Pristatytas R. Sabulio dokumentinis filmas „Lituanicos paslaptis“

 (4)
Antradienio vakarą negausiam būriui Lietuvos istorijos žinovų bei mėgėjų pristatytas kino ir teatro aktoriaus, režisieriaus Remigijaus Sabulio kurtas pilnametražis dokumentinis filmas "Lituanica paslaptis".
Remigijus Sabulis
© Organizatorių archyvas

"Lituanica paslaptis" - tai R. Sabulio debiutas dokumentikos pasaulyje.

"Kodėl pasirinkau tokią temą? Esu seno auklėjimo, man brangios ir svarbios tos vertybės, kurios daugeliui gal jau net nežinomos. Aš seniai su šia mintimi gyvenau. Turime gerbti istoriją ir ją pažinti, o ne gyventi tikėdami mistifikuotomis legendomis", - sakė vakaro kaltininkas.

Pristatydamas savo darbą, R. Sabulis žiūrovus įspėjo, jog tai nebus šabloninė dokumentika, o greičiau šiuolaikinis žmonių ryšys su to skrydžio herojais.

"Labai nemėgstu daryti to, kas jau padaryta, visuomet ieškau įdomesnės formos. Kai kuriuos gali šis filmas šiek tiek šokiruos, pažadu ir netikėtumų. Kurdamas kalbinau specialistus, kurie kalbėjo ne tik apie skrydį, jo pasekmes bet ir asmenybes. Šis filmas - mano ieškojimo kelias", - tikina filmo sumanytojas ir kūrėjas.

Šiais metais minimos Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 80-osios metinės. Šia proga buvo surengta nemažai renginių, tačiau per visą Lietuvos istoriją šia tema parašytų darbų, atliktų tyrimų galima suskaičiuoti vos kelis.

R. Sabulio įsitikinimu, šiuo metu lietuvių žinios apie S.Dariaus ir S.Girėno žygį, jo priežastis bei žūties aplinkybes yra labai skurdžios ir labai jau mistifikuotos. Dar sovietmečiu sukurta legenda, kad šie lakūnai žuvo tiesiog pašauti vokiečių visiems priimtina.

Pasak prie filmo kūrimo prisidėjusios, mokslinį darbą apie S.Darių ir S.Girėną rašančios žurnalistės Gražinos Sviderskytės, S.Darius ir S.Girėnas yra tapę kokiu tai mitologiniu personažu, apie kurių skrydį ir tragišką žūtį yra sukurta legendų, tačiau realiai visuomenė žino labai mažai.

"1983 metais įvyko fenomenas, nes pasirodė režisieriaus Raimundo Vabalo vaidybinis filmas "Skrydis per Atlantą", Roberto Verbos dokumentinis filmas "Lituanikos sparnai", Vitolio Laumakio mėgėjiškas dokumentinis filmas. Visi trys susilaukė milžiniško dėmesio ir visi jie skelbė pašovimo versiją.

Kuomet susipina praktiniai aviacijos dalykai, to meto sąlygos, tarptautiniai santykiai, diplomatiniai ryšiai, politika, teigti, kad įmanoma 100 proc. argumentais pagrįsti ir įrodyti kurią nors vieną S.Dariau ir S.Girėno žūties versiją, būtų nepaprastai naivu ir neatsakinga", - G.Sviderskytė.

Filme "Lituanica paslaptis" žiūrovai neras atsakymų į visus keliamus klausimus. Šis filmas tik žvilgsnis į praeitį, noras atsakyti į klausimą: kas būtų, jeigu lėktuvas nebūtų nukritęs ir lakūnai būtų gyvenę.

Kurdami filmą jo sumanytojai siekė įvertinti bei atgaivinti legenda virtusį įvykį naujais faktais bei siekė visuomenei parodyti iki šiol dar nerodytus archyvinius kadrus.

Filme užfiksuotos ekspertų, filosofų bei didelę gyvenimo dalį katastrofos priežastis nagrinėjusių žmonių nuomonės.
Plačiajai visuomenei šis filmas bus parodytas dar šiais metais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Kultūra

Fotografui A. Sutkui Vokietijoje įteikta prestižinė premija (2)

Penktadienį Berlyne fotografui Antanui Sutkui buvo įteiktas garbingas Vokietijos fotografijos asociacijos Dr. Ericho Salomono apdovanojimas. Šis įvertinimas yra suteikiamas kiekvienais metais ir yra laikomas vienu iškiliausiu Vokietijos fotografijos asociacijos prizų.

„Vasaros ritmu“: Rasos šventės paslaptys ir „Skaitymo iššūkis“ aktyviems

Šioje laidoje kviečiame priimti Lietuvos bibliotekininkų skaitytojams metamą „Skaitymo iššūkį“; prisimename, kokia prasmė slypi Rasos šventės tradicijose bei lankomės Vytauto Kasiulio dailės muziejaus parodoje „Viena–Breisgau Freiburgas–Paryžius“.

G. Orwello romanas „1984-ieji“ buvo „pranašiškas“, sako rašytojo sūnus (10)

Brodvėjuje per naujo miuziklo, pastatyto pagal George'o Orwello antiutopinį romaną „1984-ieji“ (Nineteen Eighty-Four), premjeroje tarp žiūrovų buvo ir ypatingas svečias – rašytojo sūnus.

Į parodą įsiveržęs nekviestas svečias ant kojų sukėlė apsaugos tarnybą

Pilies menėje sparnais plakančiam čiurliui atrodė, kad langas, pro kurį galima pasiekti dangų yra štai tame paveiksle. Iš vakaro įsibrovęs į Panemunės pilies erdvę, paukštelis naktį ant kojų sukėlė pilies apsaugos tarnybą ir pirmasis išvydo menininko Justino Vaitiekūno tapybos parodą, kuri čia buvo atidaryta vakar vakare.

Kuo atjos Vytis į Lukiškių aikštę – žirgu ar arkliu? (85)

Lukiškių aikštės skulptūrų konkurso rezultatai ir vėl pribloškė, nors jau esame prie to pripratę. Paprasčiausias pilietinis interesas skatina pasvarstyti, kas darytina, kad kaskart neskanautume karčių vaisių.
OKT teatras
W
HAMLETAS
2017 liepos 29 d. 21.30 val.
Režisieriaus Oskaro Koršunovo spektaklis „Vestuvės“, pastatytas atsispiriant nuo vokiečių klasiko Bertoldo Brechto pjesės, tapo vienu sėkmingiausių pastarojo laiko OKT/Vilniaus miesto teatro pastatymų. Jau per pirmąjį sezoną „Vestuvės“ parodytos rekordiškai daug – net 50 kartų. 51-asis kartas aktorių laukė Sankt Peterburge rengiamo festivalio „Raduga“ scenoje.
Oskaro Koršunovo teatro vasara: vestuvės Sankt Peterburge, laidotuvės Madride
2017 birželio 20 d.