Pristatytas R. Sabulio dokumentinis filmas „Lituanicos paslaptis“

 (4)
Antradienio vakarą negausiam būriui Lietuvos istorijos žinovų bei mėgėjų pristatytas kino ir teatro aktoriaus, režisieriaus Remigijaus Sabulio kurtas pilnametražis dokumentinis filmas "Lituanica paslaptis".
Remigijus Sabulis
© Organizatorių archyvo nuotr.

"Lituanica paslaptis" - tai R. Sabulio debiutas dokumentikos pasaulyje.

"Kodėl pasirinkau tokią temą? Esu seno auklėjimo, man brangios ir svarbios tos vertybės, kurios daugeliui gal jau net nežinomos. Aš seniai su šia mintimi gyvenau. Turime gerbti istoriją ir ją pažinti, o ne gyventi tikėdami mistifikuotomis legendomis", - sakė vakaro kaltininkas.

Pristatydamas savo darbą, R. Sabulis žiūrovus įspėjo, jog tai nebus šabloninė dokumentika, o greičiau šiuolaikinis žmonių ryšys su to skrydžio herojais.

"Labai nemėgstu daryti to, kas jau padaryta, visuomet ieškau įdomesnės formos. Kai kuriuos gali šis filmas šiek tiek šokiruos, pažadu ir netikėtumų. Kurdamas kalbinau specialistus, kurie kalbėjo ne tik apie skrydį, jo pasekmes bet ir asmenybes. Šis filmas - mano ieškojimo kelias", - tikina filmo sumanytojas ir kūrėjas.

Šiais metais minimos Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 80-osios metinės. Šia proga buvo surengta nemažai renginių, tačiau per visą Lietuvos istoriją šia tema parašytų darbų, atliktų tyrimų galima suskaičiuoti vos kelis.

R. Sabulio įsitikinimu, šiuo metu lietuvių žinios apie S.Dariaus ir S.Girėno žygį, jo priežastis bei žūties aplinkybes yra labai skurdžios ir labai jau mistifikuotos. Dar sovietmečiu sukurta legenda, kad šie lakūnai žuvo tiesiog pašauti vokiečių visiems priimtina.

Pasak prie filmo kūrimo prisidėjusios, mokslinį darbą apie S.Darių ir S.Girėną rašančios žurnalistės Gražinos Sviderskytės, S.Darius ir S.Girėnas yra tapę kokiu tai mitologiniu personažu, apie kurių skrydį ir tragišką žūtį yra sukurta legendų, tačiau realiai visuomenė žino labai mažai.

"1983 metais įvyko fenomenas, nes pasirodė režisieriaus Raimundo Vabalo vaidybinis filmas "Skrydis per Atlantą", Roberto Verbos dokumentinis filmas "Lituanikos sparnai", Vitolio Laumakio mėgėjiškas dokumentinis filmas. Visi trys susilaukė milžiniško dėmesio ir visi jie skelbė pašovimo versiją.

Kuomet susipina praktiniai aviacijos dalykai, to meto sąlygos, tarptautiniai santykiai, diplomatiniai ryšiai, politika, teigti, kad įmanoma 100 proc. argumentais pagrįsti ir įrodyti kurią nors vieną S.Dariau ir S.Girėno žūties versiją, būtų nepaprastai naivu ir neatsakinga", - G.Sviderskytė.

Filme "Lituanica paslaptis" žiūrovai neras atsakymų į visus keliamus klausimus. Šis filmas tik žvilgsnis į praeitį, noras atsakyti į klausimą: kas būtų, jeigu lėktuvas nebūtų nukritęs ir lakūnai būtų gyvenę.

Kurdami filmą jo sumanytojai siekė įvertinti bei atgaivinti legenda virtusį įvykį naujais faktais bei siekė visuomenei parodyti iki šiol dar nerodytus archyvinius kadrus.

Filme užfiksuotos ekspertų, filosofų bei didelę gyvenimo dalį katastrofos priežastis nagrinėjusių žmonių nuomonės.
Plačiajai visuomenei šis filmas bus parodytas dar šiais metais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Kultūra

Garsios menininkės sugrįžimą į gimtinę lydi dvejonė: meno kritikai čia gerokai reiklesni (1)

„Nu, Egla, paduok šventinį skaralį, aisma turgun“, – sakydavo tapytojos Eglės Ridikaitės senelė, kupiškėniškai vadinama bobuta. Šįkart lankytina vieta ne turgus, o Kupiškio etnografijos muziejus (Gedimino g. 2), kur balandžio 28 dieną atidaroma menininkės paroda „Palikimas. Bobutas skaralas“.

Ar J. Vaitkaus ir V. Bareikio derinys netaps dilema sostinės teatralams

Nelengvas pasirinkimas laukia sostinės teatralų – gegužės 13 ir 14 dienomis Lietuvos nacionaliniame dramos teatre rodomos dvi naujausios Nacionalinio Kauno dramos teatro (NKDT) premjeros – Thomo Manno intelektuali drama „Fjorenca“, režisuota scenos meistro Jono Vaitkaus, ir krepšinio elementais sustiprinta komedija „Žalgirės“, kurią suderino žmogus-orkestras Vidas Bareikis.

Įteiktos premijos už geriausius 2016 metų muzikologijos darbus (3)

Lietuvos kompozitorių sąjungos muzikologų sekcija balandžio 25 dieną surengė praėjusių metų muzikologijos darbų apdovanojimo iškilmes naujoje „Organum“ koncertų salėje Verslo centre „B Nordic 26“ J. Basanavičiaus gatvėje, praneša LKS Muzikologų sekcija.

„Ankstyvojo“ R. Rakausko paroda: sėkmės akimirksnių jam pavydėjo net bičiuliai (5)

„Prospekto“ fotografijos galerijoje veikianti Nacionalinės premijos laureato Romualdo Rakausko paroda „Vilniaus ir Kauno šiokiadieniai“ supažindina su pačia fotomenininko kūrybos pradžia, kai lituanistikos, vėliau – žurnalistikos, studentas išėjo fotografuoti senųjų Vilniaus gatvių, o po studijų įsidarbinęs „Nemuno“ žurnale ėmėsi Kauno.

Choreografas D. Bakėjus apie emigraciją: didžiausia mano patirtis yra tai, kad nepalūžau (2)

Besiruošiant Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro šokio spektaklio „Žizel“ premjerai, kuri vyks jau šį savaitgalį Palangos koncertų salėje, teatro baleto trupės vadovas, choreografas Donatas Bakėjus atskleidė intriguojantį gyvenimo įvykį.
OKT teatras

DIEVAS YRA DJ
2017 balandžio 28 d. 19.00 val.

VESTUVĖS
2017 balandžio 29 d. 19.00 val.
Praėjusiais metais atlaikiusi penkiolikos spektaklių turą po tris didžiuosius Kinijos miestus, režisieriaus Oskaro Koršunovo trupė 2017-ųjų gastroles pradėjo pažymėdami dar vieną tašką pasaulio žemėlapyje. Šį kartą tai Azijoje esančios salos Taivano sostinė Taipėjus ir ten rengiamas tarptautinis Taivano menų festivalis, kurio programoje vilniečiai pristatė „Hamletą“.
„Hamletui“ Taivane skambėjo tūkstantinės publikos ovacijos
2017 balandžio 11 d.