Tadž Mahalas įspūdingas. Matyti, kad jo lankyti važiuoja iš visos šalies: labai daug moksleivių, studentų, šeimų, įvairaus amžiaus romantiškai nusiteikusių porų. Kaip į Gedimino pilį savaitgalį. Tik vietos šis baltojo marmuro šedevras užima gerokai daugiau ir saugumo priemonės kitokios bei labiau ginkluotos.
© Asmeninio archyvo nuotr.
Neleidžia net filmuoti, tad naudojamės tuo, kas neuždrausta - Nokia N85. Vėl buvo proga prisiminti „Šilko kelią“, kai Irane visi, kas drąsesni stengėsi prieiti nusifotografuoti. Nemanau, jog dėl to, kad būtume supainioti su kokia nors įžymia roko grupe (pagal barzdas ir plaukų spalvą, nebent su „Bee Gees“). Tiesiog kiek vėliau draugas papasakojo, kad tokiu būdu indai, rodydami šias nuotraukas draugams, mėgsta pameluoti ir, tokiu būdu, kiek pasikelti skiesdami, kad čia jų nauji geriausi draugai iš Europos, pas kuriuos greit važiuos į svečius.

Gerai veikiantis modelis tapti kažkiek kietesniam prieš panas. Taip ir pats dariau prieš dvidešimt metų, kai išdrįsau nusifotografuoti su kažkokia tamsaus gymio mergina iš Amerikos vienoje pirmųjų Lietuvoje balionų švenčių.

Šalia klesti marmuro dirbtuvėlės: meistrai iš niekuo neišsiskiriančio akmens sugeba sukurti mažus stebuklus: patys populiariausi dirbiniai - spalvingos lėkštės, dievų statulėlės ir daugybė įvairiausių drambliukų. Keletą tokių vežu į Lietuvą - BMS Megapolis konkursų laimėtojams, teisingai atsakantiems į klausimus apie mūsų kelionę (tuktukindija.lt).

Tenka vėl laviruoti tarp įkyrių veikėjų, kurie, tiesa pasakius, yra gana kultūringi ir už rankų netampo. Vytaras dar įsivelia į diskusiją su kareiviais, apie jų „kalašnikovų“ kilmės šalį, taip ir nepriėjus vieningos nuomonės, kur jie pagaminti- Kinijoje ar Malaizijoje.

Kareivio veide susidomėjimas tema leido prognozuoti, kad dar kelios minutės ir azarto pagautas pats atiduos mūsų karo korespondentui šautuvą į rankas ir paragins išbandyti šaudant į balandžius ant Tadž Mahalo.

Delyje mūsų jau laukia Kristina. Mergina, kuri studijavo Agroje, o kiek vėliau ištekėjo už indo - šaunaus vaikino, vardu Nipunas. Trumpas kelias nuo Agros iki sostinės vėl prailgo.

Turim talentą į transporto kamščiais garsėjančius miestus atvykti vakarinio piko metu. Stambulas, Teheranas... Dabar dar ir Delis. Kad nenuobodu būtų.

Indijos sostinėje kamščiai dideli, bet kiek tvarkingesni, nei chaotiškam Mumbajuj. Bet vis vien patenkam į mažą dviejų juostų gatvelę, kurioje sugeba susiformuoti keturios juostos. Tiek pat ir į kitą pusę. Judant po milimetrą į priekį praverčia Sony handycam'as: norėdami nufilmuoti „Marytės plauko“ pločio tarpus tarp automobilių sulaukiam atsargesnio „spaudimo“ tad išlaviruojam lengviau. Prieš tai išgirdę už nugaros geležies džeržgimą ir jį sekusius garsius susiriejusių vairuotojų riksmus.

Naujajame Delyje aplinka kartais atrodo visai europietiška. Turtingesni rajonai saugomi apsauginių, prabangios parduotuvės... Kažkur netoliese kuriama ir Lietuvos ambasada. Kristina dirba joje ir gyvena savo vyro šeimoje kelių butų name prie „džiunglių“.

Taip vadinama vieta, kur daug augmenijos ir gaivus oras net tokiame didmiestyje. Esame pasitinkami labai svetingai, o ir patys ne tuščiomis - Vytaras džiaugiasi atsiradusia laisvesne vieta kuprinėje po to, kai didelis juodos duonos kepalas atsiduria Kristinos rankose. Malonūs žmonės. Aišku, vaišina skanėstais iki sąmonės netekimo.

