Jeigu Naujųjų metų rytą gatvėje sutiksite kaminkrėtį, būtinai palieskite bent jo sagą - laimė lydės visus metus.
Radiacija, pavojus, stop
© images.lt
Palieskit kaminkrėtį

1837-ųjų gruodžio mėnesį Vilniuje įkurtas kaminkrėčių cechas. Šiandien visoje Lietuvoje rastume vos keliasdešimt šią retą, legendomis ir prieatarais apipintą profesiją turinčių žmonių. Vienas jų – R. Sakevičius - kaminkrėčiu dirba jau 28-erius metus. Jis sako, kad norintys dirbti kaminkrėčio darbą pirmiausia turi įgyti krosnininko profesiją. Ir dar svarbūs du dalykai: „Reikia nebijoti aukščio ir turėti gerą žmoną – kad ir suodiną į lovą priimtų“, - juokiasi kaminkrėtys R. Sakevičius.

Kaminkrėčio profesija – apipinta legendomis. Viena jų pasakoja, jog kai kartą karalių Georgą III vežusios karietos arkliai pasibaidė, jis būtų žuvęs, jei pro šalį ėjęs kaminkrėtys nebūtų gyvulių suvaldęs. Nuo išgąsčio atsipeikėjęs karalius gelbėtojo nerado, tačiau išleido nurodymą ypač gerbti ir mylėti visus kaminkrėčius. Nuo to laiko manoma, jog kaminkrėtys – laimės simbolis, o kai kuriose šalyse suodinos kaminkrėčių figūrėlės – tradicinė Kalėdų dovana. R. Sakevičius tikina, jog anksčiau žmonės labai dažnai bandydavo jį paliesti tikėdami, kad prisilietimas prie kaminkrėčio atneš laimę. Tačiau pats kaminkrėtys to nesureikšmina: „Prašom, lieskit - bet jeigu jums Dievo skirta, laimė ir taip ateis“.

R. Sakevičius teigia, jog kaminkrėčiai cilindrus ir frakus dėvi tik filmuose: „Juk su cilindru nepatogu – ypač vėjuotu oru užlipus ant stogo vėjas gali nupūsti su tokia kepure...“

Šeši A. Tarkovskio sakiniai

Gruodį minime liūdną datą - 1986 metais, būdamas 54-erių, mirė rusų režisierius Andrejus Tarkovskis.

Režisierius Audrius Stonys sako, jog pasauliniame kine nebuvo sukurta nieko geresnio ar didingesnio už A. Tarkovskio filmus: „A. Tarkovskio kūryba, jo filmai peržengia tradicinius kino rėmus – tai jau ne vien kino kūriniai. Iš tiesų šitas žmogus atėjo į šį pasaulį pasakyti šešis sakinius - visi jo šeši filmai yra tarsi tam tikra viena žinia, kurią jis labai kryptingai sakė. Ir paskutinis Jo filmas „Aukojimas“ tarsi užbaigė šitą ratą - užbaigė sakinį, padėjo tašką. Neįsivaizduoju, ką dar galima būtų buvę pasakyti po to. Visuose A. Tarkovskio filmuose yra viena linija – prasmės ieškojimas ir bandymas suprasti, dėl ko reikia gyventi šioje žemėje. Kiekvienas filmas tarsi atveria vienas ar kitas duris šitam ilgam koridoriui ir paskutinis sakinys yra „Aukojimas“ – kad prasmė yra atiduoti, paaukoti, sudegti. Ką jis ir padaro pats – sudega.“ A. Stonys sako, jog negalima atskirti A. Tarkovskio asmenybės ir jo kūrybos – tai labai glaudžiai susiję: „Daugelis jo filmų yra netiesiogiai, bet labai asmeniški. Autobiografiškiausias filmas – „Veidrodis“. Pats A. Tarkovskis yra pasakęs - „Vienintelis dalykas, kas nėra autobiografiško šitame mano filme yra tai, kad pagrindinis herojus miršta nuo vėžio“. Bet praėjus maždaug 20-čiai metų jis pats miršta nuo šios ligos...“ – „Žinių radijui“ sakė režisierius A. Stonys.

Radiacija

Lygiai prieš 115 metų gimė JAV genetikas H. J. Moelleris. Eksperimentais jis įrodė, kad veikiant radiacijai atsiranda mutacijos. Radiacinės saugos centro direktoriaus pavaduotojas Gendrutis Morkūnas sako, jog šis atradimas padarė tikrą perversmą mokslo pasaulyje: „Iki to laiko buvo manoma, jog egzistuoja kažkoks radiacijos kiekio slenkstis – neviršijus tam tikro apšvitos kiekio, tie neigiami reiškiniai nepasirodo. Pavyzdžiui, kad paraustų rankų oda, reikia tam tikros radiacijos dozės. Taip buvo manoma iki Moelerio darbų. O jis įrodė, kad bet koks kiekis, net pats mažiausias, gali sukelti negrįžtamus pokyčius žmogaus organizme.”

