Kantri muzikos entuziastai surengė Vilniuje antrą bluegrass muzikos festivalį, kuriame dalyvavo daug gerų atlikėjų ne tik iš Europos, bet ir iš kantri tėvynės JAV. Visai kito žanro – akademinio avangardo – korifėjus Steve Reich puikiu koncertu užbaigė šių metų Gaidos festivalį.
Kai pernai buvo paskelbta, kad Vilniuje įvyks bluegrass festivalis, tai atrodė, švelniai tariant, keistai. Juk Lietuvoje tiek nedaug žmonių domisi kantri muzika, o bluegrass – tai gana specifinis, nekomercinis kantri stilius.

Visgi pernai nedidelis festivalis įvyko, net atkreipė į save EWOB (European World of Bluegrass) asociacijos bei ECMA (European Country Music Association) dėmesį, o šiemet jis pateikė kantri mėgėjams jau solidesnę programą.

Bluegrass atsirado praėjusio amžiaus viduryje, kai puikus dainininkas ir mandolinininkas Bill Monroe ir jo grupė The Bluegrass Boys pademonstravo, kaip naujai ir techniškai galima atlikti Amerikos styginių liaudies ansamblių muziką. Grupėje grojęs bandžos virtuozas Earl Scruggs išpopuliarino originalią „trijų pirštų“ grojimo techniką.

Nuo „Bill Monroe & The Bluegrass Boys“ laikų nusistovėjo standartinė bluegrass grupių sudėtis – mandolina, bandža, akustinė gitara, smuikas, kontrabosas, kartais – dobro (akustinė gitara su metaliniu rezonatoriumi). Tradicinis bluegrass grojamas tik akustiniais instrumentais, be mušamųjų. Tai – gana sudėtinga, geros grojimo technikos reikalaujanti muzika, dažnai ją atliekant yra improvizuojama, kas suartina bluegrass su džiazu.

„2006 Vilnius Bluegrass“ festivalis vyko lapkričio 17-18 dienomis Vilniaus rotušėje. Graži vieta ir iškilminga aplinka suteikia renginiui tam tikro solidumo, bet vėl teko įsitikinti, kad akustinės didžiosios rotušės salės savybės vargu ar leidžia rengti ten geros garso kokybės koncertus. Didelis skliautas ir netinkama salės forma dainų žodžius pavertė beveik neiššifruojamais, o muzikos skambesys stokojo akustiniams instrumentams reikalingo skaidrumo.

Festivalio programoje buvo net kelios iš geriausių Europos bluegrass grupių – tradiciškai stiprūs čekai „Country Coctail Bluegrass Band“, įdomi bulgarų dainininkė Lilly Drumeva, olandų ir čekų bendras projektas „Dennis Schut & Blue Roses“.

Tačiau festivalio pažiba buvo du mandolinininkai iš JAV – Jesse Brock, grojęs su Lilly Drumevos grupe „Lilly of the West“ ir Andy Owens, atvykęs į Vilnių su puikia čekų grupe „Druha Trava“.

Pirmadienį, lapkričio 20 d., daug kam teko spręsti sudėtingą dilemą – vykti į Rygą į Nicko Cave‘o koncertą ar likti Vilniuje ir išgirsti vieną ryškiausių ir originaliausių XX amžiaus pabaigos kompozitorių Steve Reich.

Garbaus amžiaus, neseniai septyniasdešimties sulaukęs muzikantas pristatė Vilniuje programą, sudarytą iš kone žymiausių jo kūrinių.

Pirmoje koncerto dalyje skambėjo 1971 metų kompozicijos „Drumming“ pirma dalis ir 1973-ų „Music for Mallet Instruments, Voices, and Organ“, antroje – dažnai geriausiu Steve Reicho kūriniu vadinamas „Music for 18 Musicians“, sukurtas 1976.

Kompozitoriui talkino jo ilgamečiai bendražygiai iš grupės Steve Reich and Musicians ir moterų vokalinis kvartetas Synergy Vocals. Vilniaus publikai buvo pateikta speciali programa, kitose jubiliejui skirto turo koncertuose buvo atliekami „Music for 18 Musicians“ ir „Daniel Variations“.

Steve Reich pasirodymas pateisino visus lūkesčius – puiki programa, nepriekaištingas atlikimas, maloni ir draugiška atmosfera. Publika net apmirus klausėsi neįtikėtinai šviesios ir lengvos, bet tuo pat metu veržlios ir griežtos Reicho muzikos.

