Valdžios abejingumas kliudo įgyvendinti vieną prestižiškiausių Europos kultūrinių projektų. Jau aišku, kad 2009-ųjų Europos kultūros sostinės Vilniaus nebepasieks pasaulinės dailės šedevrai. Panašus likimas gali ištikti ir kitus planuojamus renginius.
Rūta Vanagaitė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Projekto "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" rengėjai skėsčioja rankomis. Sąskaitose švilpauja vėjai, nes kelis mėnesius jų nepasiekia Kultūros ministerijos skirti pinigai. Projekto biudžetas apskritai neaiškus. Dėl laiku nepradėtų Nacionalinės galerijos statybų į Vilnių nebeatkeliaus garsiausių pasaulio dailininkų šedevrai. Baiminamasi, kad dienos šviesos neišvys dar keli ambicingi renginiai.

Tačiau valdžios vyrai dėl projekto įgyvendinimo ir Lietuvos prestižo, regis, nesuka galvos. Kultūros ministerija atsisako komentuoti, kodėl vėluojama vykdyti įsipareigojimus. Projektu, kuris reprezentuotų Lietuvos kultūrą, vakar susidomėjo vos du parlamentarai.

Pristatė 2 Seimo nariams

Projekto "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" į Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetą (ŠMKK) atėjusios pristatyti jo rengėjos rado tuščią posėdžių salę. Iš vienuolikos ŠMKK narių pasirodė tik Dalia Teišerskytė. Kiek pavėlavęs atėjo Povilas Jakučionis.

Prieš savaitę LŽ kalbintas ŠMKK pirmininkas Virginijus Domarkas piktinosi, kad projektas nebuvo pristatytas Seimo nariams. Tačiau vakar į pristatymą V.Domarkas neatėjo. "Buvau susitikime su prezidentu. Tačiau komiteto posėdyje dalyvavo mūsų žmonių, tad tikrai gausiu visą informaciją", - aiškino Seimo narys.

Viešosios įstaigos "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" vadoves, kurios rūpinasi projekto kūrimu ir įgyvendinimu, šokiravo toks Seimo narių abejingumas. "Tai nacionalinės svarbos projektas. Du mėnesius planavome jo pristatymą Seimo komitete, derinome laiką, o galiausiai atėjo tik pora parlamentarų", - stebėjosi jos.

Viešosios įstaigos vadovės iš pradžių norėjo net nepristatyti projekto. "Iki šiol buvo tokia pat situacija. Matyti, kad niekam šis projektas neįdomus, kad tai nėra valstybės prioritetas, tad nereikia jo ir pristatyti", - reziumavo viešosios įstaigos vykdomoji direktorė Rūta Vanagaitė.

D.Teišerskytė teisino posėdyje nepasirodžiusius ŠMKK narius. Parlamentarė tikino, jog šiomis dienomis jie nuolat plėšosi tarp daugybės susirinkimų. Tačiau D.Teišerskytė pripažino, kad į kelis mėnesius planuotą posėdį kolegos galėjo pasižiūrėti atsakingiau. "Na taip, šiandien labai pasišiukšlinome", - negailėjo savikritikos Seimo narė.

Nemato reikalo skubėti

Projekto rengėjai dviem parlamentarams skundėsi atsainiu valdžios požiūriu į tarptautinio renginio įgyvendinimą. "Gavome Europos kultūros sostinės statusą ir apsiraminome", - apie stringantį projektą kalbėjo viešosios įstaigos direktorė Giedrė Kabašinskienė.

Pasak jos, valdžia miegojo beveik 3 metus ir tik neseniai paskubomis ėmėsi steigti projekto kūrimu ir įgyvendinimu turinčią pasirūpinti viešąją įstaigą. "Jei biuras būtų buvęs įkurtas iškart, vos gavus statusą, šiandien nebūtume tokioje situacijoje, kai projektui parengti turime tik 3 mėnesius", - piktinosi R.Vanagaitė.

Vadovėms kelia nerimą ir neišspręstas biudžeto klausimas. Kaip rašė LŽ, pagal Tūkstantmečio minėjimo programą projektui įgyvendinti yra numatyta vos 19 mln. litų. Europos Komisijai Lietuva įsipareigojusi skirti tam tikslui 24 mln. eurų (apie 83 mln. litų). Tačiau valdiški pinigai viešosios įstaigos vis nepasiekia.

