Sausio 7, sekmadienis. Šešioliktoji kelionės diena (toliau)

Prieš patenkant į dykumą dar pavyko nuveikti keletą dalykų. Radom laiko išlįsti į centrą, siužetų apie Nouadhibou automobilių parką pasifilmuoti, vietos gyvenimą įamžinti. Staigiai sukantis niekas kažkaip lyg ir netrukdė. Šiaip žioplinėjo. Vis tik baiginėjant prisistatė vietinis pareigūnas, uoliai ėmęs rūpintis, ar turime leidimą filmavimams.

Kelionė į Afriką
© www.bigadventure.lt
Nuo didesnių nemalonumų ir grėsusių pasiaiškinimų išsisukom su šypsena paaiškinę, kad tai - tik „mėgėjiški turistiniai filmavimai, vaizdai namie vaikams parodyt“. Prasprūdom, bet nerimo porciją gavom.

Kelioms valandoms susitikome su šiame mieste dirbančiu mūsiškiu Anatolijumi, kuris jau berods štai šešetą metelių, su pertraukomis poilsiui Lietuvoje, pluša pas maurus „Mauribalt“ laivų remonto įmonėje.

Per tokį šykštų laiką vis tik užteko laiko pasibastyti po Mauritanijos ekonominę sostinę. Pasisekė net pamatyti čia kursuojantį vieną ilgiausių traukinių pasaulyje, vežiojantį rūdą iš dykumos į uostą. Dviejų šimtų vagonų sąstato ilgis - beveik du kilometrai.

Juo ant viršaus keliauja ir visokie nebaudžiami „zuikiai“, kurie sugeba ir daiktus įvairiausius su savimi gabenti. Mirusių laivų uostas, lūšnynų rajonas, kupranugario skeletas kopose - ir į trijų parų kelią Sacharos pakraščiu link Nouakchott‘o.

Kažkaip dėl to „merso“ mūsų jau neramu - gi ne dykumų automobilis. Ramina tik tai, kad ir visureigiai juda šalia.

Jau pirmame posūkyje nuo greitkelio į smėlynus sėdame. Paskui mus - ir Jonas. Nieko sau pradžia. Jei taip ir toliau - numatytus 400 km nuvažiuosime ne per tris dienas, o per tris mėnesius. Jei neišdžiūsime. Visureigiai ištempia. Toliau - kelias visoks: smėlis, akmenys, uolos ir krūmynai. Žodžiu - ne Via Baltica.

Ir dar kupranugariai šalia šlitinėja. Mūsų vedlys sėdi šalia Vytaro ir rodo kelia staigiais rankų mostais, dažnokai plekšnodamas per šlaunį ir šaukdamas „gaz, gaz“! Reiškia - artėja kopa, reikia paspausti, kad neprasmegtume. Tokiu būdu per tris dienas visą dykumų vairavimo mokslą praėjome. Gal kur Latvijos pajūryje pravers...

Pirma nakvynė Sacharoje - vos pradėjus temti. Palapines pasistatome prie didžiulės kopos. Jokių lentelių, kad vaikščioti ja nevalia. Tąsyk ir priglundame. Mūsų Achmedas arbatos pagamina, patroškina kupranugario išpjovą. Gardu. Ir jokių prieskonių - tik žiupsnelis druskos. Turbūt virš Sacharos pats giedriausias dangus - kad taip čia Molėtų observatoriją komandiravus...

Sausio 8, pirmadienis. Septynioliktoji kelionės diena

Bundame su saule. Naktis vėsi, greičiau sušilt! Susisukam gan spėriai ir „jamam“ dykumą toliau. Jau mažiau akmenuoto kelio - daugiau smėlynų. Visi pojūčiai prisiderina prie aplinkos ir kelio. Tik krato. Kiekvieną kartą vis šlovinam amortizatorius, padangas (iš kurių pašalinamas trečdalis oro) ir kitas „senuko merso kūno dalis“.

Kitai nakčiai apsistojame „Banc d‘Arguin“ nacionaliniame parke. Daugybė įvairiausių paukščių. Tik gerokai toliau nuo mūsų kempingo. Ten budintiems kareiviams ant žemėlapio rodom, kur ta Lietuva. Kraipo galvas. Ir dovanų prašo. „Kadu“. Įprasta.

Silva nulekia į įlanką išbandyti savo "kaitą". Mes su Vytaru mankštinam kojas dviejų kilometrų žygiu iki vandenyno ir atgal. Daug šiukšlių. Aplankom vietinį žvejų kaimelį. Labai skurdus. Bet nebadauja jie čia. O vienas vaikas iš žaidžiančių dulkėse futbolą net tikrus futbolo batelius apsiavęs. Tiesa, parduotuvėje jie buvo dar prieš tūkstantį metų.

Jonas daugiausiai laiko praleidžia prie automobilio. Tiksliau – po juo. Nuo gausaus svorio ir „pagerinto“ kelio dykumoje lūžo galinis balkis - tenka gausiomis pastangomis bent kažkiek reanimuoti, viliantis, kad Nouakchotte rasime pakenčiamą remonto dirbtuvę. Kitaip kelionė gali pasibaigti...

Kaip grifai aplink besisukiojantys keli vietiniai už ketvirtį amžiaus judantį monstrą jau siūlo 700 eurų...