Pirmą „Drumming“ dalį atlieka keturi perkusininkai dviem vienodai suderintais keturių bongo būgnelių komplektais. Pastovaus ir greitėjančių bei lėtėjančių ritmų išsiskyrimai, sutapimai ir persipynimai sukelia labai savotišką efektą ir hipnotizuojančiai veikia klausytojus.

Panašiai minimalistiškai skambėjo ir „Music for Mallet Instruments, Voices, and Organ“, tik būgnelius čia pakeitė marimbos ir prisidėjo elektroniniai vargonai ir trys vokalistės. Antros dalies „Music for 18 Musicians“ pakerėjo ne tik specifine Steve Reicho ritmika, bet ir garsų turtingumu. Greta gausybės perkusijos instrumentų (3 marimbos, 2 ksilofonai ir vibrafonas) vienu metu buvo grojama keturiais elektriniais pianinais, dviem paprastais arba bosiniais klarnetais, smuiku ir violončele.

Visa tai dar papildė keturi „Synergy Vocals“ balsai, kurie skambėjo panašiai kaip medinės fleitos ar skudučiai.

Atkreipė dėmesį, kad vokalistės, klarnetininkai ir styginiais grojantys muzikantai labai aktyviai naudojo įvairias grojimo per mikrofonus technikas – artinimą ir tolinimą, svyravimą ir panašiai, dėl ko muzika tapo dar spalvingesne ir subtilesne. Grupės perkusininkai sužavėjo gebėjimu palaipsniui ar staiga keisti ritmą ir nepasiklysti sudėtingoje ritmų pynėje.

„Steve Reich and Musicians“ koncertą Vilniuje reikėtų vertinti kaip išskirtinį jau vien dėl to, kad mums koncertavo vienas geriausių šiuo metu gyvenančių pasaulyje kompozitorių su aukščiausio lygio muzikantų grupe. O koncertas buvo puikus, todėl nekyla abejonių, kad tai – istorinis įvykis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rugsėjį Vilniuje - naujas „Mašina Vremeni“ lyderio A. Makarevič ir V. Tarasovo projektas

Rugsėjo 17 d. Vilniaus Kongresų rūmuose įvyks ypatingas renginys – čia bus pristatyta naujas...

Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs (263)

Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (89)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...

„What‘s Next in Music?“ konferencijos metu užsienio delegatai ieškos neatrastų talentų

Rugsėjo 8-9 dienomis Vilniuje svečiuosis muzikos industrijos atstovai iš Anglijos, Prancūzijos,...

Donny Montell: kovoje Jazzu daina „Tik pasilik“ suskambės naujai? (13)

Pasaulinę šlovę pelnęs muzikos renginys „Red Bull Soundclash“ grįžta į Lietuvą. Oficialiai...

Top naujienos

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (62)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

V. Adamkus: tokia ES nebegalės egzistuoti

Keista stebėti, kaip kai kurie ES šalių lyderiai perima Vladimiro Putino retoriką ar net gina...

Receptas tiesiai iš D. Praspaliausko virtuvės: metas paskanauti voveraičių (3)

Vienas garsiausių Lietuvos šefų Deivydas Praspaliauskas iš restorano „Amandus“ siūlo...

Kiek studentai mokės už nuomą Kaune (12)

Kaunas , kaip ir kiti šalies miestai, šiemet sulauks kiek mažiau studentų nei ankstesniais...

S. Skvernelis nemato pagrindo kalbėti apie pirmalaikius rinkimus (94)

Šiuo metu kalbėti apie pirmalaikius parlamento rinkimus nėra jokio pagrindo, sako premjeras...

Sankcijų Kryme ir Donbase sulaukęs asmuo tapo Rusijos pasiuntiniu JAV (110)

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d., Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė Anatolijų Antonovą...

Tokio saulės užtemimo nebuvo visą šimtmetį: neapsieita be kuriozų (2)

Vienoje rančoje Oregone – pirmoje JAV valstijoje, galėjusioje stebėti retą visišką saulės...

Patarimai, ką daryti su atliekomis, kurias išmesti į konteinerius draudžiama

Baterija, elektros lemputė – atliekos , kurios kaupiasi kiekvieno žmogaus namuose. Nors elektros...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (28)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...