Pokalbiai užsitęsia: sužinom, kad neapykanta Pakistanui Indijoje yra žiauriai įsišaknijusi. Autobusas su keleiviais, kursuojantis tarp šių šalių visuomet yra lydimas apsaugos. Įtampa pasienyje - maksimali, beveik kasdien vyksta smulkūs susišaudymai, o rungtynės tarp abiejų šalių kriketo rinktinių prilygsta kovai už gyvybę.

Laimi - nacionalinis didvyris ir turtingas žmogus, pralaimi- pavojus tavo ir tavo šeimos saugumui. Daug stipriau, nei 80-ųjų „Žalgirio“ ir CASK kovos. Ir šiaip, kriketas- bekraujis, bet labai svarbus santykių aiškinimasis.

Su Anglija, su Bangladešu... Tik su Australija rungtynės vyksta be politinės potekstės. Nespėjo dėl nieko dar sukonfliktuot.

Nipuno tėvas džiaugėsi pamatęs mūsų automobilį ir gyrė jo ištvermę. Sakė, kad galbūt jis ir nedidukas, bet stiprus ir be vargo turėtų visą mūsų gyvą svorį su kuprinėmis (apie 6 centneriai) nugabenti iki Mumbajaus.

Tačiau vis tik rytoj vešim į vietinę gydyklą. Labai jau daug keistos kilmės garsų kasdien pasigirsta.

14 diena. Delis

„Lachūdros“ remontas truko gerokai ilgiau, nei tikėjausi. Tačiau teko sudalyvauti tik proceso pradžioje, aptinkant žaizdas. Kai kurios iš jų nemaloniai nustebino.

Pavyzdžiui, tik nurinkę ratus pamatėm, kad stabdžių skysčio žarnelė buvo visiškai nutrinta besitrankančio duslintuvo ir bet kurią akimirką galėjo suplyšti. O tada jau net signalas nebepadėtų... Laiku. Viskuo rūpintis palikom Habibą, o patys dar spėjom susipažinti su šalia esančiom mažom mechaninėm dirbtuvėlėm, kur iš senų padangų kepamos naujos, gaminami bakai Harley Davidson motociklams ir liejamos automobilių dalys, iškeliausiančios į Ameriką ir Europą.

„Indijoje nėra šiukšlių, viskas sunaudojama. O jei kur ir šiukšlės - tai tik vienas iš medžiagos etapų prieš ją panaudojant kitur ar perdirbant“,- pasakė tepaluotas jau matyt nuo gimimo rankas besišluostantis čia dirbantis džentelmenas.

Ir čia pat mostelėjo ranka į mažą sunkvežimį, kuris gabeno ant kelio nudaužtą karvę. Delyje yra speciali tarnyba, kuri rūpinasi ant kelio žuvusių gyvūnų išvežimu. Tiesa, taip ir nebaigiau aiškintis, kas atsitinka su jų kūnais. Nors, abejoju, ar jų likimas toks pat, kaip nudėvėtų padangų.

Vargu, ar koks auksarankis juos dar pataiso... Bet čia Indija. Stebuklai nutinka.

Delis ūžia. Kad greičiau iš naujosios sostinės dalies patektume į senąją, nusileidžiam į metro. Vaizdelis pribloškia! Daugelis panašių vietų Europoje savo švara tam, ką pamatėme neprilygtų. Gal dar ir dėl to, kad ši linija nutiesta palyginus neseniai.

Net kramtomos gumos dėmių nėra.

Nesispjaudo ant žemės niekas. Ir grūstis nedidelė.

Tą dieną išbandėm įvairų transportą: velo-rikšą, autorikšą, važiavome septyniese taksi. Stabtelėjus ilgesniame kamštyje buvome priversti žiūrėti tokį improvizuotą benamių skarmaluotų vaikų cirką. Kažką čirpina, lankstosi. Paskui saują tiesia. Ir vos keliomis gautomis monetomis jokio pasitenkinimo neparodo.

O gautus saldainius paniekinamai švysteli šalin.... Pramogų verslas būna žiaurus.

Teko patikrinti ir dviejų rūšių autobusus, vienas iš kurių buvo varomas ekologiniu kuru ir galbūt todėl buvo orus. Nestodavo net sustojimuose skirtose vietose ir važiavo uždarom durim! Gal dėl to kėlė siaubingą įleisti į vidų sankryžose reikalaujančių piliečių susierzinimą ir pasipiktinimą.

