Kaip žinia, Lietuvai patikėta garbinga teisė 2008 metais surengti vieną reikšmingiausių muzikos festivalių – „Pasaulio muzikos dienas“. Šis daugiau nei 50 kraštų vienijančios organizacijos ISCM (International Society for Contemporary Music – Tarptautinės šiuolaikinės muzikos draugijos) renginys lyginamas su olimpinėmis žaidynėmis, dėl teisės jį surengti varžosi daugelis šalių.
© Corbis
Lietuvai prieš porą metų pavyko iškovoti šią garbingą teisę, finaliniame balsavime „įveikus“ Graikiją. Tai liudija apie tarptautinį mūsų muzikinės kultūros pripažinimą. „Pasaulio muzikos dienos 2008“ – tai pirmasis tokio masto šiuolaikinės muzikos renginys ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse bei apskritai pirmasis toks festivalis šiame Europos regione.

Festivalis yra programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė – 2009“ dalis ir neabejotinai taps vienu iš svarbiausių jos įžanginių renginių šiais metais. „Pasaulio muzikos dienas 2008“ padeda surengti Lietuvos kultūros ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė ir pagrindinės mūsų šalies kultūrinės organizacijos. Praėjusią savaitę pasirašyta rėmimo sutartis su Hansabanku – festivalio mecenatu, kuris taip pat reikšmingai prisidės prie festivalio įgyvendinimo.

Likus beveik pusmečiui iki „Pasaulio muzikos dienų 2008“, jau yra paskelbta šio festivalio programa – daugybė jo renginių vyks Vilniuje šių metų spalio 24 – lapkričio 8 dienomis. Festivalio tema InBetween (buvimas tarp įvairių reiškinių, jų sąveikoje) deklaruoja atvirumą įvairiems požiūriams ir idėjoms: festivalyje pristatoma kūryba, peržengianti žanrų, tradicijų, meno formų ar jo vartojimo įpročių ribas, o programa, siekiant renginių kultūrinės ir socialinės įvairovės, yra kelių lygmenų.

Didieji festivalio akcentai – tai muzikinio teatro superprojektai, išsiskiriantys aukščiausio lygio kūrybinėmis pajėgomis ir daugiafunkcine realizacija. Pirmą kartą Lietuvoje statoma nauja šiuolaikinė užsienio autoriaus opera, Peterio Eötvöso „Meilė ir kiti demonai“ pagal Gabrielio Garcia Marquezo novelę.

Tai prestižinio Glyndebourne operos festivalio (Jungtinė Karalystė) ir Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro koprodukcija (lapkričio 7, 8 d.). O teatras Vidy Lausanne (Šveicarija) parodys geriausią savo paskutinio dešimtmečio projektą – kompozitoriaus ir režisieriaus Heinerio Goebbelso muzikinį teatro spektaklį „Eraritjaritjaka“ (spalio 28, 29 d.).

Festivalio temą atspindi ir kviestinių kompozitorių, pripažintų Europos muzikos meistrų – brito Jonathano Harvey‘us ir vengro Peterio Eötvöso – kūryba, atliekama žymiausių pasaulio atlikėjų. Pirmą kartą Lietuvos festivalių istorijoje nuskambės užsienio autoriui užsakyto kūrinio premjera (spalio 26 d.) – tai Jonathano Harvey‘aus opusas unikaliam violončelių oktetui „Conjunto Iberico“ (Olandija – Ispanija).

Be to, „portretinį“ Harvey‘aus koncertą surengs vienas geriausių chorų Europoje – Latvijos radijo choras ir žymus britų dirigentas Jamesas Woodas (spalio 31 d.), o elektroninės šio kompozitoriaus kūrybos aspektą atskleis audiovizualinė instaliacija „Mortuos Plango, Vivos Voco“ (spalio 25, 26 d.). Tuo tarpu Peterį Eötvösą festivalio publika išvys ir kaip dirigentą – pripažintas Europos interpretuotojas diriguos festivalio atidarymo koncertą (spalio 24 d.), kurio įspūdingą programą jis parengs su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru.

Menų sąveikos ir netradicinių erdvių gerbėjus turėtų sudominti festivalio „tranzitinės“ programos: visų pirma, tai specialus Vėlinių arba „muzikos miestui“ projektas – grandiozinio Onutės Narbutaitės kūrinio „Akmenys, gėlės, vardai ir žvaigždynai“, vienu metu skirtingose Vilniaus sakralinėse erdvėse atliekamo 7 chorų, premjera (lapkričio 1, 2 d.).

Taip pat numatyta originali šiuolaikinės muzikos „užstalės“ programa „Procession“ – daugiau nei 5 valandas truksiančios klausymosi puotos dalyviai vėlyvą šeštadienio vakarą iki išnaktų galės klausytis ISCM komisijos specialiai atrinktų dešimčių šalių kūrinių bei čia pat vaišintis kulinarinio paveldo gėrybėmis (spalio 25 d.). Tranzito arba žinios perdavimo, bendravimo idėją atspindės ir XX a. klasikos šedevro – Luciano Berio kūrinio „Laborintus II“ – atlikimas (lapkričio 4 d.).Tai projektas, įtraukiantis ir džiazo improvizacijas, ir 7-ojo dešimtmečio italų kino filmų muziką, „grojamą“ DJ Florentintino.

