Xinyang—Huang Shan 04 01

Vėl nuo ankstaus ryto lyja. Pila be prošvaisčių. Todėl nuo kelio toli nenusuksi, o ir važiuoti reikia daug. Mūsų tikslas - Geltonieji kalnai, iki kurių dar 800 km. Jei mūsų vairuotojas snūduriuos ne dažniau, nei įprasta, iki vidurnakčio gal ir nuvyksim. Kinijoje užsieniečiai vairuoti negali. Mūsų teisės čia vertės turi ne daugiau, nei ritualinių paslaugų reklaminė kortelė.
Martynas Starkus ir Vytaras Radzevičius
© Asmeninio archyvo nuotr.

Gali gauti laikinas teises tik tuo atveju, jei gyveni čia laikinai. Į tą kategoriją nepatenkam. Nesėslūs. Namus keičiam kasdien. Tačiau surasti būtų mus nesunku. Ne visi viešbučiai gali priimti iš užsienio atvykusius, todėl nakvynės, būna, tenka ir paieškot. O suradus, su visais paso duomenimis esi užfiksuojamas, o tavo buvimo vieta atsiranda sistemoje.

Kinai nepalieka arbatpinigių. Galbūt - didesniuose miestuose, galbūt - brangesniuose restoranuose, ši taisyklė ir negalioja, tačiau kitur to nesupranta. Štai vienoje iš valgyklų mergina labai stengėsi mus aptarnauti, rodė iniciatyvą net ten, kur ir patys susitvarkytume. Tačiau jai tai turbūt buvo labai svarbu. Todėl susimokėjus kasoje, ant stalo palikau keletą juanių. Kaip simbolinę padėka už rūpestį. Tačiau jau besiropščiant į Vagonetę ji šaukdama mane pasivijo ir, neslėpdama džiaugsmo, uždususi nuo bėgimo ir susijaudinimo, įteikė šiuos banknotus atgal.

Matyt galvojo, kad „tas kvailas laovai (taip jie vadina užsieniečius) visai išsiblaškęs, net pinigus mėto, žioplys“. Neturėjau jokių vilčių, kad būsiu suprastas, jei bandysiu aiškinti, ką norėjau padaryti. Ji tik kikeno ir tiek žinių. Juokingi jiems mes.

Ir savo jausmų kinai demonstruoti per daug nemėgsta. Aišku, filmuose viskas taip, kaip ir visur. Tik TV serialuose kartais atrodo jie stipriai „pervaidina“. Štai paduodamas ranką pasisveikinimui gali žmogų stipriai išgąsdint. Tai neįprasta. Jie įpratę pasakyti „labas“ ir linktelėti. Viskas. Bet man patinka. Mane žavi jų santūrumas ir pagarba sutiktajam. Jei glėbesčiavimus dar galiu atlaikyt, tai štai visiškai pasimetęs tampu, kai kokia nors draugės tetos kaimynės pažįstama, vos pamačiusi, bėga iš kitos gatvės pusės bučiuotis. Ir dar tris kartus!

Čia net geriausi draugai susitikę pasitenkina linktelėjimu. Todėl priversti išmokti rankų paspaudimų, bendraudami su užsieniečiais, kinai tą reikalą atlieka labai nepasitikėdami savimi. Net mūsiškis Zou, stiprus, sportuojantis vyras, delną ištiesia kažkokį suglebusį, minkštą. „Kas tau? Kaip vyras spustelk“,- bandom juokaut. Tačiau bendrakeleivis paaiškina, kad ir jam sunku įprasti prie tokių spaudinėjimų. Jis aiškina, kad kinams, gal būt šiaip, nedrąsu liesti užsienieti, jie jaučiasi nepatogiai. Todėl rankos padavimas jiems yra tik simbolinis pasisveikinimas, į stiprų paspaudimą nededant jokių emocijų ar jausmų. Visiška Turkmėnijos priešingybė, kur kūdikis dar nemokėdamas vaikščioti, jau tiesia ranką pasilabint..

Važiuojam pro ryžių laukus, kurie atrodo, kaip vestuviniai tortai- šlaitai padalinti laipteliais, tik be jaunavedžių ant viršūnės. Ryžių želmenys dar maži, pavasaris neskuba. Jei vyktų karas tarp ryžių ir makaronų šalininkų (O ką? Žmonės ir dėl kvailesnių dalykų kariavo!), tuomet mes jau atsidūrėme ryžių garbės puoselėtojų teritorijoje, pietuose. Tačiau Zou, kilęs iš šiaurės, demonstratyviai visur užsisakinėja makaronus, sakydamas, kad Marko Polo pavogė juos iš kinų.

