Sunkiau, nei išrinkti knygą dovanai, yra nebent išsirinkti knygą sau. Ypač kai nežinai, kokios būtent nori. Vaikštant tarp, rodos, nesibaigiančių lentynų, į galvą ima įkyriai lįsti klausimai: Ar aš noriu romano? Lietuvių autoriaus ar užsienio rašytojo? Kuriam laikui šios knygos užteks? Atsakymu į šiuos klausimus kartais gali tapti rečiau išleidžiamos ir brangios, gausiai iliustruotos bei sunkiai rankose nulaikomos knygos.
© Fotolia nuotr.

Vienas tokių knygų pavyzdžių – E. H. Gomricho „Meno istorija“, kuri ne pirmą kartą perleidžiama atranda vis naujų skaitytojų. O šiemet pastarosios knygos gretas papildė ir didelė mados istorijos knyga – „Mada. Nuo pirmykščių laikų iki šių dienų“.

Apie rečiau išleidžiamų knygų išskirtinumą, atsparumą laikui bei priežastis, kodėl prie jų skaitytojai nuolat sugrįžta, kalba garsi Lietuvos dizainerė Julija Janus ir leidyklos „Alma littera“, neseniai pristačiusios knygą „Mada. Nuo pirmykščių laikų iki šių dienų“, vadovė Danguolė Viliūnienė.

Knyga – geriau už internetą?

Anot leidyklos vadovės D. Viliūnienės, yra knygų, kurios nesensta, nepraranda aktualumo ir keičiantis skaitytojų kartoms. „Tokių knygų kaip E. H. Gomricho „Meno istorija“ arba naujai išleista „Mada. Nuo pirmykščių laikų iki šių dienų“ populiarumą nulemia keli dalykai. Visų pirma skaitytojus traukia tai, kad šias knygas kuria savo srities specialistai: tiek tekstinė, tiek iliustracinė šių knygų medžiaga yra vertinga ir kaupiama ne vienerius metus, ilgai dirbama, kol gimsta knyga. Svarbu ir temų universalumas, aktualumas. Minėtų knygų vertė nesumažės ir po daugelio metų, nes nei meno, nei mados istorija jau nesikeis, tai praeitis, galima tik vieno ar kito reiškinio, objekto interpretacija. Tiek menas, tiek mada yra ir bus svarbi žmonijos kultūros dalis“, – sako D. Viliūnienė.

Pripažinta dizainerė Julija Janus, nepraleidžianti beveik nė vienos knygos apie madą ar mados istoriją, išskyrė ir tai, kad knygose informacija skaitytojams pateikiama patraukliau ir išsamiau nei internete.

„Knyga – išsami, smagiai sudaryta, patraukli savo dydžiu ir informacijos gausa. Norint tai, kas profesionalių sudarytojų sudedama į tokias knygas, surasti savarankiškai, gali kainuoti daug brangaus laiko. Nekalbant apie tai, kad informacijos paieškos, tarkime, internetinėje erdvėje yra nenuoseklios bei sunku patikrinti randamos informacijos tikrumą“, – teigia J. Janus.

Universali žinių išraiška

J. Janus pabrėžia, kad knygose, kuriose didelis dėmesys skiriamas istorijai, nuotraukoms ir vienai konkrečiai temai, svarbiausia – pateikimas. Anot žinomos dizainerės, informacijos pateikimas tokiose knygose turi būti universalus ir prieinamas visiems, nepriklausomai nuo konkretaus žmogaus išprusimo lygio toje srityje ar domėjimosi gylio.

Tuo metu D. Viliūnienė pastebi, kad panašios knygos tinka tiek specialistams, tiek įvairaus amžiaus ir išsilavinimo smalsiems skaitytojams, nesvarbu, kiek jie turi tos srities žinių ar patirties. Tiesiog bus skirtingai priimama informacija, skirtingas poreikis.

„Tiek mada, tiek menas yra universalu. Kiekvienas žmogus su šiais dalykais susiduria kiekvieną dieną, tik supratimas ir vertinimas skirtingas. Kuo daugiau žmogus sužino, tuo didesnis poreikis gilintis, ieškoti, pažinti. Gyvenimas darosi spalvingesnis, įdomesnis “, – sako D. Viliūnienė.

