Jau veikia atnaujinta ir patobulinta aštuonerius metus Vilniaus regiono bibliotekų specialistų kurta kraštotyros informacijos interneto svetainė „Vilnijos vartaiׅ“. Reikšmingiausias populiarios interneto svetainės pokytis – atsiradusi rubrika Bičių korys, kurioje gyventojai galės dalintis asmeninėmis, šeimos gyvenimo istorijomis, žiniomis apie savo gyvenamąsias vietoves.
Vilniaus vaizdas
© M. Šadurskaitės nuotr.

Kitos kraštu besidominčiam vartotojui aktualios naujovės – Vilnijos krašto svarbių datų kalendorius, žemėlapis, kuriame sužymėta virš 1000 krašto objektų bei sudaryta galimybė pasirinkti maršrutą pagal tam tikrą temą.

Tobulinant kraštotyros interneto svetainę siekta kuo labiau atitikti bendruomenės ir reiklių interneto vartotojų poreikius bei lūkesčius. Atnaujintuose „Vilnijos vartuose“ išplėstos informacijos paieškos galimybės, supaprastinta navigacija, padidintas interaktyvumas, svetainė pritaikyta regos negalią turintiems bei pirmenybę mobiliems įrenginiams teikiantiems žmonėms.

Interneto svetainės žemėlapyje sužymėti Vilnijos krašto objektai – kulto pastatai, gamtos objektai, paminklai žymiems žmonėms, memorialinės lentos, skulptūros, įvairūs muziejai, kapinės, archeologijos, architektūros, istorijos paminklai – pravers kiekvienam savarankiškai planuojančiam kelionę ar netikėtai tapus vietos gidu. Žemėlapis interaktyvus, galima prisiartinti dominančią vietovę, o paspaudus objektą žyminčią ikoną atidaromas trumpas jo aprašymas, taip pat yra galimybė keliauti pasirinktu maršrutu. Ateityje maršrutų daugės, tad bus galima rinktis aktualiausią krašto pažinimo temą.

Aplinką, kurioje gyvename, formuoja žmonės, ypač didelis vaidmuo tenka reikšmingą indėlį palikusioms asmenybėms – kūrėjams, politikams, kultūros ir visuomenės veikėjams. Apsilankius „Vilnijos vartų“ interneto svetainėje galima sužinoti beveik 450 žymių žmonių kilmę, trumpą biografiją, kur įamžintas jų atminimas, kokie gauti apdovanojimai. Kiekvieno gyvenimo aprašymo pabaigoje pateikiamas literatūros sąrašas, kuris nuves skaitytoją gilesnio ir išsamesnio pažinimo keliais. Daug pasiekusių žmonių gyvenimų pavyzdžiai didina pasididžiavimą savo kraštu ir gali įkvėpti kitus siekti geresnių rezultatų bei labiau prisidėti prie savo šalies gerovės.

Interaktyvios parodos žemėlapis
Interaktyvios parodos žemėlapis
© Organizatorių iliustracija

Unikalūs gyventojų pasakojimai internete

Neseniai atnaujintoje interneto svetainėje jau galima rasti tris žmonių parengtus išsamius pasakojimus apie Vilnijos krašto vietoves: Burniškių kaimą (Širvintų r.) ir dviejų dalių pasakojimą apie Pasodninkus (Širvintų r.).

Autentiški, unikalūs, tikri, nepagražinti pasakojimai apie šias gyvenamąsias vietoves, ten gyvenusių šeimų likimus, kalbos ypatumus, kasdienio gyvenimo papročius ir buitį iliustruoti vertingomis senosiomis ir šių dienų nuotraukomis, skaitmeninėmis dokumentų kopijomis. Tikimasi, kad ateityje gyventojų pasakojimų rasis vis daugiau ir daugiau, kaip ir kraštotyrininkų entuziastų, kurie nepagailės savo laiko ir užrašys išgirstas įdomias istorijas.

Nepaprastai svarbu paskatinti jaunimą domėtis savo krašto ir jame gyvenusių žmonių istorija. Atsiminimus užrašiusi Rūta Verkauskaitė iš savo patirties žino, kad jaunystėje visai kitaip yra vertinami senų žmonių pasakojimai, kartais jie atrodo „neįdomūs, įkyrūs arba net kvailoki. O kuomet sulauki brandaus amžiaus ir tampi protingas – būna per vėlu... <...> Ilgainiui prisiminimai išnyksta visiškai: pasakotojas atgula amžinojo poilsio, gyvenimo tempas sparčiai iriasi pirmyn, žmonių kartos keičiasi.“

Dzūkiškos bandos
Dzūkiškos bandos
© Organizatorių archyvas

Didesnės krašto pažinimo galimybės

„Vilnijos vartai“ – puikus pavyzdys, kaip suvienijus profesionalių bibliotekos specialistų pastangas galima sukurti išsamų, patikimą, aiškios struktūros, didelės aprėpties, unifikuotą, lengvai bendruomenei prieinamą ir patrauklų kraštotyrinės informacijos masyvą. 2008 m. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka pradėjusi kurti interneto svetainę partnerystės principu dirba kartu su visomis aštuoniomis Vilniaus apskrities savivaldybių – Elektrėnų, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių, Trakų, Ukmergės, Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono viešosiomis bibliotekomis.