Radiacinės saugos centro pareigūnas sako, jog žmogus, net ir gyvendamas vienkiemyje, net ir nesinaudodamas jokiais technikos stebuklais - vistiek neišvengiamai susiduria su radiacija: „Žmogus su jonizuojančia spinduliuote susiduria kiekviename žingsnyje. Netgi jeigu jis gyvena girios pakraštyje, medinėje trobelėje, neturi jokių elektros aparatų ir neišeina iš namų, - žmones vistiek veikia gamtinė, kosminė spinduliuotė. Arba žmogų, skrendantį lėktuvu, veikia radiacija, dar net intensyvesnė, negu veiktų jam stovint ant atominio reaktoriaus viršūnės.“

G. Morkūnas sako, jog kenksminga gali būti netgi pati medicina: „Kai kam atrodo, kad jonizuojančios spinduliuotės panaudojimas medicinoje yra menkai išsivysčiusios šalies požymis. Tačiau statistika teigia – kuo labiau išsivysčiusi šalis, tuo didesnę radiacijos kiekį žmogus gauna iš medicinos – iš rentgeno tyrimų, branduolinės medicinos. Ir tų sričių medicinoje, kur yra naudojama spinduliuotė, vis daugėja. Žinoma, pacientai, medicinos personalas, netgi lankytojai gauna tam tikrą radiacijos kiekį. Tačiau nauda, kurią duoda jonizuojančios spinduliuotės panaudojimas medicinoje, daug kartų viršija tą žalą“ – „Žinių radijui“ teigė Radiacinės saugos centro direktoriaus pavaduotojas G. Morkūnas.

Boksas ir S. Darius

1923 metų gruodžio pabaigoje surengtos pirmosios bokso varžybos – būtent nuo šios datos imta skaičiuoti Lietuvos bokso istorija. Pirmųjų varžybų iniciatorius buvo lakūnas Steponas Darius. Lietuvos bokso federacijos generalinis sekretorius Vytautas Sinkevičius teigia, kad lakūnas, nors ir nebuvo profesionalas, mėgo šį sportą.

Boksas – viena iš seniausių olimpinių sporto šakų. Šio sporto pirmtakas buvo kumštynės. V. Sinkevičius sako, jog antikinis boksas labai skyrėsi nuo šiuolaikinio: „Seniau buvo kovojama iki tol, kol varžovas pajėgdavo išsilaikyti – galėdavo būti 15 ir 20 nokdaunų. Jeigu tik sportininkas sugebėdavo pakilt, kova tęsdavosi. Kovodavo kaimas prieš kaimą, namas prieš namą arba tiesiog 20 vyrų prieš 20.“

Beje, vyrai kovodavo nuogi, todel moterims stebėti varžybas buvo draudžiama – grėsė net mirties bausmė, „nusikaltelę“ numetant nuo aukštos uolos. Veliau, kai kovotojai pasipuošė specialia apranga, draudimas buvo atšauktas. Įdomu, kad ir šiuolaikinio bokso varžybas moterims buvo leista stebeti tik po Pirmojo pasaulinio karo. Olimpinėse žaidynėse iki šiol gali dalyvautu tik boksininkai vyrai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mirė britų mokslinės fantastikos rašytojas B. Aldissas

Vienas produktyviausių ir įtakingiausių XX amžiaus mokslinės fantastikos rašytojų Brianas...

Raudondvario dvaras virto muzikų rezidencija (1)

Visą savaitę Raudondvario dvare reziduos 8 kompozitoriai ir 6 akordeonistai iš Malaizijos, Kinijos,...

„Sostinės dienų" naujovė – renginiai netikėtoje ir vis labiau atrandamoje Vilniaus erdvėje

Didžiausia staigmena, jog šiemet ši erdvė nusidrieks vienoje patraukliausių miesto teritorijų...

Apie lietuvišką teatrą ir jo jaunatį „Sirenose"

Rugsėjo ir spalio sandūroje sostinei tradiciškai pagyvėjus nuo Vilniaus tarptautinio teatro...

„Purpurinis vakaras“ aidėjo netikėtais duetais ir lietumi (3)

Vladas Bagdonas ir Kristina Kazlauskaitė , Gediminas Storpirštis ir Raminta Naujanytė Bjelle,...

Top naujienos

Prastos naujienos planuojantiems uždirbti iš būsto nuomos (19)

Dar neseniai bankai ir įvairūs ekspertai buto įsigijimą nuomai įvardino kaip patrauklią...

Mokestis už mokyklos įnorius mamai atėmė žadą: išeitis – tik užsienis (277)

Naujiems mokslo metams besiruošiantys tėvai atakuoja ne tik parduotuves, bet ir siuvyklas. Tiesa,...

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (419)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Krito naujų butų pardavimai (68)

Naujų butų pardavimo apimtys Lietuvos didmiesčiuose antrąjį šių metų ketvirtį buvo...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (63)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako kelionių...

Du dalykai, kuriuos reikia žinoti norint iš namų išvyti nekviestus svečius

Skruzdėlėms iš žmonių reikia dviejų joms gyvybiškai svarbių dalykų – šilumos ir maisto,...

Rizikingų bitkoinų vertė vilioja: ar gali pabrangti iki 25 tūkst. JAV dol.? (24)

Bitkoino vertė šią vasarą pasiekia vis naujas rekordines aukštumas, o analitikai žada ir...

Pavojų kelia ir nedidelė žaizda (4)

Iškylas į gamtą ir tolimesnes keliones neretai apkartina dėl neatsargaus elgesio atsiradę...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (222)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (19)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...