Lietuvos geležinkelių muziejuje – Vilniaus geležinkelio stoties trečiame aukšte – režisierė, teatro pedagogė Angelė Šakalienė surengė tapybos darbų parodą, kurią skyrė savo sūnaus, žiauriai nužudyto perkusininko ir kompozitoriaus Tomo Dobrovolskio, atminimui. Pavadino ją „Sustojęs laikas“, lyg norėdama pristabdyti, įveikti užmarštį.
Tomas Dobrovolskis ir Aldona Šakalienė
© DELFI montažas

A. Šakalienės darbų apsuptyje skambėjo sūnaus parašyta muzika, projektoriaus ekrane viena kitą keitė jį įamžinusios nuotraukos.

„Norisi, kad Tomą prisimintų. Juk kiekvienas turi savo gyvenimą, savų rūpesčių. Labai suprantu žmones, kurie išgyvena netektį, iškart prisimenu savąją“, – DELFI teigė A. Šakalienė, išgyvenusi asmeninę dramą ir minėdama Lietuvą pastaruoju metu sukrėtusius įvykius.

Simboliniu jos parodos akcentu tapo Tomo sukurtas instrumentas – vario gaublys, saugomas mamos namuose. Ir, anot jos, nutilęs amžiams – jokios kitos rankos nemoka pažadinti jo skambesio.

Prisiminimais apie taip nelemtai mus pasaulį palikusį muziką dalijosi T. Dobrovolskio artimieji, kolegos, mamos bičiuliai.

Tomo Dobrovolskio varinis instrumentas
Tomo Dobrovolskio varinis instrumentas
© DELFI / Orestas Gurevičius

Ragino būti savimi

Dalį ekspozicijos sudaro A. Šakalienės drobės, kuriose ji nutapė artimuosius. Centre – susimąsčiusio, besišypsančio T. Dobrovolskio portretas su angelu ir saulėgrąžos žiedu. Ši gėlė, pasak mamos, Tomui buvusi pati gražiausia.

Šalia – natiurmortas su laikrodžiu. Jis rodo be dvidešimt keturias, akimirką, kai dvi savaites komoje išbuvusio sūnaus gyvybė užgeso.

Angelės Šakalienės paroda T. Dobrovolskio atminimui
Angelės Šakalienės paroda T. Dobrovolskio atminimui
© DELFI / Orestas Gurevičius

Kituose paveiksluose – marti Akvilė, duktė Iridė ir penki A. Šakalienės anūkai: Viktoras ir Modė, Marija, Monika ir Saba. Žvelgi į šiuos kūrinius ir pamažu atpažįsti Niko Pirosmanišvilį braižą, taip vadinamą primityvistinę tapybos stilistiką. Pasirodo, ir sūnus jai panašiai sakęs:

„Kai pradėjau tapyti ir dar nieko nemokėjau, Tomas mane labai palaikė, gyrė, – pasakojo parodos autorė A. Šakalienė. – O sužinojęs, kad lankau dizaino studiją ir noriu kuo daugiau išmokti, ėmė žvelgti kritiškiau: „Kam tau to mokslo, daryk, kaip išeina, – sakydavo, – būk kuo esi – primityvistė, gaivalas.“

Jo nėra, bet muzika skamba

Daugelį mamos parodų juodu rengė kartu. Tomas padėdavo atvežti ir išeksponuoti paveikslus, o per atidarymą kaip neatskiriama programos dalis skambėdavo jo atliekama muzika.

Tomo nebėra. A. Šakalienei šįkart talkino muziejaus darbuotojai. Tačiau jo muzika, lyg akibrokštas visagalei mirčiai, skamba.

„Niekas nesikeičia – kaip visada Tomas atidaro mano parodą. Iš pradžių ketinau kviestis ką nors iš Muzikos akademijos, bet persigalvojau – tegul jis dalyvauja“, – teigė parodos autorė.

Angelė Šakalienė
Angelė Šakalienė
© DELFI / Orestas Gurevičius

Tas savaites, kai po incidento bare „Vingrių 17“ sumuštas Tomas gulėjo komoje, moteris patyrė didžiulį stresą ir taip pat atsidūrė ligoninėje. Lankyti sūnų gydytojai draudė.

