Vilniaus mažojo teatro trupė vos prieš keletą dienų grįžo iš visą savaitę trukusių gastrolių Rusijoje, kur sausakimšose salėse buvo parodyti net trys režisieriaus ir teatro meno vadovo Rimo Tumino sukurti spektakliai: Jaroslavlio mieste vykusio tarptautinio F. Volkovo vardo teatro festivalio publikai pristatytas N. Gogolio „Revizorius“, o 90 metų jubiliejų švenčiančio Maskvos Valstybinio akademinio J. Vachtangovo teatro žiūrovai išvydo „Revizorių“ ir M. Ivaškevičiaus „Madagaskarą“.
Spektaklis "Madagaskaras". VMT archyvo nuotr.

Savotiška tarptautinio Volkovo festivalio tema jau trejus metus iš eilės tapo devizas „rusų dramaturgija pasaulio kalbomis“ ir, anot rusų teatrinės spaudos, „ryškiausiai ir savičiausiai šią festivalio rengėjų idėją įkūnijo lietuvių Mažojo teatro „Revizorius“, kurį režisavo Rimas Tuminas“.

Beje, vilniečių spektakliui buvo patikėta garbė uždaryti šį jau 12 kartą rengtą festivalį, rašoma teatro pranešime spaudai.

Ir nors prieš spektaklį vietinėje spaudoje daugiausiai šmėžavo gastrolėse Gorodničiaus vaidmenį atlikusios rusų teatro žvaigždės Sergejaus Makoveckio pavardė ir veidas, pasibaigus spektakliui ne mažesnių Jaroslavlio teatro mėgėjų ovacijų susilaukė lietuvių aktoriai.

Beveik 1000 žiūrovų talpinančią Jaroslavlio F. Volkovo dramos teatro salę sausakimšai užpildžiusios festivalio publikos audringų aplodismentų ir kritikos komplimentų susilaukė itin žaismingai Chlestakovą suvaidinęs Arūnas Sakalauskas, su aistringu azartu savo personažus kūręs Arvydas Dapšys, Eglė Gabrėnaitė, Ilona Kvietkutė ir kiti Mažojo teatro aktoriai.

Ir nors Jaroslavlyje bei po poros dienų Maskvos J. Vachtangovo teatre rodytas spektaklis buvo vaidinamas dviem kalbomis – S. Makoveckis kalbėjo rusiškai, o lietuvių aktoriai, aišku, lietuviškai – tai anaiptol netapo spektaklio trūkumu. Priešingai, pasak teatro kritikų, „tai, kad herojai kalba skirtingomis kalbomis aktoriams suteikia sceninio „draivo“ ir atskleidžia pagrindinį šio spektaklio paradoksą ir vidinės jėgos paslaptį – kalbinis atstumas, nesupratimas to, ką kalba scenos partneris, išryškina plastikos, mimikos, intonacijos svarbą“.

Uždarius festivalį Jaroslavlyje Mažojo teatro trupė persikėlė į Maskvą. Pačiame miesto centre, Arbato gatvėje įsikūrusiame Rimo Tumino vadovaujamame J. Vachtangovo teatre, šįmet švenčiančiame 90-ąjį sezoną, vyko jubiliejinis vakaras ir naujausio R. Tumino spektaklio „Uostas“ premjera, tapusi savotiška vyriausiosios teatro aktorių kartos gulbės giesme. Pasveikinti J. Vachtangovo teatro trupės ir jai vadovaujančio režisieriaus iš Lietuvos atvyko ne tik „visa teatrinė Maskva“, bet ir Lietuvos kultūros ministras Arūnas Gelūnas.

O Vilniaus mažojo teatro dovana „vachtangoviečiams“ tapo spektakliai „Revizorius“, „Madagaskaras“ ir specialus teatralizuotas šventinis sveikinimas, kurį parengė jaunoji teatro aktorių ir režisierių karta.

Pirmąjį vakarą parodyta lietuviška rusų literatūros klasiko N. Gogolio „Revizoriaus“ interpretacija maskviškę publiką pribloškė ir puikia aktorių vaidyba, ir netikėtais režisūriniais sprendimais. Kaip teigė teatro kritikė Anastasja Arefjeva, „stiprus poreikis tikėti ir tuo pat metu suvokiama tikėjimo neįmanomybė – daugelio Tumino spektaklių leitmotyvas.

Todėl taip sukrečia spektaklio finalas, kurį Tuminas išsprendžia kaip neišplaukusį Nojaus laivą: ant plaustų, po negailestingu lietumi atsidūrę herojai sužino apie „velnišką apgavystę“. Apie tikrąjį revizorių čia ir kalbos nėra. Tai, kas baisiausia, jau atsitiko – tikėjimas kitu žmogumi, savimi, gyvenimu iš pradžių buvo suteiktas, o po to – atimtas...“

Ir jei gan konservatyviai Maksvos teatrinei publikai dar kilo tam tikrų klausimų dėl „Revizoriaus“ interpretacijos, kildavo pagunda ne visai sąžiningai lyginti Tumino spektaklį su Gogolio pjese, tai po paskutinį vakarą parodyto M. Ivaškevičiaus „Madagaskaro“ – nė menkiausios abejonės aktorių meistriškumu, režisieriaus koncepcija ar dramaturgo išmone nekilo.

