Eurovizijos dainų konkurso nacionalinės atrankos pačių jauniausių atlikėjų baigiamajame koncerte dalyvavo Dovilė, Ashtrey, „Colder“, „IntroS“, Antanas, Dove, Jonas, Robertas Kupstas, Eglė, Onsa, Augustė, „Gravel“.
Kazimieras Šiaulys
© DELFI
Sudėjus vertinimo komisijos ir žiūrovų balsus, verkti, atrodo, nereikėtų. Rezultatas pakankamai teisingai atspindi konkurentų galimybes, ir į tolimesnį varžybų etapą pateko Augustė, Dovilė, Dove, „Gravel“, R. Kupstas, Onsa.

Ekspertai prie fortepijono

Šįkart labiausiai (ir turbūt ne man vienam) į akis krito nepaprasta „ekspertų“, kalbėjusių ir televizijos laidoje, ir anapus jos sienų, gausa. Atlikėjus vertino Lietuvos muzikos ir teatro akademijos laikinosios „Eurovizijos studijos“ patarėjai, atskiri muzikantai ir privačios estrados studijos vadovas, žiuri nariai: įžymus smuikininkas Vilhelmas Čepinskis, Algirdas Kaušpėdas, Stepas Januška, Jonas Jučas, Artūras Orlauskas. Tiesiog sunkioji artilerija – prieš bambuko bokštelius.

Visko čia būta. Tarp tikslių pastebėjimų, pavyzdžiui, vengti dainavimo unisonu (V. Čepinskis Ashtrey grupei) išgirdome ir sunkiai motyvuojamų dalykų. Tas pats V. Čepinskis tikrai lietuvaitei Augustei patarė mesti anglų ir dainuoti prancūzų kalba, o R. Kupstas jam priminė M. Jacksoną, grupės „Gravel“ solistas – Budulį.

Nors iš tikrųjų nei vieno, nei kito atlikėjo dainavimo maniera su šiais žinomais vardais nieko bendra neturi. Kai A. Kaušpėdas, įsivėlęs į palyginimus, R. Kupstą gretino su R. Cicinu, laidos vedėjas garbių ekspertų ironiškai paklausė: tad į kurį vis dėlto tas R. Kupstas labiau yra panašus – į Jacksoną ar Ciciną?

Blogiau nei anąkart skambėjo Ashtrey ir jos pritariamasis balsas, o Eglė, jei teisybė, pati iš naujo aranžavusi savo dainą, visiškai pasimetė frazuotėjė, ir Algis Bigelis, LTV laidų režisierius ir visokių kitokių dalykų meistras, teisingai numatė: „nėra melodijos“.

Naujos dainos laidos metu, suprantama, nesukursi, tačiau ne vieno atlikėjo intonacija be abejonės būtų tvirtesnė, jeigu bent vienas iš žiuri vietoj maža ką duodančių pastabų čia, televizijos klube, prie fortepijono padėtų atlikėjui iki pasirodymo sušildyti balsą, ir tai primintų daugelio ankstesnių metų patirtį, kai visi gabesni dainininkai turėjo savo muzikinį vadovą. Įtariu, kad iš paskutiniajame koncerte dalyvavusių atlikėjų tik Dove ir jos grupė turi rimtesnę muzikinę paramą. Po savaitės jos pasirodymas žymiai pagerėjo.

Kur dainos?

Nors „Eurovizija“ yra dainų konkursas, tačiau apie jas labai sunkiai rišasi kalba. Žiuri nariai, nors ir ne rūbų modeliuotojai, apžiūri mergaičių atlikėjų kelnes ir seksualumą, tačiau nepasiteirauja, kas tau, vaikeli, parašė dainą, pati ar kitas autorius, ar turi dainos klavyrą ir ką tu nuo savęs į jį įdėjai. Pagaliau ar apskritai ta daina tinka tavo balsui, ar gali su ja save ir kitus uždegti.

Galima tvirtai pasakyti: atlikėjų mes turime arba galime jų išsiugdyti, tačiau kol kas visiškai nematyti profesionalų sukurtų dainų ir kompetentingų autorių, kurie padėtų dainininkams perteikti savo kūrinio sumanymą ir jo idėją.