Kiekviena iš šių bibliotekų rengia straipsnius apie savo aptarnaujamos teritorijos vietoves ir joje gyvenusius žymius žmonės. Viešosios bibliotekos turi sukaupusios nemažai su krašto istorija susijusių kraštotyros darbų, kurių literatūros sąrašus kaip ir dalį suskaitmenintų vertingesnių darbų galima rasti „Vilnijos vartų“ interneto svetainėje.

2015 m. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos inicijuoto „Bibliotekos pažangai 2“ projekto „#MŪSŲKRAŠTAS: Alytaus ir Vilniaus bendruomenių tapatumo ugdymas bibliotekose“ įgyvendinimo ėmėsi dar didesnis partnerių ratas – prisijungė Lietuvos aklųjų biblioteka, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetas, Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

Kiekvieno partnerio sukaupta patirtis, informacija ir žinios prisideda prie kraštotyros interneto svetainės išskirtinumo, turinio įvairovės ir kokybės bei didesnių krašto pažinimo galimybių.

Prieš aštuonerius metus pradėtas darbas neišvengiamai bus tęsiamas ir toliau, nes informaciją reikia nuolatos atnaujinti, papildyti naujais aprašymais, faktais ir nuorodomis į literatūros šaltinius.

Šiuo metu interneto svetainėje „Vilnijos vartai“ galima rasti net 600 straipsnius apie Vilnijos krašto vietoves, beveik 450 personalijų ir 24 nominacijų aprašymus bei 2300 pozicijų kraštotyros darbų sąrašą, 89 iš jų pateikti suskaitmeninti.

Gerąja Vilniaus apskrities savivaldybių viešųjų bibliotekų patirtimi susidomėjo Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir netrukus dienos šviesą išvys kraštotyros interneto svetainės „Vilnijos vartai“ dvynė – „Dainavos kraštas“, kurioje identišku principu bus pateikiama informacija apie Alytaus rajono vietoves ir žymius žmones. Kraštotyra besidomintis interneto svetainės lankytojas galės vienu mygtuko paspaudimu pereiti iš „Vilnijos vartų“ į „Dainavos kraštą“ ir atvirkščiai.

Projekto „#MŪSŲKRAŠTAS“ organizatorių ir partnerių pagrindinis siekis – parodyti, kad krašto pažinimas gali būti įdomus, įtraukiantis, smagus ir kad kiekvieno iš mūsų žinios, kūryba, patirtys gali papildyti kraštotyrinę informaciją bei suteikti jai unikalumo.

Įgyvendinant šį tikslą sukurtos dvi interaktyvios parodos („Pasižvalgymai po Vilnių“ ir „Ar gerai pažįsti Alytaus rajoną?“), unikalus aliaso principu žaidžiamas stalo žaidimas apie Vilnių, organizuotos ekspedicijos į Pūčkorių atodangą, Žuvinto biosferos rezervatą, dzūkiškų bandų edukacinis užsiėmimas, fotografijos konkursas. Visų šių skirtingų veiklų dalyvių atsiliepimai įkvepiantys, patvirtinantys, kokia svarbi yra gyvoji patirtis ir aktyvus savo krašto pažinimas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pagrindinėje VDFF programoje – kasdienio gyvenimo filosofija

Artėjantis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF) Pagrindinėje programoje...

Kokių intrigų sostinės publikai žada naujasis teatro sezonas (2)

Naujajame sezone sostinės teatrai publiką vilios garsiais režisierių ir dramaturgų vardais, kurti...

R. Kazlas: jeigu negyvensi su poezija, teks gyventi su buhalterija (42)

„Mūsų „Pakeleivių“ kolektyvas – gausus ir triukšmingas. Tai, ką mes grojame, nuo bardų...

Valstybės šimtmečio staigmenos: kai šią trijulę suburia vienas tikslas, uždainuoja ir J. Basanavičius (3)

Lietuvos muzikiniai teatrai rengiasi naujam sezonui. Premjerų kaip ir kasmet netrūks, tačiau...

„Vasaros ritmu“: VU Kairėnų botanikos sodo takais ir vandens sporto pramogos (1)

Šioje laidoje pasivaikščiosime Vilniaus universiteto Kairėnų botanikos sodo takais, kviesime...

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (94)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (171)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (253)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (21)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (1)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (548)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (49)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (189)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...