Europos Komisija (EK) įspėja Lietuvą dėl energetikos reformos vėlavimo ir reguliuojamų energetikos kainų palaikymo, nes tai prieštarauja Europos Sąjungos (ES) direktyvoms. Už šalies energetikos rinką atsakingi asmenys pripažįsta, kad gyvybiškai svarbių energetikos infrastruktūros plėtros projektų įgyvendinimas vėluoja.
© Corbis/Scanpix

EK ėmėsi veiksmų beveik visų valstybių narių atžvilgiu dėl jų nesugebėjimo įgyvendinti taikytinų nuostatų dujų ir elektros sektoriuje. EK įteikė oficialius įspėjimus 25 iš 27 valstybių narių (išskyrus Kiprą ir Maltą). Lietuva kartu su Lenkija, Portugalija ir Rumunija kaltinamos reguliuojamų energetikos kainų palaikymu - tai prieštarauja ES įstatymams.

Nepriimtini pažeidimai

Energetikos komisaro Andrio Priebalgo teigimu, dabartinio ekonominio ir finansinio sunkmečio akivaizdoje Europos vartotojai ir bendrovės turi nusimesti prastai veikiančios energetikos rinkos naštą. Elektros ir dujų vidaus rinkos sukūrimą EK išskiria kaip vieną prioritetinių sričių savo strategijoje tausiai, konkurencingai ir saugiai energetikai užtikrinti, tačiau šalyse narėse apstu pažeidimų.

EK nustatė, kad elektros ir dujų perdavimo sistemų operatoriai (PSO) suteikia per mažai informacijos, todėl tiekimo bendrovėms kliudoma veiksmingai prieiti prie tinklų. Nustatyta, kad egzistuoja netinkamos tinklų pajėgumo paskirstymo sistemos, trukdančios optimizuoti tinklų panaudojimą elektros ir dujų perdavimui valstybėse narėse. Taip pat jaučiamas koordinavimo ir bendradarbiavimo trūkumas tarp elektros PSO ir valdžios institucijų tarpvalstybiniu mastu. EK pastebi ir nepakankamas dujų PSO pastangas užtikrinti didžiausią pajėgumą, kad būtų sudaromos optimalios galimybės įžengti į rinką ir konkuruoti joje. Tarp pažeidimų minima ir tai, kad valstybių narių kompetentingos valdžios institucijos nepakankamai taiko priverstinio vykdymo veiksmus ES nuostatų pažeidimų atvejų bei nėra tinkamų ginčų sprendimo procedūrų vartotojams šalies mastu.

LŽ paprašius pakomentuoti Lietuvai būdingus pažeidimus, Energetikos ministerijoje informuota, jog šiuo metu vyksta "techninis pažeidimų patikrinimas šalies mastu".

Trūksta infrastruktūros

Atsakydamas į LŽ klausimą, kaip numatyta mūsų krašte atsisakyti reguliuojamų energetikos kainų palaikymo, energetikos viceministras Romas Švedas pripažino, kad Lietuvos elektros rinka yra per maža efektyviai konkurencijai užtikrinti, todėl bendros Baltijos šalių elektros rinkos kūrimas ir integracija į Šiaurės šalių elektros rinką esą yra pagrindinis artimiausių metų uždavinys. "Reali, atvira ir konkurencinga rinka pradės veikti tada, kai įgyvendinsime svarbius infrastruktūros projektus - elektros jungtį su Švedija, elektros perdavimo liniją į Lenkiją. Numatome, kad nuo 2015 metų visiems elektros energijos vartotojams bus taikomi nereguliuojami elektros energijos tarifai", - LŽ sakė R.Švedas.

Kalbėdamas apie šalies gamtinių dujų perdavimo sistemos padėtį, jis neabejojo, kad priklausomybę nuo vieno išorinio dujų tiekėjo diktuojamų sąlygų mažins tik investicijos į alternatyvius tiekimo kelius. "Tai yra Baltijos šalių dujų rinkos kūrimas, suskystintų gamtinių dujų importo terminalo statyba, dujotiekio jungties su Lenkija projekto įgyvendinimas", - vardijo jis.

