Legendinis Rusijos muzikos kritikas A. Troickis Vilniuje: „Pussy Riot“ – geriausias protestas muzikos istorijoje“

 (37)
Dar 1988 m. Artemijų Troickį (angl. Artemy Troitsky) „New York Times“ įvardijo kaip svarbiausią roko muzikos kritiką tuometinėje Sovietų sąjungoje, o šiuo metu Rusijoje jis yra įgijęs bene gyvos legendos statusą. Aštraus kritiko žodžio įtaka išlieka labai svarbi ir Rusijos visuomenės kovoje už demokratiją: be to, kad veda muzikinę laidą radijuje ir toliau rašo analitinius straipsnius, A. Troickis yra tapęs svarbia Rusijos politinės opozicijos figūra.
© AFP/Scanpix

Šį savaitgalį vykstančioje „Vilniaus muzikos savaitėje“ jis teikė pranešimą apie muzikos ir politikos santykį. Greta stovėjo lenta šaukiančiomis raidėmis „Free Pussy Riot!“, o ant marškinėlių – rusiškas užrašas „Navalno brolis“. Aleksejus Navalnas – Rusijos opozicijos lyderis, šiuo metu besivaržantis Maskvos mero rinkimuose su dabartinės šalies valdžios remiamu kandidatu.

Pernai įvykusį Rusijos pankroko grupės „Pussy Riot“ anti-putinišką protestą bažnyčioje A. Troickis pavadino geriausiu kada nors surengtu protestu muzikos istorijoje. „Galbūt jis nebuvo stipriausias iš artistinės pusės, tačiau nepralenkiamas pagal tai, kokį efektą sukėlė“, – Vilniuje tvirtino jis.

„Pussy Riot“ narės buvo nuteistos dviem metams kalėjimo už „chuliganizmą, motyvuotą religinės neapykantos“, tačiau jas, kaip kovotojas už saviraiškos laisvę palaikė bene visas Vakarų muzikos pasaulis su tokiomis megažvaigždėmis kaip Madonna, U2 ar Paulu McCartney priešakyje.

Artemy Troitsky  (R. Šeškaičio nuotr.)
Artemy Troitsky (R. Šeškaičio nuotr.)

„Tačiau aš buvau labai nusivylęs, kai daug Rusijos roko muzikantų, tarp jų ir mano bičiulių, atsisakė viešai išreikšti paramą „Pussy Riot“ merginoms. Jie to nedarė, nes bijojo, jog gali nebegauti radijo eterio ar svarbių pasiūlymų koncertuoti“, – atvirai kalbėjo A. Troickis.

Savo pranešimą jis užbaigė iškėlęs du pirštus į viršų ir pasakęs „išlaisvinkime visus politinius kalinius!“ Iškart po to A. Troickis apie muziką ir politiką pasikalbėjo su DELFI.

– Ar muzika gali būti geras įrankis kovoje dėl politinių idėjų?

– Taip, tai buvo įrodyta daugybę kartų, ypač prisimenant politinius judėjimus buvusioje Sovietų sąjungoje: Rusijoje, Ukrainoje, Baltijos šalyse. Represiniams režimams muzika gali būti pavojinga.

– Bet ar ji yra pavojinga šiuolaikinėje Rusijoje? Ar muzikantai nėra per daug susitaikę su esama padėtimi?

– Rusijoje yra tam tikras skaičius „nuolatinių įtariamųjų“. DDT, „Noize MC“ ir kitos grupės bei atlikėjai visada buvo ir yra aktyvūs politiniame lauke. Jų galima suskaičiuoti apie 10. Savo pažiūras jie išreiškia tiek per koncertus, tiek per viešus pareiškimus. Tačiau jų yra mažuma.

Dauguma atlikėjų, įskaitant ir tuos, kurie groja roko muziką, deja, yra tylūs. Tai nuvilia.

– Kas lemia jų pasyvumą?

– Pagrindinė priežastis yra baimė. Ne vienintelė, bet pagrindinė. Nes tikrai netikiu, kad mąstantys muzikantai gali remti Putiną. Visi supranta, kad Rusija šiuo metu yra baisioje padėtyje – vagysčių ir korupcijos mastas yra didžiulis. Situacija katastrofiška. Dėl to nemanau, kad šie žmonės tyli, nes palaiko Putiną, ar nesupranta, kas darosi šalyje. Priežastis yra paprasta: jie nenori įsivelti į problemas. Tai faktas.

– Bet jūs irgi esate vieša figūra, dirbate su muzika. Jums kyla tokios pačios grėsmės. Kas skatina nebijoti ir viešai remti opoziciją?

– Nežinau. Aš visą gyvenimą buvau toks. Laikau save truputį išprotėjusiu (juokiasi).

– Jūs labai palaikėte grupės „Pussy Riot“ protestą. Tačiau ar tas faktas, jog grupės narės visgi buvo uždarytos į kalėjimą, nereiškia, kad kova buvo pralaimėta?