Delis pratinasi prie tvarkos. Labai nežymiai, bet mažėja prekiautojų ant grindinio, stengiamasi, kad visa prekyba vyktų tik krautuvėlėse arba turguje. Po truputį pradedami restauruoti senieji sostinės namai. O kartą net pusę minutės negirdėjome nei vieno automobilinio signalo. Atrodė, kad klausa sutriko. Net atidumui prie vairo grėsmė iškilo.

Sakyčiau, visai galimas variantas, kad po savaitės Vilniaus gatvėmis kurį laiką blaškysis keistas jaunuolis, kuris nuo signalo nedrįs rankos patraukti. Iš įpročio. Būkit jam atlaidūs.

Delyje diena gana šilta, tad apetito ypatingo nėra. Užtenka kuklios pakeliui sužvejotos užkandos: keistai keptų bulvių pomidorų-rauginto pieno ir kažkokio saldėsio padaže. Skanu ir sotu. Ir skrandis jau išmoko su dėkingumu, per daug nesimaivydamas, priimti tai, kas Dievo siųsta.

Baigėsi išsidirbinėjimai.

Prieskonių turgus klaidus ir daug kas čia mums nauja: jei gvazdikėliai ir valerijonai dar gomuriui artimi, tai štai kai kurie dalykai buvo netikėta naujiena. Kulinarijos ekspertas Vytaras, besiausdamas šiame kvapų rojuje, pataikė epoksidinės dervos paragauti, galvodamas, kad čia ypatinga cukraus rūšis. Veido išraiška buvo verta bandymo!

Sutemus susišukavom, kantą ant kelnių išsilyginom, geras manieras prisiminėm ir prižadėjom artimiausias kelias valandas kontroliuoti leksiką - važiavom susitikti su čia gyvenančių lietuvių kompanija. Moteriška.

Kristina jau 8 metus šoka indiškus šokius, dizainerė Sandra gyvena Norvegijoje, o čia - atostogauja pas draugę. Dar Rasa užmigdžius vaikus atvyko iš kitos miesto dalies su rikša. Sušalo, bet baisiai norėjo susitikti su žemiečiais.

Trumpas, smagus vakaras terasoj. Rytoj vėl į „skardinę“ susispaudus pečiais. Ir sunkvežimiais aplink...

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

O. Pikul-Jasaitienė – apie susišaudymu įtariamą ir paieškomą brolį: tikiuosi, kad čia nesusipratimas (103)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Antradienio popietę...

J. Valančiūnas paviešino nuotrauką su naujagimiu sūnumi (14)

Žinomas krepšininkas Jonas Valančiūnas su žmona Egle neseniai susilaukė sūnaus Tauro. Žinoma...

Policija ieško į susišaudymą Vilniuje, kaip įtariama, įsivėlusio O. Pikul-Jasaitienės brolio (89)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis,...

Vaizdo klipo Los Andžele filmavimams besiruošianti N. Šiaudikytė atskleidė intriguojančius užkulisius (11)

Neringa Šiaudikytė , kuri šiuo metu intensyviai ruošiasi vaizdo klipo filmavimui Los Andžele,...

E. Sebrova tapo internetinių piktadarių auka (43)

Pirmadienio vakarą Eleonora Sebrova savo „Instagram“ profilyje pranešė, jog jos feisbuko...

Top naujienos

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (271)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Lietuvos bankas persikels iš prabangaus pastato: specialistai įvardija vienintelį jo privalumą (13)

Lietuvos bankui paskelbus, kad išsikraustys iš pačiame miesto centre esančių pastatų į...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (46)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

Šiaurės Korėjoje savo noru gyvenęs JAV karys: apie mirtį pranešta tik po metų (16)

Sūnūs patvirtino, kad dar 2016 metais nuo insulto mirė paskutinis Šiaurės Korėjoje gyvenęs JAV...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (1)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (295)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Nuo dukrytės gimimo iki bilieto į Europos čempionatą: geresnės vasaros naujokas negalėjo tikėtis (1)

Pirmadienio vakarą komandos draugai Eimantą Bendžių sveikino su dukrytės gimimu, o jau po paros...

Kerintis atsisveikinimas su vasara: vėjyje ir L. Somovo muzikoje plazdanti Jazzu svaigino tūkstančius (17)

Antradienio vakarą į Vilniaus Universiteto botanikos sodą renkasi minios Leono Somovo ir Justės...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (143)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (221)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...