Du vaikystės draugai Gintaras Znamierowski ir Algis Ramanauskas antradienį vienoje sostinės galerijoje pristatė jungtinę parodą „Introspektyva“. Nors menininko G. Znamierowski tapybos darbai užkliudė ne vieno parodoje apsilankiusio esteto žvilgsnį, vis dėlto daugelis smalsuolių čiupinėjo, spoksojo ir aptarinėjo netradicinius modernaus meno kūrinius – A. Ramanausko sukurtus megztinius su politiniu atspalviu.
Algis Ramanauskas - Greitai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Visi autoriaus megztiniai yra vienetiniai ir šiuo metu kiekvienas jų kainuoja 15 tūkst. eurų. „Jie labai brangūs ir vienetiniai, todėl neketinu jų paleisti konvejeriu. Todėl jie yra nepaprastai vertingi“, - pabrėžė megztinių autorius.

Kontraversiška megztinių kolekcija, pasak jos autoriaus, skirta labiau vyrams, tačiau tinka ir moterims. „Megztinis yra „unisex‘as“, todėl juos gali dėvėti ir vyrai, ir moterys“, - aiškino A. Ramanauskas.

Spontaniškai gimusi kontraversiškų megztinių idėja nėra vienkartinis reiškinys. Jau du metus gyvuojančiuose A. Ramanausko mados namuose kasmet planuojama sukurti 1-2 megztinius.

Iš keturių jau sukurtų megztinių du yra padovanoti A. Ramanausko draugams. Rusiškais keiksmažodžiais išmargintas megztinis priklauso grupės „InCulto“ lyderiui dainininkui Jurgiui Didžiuliui, o kitas – Aleksandrui Kacui.

Parodą apžiūrėti ir moderniu menu pasigerėti atvykęs verslininkas Kęstutis Verslovas gyrė netradicinius megztinius ir jų autorių. „Ką daro Algis, man labai patinka. Viskas yra labai šviežia, nauja. Gal kiek griežta, bet aš jam viską atleidžiu“, - įspūdžiais dalijosi verslininkas.

Rafinuotu stiliumi išsiskiriantis verslininkas žavėjosi A. Ramanausko darbais ir svarstė galimybę vieną jų įsigyti. „Aš jį dėvėčiau. Bet kur. Tačiau dar neišsirinkau, kurio noriu“, - šmaikštavo verslininkas, ketinąs su megztinių autoriumi pasiderėti dėl kainos.

Megztinių autorius tvirtino, kad jo kūriniai vienu žodžiu nenusakomi, todėl pateikiame išsamius megztinių aprašymus.

Aiškinamieji tekstai apie megztinius yra sugalvoti ir parašyti paties autoriaus, todėl redakcija už jų turinį neatsako.

Raudonas megztinis su svastika

Tai pirmasis mano darbas.

Vokietijos nacių vėliava – juoda svastika baltam skritulyje raudonam lauke. Tai aktualu ir šiandien. Tai, į ką rutuliojasi Putino Rusija, yra lygiai tas pats, į ką nuo 1933 metų sėkmingai rutuliojosi Hitlerio Vokietija. Versalio pažeminimas, pralaimėjimas Šaltajame kare – ne juokas. Demokratinių tradicijų stokojanti visuomenė, kurios autokratinė valdžia susiklosčius aplinkybėms patiria esanti hyperturtinga naftos doleriais, yra didžiulis pavojus pasaulio bendruomenei ir ypač mums, savo kailiu patyrusiems, kas yra rusiškasis fašizmas.

Vokiškasis nacionalsocializmas ir rusiškasis komunizmas – tai tas pats fašizmas. Vienas, „rudasis“, išžudęs milijonus nekaltų žmonių, jau lyg ir nebegyvas. Kitas, „raudonasis“, egzistavęs kur kas ilgesnį laiko tarpsnį ir išžudęs dar daugiau milijonų nekaltų žmonių, atgimsta šiandieninėje Rusijoje. Nepamirškime ir „žaliojo“, - radikalaus islamizmo. Mano mados Namai ateityje neapeis ir šios temos…

Megztinis megztas rankomis, sąmoningai šiek tiek atžagareiviškai. Tai „duoklė“ ir niekingai infantiliam lietuviškajam šių dienų fašizmui. Kreivokas skritulys, naiviai įkūnytas kaimietiškais močiutės virbalų potėpiais, tarsi šypsosi debilavota Mindaugo Murzos šypsena. Šiame mezginyje išvystame viską – nuo visiškai fašistinės savo forma ir turiniu 1917 Rusijos „revoliucijos“, Aušvico konclagerio ir Varšuvos ar Vilniaus geto siaubų iki „nekalto“ V. Petkevičiaus melo ar pusiau tiesos. Beje, kaip sako patys rusai (tauta, kone daugiausiai išmananti apie melą ir, deja, labiausiai linkusi tikėti savo vadų melu) „полуправда опаснее прямой лжи“.