– Ne. Manau, kad jos laimėjo, nes sukėlė fantastišką rezonansą. Manau, kad būtent „Pussy Riot“, o ne kas nors kitas opozicijos protestus Rusijoje pavertė pasaulinio masto svarbos įvykiais. Tai yra didžiulė pergalė.

– Jūs taip pat turite reputaciją kaip geriausias roko muzikos kritikas Rusijoje. Sovietų sąjungos žlugimo metais išleidote dvi knygas apie šio regiono roko muziką. Ar vis dar užsiimate muzikos analitika?

– Dabar rašau retai, bet darau daug kitų dalykų, kurių dauguma vis dar yra susiję su muzika, pavyzdžiui, rengiu muzikinę radijo laidą. Tačiau kasdiene muzikine žurnalistika nebeužsiimu.

– O kaip vertinate šiuolaikinę muziką?

– Manau, kad ir šiomis dienomis vis dar yra sukuriama daugybė geros muzikos. Tačiau man neramu, kad jau pakankamai ilgą laiką muzikoje neįvyksta joks ryškus proveržis, naujas judėjimas. Tikrai nemanau, kad, sakykime, dabstepas yra kokia nors naujiena. Tokią muziką aš klausiausi jau 90-ųjų pradžioje. Muzikos versle kartais naujos etiketės yra klijuojamos senai muzikai. Taip įsivaizduojama, jog gimsta nauji muzikos stiliai, bet iš tikro tai neįvyksta. Praktiškai nuo 90-ųjų vidurio negirdėjau jokios išties naujos muzikos. O tai – jau beveik 20 metų. Tai nėra gerai. Bet vis vien, aplink mus vis dar yra daugybė labai talentingų muzikos kūrėjų ir atlikėjų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Muzika

TLC paskutinio albumo išleidimą finansavo grupės gerbėjai visame pasaulyje

Popgrupė TLC pristato savo penktąjį ir paskutinį albumą, kurio gerbėjai sulauks jau birželio 30 dieną. Nors tai ir paskutinis kartas, kai grupė kartu įrašinėja naują medžiagą, narės Tionne "T-Boz" Watkins ir Rozonda "Chilli" Thomas teigia tiltų nedeginančios ir paliekančios galimybę bendradarbiauti ateityje.

Apie festivalį „Kilkim Žaibu“ BBC kurs dokumentinį filmą (3)

Nacionalinis britų transliuotojas BBC, kuriantis dokumentinių filmų seriją apie ekstremaliausius pasaulio festivalius, atkreipė savo dėmesį į Lietuvą ir nusprendė įamžinti lietuviškąjį senųjų tradicijų ir sunkiosios festivalį „Kilkim Žaibu“.

„Mėnuo Juodaragis“ pristato Lietuvos grupes: visi skirtingi, visi galingi

Savitos muzikos ir šiuolaikinės baltų kultūros festivalis „Mėnuo Juodaragis“ savo jubiliejinėje dvidešimtmečio programoje pristato Lietuvos scenos atstovus, kurių gausa, stilistinė įvairovė ir vasaros pabaigos trenksmui ruošiami išskirtiniai, niekur kitur neskambėję muzikiniai pasirodymai nustebins ne vieną festivalių lankytoją.

„Galapagai“ aušrą pasitikti kvies Cirko palapinėje

„Despotin Beat Club“ nariai tradiciškai okupuos festivalio „Galapagai“ Cirko sceną naktį iš liepos 28-osios į 29-ąją, ir ten surengs savo įspūdingą vakarėlį. Jo vinis – portugalas Branko. Taip pat prie pulto stos Vaiper, Dodo Mundo, DJ JM.

Vilnių sudrebinę amerikiečiai „Kings of Leon“ laiko pliurpalams negaišo (24)

Dažno praėjusio ar šio dešimtmečio jaunuolio grojaraštyje, greta didžiausių to laikotarpio žvaigždžių, aptiksime ir „Kings of Leon“ pavadinimą. Melomanų džiaugsmui, grupė šios vasaros viena iš turo stotelių pasirinko būtent Vilnių ir surengė tūkstančius žmonių sutraukusį pasirodymą, kuriame šėlo grupės gerbėjai iš visos Lietuvos ir kaimyninių šalių.
OKT teatras
W
HAMLETAS
2017 liepos 29 d. 21.30 val.
Režisieriaus Oskaro Koršunovo spektaklis „Vestuvės“, pastatytas atsispiriant nuo vokiečių klasiko Bertoldo Brechto pjesės, tapo vienu sėkmingiausių pastarojo laiko OKT/Vilniaus miesto teatro pastatymų. Jau per pirmąjį sezoną „Vestuvės“ parodytos rekordiškai daug – net 50 kartų. 51-asis kartas aktorių laukė Sankt Peterburge rengiamo festivalio „Raduga“ scenoje.
Oskaro Koršunovo teatro vasara: vestuvės Sankt Peterburge, laidotuvės Madride
2017 birželio 20 d.