą modelį - nacionalinį investuotoją kurti naujos patronuojančios bendrovės pagrindu.

Taigi šis derybų rezultatas neatitinka dabartinio įstatymo, todėl buvo parengtos ir pasiūlytos ir atitinkamos AE įstatymo pataisos.

Dabar G.Kirkilas teigia, kad galimas korekcijas, kurių jis neįvardina, „nulems įstatymas, kuris, jei bus pasirašytas, ir nulems“.

Prisiminė derybų su Rusija analogiją

Atsakydamas į žurnalistų kartojamus klausimus apie galimą derybų su „NDX energija“ atnaujinimą G.Kirkilas priminė nesėkmingų derybų su Rusija dėl sovietų okupacijos žalos atlyginimo analogiją.

„Derybos vyksta tarp dviejų pusių. Labai gera analogija - kai mūsų kolegos konservatoriai verčia mus derėtis su Rusija dėl žalos atlyginimo, bet kita pusė niekaip nesisėda už to stalo ir nėra su kuo derėtis. Pykstamės tik tarpusavyje ir tiek“, - kalbėjo G.Kirkilas.

Paklaustas, ar „NDX energija“ nesisėda prie derybų stalo, ar Vyriausybė nesiūlo, G.Kirkilas vėl atsakė sąlyginai: „Jei bus įmanoma – pasiūlysime. Jeigu yra galimybių dabar, jei bus pasirašytas naujas įstatymas, ką nors dar patobulint sustiprinti, tai mes tą ir padarysime“.

Žurnalistams priminus „NDX energijos“ vadovo Žilvino Marcinkevičiaus trečiadienį prezidentūroje pasakytus žodžius, kad derybos gali būti atnaujintos, jei valstybė to paprašys ir klausiamas, ar valstybė siūlys derėtis, G.Kirkilas galiausiai atsakė: „Būtinai“. Tačiau čia pat pridūrė – pirma AE įstatymas.

Seimas praėjusį penktadienį priėmė Atominės elektrinės įstatymo pataisas, atveriančias kelią prieštaringai vertinamam nacionalinio investuotojo į atominę elektrinę „Leo LT" projektui.

Už AE įstatymo pataisas, pagal kurias nacionalinis investuotojas į atominę elektrinę būtų kuriamas ne „Lietuvos energijos", o naujos patronuojančios bendrovės pagrindu penktadienį balsavo 63, prieš 11, susilaikė 3 parlamentarai.

Šiuos balsavimo rezultatus nulėmė opozicinės Darbo partijos frakcijos balsai, nors „darbietė" Loreta Garužinienė prieš pat balsavimą siūlė daryti svarstymo pertrauką, per kurią Vyriausybė turėtų pasitikrinti pasitikėjimą. Nepaisant šių L.Graužinienės pareiškimų, Darbo partija vėliau drausmingai dalyvavo balsavime - beveik vieningai balsavo už AE įstatymo pataisas.

Opozicinės konservatorių, Liberalų sąjūdžio ir „Tvarkos ir teisingumo" partijų atstovai, balsuojant dėl „Leo LT", siekdami apskritai sugriauti balsavimą ir protestuodami, išėjo iš Seimo posėdžių salės.

Valdančioji Liberalų ir centro sąjunga balsavo prieš.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

S. Skvernelis dėl Baltijos šalių SGD susitarimo toliau laukia Latvijos sprendimo (2)

Latvijos ministrų kabinetui nepriėmus sprendimo, ar pritars Baltijos šalių susitarimui dėl...

„Litesko“ siūlys grąžinti Alytui šilumos ūkį, reikalaus 9 mln. eurų kompensacijos

Besitęsiant ginčui teisme dėl išankstinio Alytaus šilumos ūkio grąžinimo miestui, Prancūzijos...

Astravo AE antrojo reaktoriaus korpuso sulauks rugsėjį (2)

Astravo atominės elektrinės (AE) antrojo reaktoriaus korpusas į jėgainės statybos aikštelę...

Teismas atmetė „Vilniaus energijos“ skundą dėl kainų kėlimo (1)

Iš sostinės šilumos ūkio pasitraukusiai „Vilniaus energijai“ teisme nepavyko panaikinti Kainų...

Ž. Vaičiūnas: pigesnių JAV dujų efektą vartotojai pajus kitąmet papildyta S. Skvernelio komentaru (59)

Lietuvą pirmadienį pasiekus pirmajam suskystintų gamtinių dujų ( SGD ) kroviniui iš JAV ,...

Top naujienos

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (43)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...

T. Janonis. „Valstiečiai“, apsidairykite, kas vyksta jums už nugaros (13)

Valdantiesiems šokinėjant iš laimės, kad pavyko pradėti urėdijų reformą, urėdai laiko...

Lietuviai vėl atakuoja Kremliaus propagandos ruporus: priminė Rusijai nemalonius faktus (463)

Rugpjūčio 23-oji Lietuvoje minima kaip Juodojo kaspino diena , prisimenant 1939 m. rugpjūčio...

ES piliečiai Jungtinėje Karalystėje priblokšti: gavo įspėjimą apie deportaciją (18)

Aukštas pareigas užimanti Londono Queen Mary universiteto istorikė Dr. Eva Johanna Holmberg...

Prezidento rinkimai: centro dešinėje prognozuojama tikra mėsmalė (27)

Centro dešinėje, kuriai sąlyginai galima priskirti liberalių ir konservatyvių politinių jėgų...

A. Užkalnis. Baikime beprotybę dėl mokyklų (157)

Jūs tik pažiūrėkite, kas darosi kiekvienais metais šalyje, artėjant rugsėjo pirmajai. Ant...

Kelionių planuotojai įspėja apie esminius „Wizzair“ pasikeitimus (21)

Pigių skrydžių bendrovei „ Wizzair “ nuo rugpjūčio 15 d. pakeitus savo taisykles, vien tik...

Kirpėjos verdiktas: po atostogų neprižiūrėtus plaukus teks nurėžti

Maloniai šildanti saulė , plaukus kedenantis lengvas vėjas, maudynės atviruose vandens...

Gydytojas rezidentas atvirai: kas paverčia gydytojus cinikais, ligoniais ir emigrantais (77)

Tai yra atviras laiškas, skirtas Lietuvos visuomenei, Kauno gyventojams, LR Vyriausybei ir Sveikatos...

Plagiato skandalas: J. Statkevičius prašo visuomenės padėti rasti iš jo vardo uždirbančius sukčius (19)

Dizaineris Juozas Statkevičius jau kelias savaites bando išsiaiškinti sukčius, besikraunančius...