Karštų visuomenės apkalbų objektu tapęs po to, kai kunigystę iškeitė į moterį, buvęs kunigas Edmundas Atkočiūnas šiandien džiaugiasi galįs švęsti šv. Valentino dieną šeimos rate. Nors vyras tvirtina, kad ši diena – puiki proga aplinkiniams parodyti dėmesį ir meilę bei apipilti juos dovanomis, mano, jog gyvenimo būdas mus privertė tapti visiškai paviršutiniškais, tesugebančiais šypsotis „kompiuterinėmis“ šypsenomis.
Edmundas Atkočiūnas
© D.Dokšaitės nuotr.

Buvęs dvasininkas prisiminė ir keletą savo mamos pasakojimų, kai ši buvo lageryje ir šv. Valentino dieną su artimaisiais dalijosi duonos kąsniu.

„Šv. Valentino dienos istorija turbūt žino visi. Šiandien mes vieni kitus sveikiname, dovanojame gėles ir šypsomės ar susituokiame tą dieną“, - kalbėjo kunigas.

Nors E. Atkočiūnas dešimtmetį gyveno JAV, tikino, kad amerikiečių kultūra jo sąmonėje nepaliko ypač ryškaus spaudo. Buvusio dvasininko manymu, amerikietiškas gyvenimo būdas yra atskiestas skirtingais tautiniais dalykais. Pasak E. Atkočiūno, į Ameriką atvyksta daugybė skirtingų žmonių, kurie atveža kažką iš savo kultūros, todėl Amerikoje šv. Valentino dieną žmonės švenčia įvairiai.

Amerikietiško verslo kultūra, pasak buvusio dvasininko, susijungė į didelę prekybos kultūrą, todėl esą Amerikoje ypač populiaru šv. Valentino dieną dovanoti įvairias dovanas. „Amerikoje yra tokia kultūra, žmonės vieni kitiems rodo dėmesį, meilę, vieni kitus sveikina, tačiau mes atsigręžiame į savo savastį, prisimenu įvaizdžius, kuriuos pasakojo mama iš atsiminimų apie lagerius, kai su artimaisiais per šventę dalydavosi paskutiniu duonos kąsneliu bado sąlygomis“, - pasakojo E. Atkočiūnas.

Esą toks meilės parodymas, kai lageryje artimieji ir bičiuliai neturi ko valgyti ir užpuolusios ligos, ir puolantys parazitai neleidžia nė iš vietos pajudėti, o tu jiems atiduodi paskutinį savo duonos kampą, tikriausias giluminės meilės artimui įrodymas.

„Amerikoje labai daug „kompiuterinių“ šypsenų. Kadangi mums to neužteko, dėl to ir grįžome į Lietuvą su šeima ir vaikais. Kur būna ir žiema, ir šalta, ir nepriteklius. Tie dalykai pasiekia žmogaus sielą ir jis pasidaro jautresnis. Tie, kurie yra buvę lageryje, vien į juos pažiūrėjus atrodo, kad meilė tiesiog sklinda, jiems nereikia apsimetinėti ar specialiai kažką daryti“, - mano E. Atkočiūnas.

Pasak vyro, amerikiečiai stengiasi sukurti įvaizdį, jog kažką jaučia, daro, myli. Esą lietuviai, ypač vyresni, specialiai to nesiekia, tai neva plaukia iš vidaus. „Kartais matai, kad žmoguje yra tik pats paviršius“, - tikino buvęs dvasininkas. Tai esą didelio susižavėjimo jam nesukelia.

Biografinę knygą prieš prieš kelias savaites išleidęs E. Atkočiūnas įsitikinęs, kad kai kurie žmonės, praėję net Gulagą, išlieka paviršutiniškais. Pasak pašnekovo, bene labiausiai paviršutiniškus žmones suformavo šių laikų technologijų kultūra. Buvęs dvasininkas įsitikinęs, kad žmonės nespėja subręsti, prisiliesti prie patirties.

„Todėl ir esame tokie „Laba diena, kaip sekasi? Gerai.““, - kalbėjo E. Atkočiūnas, nors pabrėžė, kad tai nėra blogai, esą tai – dabartinis gyvenimo būdas.

