Tik apsigyvenusi Klaipėdoje aktorė Virginija Kochanskytė manė, kad tai bus tik trumpam. „Nieko nėra labiau amžina už tai, kas laikina“, - įsitikino artistė, šiame mieste pasilikusi ilgam.
Virginija Kochanskytė
© ELTA
Paradoksalu, tačiau klaipėdiete dabar save vadinanti aktorė nė karto nevaidino uostamiesčio teatrų statytuose spektakliuose. Palikusi Kauno valstybinį akademinį dramos teatrą, V. Kochanskytė artistinius sugebėjimus skleidžia vesdama renginius, skaitydama eiles.

- Gyvenate Klaipėdoje, tačiau niekada jokiam vietiniam teatrui nepriklausote.

- Kai mes susitikome su Arūnu (skulptoriumi Arūnu Sakalausku – A.K.), aš kaip tik perėjau vaidinti iš Šiaulių į Kauną. Tačiau labai ilgėjausi Vilniaus ir norėjau ten dirbti. Arūnas sakė: „Aš dar šiek tiek Klaipėdoje pasisukiosiu ir išvažiuosime. Kam tau eiti į Klaipėdos teatrą, jei mes važiuosime į Vilnių“. Aš taip ir laukiau – važinėjau tarp Klaipėdos ir Kauno. Taip į tą Vilnių nebenuvažiavom, nes vyro darbas vijo darbą. Vėliau jis pasakė: „Koks skirtumas, kur būsiu aš, vis tiek tu būsi kitur“. Gal ir geriau taip – išmaišiau visą Lietuvą. Buvo metų, kai turėjau tiek renginių, kiek metuose dienų ar net dar daugiau.

Taip „artistauti“ gyvenant Vilniuje ar Klaipėdoje vargu ar būtų įmanoma.

- Prieš porą metų palikote Kauno valstybinį akademinį dramos teatrą, vėliau prie jokio teatro nebeprisijungėte. Kodėl?

- Dabar vaidinu pagal sutartis. Teatre esi priklausomas nuo to, ką tau paskiria vaidinti. Ir ne visada tai, ką norėtum pats. Ateina momentas, kai suvoki – kam daryti tai, ko nenori daryti, jei gali daryti tai, ką nori. Man atrodo, kad dabar teatrams – nepaprastas metas, jie jau kokius penketą metų mokosi gyventi iš naujo, atrasti vietą pasikeitusioje visuomenėje, pasikeitusiame laike. Tiesiog viduje buvo postūmis daryti tai, ką man norisi daryti. Juolab kad laikas buvo palankus įvairioms iniciatyvoms – gali rašyti projektus, bandyti ieškoti rėmėjų savo idėjoms. Daugeliui pasiseka, tai kodėl man neturėtų. Draugysčių, bičiulysčių turiu visoje Lietuvoje, esu laukiama su savo programa.

- Nostalgijos neliko?

- Ar aš ilgiuosi teatro? Aš vis tiek tą teatrą darau bet kur. Kažkada išmokau komedijos dell’ arte (kaukių komedijos – aut. past.) taisyklę: pasitiesk kilimėlį, atsistok ant jo ir vaidink, o jeigu tu būsi įdomus kažkam, tai žiūrovai patys ateis. Formų pasireikšti yra įvairiausių. Ir kodėl tik tai, kas vyksta teatro scenoje, turi būti geriausia? Jei žiūrovą tai jaudina, dovanoja emocijų, minčių postūmių gyventi – tai puiku. Juk ramunė nėra blogesnė gėlė už rožę. Visi būdai save išreikšti yra geri, svarbu, kad jie teiktų džiaugsmą.

- Koks vaidmuo per visą jūsų karjerą jums brangiausias?

- Brangiausias tas vaidmuo, kurį tuo metu atlieki. Yra vaidmenų, kuriuos daugiau prisimenu, kitus mažiau. Man sekėsi – turėjau nedaug vaidmenų, bet jie buvo dideli, įdomūs, buvo labai gera dramaturgija. Nusišypsojo laimė pačioje karjeros pradžioje susidurti su Eimuntu Nekrošiumi ir suvaidinti Sašą Čechovo „Ivanove“. Vėliau – Abės vaidmuo spektaklyje pagal O’ Nilo „Meilė po guobomis“. Įsiminė Gyčio Padegimo pastatytas spektaklis pagal Vaičiūnaitės pjesę „Apsiaustis“, Maros Rimelės „Šokių pamoka“ pagal Salbach kūrinį.

- Pastaruoju metu jus kur kas dažniau galima pamatyti kameriniuose renginiuose nei teatro scenoje. O juk dažnas artistas trokšta kaip tik didelės scenos ir daugybės žiūrovų...

- Man malonu konstatuoti, kad žmonės ėmė ilgėtis subtilumo. Jie pavargo nuo triukšmo ir aikščių meno. Galiausiai tie kameriniai vakarai yra ramesni. Čia niekas neprovokuoja, nesistengia įtikti. Tu gali tik stebėti iš šalies ir net neprisijungti.

