Kryžių kalno kaimynystėje stovintis brolių pranciškonų vienuolynas, vasarą sutraukiantis minias lankytojų, dabar stovi lyg apsnūdęs. Tačiau nepaisant žiemos šalčių, už vienuolyno sienų verda įprastas gyvenimas. Vienuolyno gvardijonas brolis Linas, pravėręs vienuolyno duris, sutiko su mumis pasidalinti džiaugsmais ir rūpesčiais, kuriais kasdien gyvena keturi pranciškonų vienuoliai.
© D.Tunkūno nuotr.
Vos tik peržengus vienuolyno slenkstį kiekvieną įėjusį pasitinka moderniai įrengta koplyčia. Brolis Linas pabrėžia, kad tai vienintelė vienuolyno erdvė, kurioje gali būti ir pasauliečiai. Būtent bendrai maldai, kurioje dalyvauja tiek vienuoliai, tiek ir pasauliečiai, skirta ši sakralinė erdvė. Vienuolio teigimu, koplyčioje visada galima sutikti atvykėlių, norinčių pabūti vienumoje. Eiti į vienuolyno gilumą pasauliečiams - tabu. Vis dėlto paprastu vienuolio abitu vilkintis brolis Linas maloniai šypsodamasis atidarė įėjimą į vienuolyno patalpas ir jaukioje bibliotekoje sutiko savo pasakojimu praskleisti paslapties šydą, gaubiantį storus šio pastato mūrus.

Kaip jau buvo minėta, šiuo metu Kryžių kalno vienuolyne gyvena keturi vienuoliai. Tačiau pranciškonas iškart patikslino, kad artimiausiu metu jų gretas papildys dar trys ordino broliai - naujokai. Nauji vienuolyno gyventojai jame praleis metus, po kurių, jei tik apsispręs toliau žengti vienuolio keliu, turės vykti į Kauną tęsti teologijos studijų seminarijoje.

„Tokia tvarka įprasta daugelyje vienuolynų. Vienuolio abitą pasirinkęs žmogus tą pačią dieną netampa tikruoju ordino nariu. Metus gyvendamas už vienuolyno sienų ir davęs laikinuosius įžadus, jis turi apmastyti savo gyvenimo kelią. Kiekvienam svarbu suvokti, ar jis pasirengęs atsisakyti pasaulietinio gyvenimo, o galbūt žmogui pasirodys priimtiniau kitu būdu tarnauti Dievui“ – atviravo vienuolynui vadovaujantis gvardijonas br. Linas.

Tačiau pranciškonas šįkart pridūrė, kad gyvenimas vienuolyne toli gražu nereiškia visišką atsiribojimą nuo išorinio pasaulio. Pranciškonų ordinas nėra uždaras – jo nariai gyvena pakankamai aktyvų visuomeninį gyvenimą, dalyvauja įvairiuose renginiuose, skaito paskaitas, organizuoja piligrimines keliones. Vienuoliai, kaip ir visi kiti žmonės, dažnai išvyksta ir į miestą. Kadangi patys gamina maistą, pranciškonai, kaip ir kiekvienas žmogus, nevengia apsilankyti parduotuvėse – atvirai pasakojo Linas. „O ir mūsų dienotvarkė ne itin skiriasi nuo dalies pasauliečių. Nors nemažą dalį laiko skiriame maldoms ir dvasiniam susikaupimui, tačiau turime ir laisvalaikio. Jį praleidžiame kiekvienas skirtingai. Kas mokosi, kas skaito knygas, yra ir mėgstančių sportą – būtent todėl vienuolyno kieme, kaip kokiame daugiabučių rajone, yra ir krepšinio aikštelė“ – šmaikštavo dvasinio tobulėjimo kelią pasirinkęs vyras. Brolis Linas pridūrė, kad pastaruoju metu ir į vienuolynus skverbiasi modernios technologijos – pranciškonai turi internetą, telefonus, puikiai moka naudotis kita buities technika.

