Elektros vartojimas Lietuvoje – didžiausias per ketvirtį amžiaus

 (19)
Pernai galutinis elektros energijos suvartojimas Lietuvoje buvo 10,47 mlrd. kilovatvalandžių (arba 10,47 teravatvalandžių, TWh). Elektros vartojimas pernai augo rekordiškai – gyventojai, verslas, žemės ūkis ir transportas suvartojo 4,5 proc. daugiau elektros nei 2015 metais.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Žemės ūkio sektorius suvartojo net 8,4 proc. daugiau elektros, paslaugų sektorius – 5,7 proc. daugiau, gyventojai ir transportas – atitinkamai 4,3 proc. ir 4 proc. daugiau elektros. Lėčiausias vartojimo augimas – 3,5 proc. – fiksuotas pramonės sektoriuje.

„Pernai elektros poreikis Lietuvoje buvo didžiausias nuo 1992 metų. Atsižvelgiant į tai, kad ir pramonėje, ir buityje elektra naudojama vis efektyviau, faktinis augimas yra dar didesnis. Pastaruosius kelerius metus labiausiai augo pramonės ir verslo sektoriaus elektros poreikiai. Didžiausias augimo potencialas išlieka transporto sektoriuje, kuris galėtų būti išnaudojamas dyzelinius traukinius keičiant elektriniais, kokie važinėja visoje Europoje“, – sakė Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas.

Lietuvoje du trečdaliai suvartotos elektros buvo importuota.

Didžiausia dalis – 37 proc. – buvo importuota iš Latvijos, Estijos ir Suomijos, 27 proc. – per „NordBalt“ jungtį iš Švedijos, 5 proc. – per „LitPol Link“ jungtį iš Lenkijos, o likusi dalis – iš trečiųjų šalių.

„Ekonomika auga, o elektros perdavimo sistemos infrastruktūra yra išnaudojama vis intensyviau. Pamatuotos investicijos į tinklą teikia akivaizdžią naudą vartotojams – tarptautinės jungtys „NordBalt“ ir „LitPol Link“ didmeninę elektros kainą sumažino 13 proc. Skandinaviška elektra yra pigiausia regione ir nenuostabu, kad švedai, turtingi vandens išteklių, tapo vieni didžiausių elektros importo partnerių, o „NordBalt“ jungtis – svarbiu Lietuvos elektros sistemos elementu“, – sakė D. Virbickas.

Lietuvos elektrinių gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių pernai išaugo ketvirtadaliu, iki 2 TWh ir sudarė 51 proc. visos Lietuvos elektros gamybos.

Hidroelektrinės pagamino 30 proc. daugiau, o vėjo elektrinės, kurių bendra įrengtoji galia pasiekė 509 megavatus, pagamino 40 proc. daugiau elektros.

Šiluminės elektrinės pagamino 40 proc. mažiau ir sudarė 34 proc. vietos gamybos.

Bendrai Lietuvos elektrinių gamyba sumažėjo 14 procentų.

„Galima prognozuoti, kad ši tendencija, kai mažiau gaminama tradicinio kuro elektrinėse, o daugiau – elektrinėse, naudojančiose atsinaujinančius išteklius, išliks ir toliau. Plėtojant bet kokią energetiką, priklausančią nuo oro svyravimų ir sezonų, reikia spręsti ir sistemos balanso klausimus, užsitikrinti lanksčios ir tvarios gamybos rezervus“, – sakė „Litgrid“ vadovas.

Skaičiuojant galutinį šalies elektros energijos poreikį sumuojama verslo, pramonės įmonių, paslaugų, transporto ir žemės ūkio bei gyventojų suvartota elektros energija be tos dalies, kuri reikalinga užkrauti Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę bei kompensuoti technologines skirstomojo ir perdavimo tinklų sąnaudas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Energetika

„Reuters“: antradienio kibernetinės atakos metu buvo užkrėstos „Gazprom“ sistemos

Rusijos valstybinės dujų įmonės „Gazprom“ kompiuteriai buvo užkrėsti antradienį vykusios kibernetinės atakos metu, „Reuters“ teigė Rusijos valdžios atstovas bei vienas incidento tyrėjų.

JAV valdžia gali suteikti paramą „Westinghouse“, kad ši nepatektų į rusų ar kinų rankas (2)

Jungtinių Valstijų valdžia yra pasirengusi apsvarstyti galimybę suteikti valstybės pagalbą branduolinių technologijų gamintojai „ Westinghouse“, kurią kontroliuoja su finansiniais sunkumais susidūrusi japonų bendrovė „Toshiba“, kad tik ši nepatektų į užsienio kompanijų, ypač Rusijos ir Kinijos, rankas, cituodamas aukšto rango pareigūną Baltuosiuose rūmuose skelbia britų finansų dienraštis „Financial Times“.

Elektros neturi 5,7 tūkst. ESO klientų atnaujinta (1)

Dėl smarkaus lietaus ketvirtadienio rytą Vilniuje vietomis sutriko eismas, perkūnija sutrikdė elektros tiekimą Pietryčių Lietuvoje. Tarnybos įspėja gyventojus, kad dieną galima audra.

Nafta brangsta po JAV naftos atsargų duomenų paskelbimo (5)

Naftos kainos trečiadienio vakarą auga reaguodamos į naujausius Jungtinių Valstijų energetikos departamento paskelbtus atsargų duomenys.

Žiniasklaida: „Gazprom“ ketina trauktis iš Turkijos rinkos (6)

Grupė „Gazprom“ gali parduoti „Bosphorus gas“ ir „Akfel Holding“ turimas akcijas - taip Rusijos bendrovė visiškai pasitrauktų iš Turkijos vidaus rinkos, apie tai trečiadienį skelbia „Komersant“, remdamasis šaltiniais.