Gyventojai dar neapsiprato su europinėmis gamtinių dujų kainomis, o pasaulyje brangstantys naftos produktai pranašauja naujas dujų ir šilumos kainas. Šią savaitę „Gazprom“ direktorių taryba pripažino, kad Baltijos šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, pernai su vietiniais dujų importuotojais buvo pakeistos sutartys ir gamtinių dujų kainų skaičiavimo formulės. Rusai ištesėjo duotą pažadą ir dujas Baltijos šalims parduoda tokiomis pat kainomis kaip kitoms Europos valstybėms.
Dujos, dujų vamzdžiai
© Reuters/Scanpix
„Direktorių taryboje patvirtinta, kad nuo 2008 m. sausio 1 d. Lietuvai dujos parduodamos europine kaina“, – sakė „Lietuvos dujų“ atstovė spaudai Sigita Petrikonytė-Jurkūnienė.

Tai reiškia, kad nuo šiol Lietuvoje gamtinių dujų kaina keisis tik atsižvelgiant į rinkos tendencijas. Mat gamtinių dujų kainos skaičiavimo formulėje numatyta, kad ji priklauso nuo alternatyvaus kuro (mazuto) kainų pokyčių.

„Gazprom“ pranešime pažymima, kad 2005–2007 m. Baltijos ir NVS šalyse gamtinių dujų kaina išaugo 2,3 karto, o tolimojo užsienio šalyse – 1,4 karto.

Dujos brangsta

Direktorių taryba „Gazprom“ vadovybę įpareigojo toliau „tobulinti kainodarą“ Baltijos ir NVS šalyse. Tačiau tai esą nereiškia, kad bus keičiama kainų skaičiavimo formulė.

Nepaisant to, Lietuvos gyventojai neturėtų tikėtis, kad gamtinių dujų kainos stabilizuosis ir nebeaugs. „Alternatyvaus kuro (mazuto) kainos, kurios įvertinamos skaičiuojant gamtinių dujų kainą, nemažėja. Naftos produktų brangimas rodo, kad ir gamtinių dujų kaina nemažės“, – įspėjo S.Petrikonytė-Jurkūnienė.

Gamtinės dujos šalies gyventojams bus perskaičiuojamos šių metų pabaigoje, tuomet ir bus įvertinta, kiek jų kaina išaugo per metus. „Lietuvos dujos“ nesiima prognozuoti, kiek gamtinės dujos gali brangti nuo 2009-ųjų sausio 1 d. Tuomet įsigalios naujoji dujų kaina gyventojams.

Kaip aiškino Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) narys Danas Janulionis, jei mazuto kainos augs tokiais tempais kaip iki šiol, ryškaus dujų brangimo metų pradžioje neišvengs ir gyventojai.

Kenčia įmonės

Šiuo metu į gyventojams taikomą gamtinių dujų kainą įskaičiuota maždaug 380 JAV dolerių siekianti dujų importo kaina. Rinkoje tokia kaina buvo pasiekta tik kovą. Prognozuojama, kad balandį gamtinių dujų importo kaina prie Lietuvos sienos perkops 400 JAV dolerių. Dujų brangimą gerokai sušvelnina žemyn besiritantis JAV dolerio kursas.

Kol kas skaudžiausiai gamtinių dujų brangimą jaučia įmonės ir šilumos ūkis. Mat verslo klientams, kitaip nei gyventojams, dujų kaina nėra skaičiuojama metus į priekį, o perskaičiuojama kas mėnesį. Taigi sausį įmonės už gamtines dujas mokėjo apie 330 JAV dolerių, kovą – apie 380 JAV dolerių, o balandį – apie 400 JAV dolerių.

Didmiesčių laukia šokas

Brangstant dujoms VKEKK prašymais didinti šilumos kainas užvertė šilumos įmonės. „Vilniaus energija“ nuo liepos 1 d. tikisi šilumos kainas padidinti 55 proc. Po 30–40 proc. šiluma gali brangti ir kituose šalies miestuose. Bene didžiausio šilumos kainų sprogimo laukiama Šiauliuose. Čia savivaldybės prašoma pritarti daugiau nei 66 proc. didesnei šilumos kainai. Tačiau vietos politikai neskuba palaiminti naujų įkainių.

