Sakoma, kad Lietuva yra dainuojantis kraštas. Šią mintį patvirtina ir tai, kad UNESCO mūsų tradicinę „Šokių ir dainų šventę“ įtraukė į saugotinų pasaulio kultūros paveldo objektų ir kultūros reiškinių sąrašą. Kas ketveri metai į didžiausią ir svarbiausią šalies sceną sostinės Vingio parke renkasi visi neabejingi muzikai ir šokiui.
Choras
© Corbis/Scanpix
Kad atlikėjų gausa tebestebintume pasaulį ir pateisintume UNESCO pasirinkimą, organizatoriai, sudarydami repertuarą, prisimena visus mėgėjiškus muzikinius kolektyvus ir kviečia aktyviai dalyvauti. Deja, pastarųjų gretos kasmet mažėja. Ypač sparčiai nyksta mėgėjiški vyrų chorai. Rūpesčiais ir džiaugsmais su savaitraščio „Laikas“ skaitytojais sutiko pasidalyti vyrų choro „Varpas“ prezidentas Bronius Rėza.

Naujiena, dėl kurios susitikome su choro prezidentu, pasiekė mus iš Vokietijos. Prieš porą savaičių Saksonijos žemėse koncertavusiems Lietuvos vyrams santūrieji vokiečiai negailėjo ovacijų ir padėkų. O lietuviai dar kartą įsitikino, jog vis dar gali atstovauti mūsų šaliai užsienyje ir garsinti jos vardą ne prasčiau nei profesionalūs kolektyvai.

Pernai „Varpo“ choras šventė penkiasdešimties metų jubiliejų. Graži sukaktis. Per tą laiką koncertavote įvairiose pasaulio šalyse. Gal tik Afrikoje nebuvote?

Taip. Teko daug kur pabuvoti. Deja, visos tolimos ir įsimintinos kelionės liko praeityje. Paradoksas, bet atėjus nepriklausomybės metui pasijutome niekam nereikalingi. Tik sau.

Kalbu ne vien apie chorą. Mes esame. Net išvažiuojame už Lietuvos ribų. Kiti chorai vos egzistuoja arba jau išnyko, liko tik vardai ir įrašai radijuje bei televizijoje.

Pradedate liūdna gaida. Gal verčiau prisiminkime pastarąją kelionę į Vokietiją, kurios įspūdžiai turbūt greitai neišblės.

Jei ne ten gyvenančių lietuvių parama, vargu ar būtume nuvažiavę. Tokios kelionės kainuoja keliolika tūkstančių litų. Kolektyvui, kurio niekas nefinansuoja ir neremia, sunku savo lėšomis apmokėti visas išlaidas. Ilga kelionė (įveikėme 4000 km) – irgi išbandymas.

Juk dauguma choristų jau garbaus amžiaus. Aš dainuoju keturiasdešimt šeštus metus, kiti, kaip Vytautas Jarulaitis, – nuo pirmųjų metų, kai susibūrė choras.

Tačiau rūpesčiai ir nepatogumai, palyginti su malonumu, kurį patyrėme galėdami dainuoti tolimoje Saksonijoje – niekis. Visi koncertai, išskyrus vieną, kai uždainavome Brėmeno miesto aikštėje, vyko Oberlangeno katalikų bažnyčiose. Per mišias atlikome Leo Delibo „Messe Breve“, po jų prasidėjo iš anksto skelbtas valandos koncertas. Beveik visi dalyvavusieji mišiose liko bažnyčioje. Dainavome puikios akustikos sakralinėje erdvėje.

Nuo pirmų kūrinių pajutome ypatingą ryšį su klausytojais. Šis ryšys sukuria bendrą dvasinį lauką, kai norisi atiduoti visas jėgas ir sielos galias. Ypač įspūdingai nuskambėjo „Lietuva brangi“. Nors žiūrovai nesuprato teksto, klausėsi labai įdėmiai. Matyt, jiems persidavė mus lydėjusių žmonų nuotaika. Ne viena klausytoja braukė ašaras, o juk šis kūrinys jų girdėtas ne vieną kartą.

Maironio žodžiams ir melodijai nėra abejingų. Kad ir kur būtume, esame lietuviai ir dėl Tėvynės visada labiausiai skaudu.

Minėjote, kad vienoje Oberlangeno bažnyčioje vietoj pamokslo kunigas parapijiečiams pasakojo apie Lietuvą, sudėtingą jos istoriją. Turbūt ne vienas vokietis šią informaciją išgirdo pirmą kartą. O inteligentiškus ir pasitempusius „Varpo“ vyrus galima vadinti Lietuvos kultūros ambasadoriais.

Tikrai jautėme didelę atsakomybę. Pirmą viešnagės dieną, po koncerto, mūsų garbei burmistras surengė vakaronę. Susirinko garbingiausi miestelio žmonės. Tokio nuoširdaus dėmesio ir vaišingumo tikrai nesitikėjome. Mes atsilyginome dainomis. Kitą rytą kaimynystėje gyvenantieji sakė seniai girdėję taip gražiai dainuojant ir nepyko dėl iki išnaktų užsitęsusios šventės.

Kitą dieną nuvykome prie Šiaurės jūros, aplankėme frizų kraštą prie Olandijos, grožėjomės jūra, vėjinėmis jėgainėmis.

Kokiame mieste dar koncertavote?