Tik kai jo būklė smarkiai pablogėjo ir nebeliko vilties, motinai leista atsisveikinti su savo vaiku.

„Atsiklaupiau ir ilgai, ilgai meldžiausi – ką gi daugiau galėjau padaryti?“ – prisiminusi tą vėlų vakarą, susigraudino moteris.

Šiurpūs įvykiai drasko žaizdą

Lietuvą dažnai – gerokai per dažnai – sukrečia siaubą keliantys įvykiai. Negyvai primušamas berniukas, pasmaugiamas kelių mėnesių kūdikis, kastuvais uždaužoma mergina...

Kaskart šie šiurpūs nusikaltimai priverčia kraujuoti A. Šakalienės širdį, drasko negyjančią žaizdą. Ji vis primena savo netektį.

Skaudindamas vangiai tęsiasi ir T. Dobrovolskio žudikų teismas – su sąmoningai daromomis kliūtimis, menamomis ligomis, išnaudojant platų vilkinimo asortimentą. Kaskart moteriai tenka atsidurti nepavydėtinoje akistatoje su jos sūnų žudžiusiais jaunuoliais.

Olegas Ditkovskis, Neda Malūnavičiūtė
Olegas Ditkovskis, Neda Malūnavičiūtė
© DELFI / Orestas Gurevičius

Motinai neatskleidė visų detalių

Jos įsitikinimu, sūnui pavyko palikti savo pėdsaką Lietuvos muzikos gyvenime. Tomas daug kūręs, fantazavęs, ieškojęs, savo žiniomis dalijęsis su mokiniais.

Jį labai domino muzikos poveikis, kaip žmogų veikia įvairūs garsai. Su žmona Akvile net buvo sumanę rengti kvapų ir muzikos sesijas. Klausydamiesi muzikos ir uosdami skirtingus kvapus, žmonės vėliau turėdavo papasakoti, ką jautė, kokius vaizdinius regėjo.

Tokiame seanse kelis kartus dalyvavo ir A. Šakalienė. „Man atsivėrė dalykai, kuriuos buvau pamiršusi, seniai išstūmusi iš atminties“, – pasakojo ji.

O ateitis? Ar jos nelankė pranašiški reginiai, blogos nuojautos? „Visai ne. Kai sužinojau, kas Tomui atsitiko, man buvo lyg smūgis iš giedro dangaus – mirtinas smūgis. Negalėjau suvaldyti situacijos, nervų, viso to siaubo.

Iš pradžių man net neatskleidė visų detalių. Kai ligoninėje pasakė, kad skėčiu jam buvo išdurta akis, pradėjau rėkti, subėgę gydytojai leido raminamuosius.

Tada dar nemaniau, kad jis mirs. Kankinausi galvodama, kaip mano vaikas bus be akies, kaip jis atrodys? Kaip jį sužalojo? Ką jis turėjo pergyventi? Kas tai padarė?!...“ – sunkias akimirkas prisiminė A. Šakalienė.

Nužudyto muziko T. Dobrovolskio mama: gyvenu, lyg mūsų abiejų gyvenimas tęstųsi
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Per interviu prasidėjo priepuolis

Pirmasis palengvėjimas atėjo 2015-ųjų vasario pradžioje, po ketvirtinių, vadinamojo keturnedėlio, mišių. Visą mėnesį nieko nevalgiusi, tik gėrusi kavą, vandenį ir vaistus, A. Šakalienė pirmą kartą pajuto alkį. Tačiau jau gegužės 1 dieną ją ištiko insulto priepuolis. Moteris prarado atmintį.

Tąkart pas ją lankėsi žmonės iš televizijos, norėję parengti reportažą apie T. Dobrovolskį. Bekalbant su žurnalistais, A. Šakalienei pasidarė bloga, ėmė pykinti.

