Turtingos išeivijos šeimos Kazickų atžala Jūratė ėmėsi verslo Lietuvoje iš nostalgijos gimtinei. Verslas pradedamas kurti dėl įvairiausių priežasčių, tačiau dar neteko girdėti, kad jo imtis paskatintų nostalgija gimtinei. Jūratė Kazickaitė patvirtina: tikrai taip.
Aleksandra ir Juozas Kazickai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Ji tikina norėjusi, kad ją kas nors sietų su Lietuva, kad turėtų dėl ko čia nuolatos lankytis. Niujorke gyvenanti moteris pasirinko veiklos sritį, kuri mūsų šalyje dar nauja - atidarė dvi parduotuves, kuriose gali pats sukurti papuošalą ar keramikos dirbinį.

Rizika kaitina kraują

Jūratė Kazickaitė yra gimusi Lietuvoje, bet tėvynę paliko karo metu, būdama vos trejų, kai jos tėvai Aleksandra ir Juozas Kazickai emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas. Nors poniai Jūratei jau per šešiasdešimt metų, per daug nesibaimindama patraukė į visiškai jai naują sritį - verslą. J.Kazickaitės profesija - žurnalistė, jaunystėje ji keletą metų dirbo karo korespondente Vietname.

Atrodo, ir po keturių dešimtmečių J.Kazickaitės drąsa ir polinkis į avantiūras nė kiek nesumažėjo. Sugalvojo tapti verslininke - ir pirmyn. Na ir kas, kad daug kam, taip pat ir Jūratės artimiesiems, tai atrodė kiek rizikingas sumanymas: be jokios patirties versle, ir dar Lietuvoje. Tai Jūratės nesustabdė. Naujas iššūkis juk taip kaitina kraują.

Moteris po ilgų apmąstymų nusprendė imtis karoliukų vėrimo verslo, kuris labai populiarus JAV. Ten veikia gausybė parduotuvių, studijų, kursų, kuriuose mokoma šio meno. J.Kazickaitė ir anksčiau buvo ne viename jų apsilankiusi, yra pati sukūrusi keletą papuošalų. Jai tai patiko. Juolab kad tai ne vien užsiėmimas, skatinantis išnaudoti savo kūrybinius sugebėjimus, bet ir būdas bendrauti.

“Idėja užsiimti karoliukų verslu kilo šnekučiuojantis su drauge. Svarstėme, kad Lietuvoje yra tiek daug gintaro, bet patinkantį papuošalą išsirinkti sunku. Tada pagalvojau, kodėl gi lietuvės negalėtų pačios susiverti gintaro vėrinį pagal savo skonį, įdomu derinti gintarą su koralais ar kitais pusbrangiais akmenimis, nors Lietuvoje tai dar neįprasta”, - prisimena J.Kazickaitė.

Jaučiasi kaip savuose namuose

Verslininkė pasakoja, kad pagrindinis tokių parduotuvėlių-studijų principas - jose yra vieta, kur moterys gali susėsti ir susiverti iš patikusių karoliukų norimą papuošalą. Šalia visuomet yra profesionalus konsultantas, kuris atskubės į pagalbą, patars, pamokys. Galima pasitarti ir su kaimyne, kuri sėdi greta prie stalo. Taip užsimezga bendravimas.

J.Kazickaitė džiaugiasi, kad beveik prieš metus atidaryta parduotuvė “Jūratės akmenėliai” tapo mėgstama įvairaus amžiaus ir profesijų lietuvių moterų susitikimų vieta. “Esu pastebėjusi, kad lietuvės yra nedrąsios, užsidariusios, dažniausiai kiekviena sau, o čia atėjusios ir kurdamos papuošalus nejučia ima kalbėtis, iš pradžių apie tai, kokie karoliukai labiau dera vieni prie kitų, o vėliau susidraugauja” , - sako parduotuvės šeimininkė.

Greta salės, kurioje išdėlioti indai indeliai su gausybe įvairiaspalvių karoliukų, yra jauki patalpa, primenanti namų svetainę, su dideliu stalu, aplinkui jį išrikiuotais krėslais. Bufetėlis su įrėmintomis Kazickų šeimos fotografijomis, mažas stalelis su šūsnimi specialių žurnalų, iš kurių galima pasisemti idėjų, kokį papuošalą kurti, keletas patogių foteliukų. Yra ir nedidelis valgomasis, kuriame galima išsivirti kavos.

Šiokiadienio rytą čia netrūksta lankytojų. Studentė atbėgo norėdama suverti vėrinį, kurį padovanos savo močiutei. Mergina ilgai rinko akmenėlius, priedus, sąsagas. Mama susiverti karoliukų atsivedė mažą dukrelę. Visos susėdo prie vieno stalo, įsikalbėjo. Studentė papasakojo, kad dažnai čia lankosi su draugėmis, pigiau susiverti vėrinį pačiai, be to, niekas kitas tokio neturės.