Vis dėlto greta netradicinių projektų vyks ir solidūs filharmoniniai koncertai (gros Lietuvos valstybinis ir Nacionalinis simfoniniai orkestrai, Lietuvos kamerinis orkestras, Kremerata Baltica), nors ir jų programos paveiktos festivalio temos InBetween – skirtingų reiškinių sąveikos. Pvz., spalio 25 d. LNSO programoje skambės garsiosios György Ligeti „Atmosferos“, elektroniškai remiksuotos Vytauto V. Jurgučio, ir kultinio nūdienos amerikiečių kompozitoriaus Johno Adamso opusas forepijonui ir orkestrui „Century Rolls“ (solistas – Petras Geniušas).

Nepajudinama ISCM „Pasaulio muzikos dienų“ tradicija – šiai organizacijai priklausančių šalių kompozitorių geriausių kūrinių atlikimas. Festivaliui Vilniuje dar praeitų metų rudenį tarptautinės komisijos buvo atrinkti 44 geriausi kūriniai is 32 pasaulio kraštų (iš pateiktų daugiau kaip 300 darbų), taip pat ir iš tokių egzotiškų kraštų kaip Čilė, Malaizija ar Farerų salos.

Kita puiki „Pasaulio muzikos dienų“ tradicija – tai galimybė festivalį rengiančiai šaliai pristatyti gausiai tarptautinei auditorijai savo muzikinę kultūrą tiek atlikėjų, tiek kūrybos požiūriu. Tad festivalio programoje – 17 lietuvių autorių kūrinių, iš kurių 9 specialiai kuriami festivalio užsakymu, o 8 yra sukurti anksčiau ir jau tapę pripažintais (tokie kaip Broniaus Kutavičiaus „Dzūkiškos variacijos“ arba Gintaro Sodeikos „Garso ontologija Nr. 2“).

Festivaliui ypatingo patrauklumo suteiks ir tokie intriguojantys projektai, kaip vieno geriausių pasaulio mušamųjų ansamblių „Les Percussions de Strasbourg“ („Strasbūro mušamieji“) koncertas (spalio 30 d.), originalumu garsėjančio anglų ansamblio „Apartment House“ fluxus programa su George‘o Mačiūno ir Ryčio Mažulio kūriniais (lapkričio 5 d.), vieno iš vadinamos Vilniaus džiazo mokyklos kūrėjo Vladimiro Tarasovo ir japonų muzikos virtuozų projektas „NaMaSaTa Quartet“ bei XX a. muzikos diktatoriaus Karlheinzo Stockhauseno 80-mečiui skirtas „Ensemble für Intuitive Musik“ koncertas (lapkričio 6 d.).

Įspūdingame festivalio uždarymo vakare (lapkričio 7 d.) dalyvaus garsusis britų DJ Scanner ir kiti elektroninės muzikos atlikėjai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mirė britų mokslinės fantastikos rašytojas B. Aldissas

Vienas produktyviausių ir įtakingiausių XX amžiaus mokslinės fantastikos rašytojų Brianas...

Raudondvario dvaras virto muzikų rezidencija (1)

Visą savaitę Raudondvario dvare reziduos 8 kompozitoriai ir 6 akordeonistai iš Malaizijos, Kinijos,...

„Sostinės dienų" naujovė – renginiai netikėtoje ir vis labiau atrandamoje Vilniaus erdvėje

Didžiausia staigmena, jog šiemet ši erdvė nusidrieks vienoje patraukliausių miesto teritorijų...

Apie lietuvišką teatrą ir jo jaunatį „Sirenose"

Rugsėjo ir spalio sandūroje sostinei tradiciškai pagyvėjus nuo Vilniaus tarptautinio teatro...

„Purpurinis vakaras“ aidėjo netikėtais duetais ir lietumi (3)

Vladas Bagdonas ir Kristina Kazlauskaitė , Gediminas Storpirštis ir Raminta Naujanytė Bjelle,...

Top naujienos

Prastos naujienos planuojantiems uždirbti iš būsto nuomos (15)

Dar neseniai bankai ir įvairūs ekspertai buto įsigijimą nuomai įvardino kaip patrauklią...

Mokestis už mokyklos įnorius mamai atėmė žadą: išeitis – tik užsienis (244)

Naujiems mokslo metams besiruošiantys tėvai atakuoja ne tik parduotuves, bet ir siuvyklas. Tiesa,...

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (389)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Krito naujų butų pardavimai (61)

Naujų butų pardavimo apimtys Lietuvos didmiesčiuose antrąjį šių metų ketvirtį buvo...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (60)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako kelionių...

V. Matijošaitis: per ateinančius porą metų neatpažįstamai pasikeis visos centrinės Kauno gatvės (279)

Dalies medžių, kurie yra sergantys ir pažeisti, pakeitimas bus neišvengiamas, sako Kauno meras...

Rizikingų bitkoinų vertė vilioja: ar gali pabrangti iki 25 tūkst. JAV dol.? (22)

Bitkoino vertė šią vasarą pasiekia vis naujas rekordines aukštumas, o analitikai žada ir...

Pavojų kelia ir nedidelė žaizda (3)

Iškylas į gamtą ir tolimesnes keliones neretai apkartina dėl neatsargaus elgesio atsiradę...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (219)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (19)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...