Pasibaigus spektakliui maskviškė publika Mažojo teatro aktorių nuo scenos nepaleido bene 10 minučių, o teatro kritikė per daug netuščiažodžiaudama, paprastai ir aiškiai parašė: „šis spektaklis – tai retas, kiekvieno mąstančio žiūrovo (ir kiekvieno kritiko) laukiamas atvejis, kai vienu metu tampa ir labai juokinga, ir labai liūdna. Spektaklis – talentingas ir apie gyvenimą. Vienu žodžiu, tai juk Tuminas – kitaip jis nestato.“

Grįžę iš gastrolių Mažojo teatro aktoriai tuoj pat pasinėrė į darbų sūkurį – jau visai netrukus teatro ir ypač aktorės Eglės Gabrėnaitės talento gerbėjų laukia nauja premjera – spektaklį „Motina (Vasa Železnova)“ pagal Maksimo Gorkio pjesę stato jaunas teatro režisierius Kirilas Glušajevas. Spektaklio premjera – jau gruodžio 9 d.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mirė britų mokslinės fantastikos rašytojas B. Aldissas

Vienas produktyviausių ir įtakingiausių XX amžiaus mokslinės fantastikos rašytojų Brianas...

Raudondvario dvaras virto muzikų rezidencija (1)

Visą savaitę Raudondvario dvare reziduos 8 kompozitoriai ir 6 akordeonistai iš Malaizijos, Kinijos,...

„Sostinės dienų" naujovė – renginiai netikėtoje ir vis labiau atrandamoje Vilniaus erdvėje

Didžiausia staigmena, jog šiemet ši erdvė nusidrieks vienoje patraukliausių miesto teritorijų...

Apie lietuvišką teatrą ir jo jaunatį „Sirenose"

Rugsėjo ir spalio sandūroje sostinei tradiciškai pagyvėjus nuo Vilniaus tarptautinio teatro...

„Purpurinis vakaras“ aidėjo netikėtais duetais ir lietumi (3)

Vladas Bagdonas ir Kristina Kazlauskaitė , Gediminas Storpirštis ir Raminta Naujanytė Bjelle,...

Top naujienos

Lietuviai vėl atakuoja Kremliaus propagandos ruporus: priminė Rusijai nemalonius faktus (70)

Rugpjūčio 23-oji Lietuvoje minima, kaip Juodojo kaspino diena , prisimenant 1939 m. rugpjūčio...

A. Užkalnis. Baikime beprotybę dėl mokyklų (7)

Jūs tik pažiūrėkite, kas darosi kiekvienais metais šalyje, artėjant rugsėjo pirmajai. Ant...

Signalas išvykusiems: Lietuvoje verslas neranda 20–30 tūkst. darbuotojų (434)

„Mes turime dažniau klausyti jaunimo. Dažnai galvojame, kad vyresni – protingesni ir daugiau...

Gydytojas rezidentas atvirai: kas paverčia gydytojus cinikais, ligoniais ir emigrantais (8)

Tai yra atviras laiškas, skirtas Lietuvos visuomenei, Kauno gyventojams, LR Vyriausybei ir Sveikatos...

Lyg filme: lietuvis asmens sargybinis iš degančio autobuso Londone išgelbėjo keleivius (66)

Asmens sargybiniu Londone dirbantis 27-erių Marius Asteika per akimirksnį tapo miesto didvyriu,...

Apmaudi klaida: įvaikinto, o vėliau biologiniam tėvui grąžinto kūdikio gyvenimas baigėsi tragiškai (1)

Vienai porai buvo priteista 3,25 mln. dolerių kompensacija, kai jų įvaikintą kūdikį nužudė...

Prokurorai nesnaudžia: po šaudynių pasislėpusiam J. Baronui paruošta „staigmena“ namuose atliko kratą, pareikšti įtarimai (130)

Aiškėja naujos detalės šaudynių sostinės Antakalnio mikrorajone byloje – vos tragiškai...

Didi diena: atidengtas paminklas A. Komskio nušautam pareigūnui Ramziui (53)

Trečiadienį Vilniaus rajone, Mickūnuose, atidengta skulptūra, skirta tarnybos metu žuvusiems...

Į Vilnių grįžęs „Dinner in the Sky“ vilios estiškais patiekalais ir gražiausiomis savaitės asmenukėmis (10)

Trečiadienį prasidėjo šeštoji gurmaniška „Dinner in the Sky“ viešnagė Vilniuje....

Ar naršyti internete darbo metu – nusikaltimas? (15)

Kas naujo internetinėse parduotuvėse? Kas rašoma „Facebook`e“? Gal atsirado naujų pasiūlymų...