Lietuvos televizijos ryto laidos „Labas rytas“ vedėjas Ignas Krupavičius grįžo iš kelionės po Japoniją. Ignas į Azijos šalį išvyko pagal jaunimo mainų programą, kurios viena iš krypčių – diskusijos apie kultūrą. Žinomas TV laidos vedėjas tikėjosi, kad nuvykus į Japoniją ištiks kultūrinis šokas, tačiau įspūdžių gausa užgožė kultūrų skirtumus.
Ignas Krupavičius Japonijoje
© Asmeninio archyvo nuotr.
Japoniška pamoka: dažniau sakyti „myliu“

Ignas į Azijos šalį išvyko diskutuoti su Laoso, Kambodžos, Dominikos Respublikos ir Japonijos jaunimu kultūros, išsilavinimo ir aplinkosaugos klausimais. Kiekvienais metais Japonijos vyriausybė kviečia 12-os žmonių delegacijas iš skirtingų šalių – jaunimą nuo 18-os iki 30-ies metų amžiaus. Galimybę tris savaites iš arti pamatyti tekančios saulės šalį, kuo ir kaip gyvena japonai, susipažinti su kitų šalių jaunimu, Ignas gavo laimėjęs konkursą.

Žinomas TV laidos vedėjas sako neišgyvenęs kultūrinio šoko, nors kultūriniai skirtumai jautėsi. „Lietuviai nejaučia tokios pagarbos žmogui, kokį dėmesį kitam rodo japonai. Mandagumas liejasi per kraštus, elgesys ir išlaikytos manieros kiekviename žingsnyje negali nežavėti. Net grįžęs su žmonėmis vis iš įpročio sveikinuosi nulenkdamas galvą. Besibaigiant kelionei supratau, jog per mažai artimiesiems sakau, kad juos myliu“, – pasakojo vaikinas.

Kelionės metu Ignas nesutiko pikto japono. Esą jų veiduose matyti susirūpinimas, tačiau pradėjus bendrauti neva jis dingsta. Pasak I. Krupavičiaus, japonai – drovūs, savo emocijų beveik neparodo.

„Įspūdį paliko pagrindinės mokyklos trečiokai, kurie, bent jau man pasirodė, yra kur kas atviresni ir drąsesni už bendraamžius lietuvius. Keista, bet bėgant metams jie užsidaro. Nors vėlgi, karaokė, puikus pavyzdys, kur kai kurie net ir neturėdami gero balso traukia dainas nesustodami“, – įspūdžiais dalijosi jis.

Japonams svarbiau procesas – ne rezultatas

Ignas sakė, jog beveik tris savaites trukusi kelionė buvo įtempta. Kiekviena diena nuo ryto iki vakaro buvo kruopščiai suplanuota, todėl tik kelis pavakarius pavyko surasti laisvo laiko. Išryškėjo japonams ypač būdinga savybė, kuri lietuviams kartais būna sunkiai įkandama. Tai – organizuotumas ir punktualumas.

Japonams sunku suprasti vėluojančius. I. Krupavičiui teko kelis kartus pavėluoti po kelias minutes. Tiesa, ne į traukinį, tačiau japonai kiekvieną „prasižengimą“ fiksuodavo. Prieš svarbesnes spaudos konferencijas ar susitikimus net personalo darbuotojai ateidavo iki viešbučio kambario paraginti TV laidos vedėjo.

„Punktualumas jiems yra aukščiau visko, bet mus nustebino jų nelankstumas“, – prisiminė Ignas. Vieną dieną iki pietų buvo suplanuota aplankyti japonišką sodą po atviru dangumi ir pradinę mokyklą. Nors nuo ryto žliaugė lietus, japonai planų nepakeitė ir užuot užsieniečiams pasiūlę aplankyti pradinę mokyklą lietui lyjant, jie svečius vedžiojo po sodą, o išlindus saulei įlindo į mokyklą. „Lietuviai, manau, rastų kitą išeitį išbristi iš balos sausam“, – įsitikinęs I. Krupavičius.

Kelionės maršrutas nebuvo turistinis. „Kadangi pakliuvome į kultūros kursą, išbandėme ir arbatos gėrimo ceremoniją, ir lankėmės dziudo institute, kur po paskaitos turėjome ir praktinių užsiėmimų su dziudo kovotojais“, – pasakojo I. Krupavičius. Po šių išvykų Ignas suprato, kad japonams dažnai svarbiau ne rezultatas, o jo siekimas, pats procesas. Esą jei nori skanauti meistro paruoštą žaliąją arbatą, prieš tai būtina pasivaikščioti sode, apvalyti kūną. Norintieji kovoti dziudo, turi išklausyti daug teorinių kursų, mokančių išreikšti pagarbą varžovui.

Nuo imperatoriškosios šeimos iki gyvenimo kaime

Pirmą kelionės savaitę Ignas viešėjo Tokijyje. Prie Japonijos didmiesčio reikėjo prisitaikyti. „Tai besistiebiantis į viršų betono ir stiklo miestas, kur žalių vietų reiktų gerai paieškoti. Ten – begalės skubančių žmonių, turi saugotis, kad tavęs nenutrenktų. Atrodė, kad kiekvienas turi savo trajektoriją, kuria juda jau daug metų. Iš pradžių žmonių masė šiek tiek spaudė, jautėmės it būtume iš kaimo į didmiestį atvykę“, – kalbėjo jis.

