Xi’an 03 30

Vos už trisdešimties kilometrų nuo Shaanxi provincijos sostinės yra ypatinga vieta. Terakotinė armija - molinės karių ir arklių statulos, surastos visai neseniai, tik prieš kiek daugiau nei tris dešimtmečius. Klasikinė istorija: kažkas kasė šulinį ieškodamas vandens, o aptiko lobį, kurio vertės neįmanoma „įpiniguoti“. Tūkstančiai unikalių, nesikartojančių statulų sustingusios saugo pirmojo Kinijos imperatoriaus ramybę. Ir jau daugiau, nei du tūkstančius metų.
Martynas Starkus
© Asm. archyvo nuotr.

Vaikinas buvo profesionalus tironas, pjovė visus, kas tik jam nepakluso. Taip pat ir tuos, kurie jį dievino. Tiesiog dėl viso pikto. Pasitikėjo tik keliais ištikimiausiais savo bendražygiais, kilusiais iš tos pačios vietos, kaip ir jis pats.

Kin Ši Huangas buvo pirmasis, kuriam pavyko suvienyti skirtingas šalies karalystes, įvesti vieningą matų sistemą ir pinigus. Būtent jo paliepimu buvo pradėti kloti Didžiosios kinų sienos pamatai. Sako, kad jo palaikai vis dar yra didžiulio, žmonių rankomis supilto kalno viduryje. Užlipus ant jo viršūnės - nieko ypatingo. Tiesiog keli suvenyrais prekiaujantys spartuoliai, netingintys kiekvieną dieną kopti į tokią aukštybę. Tiesa, pasiūla-našta ne iš sunkiausių. Tik keletas anais laikais pagamintų monetų (aišku- originalių, kaip gi ne), ryškių siūlų megztos šlepetes ir Pirmininko Mao „Mažosios raudonosios knygos“ egzemplioriai.

Todėl niekas neužgožia nuostabiai sutvarkytos ir prižiūrimos aplinkos. Žydintys vyšnių, granatų medžiai ir žaliuojantys krūmai galų gale leido pajusti tikrą pavasarį ir paerzinti plaučius šviežiu oru. Vien jau dėl to, už patekimą į šią teritoriją verta pirkti bilietą.

Prie pietų stalo (niekaip aš šių žodžių derinio dabartinėje kelionėje neišvengsiu) mus pasitiko entuziastingas šeimininkas, iš karto palydėjęs prie paties sau sukurtos garbės lentos, kabančios matomiausioje restorano vietoje. Joje pavaizduotos svarbiausios jo sportinės karjeros akimirkos, tarp kurių ir bendra nuotrauka su „Jegoru iš Kazachstano“. Vyrukas buvo tapęs net Kinijos plaukimo krūtine čempionu, dėvėjo stilingus treningus ir jaunystėje žalojo jaunųjų komunisčių širdis. Tik tarptautinėse varžybose neteko sublizgėt: kinai dar turi ko siekti šiame sporte. Nors matant jų užsispyrimą ir ryžtą - visai įmanoma, kad naujasis Michaelis Phelpsas bus iš Šanchajaus ar Pekino.

Kinai labiau nei mes atsparūs skausmui. Bent jau taip sako. Gal todėl ir mums neįprastesnius gyvūnus gali valgyti nugalabydami gan skausmingai. Tačiau vėl gi - tai daugiau išpūsti pasakojimai apie išskirtines, labai retai pasitaikančias vietas. Aš pats dažnai miniu kokį neįprastą mums patiekalą, bet tik dėl to, kad patys pasirenkam tai paragauti.

Pavyzdžiui daugelis kinų iš vis nežino, kas yra skorpionas, ką jau kalbėt apie keptą jo versiją. „Pažiūrėk į leopardą per vamzdelį ir pamatysi paprastą tašką“ - sako kinų patarlė. Todėl tie, kas nėra matę šio gyvūno, ilgai turėtų spėlioti, į ką spokso..

Zou neslėpdamas pasibaisėjimo, pasakojo apie kai kur valgomas beždžionių smegenis joms dar gyvoms esant. Arba gyvai keptus trijų dienų peliukus. Bet tokios ceremonijos labai retos.