„Dairausi ir galvoju – kas tie žmonės, ko jie nori mano namuose? Suprato, kad reikia kviesti greitąją, pakvietė marčią. Klausiu jos, kas čia vyksta. Akvilė sako: „Jie atvažiavo dėl Tomo.“ „O kas Tomui?“ – nieko nežinau. „Jo nebeturime. Jis mirė.“ „Kaip tai mirė, kodėl man nesakei?“ „Juk pati buvai jo laidotuvėse.“ „Nebuvau...“ Visa, kas buvo susiję su Tomu, išsitrynė iš mano atminties“, – pasakojo T. Dobrovolskio mama.

Angelė Šakalienė, Vija ir Rimtas Tarabildos
Angelė Šakalienė, Vija ir Rimtas Tarabildos
© DELFI / Orestas Gurevičius

Privalo susipažinti su bylos siaubu

Ištisus metus moteris sako sunkiai orientavosi erdvėje. Lyg ir buvo atsigavusi, bet vieną dieną vėl prarado sąmonę, susižalojo. Vėl sušlubavo atmintis.

„Apskritai 2015-ieji man buvo siaubingi. Išėjau iš dizaino studijos, neturėjau nei jėgų, nei noro. Tik gulėjau ir žiūrėjau į lubas“ – pasakojo A. Šakalienė.

Dabar, nuo siaubingo įvykio praslinkus dvejiems metams, moteris sako, kad jai kiek palengvėjo. Bet – vyksta skausmingi teismai. Gavusi daugybę teismo dokumentų, „visą tą siaubą“, privalo su juo susipažinti. Iš pradžių nenoromis, lapas po lapo verčia tyrėjų surinktą medžiagą.

(Iš dešinės): Algimantas Mikutėnas, Gražina Baikštytė
(Iš dešinės): Algimantas Mikutėnas, Gražina Baikštytė
© DELFI / Orestas Gurevičius

Be to, nuolat tenka susitikti su žudikais, sėdėti šalia. „Tie viską slepia, meluoja, neturi jokios sąžinės. Dabar jų protas jau prablaivėjęs, mąsto, kas jų laukia. Kas ten ką mušė, kas kam spyrė – jiems jau praeitis, nebesvarbu. Dabar mąsto, kokia bus ateitis. Jauni gražūs vyrai... dienomis jie studentai, o naktimis...“ – nutilo A. Šakalienė.

Motinai apmaudu. Tomas iškeliaudavo į atokiausius kraštus, versdamas ją laukti ir baimintis, ar grįš gyvas. O gyvybė iš jo buvo atimta visai šalia namų, nelemtame „psichbaryje“.

Širdis iki šiol su juo

Ryšys su sūnumi išliko iki šiol. Kasryt šalia Tomo nuotraukos mama uždega žvakelę, pasisveikina, vakare – palinki sūnui labos nakties.

„Mes pasikalbame. Ypač kai man kyla kokia problema ar negaliu apsispręsti. Suprantama, tai mano fantazijos, tačiau vis dar gyvenu, lyg mūsų abiejų gyvenimas tęstųsi. Protas sako viena, o širdis iki šiol yra su juo“, – sakė žiauriai nužudyto vyro mama.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pagrindinėje VDFF programoje – kasdienio gyvenimo filosofija

Artėjantis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF) Pagrindinėje programoje...

Kokių intrigų sostinės publikai žada naujasis teatro sezonas (2)

Naujajame sezone sostinės teatrai publiką vilios garsiais režisierių ir dramaturgų vardais, kurti...

R. Kazlas: jeigu negyvensi su poezija, teks gyventi su buhalterija (42)

„Mūsų „Pakeleivių“ kolektyvas – gausus ir triukšmingas. Tai, ką mes grojame, nuo bardų...

Valstybės šimtmečio staigmenos: kai šią trijulę suburia vienas tikslas, uždainuoja ir J. Basanavičius (3)

Lietuvos muzikiniai teatrai rengiasi naujam sezonui. Premjerų kaip ir kasmet netrūks, tačiau...

„Vasaros ritmu“: VU Kairėnų botanikos sodo takais ir vandens sporto pramogos (1)

Šioje laidoje pasivaikščiosime Vilniaus universiteto Kairėnų botanikos sodo takais, kviesime...

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (94)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (172)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (254)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (22)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (549)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (49)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (189)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...