Birželio 19-22 dienomis Kaunas taps tašku, kuriame susikerta įvairių šalių performanso menininkų maršrutai. Visą šiltąjį sezoną mieste truksiančio festivalio "Kaunas mene" globoje susikūręs jaunasis "CREATurE Live Art" pasiūlys keturias dienas gyvo veiksmo, eksperimentų, muzikos ir imediatyvaus meninio įvykio patyrimo.
Jamie Lewis Hadley
© Organizatorių archyvas

Iš gyvos patirties troškulio, iš kitoniškos meno kalbos ir dialogo su žiūrovu paieškų, iš poreikio veikti, kurti, netylėti net ir tuomet, kai pokalbis nėra patogus, gimęs festivalis puikiai atspindi šiųmetinio "Kaunas mene" temą, "Kalbėjimąsi".

Vienas iš festivalio steigėjų tikslų – skatinti atvirą, performanso meno raiška grįsto diskusijų lauko steigimąsi. Neatsitiktinai festivalio svečiai yra menininkų vadovaujamos ne pelno organizacijos: ] performance s p a c e [ iš Londono ir Art Container iš Talino. Šios menininkų grupės sutiko pasidalinti savo organizacijų patirtimi festivalio organizuojamoje diskusijoje - pokalbyje apie performansą, performanso raiškos galimybes čia ir svetur, apie auditoriją, meninių ne pelno organizacijų išlikimą ir sunkumus ir kitus aktualius dalykus.

"CREATurE Live Art" festivalyje savo performansus pristatys Estijos, Jungtinės Karalystės, Australijos, Švedijos, JAV bei Lietuvos kūrėjai, tarp kurių netrūks tiek nemenką patirtį jau turinčių menininkų, tiek žengiančių pirmuosius žingsnius.

Festivalio įžanga - filmai

Festivalio įžanga skelbiama birželio 12 dieną. Festivalio bare B.O. bus rodomas dokumentinis Andy Lee filmas “Human Canvas”. Tai filmas, kuriame žiūrovai bus supažindinti su įvairiomis kūno gražinimo ar keitimo praktikomis ir ritualais, su įvairiomis šias praktikas taikančiomis visuomenės grupėmis, bei atskleis užsklandą, slepiančią ekstremalaus kūno grožio pasaulį.

Dar vienas filmas legendinio baro B.O. ekrane - lygiai po savaitės, birželio 19 dieną. Tai bus Jano Lubiczo Przyluskio filmas "The Art of Action". Garsiausi pasaulio performanso meistrai šiame dokumentiniame filme atskleidžia savo intencijas ir priežastis, paliečia įtampas ir konfliktus, kuriuos patiria žmonės, savo gyvenimus skyrę efemeriškiausiam dalykui – tiesioginio vyksmo menui, performansui. Čia atsiskleidžia sudėtinga žmogaus poreikio išreikšti vidinius polėkius ir komunikuoti visata.

Rodant abu filmus siekiama publiką, dar nežinančią nieko apie performanso meną, pratinti prie minties, kad į festivalyje vyksiančius performansus ji turėtų eiti "įšaldžiusi" savo lūkesčius - vyksmas juos pranoks, o gal viskas, ką jie pamatys, bus viskas, ko jie nė negalėję įsivaizduoti. Žinantiems, kas galėtų būti performanso menu, filmai bus dar vienas krislas į jų jau turimą žinių bagažą.

Trys dienos gyvo veiksmo

Pagrindiniai festivalio renginiai - performansai, kūrybinės dirbtuvės ir koncertai - vyks galerijoje “Meno parkas” ir didelėse Fluxus ministerijos erdvėse Kaune. Visos trys dienos bus kupinos drąsios, gyvos, betarpiškos kūrybos, vykstančios čia ir dabar.

Programa marga ir spalvinga, kaip ir pats performanso žanras. Nuo lėtų, ilgos trukmės performansų, tylaus, meditatyvaus veiksmo, menininko asmeninių išgyvenimų ir ribų tarp išorės ir vidaus paieškų, kai net pradeda atrodyti, kad žiūrovas nebereikalingas, kai darosi nepatogu pasijutus tarsi būtų veržiamasi į intymią menininko erdvę, iki greito veiksmo, triukšmo, absurdo teatro, komedijos, eksperimentų, žanrų maišymo ir ribų nutrynimo, kai meninis veiksmas įsiveržia į gyvenimą, o žiūrovas tampa vyksmo dalyviu. Performansus atliks Poppy Jackson, BEAN, Mai Sööt, Benjamin Sebastian, jamie lewis hadley, Erik Alalooga, Tanel Saar, Sandra Jõgeva, Meeland Sepp, Ernest Truely, Rose Staff, Kimberley Bianca, bei lietuviai menininkai Benas Šarka, Židrija Janušaitė, Vaida Tamoševičiūtė ir Daina Pupkevičiūtė, Aistė Jančiūtė, Arma, Joana Gelažytė ir kiti.

