Lietuvos žiūrovai turi retą progą nevykdami į Lenkiją pamatyti beveik 600 metų senumo Liublino koplyčios freskas. Valstybės - Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos išvakarėse Taikomosios dailės muziejuje Vilniuje atidaryta bendra Liublino muziejaus ir Lietuvos dailės muziejaus tarptautinė edukacinė fotografijų paroda "Liublino pilies Švč. Trejybės koplyčia. Ten, kur Rytai susitinka su Vakarais".
Gotikinę Liublino Švč. Trejybės koplyčią ir jos unikalias bizantiško stiliaus freskas parodoje pristato apie šimtą spalvotų fotografijų. Jose užfiksuotas ne tik meninis 1418 metais užbaigtų sieninės tapybos kūrinių grožis, sakralinis turinys, bet ir apie 90 metų su pertraukomis trukę freskų restauravimo darbai. Tarp freskos figūrų galima pamatyti ir vienintelį Lenkijoje išlikusį raito karaliaus Jogailos atvaizdą, nutapytą dar jam gyvam esant.

Pasak Liublino muziejaus direktoriaus Zygmunto Nasalskio, šįmet sukanka 590 metų, kai Liublino koplyčioje meistrai iš Rytų pradėjo tapyti freskas, kurias užsakė Lenkijos karalius Vladislovas Jogaila. "Tiek pat metų reikėjo laukti, kol šias freskas galima pamatyti ir Vilniuje, su kuriuo freskų užsakovas taip glaudžiai buvo susijęs. Liubline, kurį istorikai vadina Jogailaičių miestu, rutuliojosi Lietuvos ir Lenkijos santykių pradžia, čia Lenkijos karaliumi buvo išrinktas Jogaila, iš Liublino išvykęs į Krokuvą, kurioje buvo pakrikštytas, vedė karalienę Jadvygą ir buvo karūnuotas. 1569 m. Liublino pilyje pasirašytas Liublino unijos aktas tarp Lenkijos ir Lietuvos", - istorijos faktus priminė Z. Nasalskis.

Svečias pastebėjo, kad tris mėnesius veiksianti Liublino koplyčios freskų fotografijų paroda Vilniuje surengta toje pat salėje, kur prieš keletą metų eksponuotas ir garsusis Jano Matejko paveikslas "Žalgirio mūšis", taip pat menantis Liubliną - paslėptas ir išsaugotas šiame mieste per Antrąjį pasaulinį karą.

Jogaila Liubline paliko ir vieną seniausių bažnyčių, pastatytą kaip padėką už pergalę Žalgirio mūšyje. Liublino pilyje buvo auklėjami ir mokomi Jogailos vaikaičiai, tarp jų - ir šventasis Kazimieras. Pats Jogaila, Lenkijos istorikų skaičiavimais, net apie 30 kartų buvojo Liubline, meldėsi Švč. Trejybės koplyčioje ir gėrėjosi jos freskomis.

Pasak parodos rengėjų, šios bizantiško stiliaus freskos yra bene vienintelis taip gerai išlikęs istorijos liudininkas, padedantis suvokti XV a. pirmosios pusės Lietuvos ir Lenkijos valdovų estetinį skonį ir religinę jauseną. Taip pat šios freskos yra ne tik ypatingos reikšmės istorijos paminklas, bet ir vienas reikšmingiausių meno istorijos fenomenų, atspindintis lotyniškųjų Vakarų ir bizantiškųjų Rytų meninių stilių sąveiką.

Anot lenkų kronikininko Jano Dlugošo, Jogaila geriau vertino ne Vakarų, bet Rytų meną, tikriausiai veikiamas jo motinos - stačiatikės Julijos. 1395-1416 m. Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Vladislovas Jogaila perstatė Liublino Švč. Trejybės koplyčią. Pagal Bizantijos ikonografinį kanoną koplyčios vidų dekoravo Jogailos iš Lietuvos pasikviesta meistrų grupė.

Liublino koplyčios freskas sudaro keli teminiai Senojo ir Naujojo testamento ciklai, nors ir nepavyko atkurti keleto svarbių fragmentų. XIX amžiaus pradžioje freskos buvo užtinkuotos ir atsitiktinai atrastos tik XIX amžiaus pabaigoje. 1903 metais pradėti restauravimo darbai užbaigti tik 1997 metais, gavus Europos Komisijos specialią paramą.

Pasak istorikų, bizantiškosios stilistikos freskų fragmentų esama ir Lietuvoje. Viena iš jų rasta Jogailos statytos Vilniaus katedros kriptoje. To paties laikotarpio freskos puošė ir Vytauto mėgtas Trakų salos pilies menes.

Manoma, kad ir pirmieji gotikiniai Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai Vilniuje buvo dekoruoti panašios stilistikos freskomis.

Valstybės - Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, trečiadienį, Taikomosios dailės muziejuje atidaroma atnaujinta ir papildyta atkuriamiems Valdovų rūmams įsigytų ir dovanotų vertybių paroda. Joje - Valdovų rūmų teritorijoje rasti XIV-XVII amžiaus metalo, medžio, odos, stiklo ir kiti dirbiniai. Tarp jų yra ir seniausias XIV amžiaus antrosios pusės eksponatas - puikiai išsilaikęs medinis vežimo ratas. Pirmą kartą visuomenei rodomi ir šįmet užsienio antikvariatuose įsigyti seniausieji Lietuvoje gobelenai, puošiantys atkurtų Valdovų rūmų interjerus.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Devintasis teatro „Kitas kampas" sezonas kviečia improvizacijos pagalba keisti gyvenimą (1)

Šį rudenį devintąjį sezoną pradedantis vienintelis Lietuvoje profesionalus improvizacijos...

Bardų sostinėje Anykščiuose nusileido „Purpurinis vakaras" (2)

Vakar Anykščių Vyskupo skvere suskambę gitarų akordai paskelbė Nacionalinio bardų festivalio...

Dievo žodį turėtų girdėti visi – Lvove mišios yra laikomos ir gestų kalba (1)

Daugumai kurčiųjų ar silpnai girdinčiųjų pamaldos vyksta spengiančioje tyloje. Dvasininkas iš...

Aktorė N. Varnelytė: kadaise teko išprašyti draugę iš namų...

Profesionalus komedijos teatras „Domino“ pristato karščiausią rudens sezono naujieną –...

Buvusiame žiemgalių kariniame centre Tervetėje - tvirtovės šturmas

Latvijos Tervetės gyvenvietėje vyko didžiausia šalyje atkuriamosios istorijos šventė.

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (21)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Hobis tapo antrąja profesija (5)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (1)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (22)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (71)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (23)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (8)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (75)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...