Tikisi, kad užsuks visa šeima

Kai pamatai J.Kazickaitę ir su ja pabendrauji, suvoki, kad ši energinga, jaunatviška, liekna šviesiaplaukė savyje dar tikrai turi daug parako. Akyse žiba kibirkštėlės, jos visur pilna, ji nenustygsta be veiklos. Verslo reikalais kartą per mėnesį ar du važinėti į Lietuvą, įveikiant didžiulį atstumą, jai atrodo nė motais.

“Aš esu labai patenkinta tuo, ką dabar darau, mano lūkesčiai išsipildė su kaupu”, - užtikrina ponia Jūratė, spinduliuojančiomis akimis apžvelgdama savo valdas, kuriose šurmuliavo nemažai lankytojų. Ji pasakoja, kad ypač linksma čia būna, kai būrelis moterų susirenka į mergvakarį, kuria papuošalus prie šventinių apdarų. Čia galima švęsti ir gimtadienius.

Įsitikinusi, kad lietuviai labai kūrybingi, turi daug neatskleistų talentų, verslininkė nutarė plėsti veiklą ir neseniai šalia “Jūratės akmenėlių” atsirado parduotuvė-studija “Jūratės keramika”. Joje įsigijus vienspalvių keraminių indų, vazų, papuošalų, ant jų specialiais dažais galima patiems nusipiešti norimą piešinį ar ornamentą, vėliau keramika išdegama specialioje krosnyje, ir jau galima neštis namo.

“Pagalvojau, kad lietuviams keramika bus dar artimesnė, nes Lietuvoje yra gilesnės šio meno tradicijos”, - aiškina verslininkė. Ji svajoja, kad į šią parduotuvėlę laisvu laiku keletui valandų užsuks ne vien moterys ar vaikai, bet ir vyrai. Visi išsirinks po lėkštę ar puodelį, ką nors ant jų nusipieš. Parsineš į namus ar kam nors padovanos: anūkas močiutei ar vaikas mamai. “Svarbiausia, kad jie bus originalūs, “Maximoje” tokių nenusipirksi”, - įsitikinusi J.Kazickaitė.

Linki lietuvėms amerikoniško apsukrumo

Šiais laikais, kai parduotuvių lentynos lūžta nuo gausybės prekių, malonumas ką nors sukurti pačiam yra jau beveik užmirštas. Kai visko trūko, moterys siuvo, mezgė, siuvinėjo, pačios puošė namus, juos dekoravo. Todėl atrodė nepakartojamos, originalūs buvo ir jų namai. Vakaruose jau seniai atsigręžta į dirbinius, sušildytus rankų šiluma, jie vertinami kur kas labiau nei masinės gamybos daiktai, aukštosios technologijos, tikina J.Kazickaitė.

“Amerikoje, jei padovanoji draugei kokį papuošalą ar kitą meno dirbinį, ir pasakai, kad pati jį padarei ji labai apsidžiaugia, jai būna malonu, kad tu kūrei jį, tuo metu apie ją galvojai. Be to, padaryti pačiam pigiau”, - nepamiršta ir kito privalumo pašnekovė. Prašnekusi apie pinigus ji svarsto, kad karoliukų vėrimas ar kitų rankdarbių kūrimas moterims gali tapti ir būdu užsidirbti papildomai.

Ponia Jūratė pasakoja, kad Jungtinėse Valstijose išmokusi verti karoliukus, megzti, lipdyti, siuvinėti ar tapyti moteris iš pradžių pasipuoš pati, papuoš namus, o paskui surengs vakarėlį, pasikvies pažįstamų, kaimynų ir pasiūlys įsigyti savo sukurtų darbelių. Taip užsidirbs savų pinigų, o kartu patirs ir malonumą užsiimdama mėgstama veikla.

“Lietuvėms dar trūksta tokio amerikoniško apsukrumo, gebėjimo išnaudoti visas galimybes, bet manau, kad pamažu tai ateis”, - aiškina pašnekovė. Ji įsivaizduoja, kad tai galėtų būti puiki išeitis mamoms, kurios augina mažus vaikus, negali dirbti visą darbo dieną, būdas užsidirbti vyresnio amžiaus moterims, nerandančioms darbo.

Studija vietoje vaikų kambario

Visa tai, kuo nori sudominti lietuves, J.Kazickaitė yra išbandžiusi pati. Kas jau kas, o milijonierių tėvų atžala, bankininko žmona, nejaučia pinigų trūkumo. Todėl daug kas pagalvoja, ir kam jai tas verslas? O dar pačiai verti karolius, kai gali nusipirkti kone viską? Bet ponia Jūratė savo namuose Niujorke, kai vaikai užaugo ir paliko tėvų namus, buvusį vaikų kambarį pavertė studija, kurioje veria karoliukus ir kuria papuošalus.

