Poetui T.Venclovai garbės apdovanojimą įteikęs A. Gelūnas pasiūlė su juo išgerti žalio vyno

 (1)
Antradienį Kultūros ministerijos Baltojoje salėje poetui Tomui Venclovai ministras Arūnas Gelūnas įteikė Kultūros ministerijos apdovanojimą – garbės ženklą „Nešk savo šviesą ir tikėk“.
Tomas Venclova, Arūnas Gelūnas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“ poetui, vertėjui, eseistui, literatūros tyrinėtojui, publicistui, švenčiančiam 75-ąjį gimtadienį, Tomui Venclovai skiriamas už kultūrų dialogo stiprinimą ir humanistinių vertybių ugdymą.

"Šie metai yra Maironio metai. Todėl dabar dar labiau tinkamas laikas apdovanoti poetą", - sveikinimo kalbą tarė Kultūros ministras.

"Dėkoju už šį nepelnytą apdovanojimą", - kuklinosi T. Venclova. Sokratiškos ironijos eiles rašantis poetas savo padėkos kalboje ne be reikalo paminėjo patį Sokratą.

"Sakoma, kad totalitarinėje visuomenėje gyvenantys filosofai sulaukia baisaus likimo. Bet Sokratas gyveno demokratijos lopšyje - Graikijoje, kuri vis tiek nužudė Sokratą. Visuomenės ir mąstytojo priešprieša visada lieka", – kalbėjo T. Venclova.

Beje, su gimtadieniu garsų kultūros skleidėją antradienį pasveikino ir šalies vadovai. Griežiant Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kvartetui, sveikinimo žodžius tarė ir Rašytojų sąjungos, Lenkijos ambasadorius.

A. Gelūnas pažymėjo, kad teikdamas šį apdovanojimą jis kaip niekad jaudinosi. Nes tokios iškilios asmenybės Kultūros ministerijos patalpose - retai lankosi.

"Kai įteikiau Garbės ženklą Jonui Mekui, po to drauge su juo ėjome gerti taip vadinamo žalio vyno. Galėsime šią tradiciją pratęsti ir su Tomu Venclova. Žinoma, ne darbo metu ir ne čia, Kultūros ministerijos patalpose. Nes mokesčių mokėtojai mums šito neatleistų", - šmaikštavo Kultūros ministras.

Iškilmingoje ceremonijoje dalyvavo ir poeto žmona, režisierė Nataša Ogaj (Tatjana Milovidova-Venclova).

T. Venclovai įteiktos juvelyro Tito Simanonio unikalia technologija pagamintos juvelyrinės segės centre – sidabro apskritime – vaizduojamas reljefinis aukso žirgas pegasas. Apskritimas apjuostas sidabro žiedu, kuriame išgraviruotas užrašas „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

Tai - toli gražu ne pirmas poetui skirtas valstybinės reikšmės apdovanojimas. 1978 m. jis apdovanotas V. Krėvės literatūrinė premija, už „98 eilėraščius“. 1995 m. įteiktas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžius. 1999 m. - Vyčio Kryžiaus ordino Karininko kryžius. 2000-aisiais jam įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija. 2002 m. Šv. Kristoforo statulėlė. 2005 m. poetinio Druskininkų rudens Jotvingių premija.

2009 m. „Sugiharos fondas - Diplomatai už gyvybę“ T. Venclovą išrinko Tolerancijos žmogumi. 2010 m. eseistui suteiktas Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaro vardas.

T. Venclovai taip pat įteiktos tarptautinės Vilenicos, Capri, Qinghai premijos.

Šiuo metu už Atlanto gyvenantis poetas artimai bičiuliavosi su kita Lietuvos kultūrai svarbia figūra – Česlovu Milošu. T. Venclova yra išvertęs nemažai Nobelio literatūros premijos laureato Č. Milošo poezijos darbų. Poeto eilėraščiai versti į daugelį kalbų (angliškai, vokiškai, itališkai, švediškai, rusiškai, lenkiškai, vengriškai, kiniškai ir kt.).

