Blogos knygos užduoda daugiau klausimų, negu duoda atsakymų, geros knygos duoda daugiau atsakymų, nei užduoda klausimų. Pauliaus Ambrazevičiaus knygoje „Protų dvikova“ klausimų ir atsakymų yra tiek pat – po 1150.
Paulius Ambrazevičius. Leidyklos "Obuolys" nuotr.

Žurnalistas, humoristas, vertėjas ir 2011 metų Pasaulio kvizų čempionato Lietuvos nacionalinio etapo vicečempionas, o dabar ir knygos autorius – Paulius Ambrazevičius, džiaugiasi knygos sėkme ir pasakoja nesitikėjęs tokio populiarumo: „Tiesą sakant, negalvojau, kad ji bus tokia populiari – žinojau, kad lietuviai užsikrėtę intelektualinių žaidimų virusu, bet, kad serga taip stipriai, tikrai negalvojau. Kita vertus, man labai smagu, kad knyga yra perkama ir skaitoma – tai pats geriausias įvertinimas autoriui.“

Kaip kilo mintis išleisti knygą apie protų dvikovas?

Viskas prasidėjo labai paprastai. Šiuo metu Lietuvoje protų kovos yra labai populiarus dalykas. Aš pats nuo šių metų birželio mėnesio sudarinėju klausimus šioms kovoms ir vieną dieną supratau, kad kompiuteryje esu sukaupęs pusantro tūkstančio įdomių faktų, kuriuos būtų galima sudėti į įdomų leidinį.

Kadangi protų kovomis domiuosi jau ilgai, turiu daug tokių, užsienyje išleistų, knygų (vienoje jų yra net dvidešimt tūkstančių klausimų!), tad pamaniau, kad panašus dalykas būtų visai įdomus ir Lietuvoje.

Apsisprendžiau, kai su drauge skridome į Londoną. Lėktuve labai nemėgstu nei skaityti, nei klausytis muzikos, tada ir kilo mintis, kad galbūt būtų visai nieko surinkti visus tuos įdomiausius faktus, sudėti juos visus į vieną vietą ir iš to padaryti tokią knygą, kurią ir pats norėčiau skaityti.

Vėliau „Obuolio“ leidyklai tiesiog nusiunčiau pasiūlymą leisti tokią knygą ir jie iškarto atsakė vieninteliu žodžiu „darom!“. Po savaitės ar dviejų jau siunčiau jiems rankraštį.

Kaip į šį sumanymą reagavo draugai, šeima?

Aš esu šiek tiek slapukas. Pirmiausia parašiau į leidyklą ir tik kai gavau pritarimą, papasakojau šeimai ir draugams apie būsimą knygą. Visi labai palaikė, džiaugėsi ir sveikino.

Per kiek laiko parašei?

Galima skirti du etapus. Pirmasis – kai ruošiau klausimus, per dieną paruošdavau po 40 - 60 klausimų. O antrasis – jau knygos rankraščio ruošimas, truko savaitę ar dvi. Kai darau darbą, kuris man patinka, tai neskaičiuoju valandų.

Ir koks gi buvo jausmas pirmą kartą į rankas paėmus savo knygą?

Aš neturiu vaikų, bet jausmas turbūt kažkiek panašus į tą, kai jų susilauki. Kai kiti į „Facebooke“ deda vaikų nuotraukas, aš dedu kokias nors savo knygos recenzijas ir panašiai. Smagus, labai geras jausmas.

Visada galvojau, kad vienas įdomiausių dalykų gyvenime yra išleisti knygą, vėliau tą idėja pamiršau, o štai dabar viskas taip ir nutiko.

Ar jau gali pavadinti save rašytoju?

Man rašytojas pirmiausia visada asocijuojasi su tuo, kuris rašo grožinę literatūrą. O aš, galima sakyti, knygą tik sudariau, nes juk iš esmės tai ne aš tuos faktus sugalvojau – jie realiai egzistuoja, nieko čia nesukursi.

Baigei politikos mokslus. Kaip atsirado tas gebėjimas rašyti?

Aš nežinau. Kiti būna dar mokyklos laikais dalyvauja visokiuose filologų konkursuose ir panašiai, o aš tiesiog rašydavau rašinius, kuriuos reikėdavo ir viskas. Tiesa, dažniausiai gaudavau gerus pažymius, nes įdomiai parašydavau.

Vėliau įstojęs į universitetą, trečiame kurse pradėjau dirbti viešųjų ryšių įmonėje ir supratau, kad man labai patinka rašyti. Ir nuo tada labai daug visur kur rašiau – straipsnius žurnalams, laidų scenarijus televizijoms.

Iki šiol rašau „Playboy“ žurnalui, „FHM“, „Verslo klasei“. Pats sugalvoju temą, parašau straipsnį, o jie publikuoja. Taip pat vertėjauju ir raštu, ir žodžiu.

Man visada atrodė, kad rašyti yra labai paprasta ir kad visi tai gali, bet kiti sako, kad jiems rašyti yra labai sudėtinga. Nežinau iš kur visa tai. Galbūt todėl, kad visada labai mėgau skaityti ir skaitydavau daug. Universiteto laikais buvau tai kiek pamiršęs, nes nebuvo laiko, bet pabaigęs studijas vėl pradėjau ir dabar vėl skaitau nemažai.

Ar gali būti, kad Paulius Ambrazevičius kada nors išleis grožinį romaną?

