Didžiosios Britanijos teismas kitų metų sausį spręs, ar buvusius bankrutuojančio banko „Snoro“ akcininkus Raimondą Baranauską ir Vladimirą Antonovą išduoti Lietuvai.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Vestminsterio magistratų teismas nutarė, kad posėdis vyks ne šių metų gruodį, kaip buvo planuota, o 2013 metų sausio 21 dieną, trečiadienį pranešė portalas lrytas.lt.

Pasak portalo, nepalankiai susiklosčius aplinkybėms, buvusių „Snoro“ savininkų teisines išlaidas padengs ne patys kaltinamieji ir ne Didžioji Britanija, o Lietuva. Iki šiol kaltinamųjų išlaidas apmokėjo britų Centrinis kompensavimo fondas.

Pagal Jungtinės Karalystės teisę, pripažinus arešto orderius negaliojančiais, kaltinamiesiems yra kompensuojamos teisinės išlaidos. Lietuvos prokurorai iš viso pateikė tris Europos arešto orderius, pirmieji du - negalioja.

Kiek kainuoja R.Baranausko ir V.Antonovo teisinės išlaidos, neskelbiama. Didžiojoje Britanijoje advokatų darbo įkainiai yra vieni aukščiausių Europoje.

Kai kurie teisės specialistai mano, kad jei britai ryšis bylinėtis su Lietuva, procesas truks ilgai ir dar labiau sukomplikuos buvusių „Snoro“ savininkų perdavimo bylą.

R.Baranausko ir V.Antonovo ekstradicijos byla Londone nagrinėjama nuo 2011 metų lapkričio pabaigos, patys įtariamieji nesutinka būti perduoti Lietuvai.

Birželį pateiktame orderyje buvusiems „Snoro“ akcininkams pareikšti įtarimai dėl maždaug apie 1,7 mlrd. litų vertės „Snoro“ turto pasisavinimo. Gegužės pradžioje išduotame orderyje A.Baranauskas ir V. Antonovas buvo kaltinti iššvaistę 700 mln. litų, o pernai lapkričio 22 dieną - 987 mln. litų.

Lapkričio 16-ąją nacionalizuotam bankui „Snoras“ bankroto byla Vilniaus apygardos teisme iškelta pernai gruodžio 7-ąją.

Prokuratūra atmeta priekaištus

Lietuvos Respublikos prokuratūra atsiųstame pranešime tikina, kad buvusiems banko „Snoras“ akcininkams ir vadovams Raimondui Baranauskui ir Vladimirui Antonovui š.m. birželio 1 d. išduoti nauji Europos arešto orderiai (EAO).

„Atnaujinti EAO buvo būtini, nes baudžiamosios bylos tyrimas po pirmųjų EAO išdavimo įtariamiesiems nebuvo sustojęs – jis buvo labai intensyviai tęsiamas. Atliekant ikiteisminį tyrimą nustatytos naujos aplinkybės, išaiškinti papildomi nusikalstamų veikų epizodai, dėl to buvo papildyti įtarimai: V. Antonovui – naujomis trimis nusikalstamomis veikomis, R. Baranauskui - vienu nauju nusikalstamos veikos epizodu. Atsižvelgiant į tai, š.m. gegužės 28 d. prokuroras priėmė naujus nutarimus V. Antonovą ir R. Baranauską pripažinti įtariamaisiais“, - rašoma pranešime.

Perdavus asmenį pagal EAO, jo baudžiamasis persekiojimas galimas tik dėl tų nusikalstamų veikų, dėl kurių jis buvo perduotas, t.y. dėl tų nusikalstamų veikų, kurios buvo nurodytos EAO, išskyrus atvejus, kai asmuo pats sutinka būti persekiojamas už kitas nuskalstamas veikas arba kai tokį sutikimą duoda asmenį perdavusi valstybė. Dėl to Europos arešto orderių papildymas buvo būtinas.

Siekiant išvengti dviprasmybių, prireikus patikslinti ar papildyti jau išduotą EAO, anksčiau išduotasis Europos arešto orderis yra atšaukiamas. Tačiau toks atšaukimas nesustabdo jau vykstančio asmens perdavimo proceso, kuris vyksta toliau pagal naująjį, patikslintą EAO.

Išlaidas, susijusias su EAO vykdymu, reglamentuoja 2002 m. birželio 13 d. Tarybos pagrindų sprendimo dėl Europos arešto orderio ir perdavimo tarp valstybių narių tvarkos 30 straipsnio 1 dalis. Pagal ją, šia išlaidas vykdančiosios valstybės narės, šiuo atveju - Jungtinės Karalystės, teritorijoje padengia vykdančioji valstybė narė. Pareigos, apmokėti vykdančiosios valstybės teismo proceso išlaidas, atsiradusias dėl EAO išdavusios valstybės veiksmų ir sprendimų, nenumatyta.

Taip pat pažymėtina, jog Generalinė prokuratūra negali įtakoti kitoje valstybėje vykstančio teismo proceso, jo trukmės. Minėtame Tarybos pagrindų sprendime numatyti konkretūs terminai, per kuriuos turi būti priimtas sprendimas dėl EAO vykdymo – per 60 dienų nuo prašomo perduoti asmens suėmimo, su galimybe šį terminą pratęsti dar 30 dienų. Vladimiro Antonovo ir Raimundo Baranausko perdavimo Lietuvai teismo procesas užsitęsė dėl Jungtinės Karalystės nacionalinės teisės ir teisinės sistemos ypatumų.

Patikslinto EAO išdavimas gali įtakoti sprendimo dėl Europos arešto orderio vykdymo priėmimo proceso trukmę, tačiau būtent EAO procedūros atveju perduodamam asmeniui suteikta teisė pačiam spręsti dėl jo perdavimo proceso trukmės. Generalinė prokuratūra atmeta teiginius, jog procesą apsunkina ir jis užtęsiamas dėl Generalinės prokuratūros sprendimų išduoti atnaujintus Europos arešto orderius.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (40)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (350)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus pavyko nemenkai sustiprinti savo...

Odesoje atostogaujantys lietuviai kelia pavydą paprastiems miesto gyventojams (75)

Apsilankius Ukrainos atostogų rojumi vadinamoje Odesoje ne visiems patinka. Priklauso, kiek jūs...

B. Macron įvardijo, dėl ko kyla vienintelė problema su E. Macronu (10)

Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono žmona Brigitte Macron sakė, kad imsis pirmosios...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų atnaujinta 14.50 val. (368)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...

Žinomas telefonų gamintojas nesutinka su mokesčiu Lietuvoje: priskaičiavo 0,5 mln. eurų skolos (142)

Teisme vyksta ginčas tarp autoriams atstovaujančios asociacijos AGATA ir informacinių ir ryšių...

A. Navalnas: bedarbis V. Putino atstovo sūnus demonstruoja įspūdingus turtus (93)

Rusijos opozicijos politiko Aleksejaus Navalno Kovos su korupcija fondas ketvirtadienį publikavo...

Buto pirkimas – derybos ir realybę atitinkanti suma

Lietuvoje nuo seno priimta manyti, jog nuosavas būstas yra tarsi prigimtinė teisė ir būtinybė.

Hialurono rūgštis ar botulino toksinas: nauda ir pavojai (2)

Šiuolaikinėje visuomenėje grožis išties svarbus. O negirdėjusių apie hialurono rūgšties...

Lietuviai išrinko mėgstamiausią nacionalinį patiekalą (23)

Aplenkę šaltibarščius , kugelį ir kitus tradicinius lietuviškojo stalo patiekalus,...