Greituoju traukiniu I. Krupavičius nulėkė į pietvakarius nuo Tokijo, Okayamos miestą. Čia jis turėjo progos aplankyti bendruomenę, kuri neįsivaizduoja savo gyvenimo be bambukų – pajamų šaltinio, kuris ne tik maitina, bet ir pasirūpina patogesniu gyvenimu. Be to, vaikinas pajuto kontrastą tarp Tokijo gyventojų ir vietinių.

„Net ir asmenys iš vyriausybės nustebo pamatę, kad jų jaunimui čia bendrauti sekasi labai sunkiai. Nors anglų kalbos moksleiviai mokosi nuo antros klasės, tačiau jų uždarumas pakiša koją, kai reikia reikšti mintis ir savo nuomonę“, – kalbėjo I. Krupavičius.

Vaikinas džiaugiasi, kad Japonijoje teko bendrauti ir spausti ranką imperatoriškojo sosto paveldėtojui princui Naruhito bei vietinės šeimynos nariams iš Totori miestelio, esančio prie Japonijos jūros ir garsėjančio kopomis. „Tiesa, reiktų pripažinti, kad Neringos kopos – jaukesnės. Čia apsistojau japonų šeimoje ir tai paliko didžiausią įspūdį“, – sakė I. Krupavičius.

Lietuvis Totori priemiestyje turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su japonų šeimos kasdienybe bei džiaugiasi, kad su drauge keliavusia kolege Irma Juškėnaite pavyko apsigyventi vienoje šeimoje. Lietuviai norėjo fiksuoti jų gyvenimą, bėgantį tarp ryžių laukų ir kalnų.

Vietoj rožinių šaltibarščių – balta agurkinė

„Buvome paprašyti pagaminti lietuviškų patiekalų. Pagaminome šaltibarščių. Parduotuvėje vietoj kefyro radome tik geriamojo jogurto, o nusipirktos iš pirmo žvilgsnio į burokėlius panašios daržovės nuvylė. Tai, kaip paaiškėjo vėliau, buvo sūrios jūrų žolės. Taigi, išėjo balta agurkinė“, – prisiminė I. Krupavičius.

Kadangi šeimos, kurioje apsistojo Ignas, namuose gyveno kelios žmonių kartos, TV laidos vedėjas turėjo galimybę ne tik su „tėvais“ pažvejoti Japonijos jūroje, nueiti į populiariąsias karštas vonias, su jų vaikais pažaisti žaidimų centre, bet ir iš arčiau susipažinti su seneliais, kurie ryžių laukuose augina gėles.

Ignas taip pat lankėsi turguje, kuriame gėlių augintojai parduoda savo produkciją. Vaikinui įspūdį paliko turgaus sistema. Esą svarbiausia ūkininkams iki septintos valandos ryto atvežti daržoves, vaisius ir gėles bei juos pasverti ir sužymėti. Tuo metu visoje turgaus salėje dirba tik kasininkas, parduodantis visas prekes. Pirkėjai tiesiog ateina išsirinkti sau reikiamų dalykų.

Tris savaites trukusios kelionės metu lietuviai fiksavo japonų gyvenimo momentus TV kamera. „Labo ryto“ žiūrovai rugpjūtį turės galimybę išvysti reportažų ciklą apie Japonų šeimos kasdienybę.

I. Krupavičiaus kelionė Japonijoje – DELFI nuotraukų galerijoje:

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Neįprastas krepšinio rungtynes Rygoje stebėjo garsūs šalies vyrai (46)

Penktadienį Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė pradėjo kovas...

Savo vestuvių šokiui A. Adamovič ir Ž. Gečas pasirinko garsųjį hitą „Despacito“ (44)

Rugpjūčio 9 dieną aukso žiedus sumainę atlikėjai Anžela Adamovič ir Žygimantas Gečas po...

Prezidentas V. Adamkus įveikė vėžį (90)

Netrukus 91 metų sulauksiantis prezidentas Valdas Adamkus įveikė vėžį, sako medikai.

A. Jagelavičiūtė pataria, kaip neišlaidaujant įrengti stilingą ir praktišką mokyklinuko kambarį (14)

Pasiruošimas mokslo metams neatsiejamas nuo naujų mokyklinių reikmenų, drabužių, o dažnai ir...

Atlikėja A. Vedrickaitė susilaukė pirmagimio ir jau išrinko vardą (47)

Žinoma atlikėja Augustė Vedrickaitė kartu su savo širdies draugu Marijumi Šeiboku susilaukė...

Top naujienos

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (58)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (17)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (1)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią,...

Rusija: Surguto mieste vyras peiliu sužeidė aštuonis žmones (5)

Šeštadienį Surguto mieste (Chantų-mansių autonominė apygarda) peiliu ginkluotas nežinomas vyras...

Policija: Suomijoje įvykdytas išpuolis tiriamas kaip teroro ataka (38)

Suomijos policija šeštadienį paskelbė, kad ankstesnę dieną įvykdytas išpuolis pietiniame Turku...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (93)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (53)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – penkto kaklo...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (550)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (282)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Hobis tapo antrąja profesija (26)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...