„Jautrių dalykų reikėtų mokytis, nes tai yra gilus mokslas“, - sakė jis.

Buvęs kunigas prasitarė, kad jo šeimoje jau tapo tradicija šv. Valentino dienos vakarienė šeimos rate. „Vaikai sveikins žmoną, aš taip pat sveikinsiu. Dažniausiai pasveikiname ir tėvus, prisimename mirusiuosius, draugus bei artimuosius“, - atskleidė E. Atkočiūnas ir tikino šeimos rate šia proga primenantis apie iškilias Lietuvos asmenybes.

Edmundui šeimoje visuomet svarbu išlaikyti lietuvišką savastį ir savo vaikams skiepyti tai, kas turėtų būti lietuvio sąmonėje.

„Savo vaikams akcentuoju ryškius pavyzdžius, kurių šventaisiais niekas nepaskelbs. Veronika Povilionienė, kuri dainuoja liaudies dainas ir perduoda į jas sudėtą tautos meilę jaunimui... Orientuojamės į savo tautos meilės didvyrius ir švenčiame su šeima“, - kalbėjo E. Atkočiūnas, savo, kaip pats sako, vedusio kunigo biografiją suguldęs į knygos puslapius.

E. Atkočiūnas džiaugiasi, kad yra progų paminėti tokias šventes. Esą visai nesvarbu pačios šventės kilmė, mat svarbiausia, kad viskas būtų nesuvaidinta, kad žmonės nebūtų susvetimėję. „Tokie momentai, kaip vasario 14-oji, suteikia galimybę sustoti, pažiūrėti vienam į kitą, į šeimos narius, savo artimuosius, į benamius. Tai juntama ir čia, ir Amerikoje... Ir visai nesvarbu, kad žmonės nuolat skuba, bėga, nes svarbiausia, jog jaučiu daug gero įtakos“, - pokalbį apie šv. Valentino dieną baigė E. Atkočiūnas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

A. Mamontovas švenčia 50-ąjį gimtadienį: nuo dar mokyklos suole įkurtos „Foje“ iki muzikos legendos (16)

Rugpjūčio 23 d. Andriui Mamontovui sukanka 50 metų. Vienas populiariausių visų laikų Lietuvos...

Jazzu ir L. Somovo koncerte Vilniuje – garsūs bičiuliai ir artimieji (1)

Antradienio vakarą į Vilniaus Universiteto botanikos sodą rinkosi minios Leono Somovo ir...

O. Pikul-Jasaitienė – apie susišaudymu įtariamą ir paieškomą brolį: tikiuosi, kad čia nesusipratimas (135)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Antradienio popietę...

J. Valančiūnas paviešino nuotrauką su naujagimiu sūnumi (18)

Žinomas krepšininkas Jonas Valančiūnas su žmona Egle neseniai susilaukė sūnaus Tauro. Žinoma...

Policija ieško į susišaudymą Vilniuje, kaip įtariama, įsivėlusio O. Pikul-Jasaitienės brolio (92)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis,...

Top naujienos

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (8)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (36)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (5)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Iš atostogų – ne tik su gerais įspūdžiais, bet ir su nemaloniomis odos ligomis

Iš atostogų kartais parsivežami ne tik geri įspūdžiai, bet ir odos ligos . Gydytoja...

Orai: vasara pasiduoda (26)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

Grikių pudingas – tobuliems veganiškiems pusryčiams

Grikių ir chia sėklų pusryčiai , paruošiami iš vakaro, yra tikrai neįtikėtinas atradimas....

„Celtics“ ir „Cavaliers“ įvykdė grandiozinius mainus: K. Irvingas keliasi į Bostoną (4)

Vėlyvą naktį iš antradienio į trečiadienį Lietuvos laiku NBA lygą supurtė didžiausi šios...

Šeši kūno riebalų tipai: ką reikia apie juos žinoti?

Nepaisant to, ką bando įteigti jus žavinčios dietos ir dėmesį prikaustančios antraštės, ne...