Paklausus, kodėl jaunas vyras pasirinko vienuolio rūbą, brolis Linas surimtėja, tačiau nedvejodamas atsako, kad tokį gyvenimo kelią paskatino rinktis pašaukimas. Vis dėlto didelį vaidmenį žengiant Šv. Pranciškaus pramintu keliu vaidina ir rekolekcijos - laikas, palikus visus darbus, labiau susitelkti ryšiui su Dievu. Pranciškonas Linas pridūrė, kad būtent vidinis suvokimas, kad eini teisingu keliu, įtikina ir nubaido abejones. Vidinės stiprybės vienuoliams suteikia ir Kryžių kalnas, kurio kontūrai žiemos nubalintuose laukuose atrodo tarsi nutapyti.

Prieš atsisveikinant, vienuolyno vadovas aprodo vidinį kiemą. Jame galima išvysti ir Italijos pranciškonų dovaną – iš Lavernos atsiųstą Šv. Pranciškaus statulą. Tačiau vienuolius džiugina ne tik skulptūros puošmena. Brolis Linas pasidžiaugė, kad vienuolyne galima išvysti išties įspūdingus Vilniaus Dailės akademijos profesoriaus A. Dovydėno vitražus, puošiančius koplyčią. Čia pat yra ir skulptoriaus R. Sakalausko sukurtas Šv. Pranciškaus stigmų gavimo koplyčios altorius, tabernakulis ir pulpitas. Tačiau brolis Linas žino, kad tai ne vieninteliai akcentai, kurie džiugina tiek vienuolius, tiek ir koplyčioje apsilankančius pasauliečius.

Be abejo, ne tik skulptūromis ir freskomis pasigrožėti atvyksta minios pasauliečių, suplaukiančių čia per atlaidus, ar mūsų šalies, ar užsienio maldininkų grupės. Vienuolyne lankosi ir aukšti dvasininkai – arkivyskupas E. Bartulis, kardinolas A. J. Bačkis, Vatikano atstovai, Lietuvoje reziduojantys diplomatai – žymesnius lankytojus vardija pranciškonų vienuolis.

Išlydėdamas pro duris pranciškonas pasidžiaugė, kad 2009 – ųjų rudenį bus ypatinga šventė visiems pranciškonams - būtent šiais metais švenčiamas pranciškonų vienuolijos įsteigimo 800 metų jubiliejus. Todėl vienuolis Linas išreiškė viltį, kad Kryžių kalnas ir šalia jo įsikūręs vienuolynas šiemet sulauks ypač didelio būrio maldininkų – tiek pasauliečių, tiek ir dvasininkų.

Malonus pokalbis baigėsi, užsivėrus vienuolyno durims metas grįžti į mums įprastą pasaulį. Tačiau tik išėjus iš Kryžių kalno vienuolyno, apima keistas jausmas. Atrodo, kad geras pusvalandis, praleistas tarp storų vienuolyno mūsų, prabėgo lyg kelios akimirkos...

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Devintasis teatro „Kitas kampas" sezonas kviečia improvizacijos pagalba keisti gyvenimą (1)

Šį rudenį devintąjį sezoną pradedantis vienintelis Lietuvoje profesionalus improvizacijos...

Bardų sostinėje Anykščiuose nusileido „Purpurinis vakaras" (2)

Vakar Anykščių Vyskupo skvere suskambę gitarų akordai paskelbė Nacionalinio bardų festivalio...

Dievo žodį turėtų girdėti visi – Lvove mišios yra laikomos ir gestų kalba (1)

Daugumai kurčiųjų ar silpnai girdinčiųjų pamaldos vyksta spengiančioje tyloje. Dvasininkas iš...

Aktorė N. Varnelytė: kadaise teko išprašyti draugę iš namų...

Profesionalus komedijos teatras „Domino“ pristato karščiausią rudens sezono naujieną –...

Buvusiame žiemgalių kariniame centre Tervetėje - tvirtovės šturmas

Latvijos Tervetės gyvenvietėje vyko didžiausia šalyje atkuriamosios istorijos šventė.

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (73)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (89)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (13)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (62)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (140)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (109)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1170)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (65)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Siekiama patikslinti Tarybų Sąjungos Lietuvai padarytą žalą (132)

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras neranda mokslininko, kuris už vidutinį centro...

Priežastys, kodėl apsilankius tualete vargina nemalonūs pojūčiai (2)

Deginimo pojūtis šlapinimosi metu yra vienas nemaloniausių dalykų. Štai kodėl svetainė...