Besišnekant su J.Kazickaite, vilkinčia kukliomis tamsiomis kelnėmis ir šviesiu megztuku, žvilgsnis krypsta į ant jos kaklo pakabintą masyvių karolių vėrinį. Tai jos pačios rankų kūrinys. “Ne, aš neturiu talento, man nelabai sekasi sukurti ką nors gražaus”, - kuklinasi pagyrus jos papuošalą verslininkė. Ji pabandė kurti papuošalus, karolius ir iš molio.

“Ypač svarbu skatinti kurti, įžiebti tą kibirkštėlę dar vaikystėje. Juk tėvai kartu su vaikais kur kas prasmingiau praleistų laiką, jei keletą valandų drauge pieštų, lipdytų ar megztų, o ne sėdėtų prie televizoriaus ar kine, jaunos merginos irgi galėtų geriau kažką gražaus sukurti, užuot kavinėje sėdėjusios”, - įsitikinusi pašnekovė.

Ji moka ir megzti. “Tai geras užsiėmimas žiūrint televizorių, man patinka, kai rankos užimtos, bet labai gera mezgėja tikrai nesu”, - juokdamasi sako J.Kazickaitė. Neseniai jai kilo dar viena idėja - bendradarbiauti su kaimynystėje įsikūrusia mezgimo siūlų ir mezginių parduotuve. “Moterys galėtų ten įsigyti siūlų, nusimegzti šaliką, kepuraitę ar kitą drabužį, po to ateiti pas mus ir papuošti jį karoliukais”, - kuria naujus verslo planus ponia Jūratė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

A. Jagelavičiūtė pataria, kaip neišlaidaujant įrengti stilingą ir praktišką mokyklinuko kambarį

Pasiruošimas mokslo metams neatsiejamas nuo naujų mokyklinių reikmenų, drabužių, o dažnai ir...

Atlikėja A. Vedrickaitė susilaukė pirmagimio ir jau išrinko vardą (29)

Žinoma atlikėja Augustė Vedrickaitė kartu su savo širdies draugu Marijumi Šeiboku susilaukė...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų atnaujinta 14.50 val. (168)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...

J. Arlauskaitė – Jazzu rengiasi išleisti poezijos knygą (77)

Besirengdama savo ir Leono Somovo koncertams Kaune ir Vilniuje DELFI TV konferencijoje...

Gerokai sulieknėjęs A. Užkalnis atskleidė savo pokyčių priežastį (127)

Neseniai iš Jungtinių Amerikos valstijų sugrįžęs garsus publicistas ir žurnalistas Andrius...

Top naujienos

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (55)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus pavyko nemenkai sustiprinti savo...

Odesoje atostogaujantys lietuviai kelia pavydą paprastiems miesto gyventojams (1)

Apsilankius Ukrainos atostogų rojumi vadinamoje Odesoje ne visiems patinka. Priklauso, kiek jūs...

Žinomas telefonų gamintojas nesutinka su mokesčiu Lietuvoje: priskaičiavo 0,5 mln. eurų skolos (88)

Teisme vyksta ginčas tarp autoriams atstovaujančios asociacijos AGATA ir informacinių ir ryšių...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų atnaujinta 14.50 val. (168)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...

A. Navalnas: bedarbis V. Putino atstovo sūnus demonstruoja įspūdingus turtus (4)

Rusijos opozicijos politiko Aleksejaus Navalno Kovos su korupcija fondas ketvirtadienį publikavo...

Į Vilnių sugrįžta skrydžiai (3)

Vilniaus oro uoste ketvirtadienį po rekonstrukcijos atidarytas kilimo ir tūpimo takas. Pirmasis...

D. Adomaitis į Rygą išsivežė 14 kandidatų – su vienu atsisveikinta (28)

Iki 2017 metų Europos krepšinio čempionato likus 14-ai dienų Lietuvos rinktinės treneris...

Vandens butelio automobilyje geriau nepalikite: pažiūrėkite, kas nutiko

Vienas baterijų meistras buvo išėjęs pietauti, kai pastebėjo, kad iš jo sunkvežimio salono...

Vilniuje susituokė menininkė J. Vaitkutė: mūsų susitikimas tapo lemtingu (13)

Ketvirtadienio popietę Vilniaus santuokų rūmuose už savo mylimojo, komunikacijos specialisto...

R. Karbauskis tapo seneliu (80)

Ramūno Karbauskio šeimą aplankė džiugi žinia – jo sūnus Justinas Karbauskis su žmona...