„Kuo ilgiau bus delsiama patvirtinti naujas šilumos kainas, tuo daugiau teks mokėti vartotojams“, – įspėjo D.Janulionis ir pridūrė, kad politikai siekdami populiarumo neapdairiai prisideda prie šilumos kainų augimo.

Šilumos įmonės priverstos skolintis, mokėti palūkanas, tai didina nuostolius, kurie įskaičiuojami į šilumos kainą vartotojams. Taigi kuo ilgiau politikai delsia pritarti naujoms šilumos kainoms, tuo ilgiau paskui „šilumininkus“ velkasi auganti skolų uodega, kuri bus įskaičiuota į šilumos kainą vartotojams.

Skęsta nuostoliuose

VKEKK duomenimis, praėjusių metų viso šilumos ūkio nuostoliai siekia 110 mln. litų. Prognozuojama, kad dar tiek pat jie išaugs iki šių metų pabaigos. Pagrindinis nuostolių šaltinis – nuo metų pradžios Lietuvai pritaikytos europinės gamtinių dujų kainos, kurios auga toliau.

„Niekas nesitikėjo, kad dujos brangs tiek daug. Blogiausia, kad kai kurių įmonių finansiniai rezultatai tokie blogi, kad bankai atsisako joms skolinti. Vienintelė paguoda, kad baigėsi šildymo sezonas“, – kalbėjo VKEKK narys. Pasak jo, ypač prasta finansinė situacija 12–13 šalies šildymo įmonių.

Šilumos kainos gali būti peržiūrimos ne daugiau kaip du kartus per metus. Dauguma šilumos įmonių naujas kainas pasitvirtins šią vasarą. Išlikus dujų brangimo tendencijoms, gali būti, kad jos bus peržiūrėtos kitų metų pradžioje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rugpjūtį benzinas ir dyzelinas brango, suskystintos dujos pigo

Rugpjūtį praktiškai visose degalinėse benzinas ir dyzelinas brango, o suskystintos dujos...

S. Skvernelis: Baltarusijai eksportuoti naftos produktus per Rusiją būtų nuostolinga ir pavojinga (29)

Jeigu Rusija priverstų Baltarusiją eksportuoti naftos produktus per jos geležinkelius ir...

Energijos tiekėjai sąskaitas perskaičiuoti galės tik už du mėnesius (3)

Energetikos ministerija siūlo, kad energijos tiekimo bendrovės negalėtų perskaičiuoti sąskaitų...

Kuveitas pranešė apie antrą naftos išsiliejimą (1)

Kuveitas , kuris prieš kelias dienas skelbė suvaldęs didelį naftos išsiliejimą į jūrą,...

„Latvijas gaze“ skirstymo veiklą perduoda naujai įmonei „Gaso“ (1)

„ Latvijas gaze“ akcininkai neeiliniame susirinkime antradienį pritarė tolesniam bendrovės...

Top naujienos

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (99)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (89)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (4)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Turkijoje turistus įbaugino siaučiantis virusas (12)

Viešumoje paniką sukėlė informacija apie Turkijoje siaučiantį Koksaki virusą ir jo sukeltos...

Kino seansas po atvirumi dangumi virto chaosu: pirkę bilietus žiūrovai neįleisti (12)

Trečiadienio vakare į Valdovų rūmų kiemelyje rodytą filmą norėję patekti kino mėgėjai liko...

Atlikėja A. Vedrickaitė susilaukė pirmagimio ir jau išrinko vardą (2)

Žinoma atlikėja Augustė Vedrickaitė kartu su savo širdies draugu Marijumi Šeiboku susilaukė...

Pasižvalgė po azijietiško restorano užkulisius: retas europietis išdrįstų paragauti vietinių pasididžiavimu laikomų patiekalų (5)

Keliaudamas po Pietryčių Aziją sutikau tikrą azijietiškos virtuvės guru Josefą Sagemüllerį....

Šnekos apie emigraciją – tik žodžiai: likę Lietuvoje šie specialistai gauna ir 2 tūkst. eurų (86)

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) duomenimis, visuomenėje plačiai paplitusi...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis (4)

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (19)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...