Pristatytas R. Sabulio dokumentinis filmas „Lituanicos paslaptis“

 (4)
Antradienio vakarą negausiam būriui Lietuvos istorijos žinovų bei mėgėjų pristatytas kino ir teatro aktoriaus, režisieriaus Remigijaus Sabulio kurtas pilnametražis dokumentinis filmas "Lituanica paslaptis".
Remigijus Sabulis
© Organizatorių archyvo nuotr.

"Lituanica paslaptis" - tai R. Sabulio debiutas dokumentikos pasaulyje.

"Kodėl pasirinkau tokią temą? Esu seno auklėjimo, man brangios ir svarbios tos vertybės, kurios daugeliui gal jau net nežinomos. Aš seniai su šia mintimi gyvenau. Turime gerbti istoriją ir ją pažinti, o ne gyventi tikėdami mistifikuotomis legendomis", - sakė vakaro kaltininkas.

Pristatydamas savo darbą, R. Sabulis žiūrovus įspėjo, jog tai nebus šabloninė dokumentika, o greičiau šiuolaikinis žmonių ryšys su to skrydžio herojais.

"Labai nemėgstu daryti to, kas jau padaryta, visuomet ieškau įdomesnės formos. Kai kuriuos gali šis filmas šiek tiek šokiruos, pažadu ir netikėtumų. Kurdamas kalbinau specialistus, kurie kalbėjo ne tik apie skrydį, jo pasekmes bet ir asmenybes. Šis filmas - mano ieškojimo kelias", - tikina filmo sumanytojas ir kūrėjas.

Šiais metais minimos Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 80-osios metinės. Šia proga buvo surengta nemažai renginių, tačiau per visą Lietuvos istoriją šia tema parašytų darbų, atliktų tyrimų galima suskaičiuoti vos kelis.

R. Sabulio įsitikinimu, šiuo metu lietuvių žinios apie S.Dariaus ir S.Girėno žygį, jo priežastis bei žūties aplinkybes yra labai skurdžios ir labai jau mistifikuotos. Dar sovietmečiu sukurta legenda, kad šie lakūnai žuvo tiesiog pašauti vokiečių visiems priimtina.

Pasak prie filmo kūrimo prisidėjusios, mokslinį darbą apie S.Darių ir S.Girėną rašančios žurnalistės Gražinos Sviderskytės, S.Darius ir S.Girėnas yra tapę kokiu tai mitologiniu personažu, apie kurių skrydį ir tragišką žūtį yra sukurta legendų, tačiau realiai visuomenė žino labai mažai.

"1983 metais įvyko fenomenas, nes pasirodė režisieriaus Raimundo Vabalo vaidybinis filmas "Skrydis per Atlantą", Roberto Verbos dokumentinis filmas "Lituanikos sparnai", Vitolio Laumakio mėgėjiškas dokumentinis filmas. Visi trys susilaukė milžiniško dėmesio ir visi jie skelbė pašovimo versiją.

Kuomet susipina praktiniai aviacijos dalykai, to meto sąlygos, tarptautiniai santykiai, diplomatiniai ryšiai, politika, teigti, kad įmanoma 100 proc. argumentais pagrįsti ir įrodyti kurią nors vieną S.Dariau ir S.Girėno žūties versiją, būtų nepaprastai naivu ir neatsakinga", - G.Sviderskytė.

Filme "Lituanica paslaptis" žiūrovai neras atsakymų į visus keliamus klausimus. Šis filmas tik žvilgsnis į praeitį, noras atsakyti į klausimą: kas būtų, jeigu lėktuvas nebūtų nukritęs ir lakūnai būtų gyvenę.

Kurdami filmą jo sumanytojai siekė įvertinti bei atgaivinti legenda virtusį įvykį naujais faktais bei siekė visuomenei parodyti iki šiol dar nerodytus archyvinius kadrus.

Filme užfiksuotos ekspertų, filosofų bei didelę gyvenimo dalį katastrofos priežastis nagrinėjusių žmonių nuomonės.
Plačiajai visuomenei šis filmas bus parodytas dar šiais metais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Kultūra

Keturios teatro „Kitas kampas” sezono uždarymo kovos: kas išliks gyvi?

Du vakarai ir net keturi interaktyvūs improvizacijų šou – taip bus uždarytas aštuntasis profesionalaus improvizacijos teatro „Kitas kampas“ sezonas. Birželio 14 ir 15 d. Vilniaus gyventojai ir svečiai galės išvysti keturis „Improvizacijos kovų“ šou bei tapti liudininkais to, apie ką teatro aktoriai sako: „Tai azartiškiausias teatrinis žanras pasaulyje “.

Kūrybos vakare „Oskaras Milašius. Septynios vienatvės“ viešės ir P. Venslovas (2)

Gegužės 29 d., (pirmadienį), 18 val. Lietuvos teatro sąjungoje įvyks kūrybos vakaras „Oskaras Milašius. Septynios vienatvės“. Viešės aktorius Petras Venslovas, kuris parengė programą skirtą 140-osioms poeto gimimo metinėms paminėti.

Šiauliuose vykusios Muziejų nakties metu kultūra susidomėjo daugiau kaip 26 tūkst. žmonių (1)

2017 m. gegužės 20 d. šiauliečius ir miesto svečius naktinėti kvietė 13 miesto muziejų. Per naktį muziejus aplankė rekordinis lankytojų skaičius – 26 508.

Tradicinėje muziejų naktyje – būriai kultūros ištroškusių žmonių (53)

Šeštadienio vakarą Vilniaus muziejai tradiciškai atvėrė duris nakčiai, kurios metu į muziejus lankytojai bus įleidžiami iki vėlumos. Tradicinė muziejų naktis vėl suviliojo minias vilniečių.

J. M.Basquiato paveikslas Niujorko aukcione nupirktas už rekordinę 110,5 mln. dolerių sumą (6)

Jeano-Michelio Basquiato 1982 metų paveikslas „Be pavadinimo“ (Untitled) ketvirtadienį vakare „Sotheby's“ šiuolaikinio meno aukcione Niujorke buvo nupirktas už 110,5 mln. dolerių (99,5 mln. eurų).
OKT teatras

TERAPIJOS premjera!
2017 gegužės 24 d. 19.00 val.

VESTUVĖS
2017 gegužės 26 d. 19.00 val.
Kaip žemiausios kastos tarnautojas, rodos, net nepastebimas žmogus staiga gali tapti visa griaunančia, pavojinga visuomenei jėga? Atsakymo į šį klausimą ieško režisierius Oskaras Koršunovas, jau šį vakarą (gegužės 16 d.) kartu su aktoriumi Eimantu Pakalka pristatantis monospektaklį pagal ukrainiečių klasiko Nikolajaus Gogolio apysaką „Pamišėlio užrašai“. XIX-ame amžiuje parašyta apysaka XXI-ojo amžiaus pradžioje vėl skamba kaip niekad aktualiai.
O. Koršunovo premjera „Pamišėlis“ – apie nenorą taikstytis su normalumo fašizmu
2017 gegužės 16 d.