Žmonėms reikia subtiliai ir kryptingai kalbėti apie meilę, gyvenimo prasmę. Kiek ilgai gali gyventi banaliai, su lozungu „perku – parduodu“. Vienintelis dalykas, ko visi dabar vaikosi, – jaunystė. Ką daryti, kai tau per trisdešimt? Iki keturiasdešimties laikytis jaunam, o vėliau nori nenori tau susuks sąnarius, ištiks artritas, po gimdymo pasikeis medžiagų apykaita. Negi tik tas lukštas svarbus? Juk tikrai ne. Jaunimui svarbi forma ir jos sparti kaita, greitas ritmas. Bet tik kai tau penkiolika šešiolika. Kai tau dvidešimt penkeri – ištinka hamletiškas „Būti ar nebūti?“. Jeigu gyventi, tai dėl ko? Žmonėms reikia parodyti kryptį, kad ir tokia smulkmena, kad važiuojant per Lietuvą nuo Luokės iki Viekšnalių yra Šveicarija. Yra pilna Lietuva grožybių, bet dabar aišku, kai pilna televizija barbių, kvietimų važiuoti į Turkiją vietoj Viekšnalių. Ką tada daryti, jei nesuspėji taip dažnai keisti rūbus ar net dantų pastą, kaip skelbia televizija?

- Rengiate įvairius literatūros skaitymo vakarus. Kaip atsirenkate autorius, kūrinius, kuriuos skaitysite?

- Literatūrą mėgau nuo pat vaikystės. Atsimenu, kaip skaitydavau su žibintuvėliu po antklode, nes mama neleido. Man buvo atlyginta: Amerikoje buvau penkis kartus tik dėl to, kad mėgstu literatūrinius skaitymus. Mane kvietė lietuvių bendruomenė. Yra senas pasakymas – neturėk pinigų, turėk tik draugų. Žinoma, jei tu nevažiuosi į Paryžių vien dėl to, kad negali apsistoti penkių žvaigždučių viešbutyje, tai tu jo niekada ir nepamatysi.

Mane kūrinys turi patraukti, kad galėtum pasakyti: „Paklausyk, kaip gražiai pasakyta“. Viena iš mano mėgstamų programų, kurias aš inicijavau ir pagal kurią ruošiamės išleisti kompaktinę plokštelę, tai – Č. Milošo kūrybos skaitymai. Man pačiai jo eilės buvo didelis atradimas – jos taip puikiai skambėjo.

- O kokią programą dabar ruošiate?

- Kartu su Vilniaus miesto Antano Venclovos muziejaus direktore paruošėme literatūrinį-muzikinį projektą „Ženklai“. Jame skambės Josifo Brodskio, Česlavo Milošo, Tomo Venclovos kūriniai jų gimtosiomis kalbomis. Suprantu, kad su tokia programa galbūt intensyviai nekeliausime, nes ji iš tiesų tik nedideliam klausytojų ratui. Drauge su manimi tuos kūrinius pristatys muzikantas Saulius Šiaučiulis ir aktorius Petras Venslovas. Tikimės programą pateikti ir klaipėdiečiams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

D. Montvydas tapo modeliu (40)

Daug laiko ne tik muzikai, bet ir sportui skiriantis dainininkas Donatas Montvydas tapo...

D. Montvydas iškeliavo į UNICEF misiją Malavyje: svarbu pabėgti nuo savo ego (40)

Šiandien į Malavį išskrido didžioji dalis septintąjį kartą rengiamos gerumo misijos „Už...

Menininkas M. Zaveckas vedė savo išrinktąją: pasidalijo romantiška pasipiršimo istorija (26)

Saulėtą šeštadienio popietę Vingio parko botanikos sode menininkas Marius Zaveckas ir Alina...

Neįprastas krepšinio rungtynes Rygoje stebėjo garsūs šalies vyrai (52)

Penktadienį Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė pradėjo kovas...

Savo vestuvių šokiui A. Adamovič ir Ž. Gečas pasirinko garsųjį hitą „Despacito“ (44)

Rugpjūčio 9 dieną aukso žiedus sumainę atlikėjai Anžela Adamovič ir Žygimantas Gečas po...

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (170)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (195)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1601)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (87)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Dvi didžiausios teroro atakos Ispanijoje: asmuo, kuris sieja Barselonos ir Madrido atakas

Aiškėja, kad musulmonų dvasininkas, vadovavęs Barselonoje teroristinį išpuolį surengusiems...

Tikėjosi ramiai pasmaližiauti kavinėje – supykdė radinys leduose (33)

Rugpjūčio 17 d. su draugu ir vaikais lankėmės Vilniaus Bernardinų sode. Ten mažieji žaidė ant,...

Tragiška avarija Kaune – BMW kaktomuša susidūrė su vilkiku, žuvo mergina (57)

Sekmadienį Kaune, netoli IX forto įvyko tragiška nelaimė. Vos 20 metų turinti mergina žuvo eismo...

Jay-Z pagerbė savo bičiulį Ch. Benningtoną atlikdamas jo garsųjį hitą

Garsusis reperis Jay-Z ne kartą koncertavo kartu su neseniai iš gyvenimo pasitraukusiu Chesteriu...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (22)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...