Visa tai ir yra fašizmas. Apie tai ir šis darbas.

Megztinis su užrašu „Rossija blyath nakhuy“

Šis darbas yra aliuzija į keletą reiškinių, sutinkamų Rusijoje. Keistas, hipertrofuotas rusiškasis patriotizmas, dažnai peraugantis į paprastą „velykoderžavną“ šovinizmą ir paprastą ksenofobiją, visada yra gerai atmieštas gera doze „fėnios“, rusiškosios kalėjimo „kultūros“, randančios tokį skambų atgarsį ir nemažos dalies lietuvių sielose.

Šių dienų rusų tautos/liaudies folkloras yra ne kas kita kaip kalėjimo „kultūra“. Tai visi tie anekdotai, „kuriuos papasakoti gali tik rusiškai“, visa ta блатная песня – русский шансон, visi tie „блядь нахуй“… Tas paslaptingasis akordas, išdavikiškai skambantis ir nemažos dalies lietuvių popatlikėjų dainų harmonijose, tie keli primityvūs melodijų templates iš Russkoje Radijo ar apsibezdėjusio ūsuoto Vilniaus taksisto šūdmašinės CD grotuvo ir yra užrašas ant šio megztinio. Atitinkamam fone.

Neseniai per vieną „muzikinį“ Rusijos kanalą stebėjau „videoklipą“. Ten kalėjimo kameroje sėdėjo toks rimtas – jie visada labai rimti – apvaliaveidis ūsuotas išgama su akustine gitara ir akomponavo krūvelei išdžiuvusių, cerkvių kupolais ištatuiruotų ir garantuotai tikrų nuteistųjų, dėliojančių domino. Tai buvo kažkas apie tai, kad „nekaltas bachūras sėdėjo“ (© Budulis). Jis Vysockio balsu švokštė kažkokį protu nesuvokiamą skiedalą apie paniatkes ir tų tatuiruočių simboliką, nevengdamas patriotinių nukrypimų. Ir jie tai vadina rusiškąja daina.

Pastaraisiais metais visas šitas košmaras yra dar ir pravoslavizuotas, iš čia ir fontas „Ižytsa“ („Ижица“) užraše.

Tai, ką mes pažįstame kaip Musorgskio ar Stravinskio kūrybą, Rusijoje yra seniai sušaudyta su caro šeima ir sveiku protu. O vietoje naujų čaikovskių ir rimskių-korsakovų pas juos geometrine progresija dauginasi michailai krūgai.

Šis megztinis yra mano dovana mano draugui Jurgiui Didžiuliui gimtadienio proga. Kiek man žinoma, jis kartą turėjo drąsos ar beprotybės vilkėti jį viešai.

Megztinis su Dovydo žvaigždėmis

Kartą vienas žydų tautybės mano bičiulis Aleksandras K. lėbavo su draugais ir ant rankos turėjo prabangų laikrodį „Panerai“. Aš juokais paprašiau jį man padovanoti. Aleksandras tarė „jis tavo“. Tada aš pasakiau, kad juokauju, bet buvo per vėlu.

Tada mes sutarėme, kad aš savo ruožtu taip pat padovanosiu jam ką nors. Taip gimė šis megztinis.

Dovydo žvaigždės ir Vyties kryžius viename kūne (ant vieno kūno) simbolizuoja mano džiaugsmą ne tik dėl to, kad žydas lietuviui padovanojo prabangų daiktą, bet ir dėl to, kad tai šiandien yra norma.

