Balandžio 23-ioji – Pasaulinė knygos ir autorių teisių diena. Ji minima siekiant skatinti skaitymą, leidybą bei intelektinės nuosavybės (autorių teisių) apsaugą. Ta proga Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga antradienį skirs tris „Antipremijas“.
© Shutterstock nuotr.

Viena „Antipremija“ atiteks leidyklai „Metodika“, išleidusiai norvegų rašytojos Karinos Fossum romaną „Neatsigręžk“ (iš anglų k. vertė Ignė Norvaišaitė-Aleliūnienė). Kaip praneša Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga, „už aplaidų požiūrį į vertėjo darbą, nevykusį grožinės literatūros vertimą (originalo iškraipymą, prastą lietuvių kalbą, netikusį redagavimą)“.

„Antipremija“ atiteks ir Gedimino Navaičio labdaros fondo bibliotekai – „už vertėjo teisių pažeidimą, išversto kūrinio vagystę (Melvilis, Hermanas, „Mobi Dikas, arba banginis“. Iš anglų k. vertė Irena Balčiūnienė. „Vaga“, 1987) ir kūrinio įkėlimą be vertėjos sutikimo į laisvos prieigos elektroninį portalą Nemokamosknygos.lt“.

Leidyklai „Alma Littera“ „Antipremija“ skiriama „už vertėjų pavardžių neminėjimą „Knygų klubo“ informaciniame kataloge“.

Siekdama atkreipti leidėjų ir skaitytojų dėmesį į vertimo kokybę ir vertėjo darbą bei ginti literatūros vertėjų teises ir profesijos prestižą, Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga nuo 2007 m. skiria „Antipremiją“ už aplaidų požiūrį į vertėjo darbą ir gerų leidybos tradicijų nepaisymą per pastaruosius trejus metus: už nevykusius grožinės ir humanitarinės literatūros vertimus (už originalo iškraipymą, prastą lietuvių kalbą, aklą sekimą kitu to kūrinio vertimu etc.), už netikusį redagavimą, už vertėjo teisių pažeidimą (vertėjo pavardės neminėjimą, kartotinius vertimų leidimus be sutarties, nesąžiningą leidėjų elgesį su vertėjais etc.).

Taigi antilaureatais gali tapti leidėjai, verčiantieji, padoriai nemokantys nei originalo, nei lietuvių kalbos, aplaidūs ar neišmanūs redaktoriai, internetiniai knygynai ir kiti, nevertinantys vertėjų darbo ir apskritai literatūros.

Siūlymai „Antipremijai“ priimami visus metus.

Cituoja vertimo „perliukus“

Vertėja, archeografijos specialistė Vilija Gerulaitienė parašė antirecenziją „Antipremijos“ laureatui – leidyklai „Metodika“, išleidusiai romaną „Neatsigręžk“.

Specialistė cituoja knygos vertimo „perliukus“: „Trumpai drūtai, jeigu ir pavyksta suprasti, kas rašoma, tai jau tikrai ne iš pirmo karto. Detektyvinis siužetas lieka antrame plane, nes visas šio lietuviškai išspausdinto teksto detektyvas – susigaudyti atsitiktinių žodžių džiunglėse. Kaip suprastumėte, pavyzdžiui, tokius perliukus (skliaustuose nurodyti puslapiai): „Bronzinio paukščio vaizdas trinktelėjo jam tarsi strėlė į smilkinį.“ (222); „Nesunaikink mano vilčių iš karto.“ (131); „Turėjo visiško netikėtumo pranašumą.“ (131); „Jos pasakyti žodžiai, paslėpti jo mintyse, atsiskleis, jei tik jis kas gana giliai.“ (137); „Jis būdavo labai stiprus ir galėdavo nutaisyti ganėtinai užsispyrėlišką išraišką, dėl kurios išsigandę socialiniai darbuotojai nedelsdami pasišalindavo.“ (137);