Antrasis koncertas vyko Auricho bažnyčioje, kuri taip pat buvo perpildyta klausytojų. Susirinkusius nustebinome kai Franco Šuberto „Ave, Marija“ atlikome kartu su vokiečių dainininke. Koncerto metu klausytojai negailėjo aplodismentų.

Žvelgiant į vyrus, kurie dešimtmečiais po darbo dienos skuba į repeticijas, o savaitgaliais į koncertus, norisi paklausti, kuo ypatingas toks laisvalaikio leidimas, kuo patraukia chorinis dainavimas?

Sunku nusakyti keliais žodžiais. Chore dainuoja įvairiausių profesijų žmonės: inžinieriai, architektai, ekonomistai, gydytojai, geologai, mokslo darbuotojai. Beveik visi baigę aukštąjį mokslą. Repeticijos, į kurias renkamės savo noru, mums teikia ypatingą sielos atgaivą. Esame bendraminčiai, tuo viskas pasakyta. Labiausiai kolektyvą išbando ir suburia, kaip sakoma – cementuoja, koncertinės kelionės. Deja, dabar net Lietuvoje sunku kur nors pajudėti. Patys turime samdyti autobusą, tai dažniausiai būna pernelyg brangu.

Tarp keturiasdešimt penkių choristų nemažai pensininkų, o rasti rėmėjų nėra paprasta. Kita vertus, kai matai, kokie renginiai ir atlikėjai, vadinamosios popmuzikos atstovai, gauna pinigų pasirodymams ir kokie jiems mokami honorarai, peršasi išvada, kad yra dosnių rėmėjų. Tik darosi neramu matant, kaip formuojasi vartotojiškas popmuzika besižavinčio jaunimo požiūris, neskatinantis nei mąstyti, nei puoselėti tautos muzikinių tradicijų. Skaudu, kad niekam tai nerūpi.

Tačiau Lietuvoje daug profesionalių, aukšto meninio lygio chorų. Jie pelno laurus tarptautiniuose festivaliuose ir yra vertinami čia.

Tai puiku. Bet juose dainuoja muzikinį išsilavinimą turintys žmonės. Profesionalūs chorai yra valstybės finansuojami, turi gerus vadovus, gaunančius algą. Mėgėjų dainavimas kitoks nei profesionalų, sakyčiau, nuoširdesnis, o klausytojui juk svarbu patirtas dvasinis išgyvenimas. Manau, esame mėgėjai, netausojantys savęs, ir kiekviename koncerte atveriantys sielą.

Jei ne dešimtmečiais repeticijas lankančių žmonių entuziazmas, meilė dainai, pasiaukojimas, Lietuvoje neegzistuotų nė vieno mėgėjiško choro.

Taigi vis dar atstovaujate mūsų šalies choriniam menui. Tai didelis dabartinio ilgamečio choro meno vadovo Petro Puošiūno nuopelnas.

Petras puikiai diriguoja. Bet jis turi dar vieną talentą, labai svarbų choro vadovui – aranžuoja kūrinius. Kai choro vadovas gali aranžuoti, gerokai lengviau sudaryti choro repertuarą. P. Puošiūno stažas „Varpe“ – jau trisdešimt šešti metai.

Ar papildo choro gretas jaunimas?

Deja, kol kas sunku prisišaukti naujų žmonių, galinčių ir norinčių dainuoti. Jaunimas pernelyg užsiėmęs. Kopiant karjeros laiptais laisvo laiko lieka ne kažin kiek. Kita vertus, kol už kultūrą atsakingi žmonės bus abejingi mėgėjiškiems chorams, sunku tikėtis, kad norintieji veržtųsi. Daug kur kreipėmės dėl paramos, bet tik atsimušėme į sieną.

Vis dėlto pokalbį baigiame liūdnoka gaida.

Deja, tokia šiandienos realybė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Japonų choras atlieka Gyčio Paškevičiaus dainą „Mano kraštas“ (23)

Praėjus keleriems metams po didžiulio žemės drebėjimo ir cunamio Japonijoje , choro „MiTAMA“...

Kerintis atsisveikinimas su vasara: vėjyje ir L. Somovo muzikoje plazdanti Jazzu svaigino tūkstančius (44)

Antradienio vakarą į Vilniaus Universiteto botanikos sodą rinkosi minios Leono Somovo ir Justės...

Donny Montell: Jazzu tik kol kas yra nenugalima Lietuvoje (20)

Rugsėjo 8 d. „ Siemens “ arenoje Vilniuje vyks muzikinė dvikova – „Red Bull...

Šią savaitę vyksiantis „Mėnuo Juodaragis“: nuo įvairiausių koncertų iki dundesio ritualų (5)

Savitos muzikos ir šiuolaikinės baltų kultūros festivalis „Mėnuo Juodaragis“ prasidės jau...

Rugsėjį Vilniuje - naujas „Mašina Vremeni“ lyderio A. Makarevič ir V. Tarasovo projektas (2)

Rugsėjo 17 d. Vilniaus Kongresų rūmuose įvyks ypatingas renginys – čia bus pristatyta naujas...

Top naujienos

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (41)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

R. Karbauskis: G. Paluckas nori išvesti socialdemokratus iš koalicijos dėl artėjančių rinkimų

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas nori išvesti partiją iš valdančiosios koalicijos su...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (120)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (65)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (19)

Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (7)

Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (11)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Orai: vasara pasiduoda (39)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

Grikių pudingas – tobuliems veganiškiems pusryčiams (3)

Grikių ir chia sėklų pusryčiai , paruošiami iš vakaro, yra tikrai neįtikėtinas atradimas....