Viceministras pripažįsta, kad svarbių energetikos infrastruktūros plėtros projektų įgyvendinimas yra uždelstas ir smarkiai vėluojantis.

R.Švedo teigimu, Lietuvoje su tam tikromis išimtimis faktiškai yra įgyvendinti gamtinių dujų ir elektros vidaus rinkos bendrųjų taisyklių, nustatytų ES direktyvose, reikalavimai. "Šiais metais ES žengė dar vieną žingsnį energetikos liberalizavimo kryptimi - buvo priimtas naujas dokumentų, padėsiančių kurti laisvą ir konkurencingą energijos rinką, paketas, kurio reikalavimai turės būti pradėti įgyvendinti Lietuvoje vėliausiai nuo 2011 metų", - tikina viceministras.

Paklaustas, kas trukdo mūsų krašte iki galo įgyvendinti energetikos rinkos reformą, R.Švedas pabrėžė, jog specifiniame energetikos sektoriuje gana dažnai susiduriama su vadinamosiomis natūraliomis monopolijomis. "Įgyvendinant energetikos rinkos reformą pirmiausia atsižvelgiama į tai, ar rinka turi būti išlaisvinama iš nepagrįstos monopolinės situacijos, ar ta rinka turi būti tiesiog sukuriama. Akivaizdu, kad rinkos sukūrimas nėra toks lengvas ir trumpalaikis uždavinys", - teigė viceministras.

Pasak jo, Energetikos ministerija ypatingą dėmesį dabar skiria ir ateityje skirs energijos tiekėjų ir vartotojų dialogui. Šiuo atveju siekiama sukurti efektyvų mechanizmą, kad energijos tiekėjų

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Achema“ planuoja dujų prekyba užsiimti Baltijos šalyse (3)

Didžiausios dujų vartotojos Jonavos trąšų gamyklos „ Achema “ naujai įsteigta bendrovė...

Rugpjūtį benzinas ir dyzelinas brango, suskystintos dujos pigo

Rugpjūtį praktiškai visose degalinėse benzinas ir dyzelinas brango, o suskystintos dujos...

S. Skvernelis: Baltarusijai eksportuoti naftos produktus per Rusiją būtų nuostolinga ir pavojinga (32)

Jeigu Rusija priverstų Baltarusiją eksportuoti naftos produktus per jos geležinkelius ir...

Energijos tiekėjai sąskaitas perskaičiuoti galės tik už du mėnesius (3)

Energetikos ministerija siūlo, kad energijos tiekimo bendrovės negalėtų perskaičiuoti sąskaitų...

Kuveitas pranešė apie antrą naftos išsiliejimą (1)

Kuveitas , kuris prieš kelias dienas skelbė suvaldęs didelį naftos išsiliejimą į jūrą,...

Top naujienos

Vilniaus centre ant vejos nakvoja nuo sekmadienio: užsienio darbininkai pateko į nepavydėtiną padėtį (75)

Jau kelias dienas vilniečiai parkelyje prie Prancūzijos ambasados atkreipė į neįprastą...

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...

Populiariausioje Barselonos gatvėje sunkvežimis rėžėsi į minią nuolat pildoma (36)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (215)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

Dviejų vaikų mama mirė dėl to, kad laikėsi jai netikusios dietos

Liepos 19 d. savo namuose Mandūroje, Vakarų Australijoje, buvo rasta be sąmonės parkritusi...

Kauno oro uosto direktorius: liūdime (51)

Po mėnesį trukusių rekonstrukcijos darbų atsidarius Vilniaus oro uostui, Kauno oro uosto...

G. Kirkilas sugalvojo planą koalicijai su „valstiečiais“ gelbėti (22)

Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Gediminas Kirkilas inicijuoja partijos susitarimą su...

Pirmosios Bundeslygos istorijoje teisėjos moters netrikdo keisti F. Ribery pokštai

Po dešimtmečio Vokietijos antrame futbolo divizione Bibiana Steinhaus taps pirmąja moterimi...

Odesoje atostogaujantys lietuviai kelia pavydą paprastiems miesto gyventojams (113)

Apsilankius Ukrainos atostogų rojumi vadinamoje Odesoje ne visiems patinka. Priklauso, kiek jūs...

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (540)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus pavyko nemenkai sustiprinti savo...