Festivalyje netrūks ir muzikinio vyksmo. Fluxus Ministerijos gaudžiančiose erdvėse birželio 21 dieną pasirodys lietuvių eksperimentinės muzikos kūrėjas Sovijus, australė "Disaster Girl", savo pasirodymuose apjungianti įvairius žanrus, vokalinę poeziją ir vizualizacijas, ir švedas Per Åhlund, žadantis pasirodymo metu sukurti "garsovaizdį", ištrinsiantį ribą tarp muzikos ir triukšmo, tylos ir isteriško stūgsmo, tamsos ir šviesos.

Birželio 22 dieną Fluxus ministerija prisipildys keistų instrumentų garsų. Estų muzikos ansamblio Postinstrumentum pasirodymas prasidės popietės valandomis, po meninių dirbtuvių, kurių metu kviečiama susipažinti su galimybėmis susikurti savo instrumentą. O kuomet scenoje atsiranda nematyti negirdėti instrumentai, muzikinis pasirodymas transgresuoja į performanso žanrą.

Smalsiems - dirbtuvės

Jauniems menininkams, ieškantiems žinių, naujų raiškos formų, siekiantiems išmokti naujų naudingų dalykų ar smalsuoliams, norintiems išbandyti save įvairiose naujose praktikose, "CREATurE Live Art" siūlo sudalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, į kurias kviečia registruotis iki birželio 18 dienos.

Estų menininkė Mai Sööt kviečia į kūrybingą ryto mankštą, skirtą tiems, kurie nė už ką nesutiktų daryti nuobodžių pratimų kiekvienai raumenų grupei, tačiau norėtų rasti būdą pripildyti kūną energija visai dienai, apšildyti raumenis, lavinti balsą, išmokti atsipalaiduoti ir improvizuoti.

Kita estų menininkė Sandra Jõgeva festivalio auditorijai siūlo makiažo užsiėmimus, kurių metu bus mokomasi sukurti sceninį makiažą panaudojant ryškias spalvas ar net specialiuosius efektus. Viskas prasidės nuo patarimų, kaip teisingai naudoti makiažo pagrindus ir pudrą ir taisyklingai modeliuoti veido kontūrą šviesiom ir tamsiom spalvom.

Jau minėtasis estų muzikos ansamblis Postinstrumentum surengs paskaitą apie triukšmo filosofiją, fizikinius mechaninių triukšmo instrumentų kūrimo ir koncerto kompozicijos principus. Praktinės dirbtuvių dalies metu bus aiškinami akustikos principai ir instrumentų panaudojimo technikos.

Renginiai - nemokami

Festivalio organizatoriai teigia nuo pat pradžių užsibrėžę tikslą festivalio renginius padaryti nemokamus. Vadovaujantis šia mintimi, gavus Kauno miesto savivaldybės paramą ir visokeriopai bendradarbiaujant su galerija "Meno Parkas", tapusia projekto globėja ir bendraorganizatore, tai tapo įmanoma. Tad jaunas, kūrybingas ir nenuspėjamas "CREATurE Live Art" laukia tik vieno - festivalio publikos atvirumo ir aktyvaus dalyvavimo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Devintasis teatro „Kitas kampas" sezonas kviečia improvizacijos pagalba keisti gyvenimą (1)

Šį rudenį devintąjį sezoną pradedantis vienintelis Lietuvoje profesionalus improvizacijos...

Bardų sostinėje Anykščiuose nusileido „Purpurinis vakaras" (2)

Vakar Anykščių Vyskupo skvere suskambę gitarų akordai paskelbė Nacionalinio bardų festivalio...

Dievo žodį turėtų girdėti visi – Lvove mišios yra laikomos ir gestų kalba (1)

Daugumai kurčiųjų ar silpnai girdinčiųjų pamaldos vyksta spengiančioje tyloje. Dvasininkas iš...

Aktorė N. Varnelytė: kadaise teko išprašyti draugę iš namų...

Profesionalus komedijos teatras „Domino“ pristato karščiausią rudens sezono naujieną –...

Buvusiame žiemgalių kariniame centre Tervetėje - tvirtovės šturmas

Latvijos Tervetės gyvenvietėje vyko didžiausia šalyje atkuriamosios istorijos šventė.

Top naujienos

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (28)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (751)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (18)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (68)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (29)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (22)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (617)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Nevaldoma kinų kosminė stotis netrukus kris į Žemę (19)

Nevaldoma Kinijos kosminė stotis, kaip teigiama, po mažiau nei vienerių metų sugrįš į Žemės...

Neatsakingas antibiotikų vartojimas sukelia pavojingas infekcijas pražūtingiausia senyvo amžiaus pacientams (2)

Anot medikų, neatsakingas antibiotik ų vartojimas didina pavojingų infekcijų riziką. Jų...