Garbės ženklai „Nešk savo šviesą ir tikėk“ įteikti menininkui Jonui Mekui, teatro režisieriui Rimui Tuminui, etnomuzikologei Zitai Kelmickaitei, dailininkui Antanui Kmieliauskui, kompozitoriui Mindaugui Urbaičiui ir skulptoriui Arūnui Sakalauskui, muzikui, kultūros ir meno kūrėjui Donatui Katkui, kompozitoriui, muzikos (kompozicijos) pedagogui Osvaldui Balakauskui, operos solistei Violetai Urmanavičiūtei-Urmanai, aktoriui Regimantui Adomaičiui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Kultūra

KM stiprina kultūros procesų priežiūrą: finansavimas bus skaidresnis (2)

Lietuvos kultūros taryboje (LKT) steigiamas Stebėsenos ir analizės skyrius, kuris bus atsakingas už kultūros sektoriaus ir LKT taikomo finansavimo modelio aktualumo analizę, išvadų dėl kultūros politikos modelio tobulinimo rengimą, kultūros srities statistinių duomenų rinkimą, apdorojimą ir pristatymą visuomenei.

Vaikų knygos dieną bus apdovanoti labiausiai nusipelnę vaikų literatūros kūrėjai

Nuo 1967 metų balandžio 2 d., per H. Ch. Anderseno gimtadienį, visame pasaulyje minima Tarptautinė vaikų knygos diena. Lietuvoje ši šventė pradėta rengti nuo 1993 metų. Tradiciškai šią dieną Vilniuje, Nacionaliniame dramos teatre, iškilmingai bus apdovanoti 2016 m. labiausiai nusipelnę vaikų literatūros kūrėjai: rašytojai, iliustruotojai, vertėjai, taip pat skaitymo skatinimo specialistai ir tyrinėtojai.

Tituluoto trio sukakčiai skambės dramatiška A. Šenderovo premjera

Balandžio 1 dieną Nacionalinės filharmonijos didžiojoje scenoje – šventė. Modesto Pitrėno diriguojamo Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) koncerte bus paminėta vieno ryškiausių ir produktyviausių Lietuvos kamerinių ansamblių – trio „Kaskados“ 20 metų sukaktis. Šia proga skambės Anatolijaus Šenderovo Koncerto fortepijoniniam trio ir simfoniniam orkestrui premjera.

G. Rinkevičius stato roko operą „Eglė“: kada, jei ne dabar?

Maestro Gintaro Rinkevičiaus galva verda nuo idėjų. Gegužės 11 ir 13 dienomis Vilniaus kongresų rūmuose dienos šviesą išvys naujausios roko operos „Eglė“ premjera. Kol lietuviškąsias roko operas skaičiuojame ant rankų pirštų, maestro nepabūgsta būti ledlaužiu šioje srityje. „Mes stengiamės, kad tokie geri lietuviškos muzikos kūriniai būtų pristatyti publikai ir jos pripažinti. Todėl šioje srityje esame pionieriai“, – šypsojosi G. Rinkevičius.

Aktorei J. Onaitytei skirta valstybinė pensija (54)

Vyriausybė posėdyje trečiadienį paskyrė pirmojo laipsnio valstybinę pensiją skirti aktorei Jūratei Onaitytei.
OKT teatras

DIEVAS YRA DJ
2017 kovo 31 d. 19.00 val.

PASKUTINĖ KREPO JUOSTA
2017 balandžio 06 d. 19.00 val.
Sėkmingai „Eglės žalčių karalienės“ mitą Italijoje sukūręs Oskaras Koršunovas sugrįžta į savo OKT/Vilniaus miesto teatrą. Jau šį savaitgalį (kovo 25-26 d.) režisierius kviečia į premjerą „Šokis Delhi“ pagal kultinio šių dienų rusų dramaturgo Ivano Vyrypaevo pjesę.
O. Koršunovo premjeroje „Šokis Delhi“ – jautriai komiška istorija apie meilę, mirtį ir šokį
2017 kovo 22 d.