„Priekiniai žibintai švystelėjo per blankią kambario šviesą. Po kelių akimirkų jie stovėjo tarpduryje ir žiūrėjo į jį.“ (139); „Halvoras tarsi įtampą kambaryje jautė stūksantį Sejerio buvimą.“ (141); „Tokio įvykio priežastis iš dalies suprasta.“ (143); „Staiga jis šiek tiek atsivėrė ir nutaisė kreivą šypseną.“ (145); „Halvoras šiuos žodžius įsidėmėjo ir rūpestingai išsaugojo atmintyje.“ (146); „Taip su nepaneigiamu fiziniu tikrumu bylojo visi pojūčiai.“ (149); „Nutaisė įsitempusią veido išraišką, bet suvokė galįs sukelti įtarimą; tada susitvardė ir pamėgino nusišypsoti. Tačiau prisiminė, kad Anė negyva ir vėl užsidėjo įsitempusią kaukę.“ (150); „Ėjo lengvai, pakėlęs veidą į dangų, liekna tvarkinga figūra su daugybe garbanų, tikriausiai beveik pažeidžiančių departamento taisykles.“ (155); „Nepertraukiamas alaus ir nikotino srautas tekėjo jo kraujyje.“ (155); „Sprendimas jį šiek tiek stumtelėjo žemyn, todėl sunkus kūnas sudribo ir susmuko.“ (162); „Sejeris išėjo ir patalpa apsupo Halvorą.“ (193); „Jis turėjo kuprinę ir stiprų emocinį prisirišimą.“ (204); „Berniukui augant kažkas jo viduje pradings.“ (216).“

Kaip skelbia Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga, „Antipremija“ nuo šiol bus teikiama balandžio 23-iąją, Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną, siekiant atkreipti dėmesį į vis sudėtingesnį geros ir kokybiškai parengtos knygos kelią pas skaitytoją bei aštrėjančias intelektinės nuosavybės (autorių teisių) problemas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Purpurinis vakaras“ aidėjo netikėtais duetais ir lietumi (2)

Vladas Bagdonas ir Kristina Kazlauskaitė , Gediminas Storpirštis ir Raminta Naujanytė Bjelle,...

Devintasis teatro „Kitas kampas" sezonas kviečia improvizacijos pagalba keisti gyvenimą (1)

Šį rudenį devintąjį sezoną pradedantis vienintelis Lietuvoje profesionalus improvizacijos...

Bardų sostinėje Anykščiuose nusileido „Purpurinis vakaras" (2)

Vakar Anykščių Vyskupo skvere suskambę gitarų akordai paskelbė Nacionalinio bardų festivalio...

Dievo žodį turėtų girdėti visi – Lvove mišios yra laikomos ir gestų kalba (1)

Daugumai kurčiųjų ar silpnai girdinčiųjų pamaldos vyksta spengiančioje tyloje. Dvasininkas iš...

Aktorė N. Varnelytė: kadaise teko išprašyti draugę iš namų...

Profesionalus komedijos teatras „Domino“ pristato karščiausią rudens sezono naujieną –...

Top naujienos

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (62)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Užsiminė apie galimybę padėti mažiau uždirbantiems, dėl kurios iečių nelaužo jokia partija

Politikai turėtų peštis ne dėl Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, o galvoti apie...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (184)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Mokykla tėvus gąsdina labiau nei vaikus (38)

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusiems ir mokyklinio amžiaus atžalų turintiems lietuviams ruduo...

Beprasmė tragedija: pasaulio čempionas Rusijoje pateko į mirtinas muštynes (2)

Rusijos sporto bendruomenė sukrėsta: nuo patirtų sunkių galvos traumų Anapilin iškeliavo...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (21)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Šių laikų Romeo ir Džiuljeta: tragiška paauglių meilės istorija (15)

Trijų paauglių santykiai, įsipainioję į meilės trikampį, baigėsi tragiškai visiems: vienas...

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (148)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

5 mažai aptarinėjami aktoriai, kurių turtai nustebins

Milijonais skaičiuojamas garsiausių Holivudo aktorių turtas nieko nebestebina, tačiau daugelis...

Būkite atsargūs: išmaniuosius telefonus puolė 4 tūkst. pokalbius įrašinėjančių programėlių (19)

Nuo vasario „ Android “ operacine sistema savo išmaniuose telefonuose besinaudojantieji sulaukė...