Net likus mažiau negu dvejiems metams iki projekto įgyvendinimo pradžios, politikai ragina neskubėti spręsti finansinių klausimų. "Pirmiausia reikia rimtai įvertinti projekto realumą, žiūrėti, ar jis neišpūstas, ir tada viską nuspręsti", - vakar sakė V.Domarkas.

Nebeišvys šedevrų

Kultūros sostine 2009-aisiais tapsiantis Vilnius negalės didžiuotis keliais anksčiau planuotais renginiais. Lietuvos valdžia nesuskubo pasirūpinti Nacionalinės galerijos statybomis. 2009-aisiais, kaip buvo planuota, ji nebeatvers durų. Praėjusią savaitę Vilniuje viešėjęs Pablo Picasso muziejaus direktorius skeptiškai įvertino projekto rengėjų planus pasiskolinti ir į Vilnių atsivežti garsių pasaulio dailininkų šedevrų. "Liūdėdami atsisveikinome su šiuo projektu. Neturime infrastruktūros, nebus kur kūrinių eksponuoti. Taip pat niekas neskolins šedevro 2009-iesiems, jei derybas pradėsime dabar", - pasakojo R.Vanagaitė.

Iki šventės, kai Vilnius bus paskelbtas kultūros sostine, nepavyks baigti ir Tūkstantmečio stadiono statybų. Netvarkomi parkai, neremontuojami teatrai. Projekto kūrėjai skundėsi, kad jiems dėmesio neskiria ir Vyriausybės vadovas. Premjeras dar nė karto nebuvo sušaukęs už projektą atsakingos komisijos.

Gavęs Europos kultūros sostinės statusą Vilnius atsidūrė po didinamuoju EK stiklu. Ši institucija atidžiai stebi, kaip mums sekasi įgyvendinti užsibrėžtus tikslus. Pasak projekto rengėjų, Briuselyje jau ėmė sklandyti kalbos, kad Lietuvos valdžia per mažai rūpinasi tais reikalais. Kai kas prognozuoja, jog projektas gali baigtis panašiai kaip ir planai 2007-aisiais įsivesti eurą.

Signalų negirdi

Į projekto pristatymą atėję du Seimo nariai kraipė galvas išgirdę, kad dėl stringančių darbų Vilnius 2009-aisiais rizikuoja apsijuokti. "Kultūra mūsų šalyje visada buvo paskutinėje vietoje, bet čia juk toks rimtas projektas, o dėmesio ir jam nėra", - stebėjosi P.Jakučionis.

Seimo ŠMKK pirmininkas tikino, kad apie problemas, kurios kamuoja projekto rengėjus, girdi pirmą kartą. "Pirmiausia iš LŽ girdžiu, o ne iš tų, kas turėtų kalbėti. Kultūros ministerija tyli. Gal nemato problemos?" - spėliojo V.Domarkas.

Europos kultūros sostinės statusą Vilnius pelnė prieš dvejus metus. Šiuo vardu jis dalysis su trečiu pagal dydį Austrijos miestu Lincu.

Europos kultūros sostinės renkamos nuo 1985 metų. Tokį statusą gavusiems miestams metams suteikiama galimybė Europos Sąjungos gyventojus supažindinti su savo kultūra ir tradicijomis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dievo žodį turėtų girdėti visi – Lvove mišios yra laikomos ir gestų kalba (1)

Daugumai kurčiųjų ar silpnai girdinčiųjų pamaldos vyksta spengiančioje tyloje. Dvasininkas iš...

Aktorė N. Varnelytė: kadaise teko išprašyti draugę iš namų...

Profesionalus komedijos teatras „Domino“ pristato karščiausią rudens sezono naujieną –...

Buvusiame žiemgalių kariniame centre Tervetėje - tvirtovės šturmas

Latvijos Tervetės gyvenvietėje vyko didžiausia šalyje atkuriamosios istorijos šventė.

Užutrakyje nuskambės tikra muzikos retenybė

Nauja – tai pamiršta sena. Tačiau šis naujumas gali tapti ne tik malonia staigmena, priminimu,...

Žinomi fotomenininkai ir vėl susivienys bendram tikslui (2)

Aštuntus metus iš eilės uostamiestyje pristatomo fotografijos projekto „KITI“ pagrindinis...

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (4)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (755)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (261)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (42)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (173)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (10)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (215)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (9)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (8)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...