Dizainerės J. Janus teigimu, domintis kuria nors sritimi, geriausia susirasti vieną sau priimtiniausią ir geriausią knygą, pagal kurią vėliau skaitytojas gali net patikrinti kitas panašios tematikos knygas.

Ne vien namų bibliotekos puošmena

„Dizainas ir mada – pagrindinės mano veiklos sritys, tad namuose turiu beveik visas lietuviškai išleistas mados istorijas ar albumus. Tačiau šios knygos niekada nedulka mano bibliotekos lentynose: turėdama laiko jas perverčiu, pasitikslinu ir palyginu tarpusavyje. Žinoma, didelė dalis knygų apie madą Lietuvoje yra parduodamos anglų kalba, tad lietuviškai išleista plati ir gausiai iliustruota knyga šia tema – svarbi kiekvienam besidominčiam“, – mano J. Janus.

Pasak D. Viliūnienės, knygų apie madą, meną Lietuvoje išleidžiama vis daugiau, tačiau jos dažniausiai skirtos arba kažkuriam laikotarpiui, arba konkrečiam kūrėjui.

„Šiandien lietuvių kalba yra išleidžiama nemažai informacinių knygų. Visos jos – vertingos ir skatina pažinimą. E. H. Gomricho „Meno istorija“, „Mada. Nuo pirmykščių laikų iki šių dienų“ yra išsamios, gausiai iliustruotos, kruopščiai parengtos. Šios knygos lentynoje nedulkės, bus nuolat skaitomos, vartomos“, – teigia D. Viliūnienė.

Kita vertus, leidyklos vadovės nuomone terminas „knyga visam gyvenimui“ skamba per išdidžiai, nes gyvenimas banguotas, o žmonių poreikiai keičiasi. „Yra tik knygos tam tikram gyvenimo tarpsniui, knygos, padariusios įtaką. Nebent tas gyvenimas yra labai nuobodus, vienodas, pilkas, ir perskaitytos tik kelios knygos“, – apibendrina D. Viliūnienė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pagrindinėje VDFF programoje – kasdienio gyvenimo filosofija

Artėjantis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF) Pagrindinėje programoje...

Kokių intrigų sostinės publikai žada naujasis teatro sezonas (2)

Naujajame sezone sostinės teatrai publiką vilios garsiais režisierių ir dramaturgų vardais, kurti...

R. Kazlas: jeigu negyvensi su poezija, teks gyventi su buhalterija (42)

„Mūsų „Pakeleivių“ kolektyvas – gausus ir triukšmingas. Tai, ką mes grojame, nuo bardų...

Valstybės šimtmečio staigmenos: kai šią trijulę suburia vienas tikslas, uždainuoja ir J. Basanavičius (3)

Lietuvos muzikiniai teatrai rengiasi naujam sezonui. Premjerų kaip ir kasmet netrūks, tačiau...

„Vasaros ritmu“: VU Kairėnų botanikos sodo takais ir vandens sporto pramogos (1)

Šioje laidoje pasivaikščiosime Vilniaus universiteto Kairėnų botanikos sodo takais, kviesime...

Top naujienos

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (233)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (126)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (4)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (301)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio: formuojasi kilometrinės spūstys (10)

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio. Sprogus padangai jis atsidūrė...

A. Užkalnis. Blogybių šaknis yra dviratininkai (275)

Nežinau, ar jūs pastebėjote, bet mūsų vasarėjančioje Lietuvoje (iki kitų metų tikrai...

Ar išsiveržus superugnikalniui liktume gyvi?

Ugnikalniai visais laikais kėlė didžiulę grėsmę gyvybei. Apie tai, ar šiais laikais...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (46)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Papildomi eksperimentai: D. Adomaičiui tenka galvoti ne tik apie Europos čempionatą (2)

Nors dabar Dainiaus Adomaičio galvoje daugiausiai vietos užima mintys apie artėjantį Europos...

Jautrūs plaukai: patarimai jiems plauti (1)

DELFI Stilius jau rašė, kas kiek dienų reikėtų plauti sausus ir riebius plaukus, tačiau žmones...