Stereotipai gajūs. Jis irgi kažkodėl net neabejoja, kad gerai žaidžiam krepšinį. Jonas Kazlauskas, neseniai dar treniravęs nacionalinę šalies rinktinę, iki šiol Kinijoje dievinamas.

Sportu besidomintys kinai, o tokių nemažai, iki šiol prisimena lietuvių kovą su jais aikštelėje, per Pekino olimpines žaidynes. Ir visiškai nejaučia nuoskaudos dėl pralaimėjimo. „Jūnas“ ir taip daug pasiekė“- sako jie.

Xi‘ano centras gražus, bet miesto oras - labai užterštas. Net gaila žiūrėt į sankryžose dirbančias ir eismą reguliuojančias jaunas merginas gražiomis uniformomis. Drabužiui tai kas, o štai sveikatėlei tai stiprybės neprideda.

Vairuotojai jų klauso, elgiasi taip, kaip švilpukas iš gražių lūpų liepia. Ir tik jau toliau, už kampo, būtinai išvengs žiedo ir į norimą pusę suks tiesiai prieš eismą. Ne visi, bet tokia tendencija - gero tono požymis. Daugiausia problemų sukelia tūlo vairuotojo sprendimas persirikiuoti į kitą juostą. Tada ir prasideda šou. Vienas lenda, kitas -nepraleidžia. Ir taip kas ką, kas pirmas pagailės savo mašinos. Kinai geri vairuotojai, negali teist, tačiau jie beveik nejaučia jokios atsakomybės ar baimės, kad gali nukentėti.

Kur jau mąstysi dar ir apie kitą. Todėl pereiti gatvę net pėsčiųjų perėjoje yra ekstremalu. Mūsų mėgiamas sportas. Važiuoja į tave toks kaukiantis daiktas ir spėlioja, „ar spės tas, priešais, prasmukt ar ne?“ Juk negi stabdžius eikvosi? Kaladėlės irgi dėvisi.

Martynas Starkus, Xi’an

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

D. Montvydas tapo modeliu (41)

Daug laiko ne tik muzikai, bet ir sportui skiriantis dainininkas Donatas Montvydas tapo...

D. Montvydas iškeliavo į UNICEF misiją Malavyje: svarbu pabėgti nuo savo ego (40)

Šiandien į Malavį išskrido didžioji dalis septintąjį kartą rengiamos gerumo misijos „Už...

Menininkas M. Zaveckas vedė savo išrinktąją: pasidalijo romantiška pasipiršimo istorija (26)

Saulėtą šeštadienio popietę Vingio parko botanikos sode menininkas Marius Zaveckas ir Alina...

Neįprastas krepšinio rungtynes Rygoje stebėjo garsūs šalies vyrai (52)

Penktadienį Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė pradėjo kovas...

Savo vestuvių šokiui A. Adamovič ir Ž. Gečas pasirinko garsųjį hitą „Despacito“ (44)

Rugpjūčio 9 dieną aukso žiedus sumainę atlikėjai Anžela Adamovič ir Žygimantas Gečas po...

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (162)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (193)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1582)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (82)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Dvi didžiausios teroro atakos Ispanijoje: asmuo, kuris sieja Barselonos ir Madrido atakas

Aiškėja, kad musulmonų dvasininkas, vadovavęs Barselonoje teroristinį išpuolį surengusiems...

Tikėjosi ramiai pasmaližiauti kavinėje – supykdė radinys leduose (21)

Rugpjūčio 17 d. su draugu ir vaikais lankėmės Vilniaus Bernardinų sode. Ten mažieji žaidė ant,...

Tragiška avarija Kaune – BMW kaktomuša susidūrė su vilkiku, žuvo mergina (46)

Sekmadienį Kaune, netoli IX forto įvyko tragiška nelaimė. Vos 20 metų turinti mergina žuvo eismo...

Jay-Z pagerbė savo bičiulį Ch. Benningtoną atlikdamas jo garsųjį hitą

Garsusis reperis Jay-Z ne kartą koncertavo kartu su neseniai iš gyvenimo pasitraukusiu Chesteriu...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (19)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...