Megztinis su užrašais „Lietuva“ ir „Sabonis“

Kartą man teko atsidurti NE kelių policijos automobilyje, o pas tuos su policijos uniformom, kur turėtų išsiaiškinti, kas pavogė jūsų daiktą. Salone smirdėjo prakaitu, pareigūnas buvo su šūdinais ūsais. Griaudėjo Russkoje Radijo. „Detektyvas“ civiliais drabužiais užrašinėjo mano parodymus, kartais mane padrąsindamas, kad daiktas vis tiek neatsiras.

Šventi dalykai kaip žodis Lietuva ir pavardė Sabonis čia užrašyti rusiškai. „На общепринятом языке“. Kad būtų aiškiau.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
A. Ramanausko - Greitai sukurtų megztinių paroda
Algis Ramanauskas - Greitai ir Gintaras Znamierowski
A. Ramanausko sukurti megztiniai
Lina ir Rimas Šapauskai
Gintaro Znamierowskio sukurti megztinių eskizai
A. Ramanausko sukurti megztiniai
Žmonės apžiūrinėja A. Ramanausko - Greitai sukurtus megztinius
Algis Ramanauskas - Greitai ir Kęstutis Verslovas
A. Ramanausko sukurti megztiniai
Aleksandras Kacas ir Algis Ramanauskas - Greitai

Atlikėja S. Chlevickaitė batų porai nepagailėjo ir viso honoraro: pasidaviau gerai nuotaikai (2)

Aktyviai koncertuojanti ir renginius organizuojanti charizmatiškoji Saulenė Chlevickaitė žino,...

Plagiato skandalas: J. Statkevičius prašo visuomenės padėti rasti iš jo vardo uždirbančius sukčius (64)

Dizaineris Juozas Statkevičius jau kelias savaites bando išsiaiškinti sukčius, besikraunančius...

S. Stavickis-Stano laukia šeimos pagausėjimo: tai labai džiugi žinia (17)

Atlikėjas Stanislovas Stavickis-Stano kartu su žmona Indre laukia šeimos pagausėjimo. Žinomai...

50-metį švenčiantis A. Mamontovas: turiu prastą skonį drabužiams, todėl visada atrodau jaunai pasveikino ir D. Grybauskaitė (15)

Trečiadienį, rugpjūčio 23 dieną Andrius Mamontovas švenčia 50-metį. Jubiliejaus proga...

Atlikėja Monique – didieji karjeros pokyčiai ir tai, ko nemato žiūrovai (13)

Visą vasarą mokyklinių uniformų gamintojas „8ToGo“ kartu su iniciatyviais moksleiviais...

Top naujienos

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (105)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

A. Čekuolio receptas ilgam ir energingam gyvenimui (120)

Palikęs televiziją, žurnalistas, rašytojas Algimantas Čekuolis toliau rašo knygas ir beria...

Lietuvių profesionalai užsienyje: norime ir galime prisidėti prie Lietuvos klestėjimo (1)

Po pasaulį išsibarsčiusiems lietuviams Lietuva jau seniai ne tik vasaros atostogų ar Kalėdinių...

Ekonomikos žvaigždė: rusų oligarchai į užsienį išvežė pusę šalies turto (251)

Turtingi rusai ofšoruose laiko tiek pat turto, kiek visi Rusijos gyventojai turi šalies viduje kartu...

Gyvai / Priešpaskutinis rinktinės testas: Lietuva – Islandija tiesioginė vaizdo transliacija (72)

Lietuvos krepšinio rinktinės pasirengimas Europos krepšinio čempionatui artėja prie pabaigos....

50-metį švenčiantis A. Mamontovas: turiu prastą skonį drabužiams, todėl visada atrodau jaunai pasveikino ir D. Grybauskaitė (15)

Trečiadienį, rugpjūčio 23 dieną Andrius Mamontovas švenčia 50-metį. Jubiliejaus proga...

Vargu ar atspėsite, kiek juodųjų skylių yra mūsų galaktikoje (8)

Skaičiuodami pagal tai, kiek žvaigždžių yra mūsų galaktikoje, ir kurios žvaigždės virsta...

Jemene gyvybes šienauja ne tik pilietinis karas, bet ir sunkiai valdoma cholera (2)

Nors jau seniai atrasti būdai, kaip užkirsti kelią choleros infekcijai, Jemene ji plinta, nes tam...

Kuriose viešosiose ligoninėse gali kilti kainos (18)

Netrukus prasidėsianti Seimo plenarinių posėdžių rudens sesija gali atnešti naujovių viešose...

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (97)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...