Nustebau iš pastarojo koncerto žiuri nario A. Kaušpėdo išgirdęs, kad „Anties“ veikla buvusi tiktai kvailiojimas. Tikrai žinau, kad šios grupės muzikantai įdėjo daug triūso, fantazijos ir kūrybinių pastangų, todėl kažin ar buvusį savo muzikavimą šiandien pavadintų tik kvailiojimu. Trūko muzikinio originalumo, gal ir taip. Tačiau sumanymo, idėjos tikrai nestigo. Ir tai būtų galima laikyti pavyzdžiu kitiems.

Piemenys iš kiemų susirenka ir dainuoja, pasakė vienas lietuviškosios „Eurovizijos“ žiūrovas. Ak, būtų gerai, jei jie būtų piemenys: sukurtų kaip anie „Saulele, motule, užtekėk užtekėk“ ar kažką panašaus. O jei ne, tai pilną maišą visokių švilpynių, drožinių ir tikro sąmojo, humoro atsineštų. Šie veikiau ne piemenys, o pinokiai ir barbės, atmetę savo gražią gimtąją kalbą ir pasivadinę visokiais neraštingais vardais, žiopčioja rinkos kalba, manydami, kad juos kas nors už jūrų marių nupirks.

Palyginti su pirmaisiais atrankos koncertais, ketvirtajame labiau apsišluota. Gal taip išėjo, kad čia vis dėlto susirinko atrinktieji ir geriausieji, o gal ir dėl to, kad patys rengėjai supranta, jog kvailiojimu nieko nenuveiksi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Po metų pertraukos Vaidas Baumila leidžiasi į koncertinį turą (1)

Atlikėjas Vaidas Baumila , po metų pertraukos, leidžiasi į savo solinį gyvo garso koncertinį...

Pirmąją sukaktį Kėdainių džiazo festivalis švęs tris dienas

Rugpjūčio 18-20 dienomis Kėdainiuose įvyks penktasis tarptautinis džiazo festivalis „Broma...

Neįtikėtini grupės „Top vyrai“ nario pokyčiai: kaip XS dydžio drabužius nešiojęs vyras virto raumenų kalnu (17)

Neseniai debiutavusios muzikos grupės „Top vyrai“ narys Antanas Jonušas stebina savo...

„Omerta“ pristato naują dainą: praleidome ne vieną nemigo naktį (2)

Artlikėjas „Omerta" šiuo metu įrašinėja du albumus – akustinį ir studijinį. Naujiena iš...

SEL lyderis paaiškino, kodėl jo koncertą apšildys ypatingas žmogus (19)

Grupė SEL su lyderiu Egidijumi Dragūnu priešakyje Vilniuje , rugsėjo 2-ąją rengia...

Top naujienos

Ar tai jau ženklas? „Valstiečių“ ministerijoje atsirado postas buvusiai V. Tomaševskio bendražygei (19)

Žemės ūkio ministro, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) atstovo Broniaus...

Pasiruoškite: vaizdas sostinės gatvėse skirsis kaip diena ir naktis (13)

Pirmąsias rugsėjo savaites eismas sostinėje taps kur kas intensyvesnis – į gatves išvažiuos...

Laukiniai reklamos vakarai: feisbuko žvaigždėms – savos taisyklės (36)

Praėjusią savaitę nuskambėjusi istorija, kai Lietuvos bankas viešai pabarė feisbuko...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (199)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

„Islamo valstybės“ rėmėjai švenčia: juos žudydami mes darome jų vaikams paslaugą (119)

Naujienų agentūra „Amaq“ išplatino pranešimą, kuriame rašoma, kad teroristinė organizacija...

Darbdavių patyčias kentęs jaunuolis turi svarbų patarimą siekiantiems karjeros (21)

Sezoninis darbas jaunuoliams yra puiki galimybė užsidirbti, be to, anot specialistų tai labai...

K. Maksvytis: lietuviai Europos čempionate laimės medalius (6)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė artėja link pasirengimo ciklo...

Mokslininkai išsiaiškino „magiškųjų grybų“ paslaptį (5)

Tyrėjams pavyko perprasti psichoaktyvios „ magišk ųjų grybų“ medžiagos – psilocibino –...

Jauniausia someljė Lietuvoje: senajai kartai alkoholis lygu girtuoklystei (24)

Jauniausia Lietuvos someljė Silvija Umaraitė jaučia, kaip auga konkurentų gretos. „Anksčiau...