Kaip ir picas, kurios yra niekas kitas, kaip nevykęs bandymas atgaminti jo dievinamus koldūnus. „Darė, nepavyko, viskas išsibarstė, štai ir gavosi - pica“- įsitikinęs savo tiesa, kalba bičiulis. Gal... Jis visuomet šneka labai įsitikinęs. Entuziastas. Tik paklaustas, kodėl nors retkarčiais neįsideda ryžių, atsidusęs atsako: „Mano žmona iš Šanchajaus. Todėl ryžius matau kiekvieną dieną namuose“.

Picos ir „McDonalds“ - populiarūs tik tarp jaunų. Tų, kurių karta vyresni žmonės ne visuomet patenkinti. Ir čia ne tik amžina vaikų-tėvų santykių problema. Paprasčiausiai, Kinijoje užaugo tie, kurie buvo iki šiol tebesitęsiančios „vieno vaiko politikos“ pradžia. Kaip ir priklauso, vienturčiai buvo lepinami, bendravo su tokiais pat kaprizingais vaikais, priprato gauti viską, ko nori. Ir dalintis nereikėjo. Todėl dabar, užaugę, jie nepripažįsta šalies tradicijų, vertybių, nesiima atsakomybės, o į raginimą ką nors atlikti, dažniausiai atsako „kodėl?“. Štai dėl šios priežasties jie čia ir vadinami „Kodėl?“ karta.

Tiesa, situacija kiek keičiasi. Jei dabar besituokiantys yra savo tėvų vieninteliai vaikai, tokiu atveju jau turi teisę auginti du vaikus. Ir išmokti padalinti dėmesį kitiems.

Net 14 valandų užtrukę kelyje, pasiekėme kalnus. Šalta ir vėlu, tačiau šilto vandens ir maisto dar buvo mums palikę.

Martynas Starkus, Huang Shan


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Atlikėja S. Chlevickaitė batų porai nepagailėjo ir viso honoraro: pasidaviau gerai nuotaikai (20)

Aktyviai koncertuojanti ir renginius organizuojanti charizmatiškoji Saulenė Chlevickaitė žino,...

Garsenybės vasarą palydėjo V. Baumilos koncerte (6)

Vasariškai nusiteikę ir šypsenomis pasipuošę žinomi žmonės rinkosi į žinomo atlikėjo Vaido...

Plagiato skandalas: J. Statkevičius prašo visuomenės padėti rasti iš jo vardo uždirbančius sukčius (84)

Dizaineris Juozas Statkevičius jau kelias savaites bando išsiaiškinti sukčius, besikraunančius...

S. Stavickis-Stano laukia šeimos pagausėjimo: tai labai džiugi žinia (24)

Atlikėjas Stanislovas Stavickis-Stano kartu su žmona Indre laukia šeimos pagausėjimo. Žinomai...

50-metį švenčiantis A. Mamontovas: turiu prastą skonį drabužiams, todėl visada atrodau jaunai pasveikino ir D. Grybauskaitė (41)

Trečiadienį, rugpjūčio 23 dieną Andrius Mamontovas švenčia 50-metį. Jubiliejaus proga...

Top naujienos

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (138)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvai – galimybė prisitraukti pinigų iš Lenkijos (56)

Politinis neapibrėžtumas Lenkijoje verčia tenykštį verslą žvalgytis į užsienį, o Lietuva...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui nutrauktas roko grupės koncertas (15)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Sąžiningai pasielgusi vairuotoja liko apgauta „teisininkės“: eismo įvykio nė nebuvo (3)

Darydama automobilio dureles kitos mašinos dureles įbrėžusi klaipėdietė sulaukė netikėtų...

O gerti kefyrą naktį – normalu? (11)

Apie naudingąsias šio gėrimo savybes daug prirašyta. Net autoritetingiausi mokslininkai šiam...

Atskleista, kaip atsirado virusai (4)

Įdomus Antarktidos mikrobas gali pateikti užuominų apie vieną iš pačių didžiausių evoliucijos...

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (22)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (133)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Ženklai, jog patys to nežinodami galite sirgti skrandžio opalige

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenys rodo, kad skrandžio opa kada nors gyvenime...

Diskusijas kursto viena įtartina filmo „Valkirija“ scena: T. Cruise'as dėvi figūrą formuojančius apatinius? (7)

Tomas Cruise'as sulaukė vaiduoklių iš praeities. Socialiniame tinkle „Twitter“ gerbėjai...