Gal ir įmanoma, jeigu kokia nors įdomi istorija gims galvoje.

Ką pats skaitai?

Mėgstamiausi autoriai yra du – Gabrielis Garsija Markesas ir Michailas Bulgakovas. Turbūt esu perskaitęs visus jų kūrinius, kurie buvo išleisti lietuvių kalba, nes, deja, negaliu normaliai skaityti nei ispaniškai, nei rusiškai.

Labai mėgstu gerą publicistiką – istorinę, mokslinę. Kai skaitau, dažniausiai stengiuosi, kad viena knyga būtų publicistinė, kitą grožinė – kad būtų įvairovė. Ir nėra kažkokios vienos temos, kuri labiausiai domintų, daug kas įdomu.

Ar bus antra knyga?

Tai yra visai tikėtina, nes pirma knyga yra labai populiari ir puikiai perkama, tai kodėl tuomet neišleidus ir antros?

Tikėjaisi tokios sėkmės?

Visiškai nesitikėjau. Maniau, kad, mano draugai nusipirks po vieną, bet, kad ji bus tokia populiari tikrai net pagalvoti negalėjau. Turbūt tai tik įrodo, kad protų kovos šiuo metu Lietuvoje išties yra labai populiarios ir kad žmonės tuo domisi.

O kaip tavo gyvenime atsirado protų kovos?

Viskas prasidėjo gana savotiškai. Vieną pirmadienį mes su draugais nuėjome į barą paprasčiausiai išgerti alaus, o tuo metu ten vyko protų kovos ir mums pasiūlė taip pat sudalyvauti. Mes sutikome, pažaidėme ir užkibome, o po to jau kiekvieną pirmadienį nuolat žaisdavome ir žaisdavome, ir žaisdavome. Taip viskas ir prasidėjo. Vėliau padėjau sudarinėti kovoms klausimus, o dabar jau ir pats pradėjau tuos žaidimus vesti.

Kaip tie klausimai sudaromi?

Labai įvairiai. Tarkim, skaitau kokią knygą, perskaitau įdomų faktą ir iškarto užsirašau idėją, koks iš to galėtų gimti klausimas.

Kam rekomenduoji šią knygą?

Visiems, kurie yra bent kiek smalsūs, kurie viskuo domisi ir nori nuolat ką nors naujo sužinoti. O tiems, kurie žaidžia baruose tai galėtų būti netgi kaip savotiškas vadovėlis – pasiskaitai ir žinai. Itin pravartus dalykas draugų kompanijose, netgi žaidžiant, pavyzdžiui, „Alias“.

Kodėl ant knygos viršelio - Aido Puklevičiaus atvaizdas?

Viskas paprasta. Jis man yra kaip autoritetas. Kai mes kartu dalyvavome pasaulio protų kovų čempionato Lietuvos etape – jis laimėjo, o aš likau antras, todėl ir galima sakyti, kad jis man autoritetas. Be to, ši knyga kaip paguodos prizas įteikiama A. Puklevičiaus vedamoje laidoje „Protų mūšis“.

Aš ten pats su komanda dalyvauju ir mes tikimės, kad niekada negausime šitos knygos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Devintasis teatro „Kitas kampas" sezonas kviečia improvizacijos pagalba keisti gyvenimą (1)

Šį rudenį devintąjį sezoną pradedantis vienintelis Lietuvoje profesionalus improvizacijos...

Bardų sostinėje Anykščiuose nusileido „Purpurinis vakaras" (2)

Vakar Anykščių Vyskupo skvere suskambę gitarų akordai paskelbė Nacionalinio bardų festivalio...

Dievo žodį turėtų girdėti visi – Lvove mišios yra laikomos ir gestų kalba (1)

Daugumai kurčiųjų ar silpnai girdinčiųjų pamaldos vyksta spengiančioje tyloje. Dvasininkas iš...

Aktorė N. Varnelytė: kadaise teko išprašyti draugę iš namų...

Profesionalus komedijos teatras „Domino“ pristato karščiausią rudens sezono naujieną –...

Buvusiame žiemgalių kariniame centre Tervetėje - tvirtovės šturmas

Latvijos Tervetės gyvenvietėje vyko didžiausia šalyje atkuriamosios istorijos šventė.

Top naujienos

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (97)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (129)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (134)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Batelių paieška pajūryje: ar įmanoma rasti nebrangių ir įspūdingų batų? (8)

Kad Palangoje galima atrasti stilingų apdarų, DELFI Stilius jau įsitikino. Todėl šį kartą...

Pasipiktinę graikai įtaria NBA atstovus konspiracija

Medicininiai tyrimai tolimoje Kinijoje, nekonkreti diagnozė, bendravimas per socialinius tinklus....

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (32)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Sugriuvus automobilių stovėjimo aikštelei, mašinos pakibo ore (1)

Nottinghamo centre, įgriuvus daugiaaukštei automobilių aikštelei, dalis joje stovėjusių mašinų...

Priežastys, kodėl apsilankius tualete vargina nemalonūs pojūčiai (26)

Deginimo pojūtis šlapinimosi metu yra vienas nemaloniausių dalykų. Štai kodėl svetainė...

„Sostų karų“ žvaigždė E. Clarke prasitarė apie pasimatymų taisyklę (6)

Garsiųjų „Sostų karų“ aktorė Emilia Clarke nuolat supama gandų. Tačiau nuolat...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (225)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...