Sausio 9, antradienis. Aštuonioliktoji kelionės diena

Turbūt aktyviausia ir smagiausia Sacharos ralio dalis. Jau važiavimo pradžioje Achmedas įsitempia kaip styga ir atidžiai stebi kelią, vis duodamas nurodymus, kur sukti vairą. Viską atlikti reikia staigiai, važiuoti - greitai, kitaip įstrigsim. Sustot negalima.

O juk kolonoje turim ir sužeistą automobilį. Iki vandenyno pervažiuojame tris dideles kopas, tris sunkius etapus. Pirmajame jų tenka traukti Jono auto. Vėliau prie vairo sėda mūsų gidas: taip bus aiškiau, kur reikia važiuoti ir kokiu greičiu. Daug emocijų. Ir vaikiško krykštavimo, kai visa sunkiausia dalis jau už nugarų.

Visureigiams, aišku, tai lyg ir ne itin didelis išbandymas, tačiau mūsų „mersedesai“ prieš mirtį galės didžiuotis, jog savo „Dakarą“ jie jau įveikė.

Pasiekus vandenyną renkasi kolegų grupės. Vokiečiai, anglai. Teks laukti tris valandas, kol atslūgs vanduo ir pakrante judėti toliau. Apie 50 km. Iki pat 16 val. stumiant laiką reikia atlaikyti pusšimčio vietinių vaikų ataką, kurie reikalauja „kadu“ ir „bon bon“ (dovanų ir saldainių). Šį meną jie įvaldę tobulai: kartą ką nors davęs turėsi tokį zyziančių uodų spiečių visą laiką.

Net kantriausi pradeda juos vyti šalin pakankamai piktai. Visa meilė gražiems juodiems vaikučiams staiga išgaruoja.

Grupių gidai prie arbatėlės nusprendžia, kad lietuviai vyks pirmi. Tai gerai. Daug lengviau važiuoti per neišvažinėtą smėlį. Tokios malonės nusipelnome matyt dėl to, kad, pasak Achmedo „Lituania grup is gud, Engliš - veri bad“ ("lietuvių grupė gera, anglai - labai blogi").

Pajudėjom. Sistema paprasta ir tuo pat metu sudėtinga. Turi važiuoti greitai (70-80 km/h), neleisti, kad paplautų ratus banga, neužvažiuoti ant sauso smėlio. Taip ir laviruoji, skaičiuoji bangas, karts nuo karto gauni vandens, užčiuoži ant smėlio ir toliau. Adrenalino šou!!! Kažkas tokio!!!

Likusius 100 kilometrų iki Mauritanijos sostinės, beveik milijoninio miesto, keliaujame greitkeliu. Pamirštas jausmas. Nouakchottas pasitinka mus žaibuodamas. Rytojaus planas: pranešti artimiesiems, kad esam sveiki ir gyvi, nusiplauti druska gausiai aplipusius automobilius ir sutvarkyti Jono „monstrą“. Atsisveikinam su visureigių lietuviškąja grupe: jie savojo Dakaro važiuoja ieškoti į šiaurę, į Atarą. Ten sutiks ir oficialųjį ralį. Vėliau susitiksim Bamake. Pasiilgsim. Neblogai susibičiuliavom. O ir pagelbėjo jie mums nemenkai...

Kelionė nuotraukose:

Kelionė į Afriką
© www.bigadventure.lt

Kelionė į Afriką
© www.bigadventure.lt

Kelionė į Afriką
© www.bigadventure.lt

Kelionė į Afriką
© www.bigadventure.lt

Kelionė į Afriką
© www.bigadventure.lt

Kelionė į Afriką
© www.bigadventure.lt

Kelionė į Afriką
© www.bigadventure.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

A. Mamontovas švenčia 50-ąjį gimtadienį: nuo dar mokyklos suole įkurtos „Foje“ iki muzikos legendos (1)

Rugpjūčio 23 d. Andriui Mamontovui sukanka 50 metų. Vienas populiariausių visų laikų Lietuvos...

Jazzu ir L. Somovo koncerte Vilniuje – garsūs bičiuliai ir artimieji

Antradienio vakarą į Vilniaus Universiteto botanikos sodą rinkosi minios Leono Somovo ir...

O. Pikul-Jasaitienė – apie susišaudymu įtariamą ir paieškomą brolį: tikiuosi, kad čia nesusipratimas (124)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Antradienio popietę...

J. Valančiūnas paviešino nuotrauką su naujagimiu sūnumi (18)

Žinomas krepšininkas Jonas Valančiūnas su žmona Egle neseniai susilaukė sūnaus Tauro. Žinoma...

Policija ieško į susišaudymą Vilniuje, kaip įtariama, įsivėlusio O. Pikul-Jasaitienės brolio (92)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis,...

Top naujienos

Orai: vasara pasiduoda (9)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (29)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė valdo kompaniją,...

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (43)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių (11)

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (23)

Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (101)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

„Napoli“ sulaužė Nicos įtvirtinimus ir žengė į UEFA Čempionų lygos grupių etapą džiaugiasi škotai, slovėnai, graikai ir ispanai

Į UEFA Čempionų lygos grupių varžybų etapą užtikrintai žengė Italijos vicečempionė...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (504)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (22)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Vyro išradingumas stebina: internautai pametė galvas dėl kambario šuniui (10)

Vienas vyras sumąstė savo šuniui įrengti kambarį po laiptais. Kai jis pasidalino nuotraukomis...