Per praėjusius metus visai knygų neskaitančių žmonių Lietuvoje sumažėjo 12 proc. Be to, suaugusieji mūsų šalyje skaitymui skyrė 37 proc. daugiau laiko, t. y. vidutiniškai 23 min. per dieną, o vaikai – 41 proc. daugiau, t.y. 31 min. Tai parodė didžiausios Baltijos valstybėse knygų leidybos grupės „Alma littera“ inicijuota gyventojų apklausa.
© Shutterstock nuotr.

Toks skaitymo įpročių tyrimas buvo atliktas ir pernai. Tuomet, siekiant padidinti lietuvių skaitymo rodiklius, pradėtas pirmasis „Alma littera“ vizijos „Lietuva – daugiausiai skaitanti šalis Europoje“ įgyvendinimo žingsnis – projektas „Augu skaitydamas“.

„Labai džiaugiamės po metų galėdami sakyti, kad lietuviai skaitymui skiria daugiau laiko. Žinoma, tai lėmė ne tik mūsų pastangos, bet ir daugelis kitų sumanymų bei projektų, kurie skatina žmones skaityti. Pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės pradėta akcija „Knygų Kalėdos“ ir kitos iniciatyvos. Džiugu, kad tokie projektai susilaukia vis daugiau visuomenės palaikymo ir skaitymas Lietuvoje tampa vis populiaresnis“, – teigia Danguolė Viliūnienė, leidyklos „Alma littera“ direktorė.

Tačiau minėtas tyrimas taip pat atskleidė, kad 4 iš 10 suaugusių gyventojų vis dar visai neskaito. O ketvirtadalis jų, kaip ir pernai, skaitymui skiria iki 3 val. per savaitę.

Siekiant tėvams padėti nuo mažens formuoti vaikų skaitymo įpročius, pernai pavasarį inicijuotas projektas „Augu skaitydamas“, kuriuo pradėta įgyvendinti vizija „Lietuva – daugiausiai skaitanti šalis Europoje“.

„Pernai išsikėlėme tikslą – tapti daugiausiai skaitančia šalimi Europoje. Tada sakėme, kad užtektų, jog kiekvienas gyventojas skaitymui skirtų bent 5 minutėmis daugiau laiko per dieną. Dabar matome, kad šis rodiklis per metus šoktelėjo sparčiau. Kita vertus, nuo kitų europiečių vis dar atsiliekame. Net kaimynai latviai už mus skaito aktyviau, o Europoje pirmaujantys suomiai skaitymui skiria 46 minutes kasdien. Tad stiebtis dar tikrai turime kur“, – teigia D. Viliūnienė.

Ji priduria, kad ryškėja tendencija, jog ne tik suaugusieji Lietuvoje patys daugiau laiko skiria knygoms, bet ir skaito savo vaikams arba daro tai kartu su jais. Tyrimas parodė, kad per metus Lietuvoje 11 proc. sumažėjo visiškai neskaitančių vaikų skaičius. Dažniausiai per savaitę vaikai skaito 3-5 val., kai pernai šis rodiklis siekė iki 3 val.

Kita vertus, vis dar neskaito ketvirtadalis vaikų, nepaisant to, kad didžioji dauguma tėvų teigia, jog namuose turi vaikiškų knygų. Vaikai per dieną skaitymui per praėjusius metus skyrė 41 proc. daugiau laiko, t. y. 31 min. Tyrimas taip pat atskleidė, kad vaikų skaitymo įpročiams didelę įtaką turi tėvų išsilavinimas ir žinios. Nė vienos knygos per pusmetį dažniausiai neskaitė tėvų, turinčių vidurinį ar aukštesnįjį išsilavinimą, vaikai. Tuo tarpu daugiausiai skaitė aukštąjį išsilavinimą įgijusių tėvų vaikai.

Vaikų skaitymui skatinti skirtas projektas „Augu skaitydamas“ bus tęsiamas ir šiemet. Pernai jis apėmė pačias įvairiausias priemones – nuo skaitymų viešose erdvėse su žinomais žmonėmis iki projekto televizijoje. Šiemet vaikams ir toliau bus nemokamai dalijami Knygų medžiai – perskaitę knygas vaikai bus kviečiami ant šių medžių klijuoti lapelius su jų pavadinimais.

Taip pat pradinėms mokykloms, bibliotekoms ir knygynams bus nemokamai siunčiami specialūs lavinamieji, su knygomis susiję „Augu skaitydamas“ žaidimai. Vaikai bus kviečiami burti komandas ir dalyvauti žaidimuose. Taip pat bus surengtas Vaikų knygų mėnuo, uoliausių skaitytojų rinkimai ir apdovanojimai. Daugiau informacijos ir naujausias žinias galima rasti projekto „Facebook“ puslapyje www.facebook.com/Auguskaitydamas.

Tyrimo, kuris buvo vykdomas reprezentatyvios apklausos būdu, metu apklausti 1003 vyresni negu 18-os metų Lietuvos gyventojai. Tyrimą atliko viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Vilmorus“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Devintasis teatro „Kitas kampas" sezonas kviečia improvizacijos pagalba keisti gyvenimą (1)

Šį rudenį devintąjį sezoną pradedantis vienintelis Lietuvoje profesionalus improvizacijos...

Bardų sostinėje Anykščiuose nusileido „Purpurinis vakaras" (2)

Vakar Anykščių Vyskupo skvere suskambę gitarų akordai paskelbė Nacionalinio bardų festivalio...

Dievo žodį turėtų girdėti visi – Lvove mišios yra laikomos ir gestų kalba (1)

Daugumai kurčiųjų ar silpnai girdinčiųjų pamaldos vyksta spengiančioje tyloje. Dvasininkas iš...

Aktorė N. Varnelytė: kadaise teko išprašyti draugę iš namų...

Profesionalus komedijos teatras „Domino“ pristato karščiausią rudens sezono naujieną –...

Buvusiame žiemgalių kariniame centre Tervetėje - tvirtovės šturmas

Latvijos Tervetės gyvenvietėje vyko didžiausia šalyje atkuriamosios istorijos šventė.

Top naujienos

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (77)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (33)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (6)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią,...

Rusija: Surguto mieste vyras peiliu sužeidė aštuonis žmones (18)

Šeštadienį Surguto mieste (Chantų-mansių autonominė apygarda) peiliu ginkluotas nežinomas vyras...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (138)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (55)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – penkto kaklo...

Karščiausi brandaus amžiaus vyrai, įrodantys, kad amžius – tik skaičius (1)

Visi šie vyrai jau ne jaunikliai, visi jie puikiai atrodo ir mielai kelia savo asmenukes į...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (614)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Odos vėžio simptomai, kurie dažnai būna nematomi (2)

Dažniausiai – 99 atvejais iš 100 – odos vėžys yra aiškiai regimas kūno paviršiuje (nors...